Jump to content

İşte Fussilet, İşte Bilim!

Recommended Posts

e yuh kendin yazıyorsun kendin inkar ediyorsun daha ne diyim

kardeşim 4. maddende kendin yazmadın mı "canlılığın başlaması için gerekli şartlar sağlanmakta" diye...

ne demek "canlılığın başlaması için gerekli şartlar sağlanmakta", farzedelim ki ben yanlış anladım

sen söyler misin bu cümlenin anlamını...

rizik olmazsa canlilar nasil yasayacak?

canliligin olusmasi icin gerekli sartlarin var olmasi canliligin olusmasini gerekli kilmaz.

aynen ortada bir bilgisayarin varligi isletim sisteminin varligini zorunlu kilmadigi gibi.

cepten yzdim ok

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

rizik olmazsa canlilar nasil yasayacak?

canliligin olusmasi icin gerekli sartlarin var olmasi canliligin olusmasini gerekli kilmaz.

aynen ortada bir bilgisayarin varligi isletim sisteminin varligini zorunlu kilmadigi gibi.

cepten yzdim ok

bu cümleye gülüp geçmek mi en iyisi karar veremedim

hoş ben cevap yazmasam da okuyanlar bi yerleriyle gülmüşlerdir zaten okuyunca...

canlılığın oluşması için gerekli şartlar var ama canlılık oluşmayabilir :)

cümlenin başı sonunu reddediyor, sonu da başını...

kardeşim canlılık oluşmuyorsa eğer, zaten "gerekli şartlar yok" demektir

düzey ana okuluna indi ama napalım girdik bikere, sabrımın yettiği yere kadar

kardeşim sen ortaokulda fasülye deneyide mi yapmadın yahu

iki pamuğun arasına bir fasulye koy, güneş gören biryerde düzenli olarak sula (canlılığın oluşması için gerekli şartları sağla yani :)

orda "canlılık oluşmasın", bırak tanrıyı falan direk sana ibadet edecem...

Sitelerde Paylaş
bu cümleye gülüp geçmek mi en iyisi karar veremedim

hoş ben cevap yazmasam da okuyanlar bi yerleriyle gülmüşlerdir zaten okuyunca...

canlılığın oluşması için gerekli şartlar var ama canlılık oluşmayabilir :)

cümlenin başı sonunu reddediyor, sonu da başını...

kardeşim canlılık oluşmuyorsa eğer, zaten "gerekli şartlar yok" demektir

düzey ana okuluna indi ama napalım girdik bikere, sabrımın yettiği yere kadar

kardeşim sen ortaokulda fasülye deneyide mi yapmadın yahu

iki pamuğun arasına bir fasulye koy, güneş gören biryerde düzenli olarak sula (canlılığın oluşması için gerekli şartları sağla yani :)

orda "canlılık oluşmasın", bırak tanrıyı falan direk sana ibadet edecem...

canliligin olusmasi icin gerekli sartlarin var olmasindan sonra Allah canlıları yaratmıştır.

yani

Allah ilk önce canlıların rızıklarını yaratmış ondan sonra canlıları yaratmıştır.

şöyle deseydim;

"canliligin olusmasi icin gerekli sartlarin var olmasindan sonra canliligin olusmasi zorunludur." evrimi islama monte edebilirdiniz.

ama canlılık canliligin olusmasi icin gerekli sartlarin bir sonucu deil Allahın bilinçli yaratımının bir sonucudur.

Bu bir inanç meselesi sen dötünle dalga geç.

Çelişki var mı yok mu sen onu söle .

Sitelerde Paylaş
canliligin olusmasi icin gerekli sartlarin var olmasindan sonra Allah canlıları yaratmıştır.

yani

Allah ilk önce canlıların rızıklarını yaratmış ondan sonra canlıları yaratmıştır.

şöyle deseydim;

"canliligin olusmasi icin gerekli sartlarin var olmasindan sonra canliligin olusmasi zorunludur." evrimi islama monte edebilirdiniz.

ama canlılık canliligin olusmasi icin gerekli sartlarin bir sonucu deil Allahın bilinçli yaratımının bir sonucudur.

