Jump to content

Yasin paradoxu

Recommended Posts

Güvenilir hadis kaynağı olarak kabul edilen Tirmizi agamdan bir hadisi şerif bildireceğim sizlere:

"Bir defa Yasin okuyan, on defa Kur"an-ı kerimi okumuş sevabına kavuşur"

şimdi varsayalımki yasin okuduk on puan şey pardon sevap kazandık... daha sonra, ilerleyen günlerde gaza geldik kur'an okuduk sadece 1 sevap kazandık... ama kur'an okurken yasin suresini de okumuş olduk aslında? koca kur'anı okuduğumuz halde neden sadece 1 sevap ki?.. küstüm

Sitelerde Paylaş
İslam'da benzer şekilde türlü zırva var, "kadir gecesi bin aydan hayırlıdır" gibi...

Asırlar boyu müslümanı kerizlemek, bu dine daha da bağımlı hale getirmek amacıyla durmaksızı yalan üretilmiştir. Bu yalanların sayısını bilmek mümkün değildir. Hiç bir özelliği olmayan Yasin'e verilen üstün özellikler de bu yalanlardan biridir. Sürüyle Hadis bu Sure'yi över durur, oysa ki içeriği diğer Sure'ler gibi içeriksizdir.

Alın şimdi Yasin Sure'si için söylenmiş bir yalan silsilesi daha;

Yâsin sûresini çokça okuyunuz; çünkü onda on bereket vardir:

1 Aç kimse okursa karni doyar

2 Çiplak kimse okursa, giyinir;

3 Bekâr okursa, kismeti açilir, evlenir;

4 Korkan kimse okursa, korktugundan emin olur;

5 Dünya isinden üzülenin üzüntüsü zail olur;

6 Yolculuk halinde olan, yol sikintisindan kurtulur;

7 Kaybi olan, kaybettigine kavusur;

8 Ölüm halinde okundugunda, sikintilar kaybolur;

9 Susuz okudugunda, susuzlugunu giderir;

10 Hasta okudugunda, eceli gelmemisse, sifa bulur"

İşte bu; yalan, hep yalan... Zaten İslamın tamamı yalan değil mi?

haklısın da bir farkla;

tamamı değil.

Sitelerde Paylaş

roket atar , üzerinde düşünmeye değer şeyler sunun.. ya da susun ..

bu da konu mu şimdi ?

yasin i şerif okuyan a ne kadar sevap verileceği , filan ayeti okuyana ne kadar sevap verileceği hususu sana mı kalmış ?bizi cehennem azabından sen mi kurtaracaksın ?

sevabı veren de ALLAH , alan da ...

bir iyiliğe 10 kat sevap verilirken , bir kötülüğe sadece bir günah yazılıyor.

şimdi sen kalkıp bu adil değil mi diyeceksin ?

Genel amaç üzerinde yoğunlaş bence..

Genel amaç nedir ??

insanları okumaya teşvik etmek ..

Sitelerde Paylaş
roket atar , üzerinde düşünmeye değer şeyler sunun.. ya da susun ..

bu da konu mu şimdi ?

yasin i şerif okuyan a ne kadar sevap verileceği , filan ayeti okuyana ne kadar sevap verileceği hususu sana mı kalmış ?bizi cehennem azabından sen mi kurtaracaksın ?

sevabı veren de ALLAH , alan da ...

bir iyiliğe 10 kat sevap verilirken , bir kötülüğe sadece bir günah yazılıyor.

şimdi sen kalkıp bu adil değil mi diyeceksin ?

Genel amaç üzerinde yoğunlaş bence..

