Jump to content

Kaç tane kuran var?

Recommended Posts

Müslümanların takılmış plak söyledikleri bir laf vardır:Hristiyanların 4 tane farklı incili var ama kuran bütün dünyada tektir.Bu onun üstünlüğünü kanıtlar.

Bu cümle baştan sona yalan ve çarpıtmalarla doludur. Bütün dünyada hristiyanların inandığı sadece bir tane incil vardır.Katolikler,ortodokslar,protestanlar,anglikanlar,gregoryanlar hatta hristiyanlık dışı bir mezhep olan yehova şahitlerinin dahi kutsal kabul ettikleri incil aynıdır.Şu an yeryüzünde sadece bir tane incil bulunmaktadır.

Müslümanların 4 incil dedikleri şey aslında incilin ilk dört bölümünü oluşturan kitapçıkladır.Matta,Markos,Luka ve Yuhanna isimli kişiler tarafından yazıldıkları idda edilir ve İsa'nın hayatı farklı açılardan anlatılmaya çalışılır.Bu bölümleri kuranda bulunan cüzlere benzetebiliriz.

Ama ne varki, şu an dünyada yaşayan ve kendisini müslüman olarak tanımlayan bazı mezheplerin kuranları farklı farklıdır.Mesela şiilerin kuranı sünnilerden farklıdır.Bütün islam alemi tek bir kutsal kitap üzerinde anlaşmaya varamamıştır.

Böylesine yalanlarla dolu ve iftiracı bir inanç ne zamana kadar varlığını sürdürebilir?Yorumu size bırakıyorum

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Müslümanların takılmış plak söyledikleri bir laf vardır:Hristiyanların 4 tane farklı incili var ama kuran bütün dünyada tektir.Bu onun üstünlüğünü kanıtlar.

Bu cümle baştan sona yalan ve çarpıtmalarla doludur. Bütün dünyada hristiyanların inandığı sadece bir tane incil vardır.Katolikler,ortodokslar,protestanlar,anglikanlar,gregoryanlar hatta hristiyanlık dışı bir mezhep olan yehova şahitlerinin dahi kutsal kabul ettikleri incil aynıdır.Şu an yeryüzünde sadece bir tane incil bulunmaktadır.

Müslümanların 4 incil dedikleri şey aslında incilin ilk dört bölümünü oluşturan kitapçıkladır.Matta,Markos,Luka ve Yuhanna isimli kişiler tarafından yazıldıkları idda edilir ve İsa'nın hayatı farklı açılardan anlatılmaya çalışılır.Bu bölümleri kuranda bulunan cüzlere benzetebiliriz.

Ama ne varki, şu an dünyada yaşayan ve kendisini müslüman olarak tanımlayan bazı mezheplerin kuranları farklı farklıdır.Mesela şiilerin kuranı sünnilerden farklıdır.Bütün islam alemi tek bir kutsal kitap üzerinde anlaşmaya varamamıştır.

Böylesine yalanlarla dolu ve iftiracı bir inanç ne zamana kadar varlığını sürdürebilir?Yorumu size bırakıyorum

Eskiden İncil'in Matta,Markos,Luka ve Yuhanna isimli kişiler tarafından yazıldığına inanılıyordu.

Günümüzde bu inanç sarsılmıştır. İncilin kaynağı, Kur'an'ın kaynağı gibi, bilinmiyor....

Bu arada Şiilerin Kur'an'ı farklı değil. Kur'an ayetlerinin yorumu farklı.

Müslüman toplumlar arasında ise İslam'ın ve Kur'an ayetlerinin yorumu çok farklıdır. O konuda haklısınız.

Ama Kur'an, bir kelime salatası olduğu için, çeşitli şekillerde yorumlanabiliyor.

Sitelerde Paylaş
Eskiden İncil'in Matta,Markos,Luka ve Yuhanna isimli kişiler tarafından yazıldığına inanılıyordu.

Günümüzde bu inanç sarsılmıştır. İncilin kaynağı, Kur'an'ın kaynağı gibi, bilinmiyor....

Bu arada Şiilerin Kur'an'ı farklı değil. Kur'an ayetlerinin yorumu farklı.

Müslüman toplumlar arasında ise İslam'ın ve Kur'an ayetlerinin yorumu çok farklıdır. O konuda haklısınız.

Ama Kur'an, bir kelime salatası olduğu için, çeşitli şekillerde yorumlanabiliyor.