Bu bir inanç meselesi sen dötünle dalga geç.

Çelişki var mı yok mu sen onu söle .

yani kadiri mutlak tanrının canlıları yaratması için "canlılığın oluşması için gerekli şartlara ihtiyacı var"...

ol demesi yetmiyor mu...

senin mantığınla tanrının yaratma süreci milyarlarca yıl sürüyor hatta "hala" devam ediyor bu yaratım, aksi halde adem ve havva efsanesini nereye koyacağız...

canlılığın oluşması için gerekli şartları "yarattıktan" sonra neyi yaratıyor tanrı, hangi canlıları

hepsini aynı anda mı, örneğin dinozor, martı, karınca, kamlumbağa, timsah, yılan ve insanoğlunu aynı anda mı yarattı..

Sitelerde Paylaş
yani kadiri mutlak tanrının canlıları yaratması için "canlılığın oluşması için gerekli şartlara ihtiyacı var"...

ol demesi yetmiyor mu...

Bu bir ihtiyaç sonucu deil tercih sonucudur, başka türlü de tercih edebilirdi.

İnsan yaşarken sürekli tüketmek yemek içmek vs zorundadır, bu da insanın kaderidir.

senin mantığınla tanrının yaratma süreci milyarlarca yıl sürüyor hatta "hala" devam ediyor bu yaratım, aksi halde adem ve havva efsanesini nereye koyacağız...

canlılığın oluşması için gerekli şartları "yarattıktan" sonra neyi yaratıyor tanrı, hangi canlıları

hepsini aynı anda mı, örneğin dinozor, martı, karınca, kamlumbağa, timsah, yılan ve insanoğlunu aynı anda mı yarattı..

hehe bunu O'na sormak lazım. Tarihçesi Kuranda yazmıyor.

Sitelerde Paylaş
Bu bir ihtiyaç sonucu deil tercih sonucudur, başka türlü de tercih edebilirdi.

İnsan yaşarken sürekli tüketmek yemek içmek vs zorundadır, bu da insanın kaderidir.

hehe bunu O'na sormak lazım. Tarihçesi Kuranda yazmıyor.

demek kuranda yazmıyor

peki kuranın neresinde : "canlılığın oluşması gerekli şarları yarattık(m)" yazıyor verir misin ayeti

Sitelerde Paylaş
demek kuranda yazmıyor

peki kuranın neresinde : "canlılığın oluşması gerekli şarları yarattık(m)" yazıyor verir misin ayeti

Naziat

30 Ve ardından yeri düzenleyip yaymıştır, 31 yerden suyu ve bitki örtüsünü çıkartmış,14 32 ve dağları sağlam şekilde yerleştirmiştir: 33 [bütün bunlar] sizin ve hayvanlarınızın geçinmesi için[dir].15

34 VE BÖYLECE, büyük, sarsıcı [yeniden dirilme] olayı gelip çattığında, 35 o Gün insan yaptığı her şeyi [açıkça] hatırlayacak; 36 ve [cehennemin] yakıcı ateşi, onu gör[meye mahkum edil]en herkesin karşısına getirilecektir.16

tamam şurda hata yaptım, canlılığın oluşması yerine canlıların geçinmesi için demeliydim.

canlılığın oluşması için rızık gereklidir,su bitki örtüsü gereklidir ne bileyim, tamam türkçe hatası yaptım ok,kabul

Sen illa evrime çekecen olayı, ne olacak sonra varsayalım kuranda evrim var ne olacak, buradan ne sonuç çıkaracaksın?

tarihinde aisto tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Naziat

30 Ve ardından yeri düzenleyip yaymıştır, 31 yerden suyu ve bitki örtüsünü çıkartmış,14 32 ve dağları sağlam şekilde yerleştirmiştir: 33 [bütün bunlar] sizin ve hayvanlarınızın geçinmesi için[dir].15

34 VE BÖYLECE, büyük, sarsıcı [yeniden dirilme] olayı gelip çattığında, 35 o Gün insan yaptığı her şeyi [açıkça] hatırlayacak; 36 ve [cehennemin] yakıcı ateşi, onu gör[meye mahkum edil]en herkesin karşısına getirilecektir.16

Sen illa evrime çekecen olayı, ne olacak sonra varsayalım kuranda evrim var ne olacak, buradan ne sonuç çıkaracaksın?