Genel amaç nedir ??

insanları okumaya teşvik etmek ..

mantık olarak haklısın ama sonuçta bu teşvik işini yalanlarla yapmamalıyız, yapmamalılar.

sonuta bu hadis saçma sapan bi hadis ki hadis de değil zaten.

bi şeyler tavsiye edilecekse; abarmadan, kanırmadan tavsiye edilmeli.

mesela buna benzeyen bi saçma hadis de şudur:

cemaatle kılınan namaz, tek kılınan namazdan 27 derece daha üstündür.

bu da hadis değildir zaten.

insanları teşvik için hep böyle rakamlar, ıvır zıvırlar kullanılıyor, sonra da birileri haklı olarak dalgasını geçiyor.

müslümanları bu hale getiren hep bu hadis kültürü zaten.

Sitelerde Paylaş

Madem bilmiyorsunuz cahilsiniz bari konuşmayın

konuştukça batıyorsunuz

---

Cenabı Hak isterse 10 sevap isterse 1000 sevap verir buna itiraz edilmez

Bazen bir saatlik çalışmanın 1 yıllık semeresi olur

mesela sınırda nöbet tutarken şehid olan bir asker

şehadet mertebesiyle cennette Peygambere komşu olur bu da mantıksızmı?

bazen boğulmakta olan birini kurtarmaya denize atlayan biri 10dklık çabasının sonunda

kahraman ilan edilir tüm ülke adını duyar ve methedilir

ne olmuşki 10 dklık bir iş yapmış denilmez

demek mükafatın yeri zamanı farklı sevabı ödülü

kazandırabilir

siz gidin evrim teorilerinizle oynamaya devam edin

bu konular size ağır gelir

Sitelerde Paylaş

Bu sadece yasin okumaya teşviktir, kuranin tümünü okuyup gozu acilanlara 1 points, ayni sureyi tekrar tekrar okuyup papaganlasan copy-paste'i hayat felsefesi haline getirenlere 1000 points ;) Siz yeterki kurani tamamen okumayin kardeşlerim herşey sizin iyiliginiz icin :fool:

Sitelerde Paylaş

Dediğim aynen geçerlidir hala dişe dokunur cevap yok bana

bazı özel günler vardır o gün mesela köprü geçişi bedavadır

bir bayram havası vardır O ülkenin sultanı da isterse bu özel günlere

istinaden halkına bahşiş dağıtır

Aynen onun gibi Ramazan Kuranı Kerimin inmeye başladığı ay olması

nedeniyle özel bir aydır Yasin süresi özel bir süredir

elbette bu dönemde daha sevaplı olacak bire bin mükafat verilecek

analatabildimmi

Sitelerde Paylaş

analatabildimmi

Sende bir de dişe dokunur anlama yetisi olsa ne güzel olurdu ya neyse.. Arkadasim ne diyoruz yasin neden 1000 points, kuran neden 1 points? Mantigi nedir bunun, bu paradoks nedir? Dişe dokunur cevaplarini bekliyoruz..

Sitelerde Paylaş
İslam'da benzer şekilde türlü zırva var, "kadir gecesi bin aydan hayırlıdır" gibi...

Asırlar boyu müslümanı kerizlemek, bu dine daha da bağımlı hale getirmek amacıyla durmaksızı yalan üretilmiştir. Bu yalanların sayısını bilmek mümkün değildir. Hiç bir özelliği olmayan Yasin'e verilen üstün özellikler de bu yalanlardan biridir. Sürüyle Hadis bu Sure'yi över durur, oysa ki içeriği diğer Sure'ler gibi içeriksizdir.

Alın şimdi Yasin Sure'si için söylenmiş bir yalan silsilesi daha;

Yâsin sûresini çokça okuyunuz; çünkü onda on bereket vardir:

Her şeyin bir kalbi vardır.

Sen merkizi vardır da diyebilirsin.

Biz Müslümanlara göre de Kur-an 'ın kalbi Yasin suresidir.

Hadisler böyle belirtir.

Not : Bu adamın ezberinde bu sure vardır.

Sitelerde Paylaş
Her şeyin bir kalbi vardır.

Sen merkizi vardır da diyebilirsin.

Biz Müslümanlara göre de Kur-an 'ın kalbi Yasin suresidir.

Hadisler böyle belirtir.

Not : Bu adamın ezberinde bu sure vardır.

