Jump to content

Müslümanlar kaza ve kader konusunda ateistlerle münakaşaya GİRMEYİN

Recommended Posts

>>> Kader Cenabı Hakkın olacakları Alimül Külli Şey olması hasebiyle öncesinde bilmesidir

KAder böyle bir şey değildir.. İslam inancına göre, allah dünyaişlerine sürekli müdahale eder. Mesela size hastalık yollar. Deva gönderir. Savaşta galip gelmenizi sağlar, hatta melekleri safınıza katar. Bakar filler melekleri aşıyor, onlar için ebabil kuşlarını yollar vs. vs...

Ama böyle olmadığı görülünce.. Bu başka işlerle çakışınca vs. vs. el mahkum ilerleyen dönemde islmacılar, amanda kader budur aslında diyerek kıvırmaya başlar..

Zrounlu olarka ezberletilen duada: "Hayrıhi ve şerrihi min allahuteala.." denir.. Yani, hayır ve şer allahtan "gelmektedir" Hayrı ve şerrin allah tarafından bilinmesi diye bir şey yoktur, ne kuranda, nede hadislerde..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

anibal Gönderildi Bugün, 12:23

Zrounlu olarka ezberletilen duada: "Hayrıhi ve şerrihi min allahuteala.." denir.. Yani, hayır ve şer allahtan "gelmektedir" Hayrı ve şerrin allah tarafından bilinmesi diye bir şey yoktur, ne kuranda, nede hadislerde..

Arkadaşım herkes uzman olduğu konuda konuşması uygundur

bildiğim kadarıyla sen maymun atalarınızdan evrimleşmeniz üzerinde

(yanlışım varsa düzelt lütfen) uzman sayılabilirsin

dikkat ettiysen bu konuda ben yorum yapmıyorum

dini bilgiler kısmını bize bırak istersen

---

Cenabı Hakkın Kuranda bildirilen Semi, Basar, Kıyam bi Nefsihi

ayrıca esmasından bir çok ismi dediğimizi destekliyor

hanefinin görüşü ehli sünnet velcemaatin görüşüdür

bu görüş mutezile ve cebriye ortası mutedil görüştür

itikadi olarak da eşari ve maturidinin fikriyatı doğrudur

yaşa nuri nin hezeyanları cevaba değmez

Sitelerde Paylaş

>>> dikkat ettiysen bu konuda ben yorum yapmıyorum, dini bilgiler kısmını bize bırak istersen

Emin ol ki, dini bilgiler konusunda senden daha uzmanımdır.. Hatta bu konuda uzmanlığımın dinden daha fazla olduğuna da kalıbımı basarım..

Kaba hesapla, 6 yıl biyoloji okumuşum.. Ama kendimi bildiğimden, 20 li yaşlarıma kadar, en az 15 sene islam üzerine ilim tahsil etmişim.. Hadis, fıkıh, sünnet vs. emin ol hepsine vakıfızdır..

>>> hanefinin görüşü ehli sünnet velcemaatin görüşüdür

Hanefi, bu kondua görüş bildirmez, bildirmekten de kaçınır, bu konunun münazara edilmemesini ister. Ama elbette kaderden kaçamaz.. Bu hususta, Allah'ın kaderi yazmasının vasıf şeklinde olup, hüküm tarzında olmadığını, kulların bütün fiilleri Allah'ın dileme, bilgi, kaza ve kader ile meydana geldiğini belirtir.

Velakin, bu bizim söylediğimiz destekler.. İmam azam, 700 yılında doğmuştur.. Ne demiştik, islamın ilk dönemind eherkes herşeyi kadere bağlayıp allahtan geldiğini söyler, sonra bakılır ki böyle olunca işin içinden çıkılamıyor, sadece kader değil her mevzuda bir keşmekeş çıkar ve malum mezhepler ortaya çıkar..

Kaderin orjinal babı, kuranda mevcuttur.. Örneğin:

De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez O bizim mevlamızdır Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler" (9/51)

Kuranda ve hadislerdeki kader, tamamen bambaşka, dünyadaki her işe elini sokan bir allah tanımı yapmaktadır..

Sitelerde Paylaş

Peki madem kendini yetkin görüyorsun şöyle söyleyim

Cenabı Hak bazı kötülüklerin yapılmasına izin verir bazılarını gerçekleşmesini de engeller

Bu sırrı imtihandır.yani:

Dünyada tüm iyilikler müslümanlara kötülükler dinsizlere olsa(esasında böyledir de dinsiz dinsizliği cihetiyle bilemez)

sırrı imtihan bozulur

Tüm zenginlik müslümanlara fakirlik diğer dinlere olsa sırrı imtihan bozulur

hasılı kelam iyilik kötülük zarar fayda dünyada karışık gider

biz seçim noktasındayız sorumluluğu seçerek alırız

ve müstehak oluruz

Cenabı Hak Hak ismiyle hakedene hakettiğini verir.

Cenabı Hak zalim değildir.

İşte bu nedenle adam kafirdir ama labratuvarda saatlerce günlerce çalışmasının

karşılığında sorunu çözer Cenabı Hak ona Nobel ödülünüde nasib eder

çünkü haketmiştir

Sitelerde Paylaş
Yaşar nuri kader inancının islama emeviler tarafından eklendiğini iddia ediyor.Kuranda kader inancı yokmuş öyle diyor.

tamam da imanın sartlarında kadeere ve kazaya inanmak var yani inanmassan müslümanlıgın çöpte bu herif nasıl yok diyor

Sitelerde Paylaş

>>> Cenabı Hak bazı kötülüklerin yapılmasına izin verir bazılarını gerçekleşmesini de engeller Bu sırrı imtihandır.yani:

O zaman bu imtihan değil, torpil, kıyak vs. olmaz mı?

Eğer özgrü iradesi ile adam günah işleyemiyorsa, o zaman bu neyin imtihanıdır?

Sitelerde Paylaş
Ben en azından Allah hokus pokus dedi oldu diyen bir kitaba inanmak yerine laboratuvarlarda gece gündüz bunun nasıl oluştuğunu araştıran bilim adamlarına inanıyorum.Gökten indi denilen bir kitabın bilgisiyle,binbir zahmetle elde edilen somut verilere dayanan bilgileri bir tutuyorsun.Hem de ne yaparak,somut verilere dayananı reddedip, ben Allahtan vahiy alıyorum diyen hiç tanımadığın görmediğin birine iman ederek.

Bir adım öne geçmeni istiyorum Pacino.

Ben ALLAHın koydugu fizik kurallarını,kimya kurallarını ve diger beşeri kuralları koyan ALLAH a iman ediyorum.

Hepsinin ardında "O" var.

Gel bir adım öne adım at geride kalma.

Bir sperm ile bir yumurtadan var olduk.hemde akıl almaz şekilde bunu biraz düşün.(Sakın bana döllenmeden sonrada hüc bölünmelerinden daha sonrada diger safhalardan bahsetme az daha öteye git ALLAHı karşında bulacaksın rahat ol.)

"Somut verilerin hiç biri ALLAH ı reddetmıyor" tezin yanlış aksine O nun varlıgını anlatıyor.Peygamberımıze gelınce evet O nunla aynı dönem yaşamadık.Malesef etrafımızdaki kımsede bana anlatmadı - ben O nu tanıdım (geçde olsa)

ALLAH VARDIR.

Luuu

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...