Hacı

Ne kuranın ne de incilin kaynağının doğruluğunu sorguluyor değilim.Sadece islam dünyasının kendi inanırları arasında yaydığı bir yalana dikkat çekmek istiyorum.

İslamın öğretilerinden biri olan, dünya üzerinde dört farklı incilin bulunduğu bu koskoca bir yalandır.Bütün hristiyanların üzerinde uzlaştıkları sadece tek bir kutsal kitapları var.Bunu inkar edemezsiniz.

Ancak şiilerin kuran yorumu sünnilerden büyük ölçüde farklıdır.Bazı ayetleri inkar eder,bazı bölümlerden eksiltmeler olduğunu söylerler.Yani bütün islam aleminin uzlaşmaya varabildiği bir kutsal kitap ortada bulunmamaktadır.

Sitelerde Paylaş

eee jadı sacma sapan bir mezheplerin olusması beni baglamaz ben ne sünniyim nede şii ben sadece müslümanım.Müslümanın şiisi sünnisi olmaz benim için.Uzlasmaya vardıgı kuran-ı kerim var hüküm neyse odur yeterli değil mi ? ingilizceye çevrilmiş bir incilden üstün tarafı varmı yok mu sen söyle.hem üstün olsada olmasda biz bu dine inanıyoruz kime ne

Sitelerde Paylaş

yuh diyorum başka da bişey demiyorum.

Sitelerde Paylaş
kuranın üçte birinin eksik oluşu şia tarafından dillendirilir.

resmi mushafın aynı olması -ki aslı nerdedir diye sorarlar adama-

bu açıdan çok birşeyi değiştirir mi?

Bence aslı,insan yazması olduğunu alelen bildiriyordu.Düzeltebildikleri kadar düzelttiler.Gerçi şimdide öylede.Görmek istemeyen göremiyor.

Sitelerde Paylaş

efsane vb şeyleri gerçekmiş gibi anlatmak

dinsizlerin sık kullandığı oyunlardandır

------

incil için milattan sonra 400 yılında iznik konseyinde bu 4 papaz atarfından

incilin tekrar kaleme alındığını tarih söylüyor

siz ancak kendi kendinizi kandırıp tatmin edebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

------

Bak dinli kardeşim.Biz oyun falan yapmıyoruz.Oyunu yapan sizlersiniz.Kuran saçmalıkları yetmiyormuş gibi,risalı bilmem ne çıkardınız.Yeter artık uydurmayın!!

Sitelerde Paylaş

------

incil için birşey dedim ben?

sapla samanı birbirine karıştırmak da sizin ustalıkla yaptığınız birşey.

tarihin öyle birşey söylediğinden emin misin?

incil de kurandan farksız benim için,

ne demeye incili savunacağım akıllım?

bu kuranın kopyasının kopyasının kopyası nerde?

resmi mushafla ilk kuranın aynı olduğunu nerden biliyorsun?

içinde allah onu koruyacağız yazdı deme bana yalnız.

beklerim böyle bir cevabı ciddi ciddi,

o yüzden şimdiden söyleyeyim.

haa, topkapı sarayındaki, yok efnedim taşkentteki diye yalan yanlış şeyleri getirme.

onların hepsinin palavra olduğu bizzat müslümanlar tarafından söylendi.

hadi geçmiş olsun...

Sitelerde Paylaş

bu kuranın kopyasının kopyasının kopyası nerde?

resmi mushafla ilk kuranın aynı olduğunu nerden biliyorsun?

içinde allah onu koruyacağız yazdı deme bana yalnız.

beklerim böyle bir cevabı ciddi ciddi,

o yüzden şimdiden söyleyeyim.

haa, topkapı sarayındaki, yok efnedim taşkentteki diye yalan yanlış şeyleri getirme.

onların hepsinin palavra olduğu bizzat müslümanlar tarafından söylendi.

hadi geçmiş olsun...

Karbon testi mi yapılmış, hayır. Peki kanıtın nedir? Bizzat müslüman söylemiş. Ba ba ba ba bak, hoşuna giden birşey oldu mu müslüman birisi senin için inandırıcı bir kaynak oluyor demek. :acute:

Sitelerde Paylaş
Karbon testi mi yapılmış, hayır. Peki kanıtın nedir? Bizzat müslüman söylemiş. Ba ba ba ba bak, hoşuna giden birşey oldu mu müslüman birisi senin için inandırıcı bir kaynak oluyor demek. :acute:

cübbeli, müslümanlara bu konuda zaten itirazlar var.

bir müslüman bunu itiraf edebiliyorsa önemlidir bu.