Kardeşim ne demek şimdi kuranin kalbi kurandan daha mi degerli demek istiyorsun sen? Ben müslüman olsam neden kurani hatmedip 1 puan kazanayim ki oturup 3-5 yasin okuyup koseyi doneyim bari diye bakardim, siz de zaten ona bakiyorsunuz. Sacmalik...Allahin her kelimesi birbirinden degerli mi degil mi sizin icin? Neden bu pozitif ayrimcilik, düşünemiyor musunuz yoksa?

Sitelerde Paylaş
Kuran'dan bildiğim tek Arapça ezber, Elham adı verilen Fatiha Sure'sidir. Bunun dışında Hiç bir Sure'nin Arapçasını bilmem ve ezberimde de yoktur. Elham'ı (Fatiha) nerede, nasıl ezberlediğimi hatırlamıyorum ama "veleddalin amin" (sonu) kısmı yıllarca dilime bir nakarat gibi takılmış, maytap geçerken hep kullanmıştım.

Bir not: 7-8 yaşlarındayken yazları beni dedemin yanına yollarlardı. En az 2 ay dedemin yanında kalırdım. Dedemin benim yaşlarımda pek çok torunu vardı. Kendisi Hacı olan dedem her yaz okullar bittikten sonra bir hoca tutar, bu hoca dedemin evinin bahçesinde torunlarına Kuran öğretirdi. 8-10 çocuk hocanın karşısında eğilir bükülürler, ne söylese papağan gibi tekrarlarlardı. Her gün hoca birer birer çocukları imtihana alır, bilemeyene elindeki sopayla vururdu. Bu kursa beni hiç bir kuvvet dahil edememişti. Çok yalvardılar, çok kızdılar, hatta kulaklarım bile çekildi ama o hocanın karşısına oturtup Arapça kelamları bana geveletemediler. Kurs esnasında ben uzaktan seyreder, hatta onları taklit ederek dalga geçerdim. Bazen hoca elinde sopasıyla beni kovalasa da, bu adetimden vaz geçiremedikleri gibi, o uyuz hocanın karşısına da kesinlikle oturtamadılar.

O psikolojiyi anlayabiliyorum benim annem cocuklugunda kuran kursunda türlü eziyetle karşilaşmiş olumsuz yonde fazlasiyla etkilenmiş ve bizleri de olmasi gerektigi gibi yetiştirmiş. Ama aksi olsa ben de bu yobaz mantiga tüm korkularima ragmen karşi gelirdim. Çocukluktan verilen dini egitim ve korku imgelemeleri günümüzde dinin varolmasini saglayan hemen hemen tek şey.

Sitelerde Paylaş

analatabildimmi

Sen önce konuyu kavrayacak kapasiteye kavuş, sonra artistlik yaparsın. Kelalaka örnekler vermeyi de bırak.

Kuran okurken zaten yasin suresini de okuyorsun.

Yoksa sen okumuyor musun?

Sitelerde Paylaş
Güvenilir hadis kaynağı olarak kabul edilen Tirmizi agamdan bir hadisi şerif bildireceğim sizlere:

şimdi varsayalımki yasin okuduk on puan şey pardon sevap kazandık... daha sonra, ilerleyen günlerde gaza geldik kur'an okuduk sadece 1 sevap kazandık... ama kur'an okurken yasin suresini de okumuş olduk aslında? koca kur'anı okuduğumuz halde neden sadece 1 sevap ki?.. küstüm

Allah kulunun niyetine bakar.neye ne sevap vereceğine o karar verir.ona hiç kimse hesap soramaz.

Sitelerde Paylaş

İslam kolaylık dinidir, Yasin okuyun yeter diyor işte. Boşuna geri kalan kısımları da okuyup beyninizi hoşafa çevirmeyin, zaten anlaşılacak birşey de yok, okuyun Yasin'i, geçsin gitsin demek istemiş. Bence Tirmizi müslümanlara büyük kıyak geçmiş ama anlayan kim?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...