NAZİAT:

30. Ardından yeri düzenleyip döşedi.

31. Ondan suyunu ve merasını çıkardı.

32. Dağları sağlam bir şekilde yerleştirdi.

33. Bunları sizin için ve hayvanlarınız için bir yarar kaynağı yaptı.

eeee.... burdan çıksa çıksa insanların ve hayvanların "ihtiyaçlarını yarattık" sonucu çıkar

"canlılığın oluşması için gerekli koşullar" değil....

dünya yaklaşık 5 milyar yaşında, peki ya insanoğlu kaç yaşında ?

Sitelerde Paylaş
NAZİAT:

30. Ardından yeri düzenleyip döşedi.

31. Ondan suyunu ve merasını çıkardı.

32. Dağları sağlam bir şekilde yerleştirdi.

33. Bunları sizin için ve hayvanlarınız için bir yarar kaynağı yaptı.

eeee.... burdan çıksa çıksa insanların ve hayvanların "ihtiyaçlarını yarattık" sonucu çıkar

"canlılığın oluşması için gerekli koşullar" değil....

dünya yaklaşık 5 milyar yaşında, peki ya insanoğlu kaç yaşında ?

Ben de hatamı kabul ettim işte

up up ...

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...

Gökler,yerde olan ne varsa hepsinden sonra yaratılıyor.Sonra bu göklere de ay,güneş ve yıldızlar yapılarak yerleştiriliyor.Gerçekten kuran bilimsel gerçeklerle uyum içinde.

Yerde olanların hepsini; sizin için yaratan O'dur. Sonra, göğe doğru yönelerek yedi gök olarak onları düzenlemiştir. O her şeyi bilir.Bakara 29

Ve üstünüze, yedi sağlam gök bina ettik.Nebe 12

Ve parıl parıl parıldayan bir kandil yaptık.Nebe 13

De ki; Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkar edip O’na ortaklar mı koşuyorsunuz? O, alemlerin Rab’bidir.

Ve orada, onun üzerinde sabit dağlar oluşturdu. Ve orayı bereketli kıldı. Orada bulunanların besinlerini, dileyenler için eşit olarak dört günde takdir etti.

Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi; ona ve yeryüzüne, “İsteyerek veya istemeyerek gelin” dedi. İkisi de, “İsteyerek geldik” dediler.

Böylece onları iki günde yedi kat gök olarak yarattı. Her gök katına kendi emrini vahyetti. Ve dünya göğünü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, Azîz ve Alîm olanın takdiridir.Fussilet  9,10,11,12

Sitelerde Paylaş

Konunun ne kadar komik olduğunu iyice belirleyelim: Güneş bir futbol topu kadar olursa, dünya 2,5 mm. çapında bir topluiğne başı kadar olur ve 22 metre uzakta yer alır. 

Güneş gibi diğer yıldızlar 0,02 mm. çaplı toz tanecikleri olursa Samanyolu Asya kıtası kadar olur. Samanyolu 16 tane galaksi ile bir küme oluşturur. Bu kümenin en büyük galaksisi Andromeda Samanyolundan üç kat büyüktür! Bin kadar galaksiden oluşan galaksi kümeleri bir üst küme oluşturur. Sayısı kesin olmayan sayıda galaksi bir süper küme oluşturur. Evrenin kaç süper kümeden oluştuğu kesin değil.

Bu bilgiler ışığında: Yeri dört günde, daha sonra!!! da :lol: göğü iki günde bina etti ha! :0_80cbc_37a71a73_L:

Bu zırvaya gülmekten geberir be insan!