üstelik kuranın değişmediğini ispat sizin işiniz,

dikkat edersen benim değil.

bu adamlar karbon testi yapmadılar ama

onların da kendilerine göre kriterleri vardır.

yazılış şekli, bilmem harekelindirme şudur budur...

ben bilemem inceliğini çünkü bu benim işim değil.

http://www.tumgazeteler.com/?a=2267047

Sitelerde Paylaş

------

İznik konsili MS 325 yılında toplanmıştır, Arius ile Athanas'ın teslis inancı ile ilgili tartışmaları ile geçmiş ve sonunda Arius yenik kabul edilerek teslis inancı resmen kabul edilmiştir.

Adı geçen 4 kanonik incilin kabulü ve yeniahit'in resmen hayata geçmesi MS 397 yılında 3. Kartaca konsilinde olmuştur.

Elbette, bunlar resmi tarihtir ve bence Scaliger-Petavius kronolojisi içine sokuşturulmuş yalanlardır ama resmi tarih üzerinden tartışılacaksa hiç olmazsa bu tarihlere sadık kalalım.

Sitelerde Paylaş

Şia, 6666 ayetli Ali mushafının 12. imam Mehdi tarafından saklandığını ve onunla birlikte ortaya çıkacağını da iddia eder. Eh, Ayetullah Hamaney Mehdi'nin yakında geleceğini belirttiğine göre yakında bu mushafa da kavuşacağız ve merakımız bitecek demektir :lol:

Sitelerde Paylaş

Peki bu 4 kitapçık birbiri ile uyumlu mudur ? Belki bu dört kitap biribiri ile çelişkili bilgilerle dolu olduğu için müslümanlar 4 farklı kitap diyor olabilir mi ?

Bilmiyorum,bilmediğim için soruyorum.

tarihinde cantona tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ülkemizde bir çok müslümanın hayran olduğu ve imrendiği islam ülkesi İran da farklı bir kurana inanıldığından haberleri bile yok anlaşılan.Ne kadar komik

cantona,

İncil 4 değil 27 kitapçıktan oluşur.İlk dört bölümde sadece İsa'nın hayatı işlenmiştir.Bölümler arasında çelişkili ifadeler vardır ama hristiyanlar bunların hepsine birer kulp bulmakta çokta zorlanmaz.Güneşin çamura battığı bilgisine bile bahane bulabilen teist beyni için sınır yoktur.

Burada tartışmak istediğim incilin ve kuranın tarihsel güvenilirliği yada çelişkileri değil.Müslümanlar 4 tane ayrı incil olduğunu söylemiyorlar mı?Ben mesela sanırım 17-18 yaşıma kadar 4 farklı incil olduğunu,mezhep farklılığının bundan kaynaklandığını sanırdım.Çünkü bana öyle öğrettiler,yıllar sonra taksimdeki katolik kilisesini ziyaret ettiğimde bedava dağıtılan incillerden almış ve dört incilden kastedilenin ilk dört bölüm olduğunu anlamıştım.İslama duyduğum güvenin çatırdağı ilk an oydu sanırım.Bana göz göre göre yalan söylenmişti

Sitelerde Paylaş

jadı nasıl hristiyanlar kuran hakkında ögretilenlerden öte arastırmaya gitmiyorlarsa bu ülkedede aynen öyle.Onlar hz.muhamemd yalancı peygamberdir derler bizimkiler ise tahrif edilmiştir derler kimse dinine toz kondurmaz

tarihinde CraftXrac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
jadı nasıl hristiyanlar kuran hakkında ögretilenlerden öte arastırmaya gitmiyorlarsa bu ülkedede aynen öyle.Onlar hz.muhamemd yalancı peygamberdir derler bizimkiler ise tahrif edilmiştir derler kimse dinine toz kondurmaz

Hristiyanların islam hakkında yalan informasyon yaydıklarını sanmıyorum.Hiç kuran değiştirilmiş yada 6 farklı kuran varmış gibi bişey dediklerini de duymadım.

Ama şunu yapıyorlar,bütün müslümanları katil gibi öğretiyorlar.Hristiyan okullarında yetişen insanlar,eğer müslüman bir ülkeye giderlerse insanların üzerlerine saldıracağını sanıyorlar.Ben buna şahit oldum, her dinin yobazı aynı cahillikte oluyor

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...