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Konunun ne kadar komik olduğunu iyice belirleyelim: Güneş bir futbol topu kadar olursa, dünya 2,5 mm. çapında bir topluiğne başı kadar olur ve 22 metre uzakta yer alır. 

Güneş gibi diğer yıldızlar 0,02 mm. çaplı toz tanecikleri olursa Samanyolu Asya kıtası kadar olur. Samanyolu 16 tane galaksi ile bir küme oluşturur. Bu kümenin en büyük galaksisi Andromeda Samanyolundan üç kat büyüktür! Bin kadar galaksiden oluşan galaksi kümeleri bir üst küme oluşturur. Sayısı kesin olmayan sayıda galaksi bir süper küme oluşturur. Evrenin kaç süper kümeden oluştuğu kesin değil.

Bu bilgiler ışığında: Yeri dört günde, daha sonra!!! da :lol: göğü iki günde bina etti ha! :0_80cbc_37a71a73_L:

Bu zırvaya gülmekten geberir be insan!

Dinciler ilk esaslı darbeyi Galileo dan yedi, evrenin merkezinde sabit bir dünya ve çevresinde dönen güneş efsanesini yıktı

Daha sonra samanyolu galaksi keşfi, bağnazların suratına okkalı bir yumruk gibi indi, ardından diğer trilyonlarca başka galaksiler keşfedilince

Arka arkaya kombolar alan yobaz çevreler bozuntuya vermeyip çareyi kıvırmakta buldular, ne de olsa bu şarlatanlar her kılığa kolayca girebilmekteydi

Evren’in akıl almaz derecede büyüklüğü, insanların ve yaşadıkları dünyanın bu devasa evrende toz zerresinden farkı olmadığı, dolayısıyla insan türünün hiçte özel olmadığı canlarını fena halde sıkıyordu, uzun yıllar bilime karşı çıkıp düşmanlık etmekte kendilerince haklıydılar, ah şu kafir bilim aşıkları, nasılda binlerce yıllık tezgahı bozup, tekere çomak sokuyordu.. ;)

tarihinde Ebu Kafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...
On 01.09.2018 at 12:11, Ebu Kafir yazdı:

Dinciler ilk esaslı darbeyi Galileo dan yedi, evrenin merkezinde sabit bir dünya ve çevresinde dönen güneş efsanesini yıktı

Daha sonra samanyolu galaksi keşfi, bağnazların suratına okkalı bir yumruk gibi indi, ardından diğer trilyonlarca başka galaksiler keşfedilince

Arka arkaya kombolar alan yobaz çevreler bozuntuya vermeyip çareyi kıvırmakta buldular, ne de olsa bu şarlatanlar her kılığa kolayca girebilmekteydi

Evren’in akıl almaz derecede büyüklüğü, insanların ve yaşadıkları dünyanın bu devasa evrende toz zerresinden farkı olmadığı, dolayısıyla insan türünün hiçte özel olmadığı canlarını fena halde sıkıyordu, uzun yıllar bilime karşı çıkıp düşmanlık etmekte kendilerince haklıydılar, ah şu kafir bilim aşıkları, nasılda binlerce yıllık tezgahı bozup, tekere çomak sokuyordu.. ;)

Evrenin büyüklüğü keşfedebildikçe  Tanrının kudreti daha çok  anlaşılıyor zaten.Ayrıca bir şeyin küçücük bir gezegende yaşaması ve bu gezegenin evrende toz zerresi  kadar olması  insanın hakikattaki değerini  kaybettirmez.deger ve kıymet  ebatla sabit  değildir. 

Sitelerde Paylaş
On 08.04.2020 at 12:36, akılsızşuursuzatom yazdı:

Evrenin büyüklüğü keşfedebildikçe  Tanrının kudreti daha çok  anlaşılıyor zaten.Ayrıca bir şeyin küçücük bir gezegende yaşaması ve bu gezegenin evrende toz zerresi  kadar olması  insanın hakikattaki değerini  kaybettirmez.deger ve kıymet  ebatla sabit  değildir. 

Tanrı neden böylesine devasa bir israf yapsın? hava basmak - ego tatmin etmek için mi?
Ayrıca ne olsaydı tanrı yok  diyebilirdin? Bokun içinde bile tanrıyı bulan siz meczuplar için bu zor bir soru olsa gerek..

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Tanrı neden böylesine devasa bir israf yapsın? hava basmak - ego tatmin etmek için mi?
Ayrıca ne olsaydı tanrı yok  diyebilirdin? Bokun içinde bile tanrıyı bulan siz meczuplar için bu zor bir soru olsa gerek..

1.si israf demek için  ihtiyaç  sahibi bir varlik dusunmeliyiz Allah sonsuz olduğu için ona israf dokunmaz daha doğrusu  yarattığından dolayi israf olmaz.Bu bizler için  geçerli bir kavram.

2.si Evren düzensiz  olsa ve canlılar gerekli cihazatla donatılmış olmasa her şey  kusursuz olsa Tanrı yok diyebilirdik ama Islam dinine göre  kusurlu bir şey  varsa aslinda ilk olarak bunun yapılış  amacına  bakmakta lazım gitmiş.kısacası mülk sahibi mülkünde istedigi gibi tasarruf eder. Yani veren veya vermeyen o olduğu için neye neden itiraz edeceksiniz ki?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

1.si israf demek için  ihtiyaç  sahibi bir varlik dusunmeliyiz Allah sonsuz olduğu için ona israf dokunmaz daha doğrusu  yarattığından dolayi israf olmaz.Bu bizler için  geçerli bir kavram.

2.si Evren düzensiz  olsa ve canlılar gerekli cihazatla donatılmış olmasa her şey  kusursuz olsa Tanrı yok diyebilirdik ama Islam dinine göre  kusurlu bir şey  varsa aslinda ilk olarak bunun yapılış  amacına  bakmakta lazım gitmiş.kısacası mülk sahibi mülkünde istedigi gibi tasarruf eder. Yani veren veya vermeyen o olduğu için neye neden itiraz edeceksiniz ki?

Koskoca evrende Samanyolu Galaksisi bile evrenin yüzde biri etmiyor. Ve bu tanrının ne kadar hikmetli büyük olduğunu gösteriyor (!) Evet hiçbir mantıklı bir gerekçesi yok. Bana soylesene niye bu Arap putu milyalrlarca galaksi karadelik ve yıldızlar yaratıyor? 

Evrende düzen denen bir şey yok. Entropi zaten düzensiz olduğunu kanitliyor. Karadeliklerin gök cisimlerini yutması yıldızların gezegenlerin birbirini yok etmesi astroidlerin meteorlarin dünyaya defalarca çarpması canlıların %99 unun yok olması canlıların birbirini yemesi düzen muzen değil.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, gezenbocuk45 yazdı:

Koskoca evrende Samanyolu Galaksisi bile evrenin yüzde biri etmiyor. Ve bu tanrının ne kadar hikmetli büyük olduğunu gösteriyor (!) Evet hiçbir mantıklı bir gerekçesi yok. Bana soylesene niye bu Arap putu milyalrlarca galaksi karadelik ve yıldızlar yaratıyor? 

Evrende düzen denen bir şey yok. Entropi zaten düzensiz olduğunu kanitliyor. Karadeliklerin gök cisimlerini yutması yıldızların gezegenlerin birbirini yok etmesi astroidlerin meteorlarin dünyaya defalarca çarpması canlıların %99 unun yok olması canlıların birbirini yemesi düzen muzen değil.

Kudretini göstermesi için yarattı  işte.

Karadeliklerin meteorlar vs.Düzensizligi degil  bir kurala uyduğu için  düzenliliği  gosterir.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Karadeliklerin meteorlar vs.Düzensizligi degil  bir kurala uyduğu için  düzenliliği  gosterir.

Sen onun yanındaydın galiba!:smashfreak:

Zırvalamışsın yine.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Kudretini göstermeside bir ihtiyaçtır. Tanrın o kadar zavallı demektir. Meteorun dünyaya veya başka bir gezegene düşmesinin neyi düzen. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...