Jump to content

Burçlara inanır mısınız?

Recommended Posts

Safsata.., safsata.., safsata,

Astrolojinin kökenine indiğiniz zaman yine dinleri buluyosunuz..

Süper bir tespit,dinlerdeki o saçma kader anlayışının daha fazlası astrolojide var,Adorno nun dediği gibi,insanları pasifize eden toplumsal bir uyuşturucudur astroloji.

Sitelerde Paylaş
Astrolojinin bilimle bir alakası yoktur. Bir ateistte burçlar a inanmaz, varmı inanan ateist. Din neyse astrolojide o.

ben burçlara bi nebze güveniyorum..çünkü çevremdeki insanların birçoğu burçlardaki karakteristik özellikleri taşıyor.hatta bende tam burcumun adamıyım :)

Sitelerde Paylaş
ben burçlara bi nebze güveniyorum..çünkü çevremdeki insanların birçoğu burçlardaki karakteristik özellikleri taşıyor.hatta bende tam burcumun adamıyım :)

Bende ise tam tersi, burcumun sözde özellikleriyle hiç alakam yok. Peki şimdi nolacak. Bir tek örnek bile burçların gerçekliğini çürütmez mi?

Şimdi sakın yükselen burç deme :D

Zaten yükselen burç olayıda dinlerdeki gibi bir kıvırmacadır. O tutmazsa yükselen tutar. Böylece olasılığı yükseltir. Yani yine bir kurnazlıkla karşıkarşıyayız. :)

tarihinde rasyonel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

insanın kendini kestirme yoldan tanıdığını zannetmesini sağlayan,kendini determine ettiği,inanmak ve kendini ve diğer bireyleri anlamlandırma ihtiyacının sonucu olarak doğan toplumsal uyuşturucu ,bu yüzdendir ki genelde burçlara olan inanç ergenlik çağında görülür ,bilinmez ki kan grubuna,çin burçlarına,vs bilimum saçmalığa hatta kıl rengine göre yapılan rivayetlere bile insanı inandırbilecek kadar soyut bir konudur kişilik,her insanda az veya çok bulunan özellikleri 12 saçma sembole bölerek insanları şaşırtır ,halbuki hiç astrolojiyle alakası olmayan bir insana kendi burcu diye başka bir burcun özelliklerini okusanız buna inanacaktır ,bu tıp öğrencilerinin bile teşhislerinde içine düştüğü bir sendromdur ,aynı şey kişilik bozuklukları veya psikolojik sınıflandırmalar içeren bir kitap okuyan bir bireydede görülür , insanoğlu kendinde zerre kadar gördüğü bir özelliği hemen benimser ,mesela ben uzunca bir süre histerik bir insan olduğuma inandım ,bu arada 2 sene astrofizikle uğraşmış ve kendini kandırdığını geçte olsa anlamış bir insan olarak söyleyebilirim ki her bilginin her zaman yararlı olmadığının ,somut bilgiyle saçmalanabileceğinin ve insanın kendine zarar verici dogmalara saplanabilceğinin ,insanları önyargılara sürükleyip bireylere yabancılaştıran ,inanca dönüştükten sonra kendilik ve diğer bireylere olan algıların gerçeklikten uzak haller almasına sebep olan bir asilzade olan astronominin para getiren fahişe kızıdır astroloji . . .

Synaps

Sitelerde Paylaş

ilk defa tribusse katılıyorum,tanıdıgım bir cok kısı burcunun ozellıkleırnı tasıyor bende dahıl,balıkım bu arada :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

dinle astrolojiyi karşılaştırmak çok saçma bence. ikisi çok farklı, etki alanı da çok farklı. burçlara inandım diye herhangi bir insana zarar veriyor muyum? baskı kuruyor muyum? hayatımı yaşama şeklimi etkiliyor mu? hayır. hobi gibi birşey bence, zevk.

ayrıca astroloji sadece burcunuz değildir, doğum haritanızı olduğu gibi yorumlamanız gerekir, bu da kıvırtma değildir. olayın esası bu, tam tersine sadece öz burcuna indirgenmesi saçmadır. gazetelerdeki horoskop daha da saçmadır.

Sitelerde Paylaş
dinle astrolojiyi karşılaştırmak çok saçma bence.

Bildiğim kadarıyla Astroloji'nin kökeni göksel cisimlere tapınmaya dayanır.

Her gezegen ve zodyağın her burcu belirli bir tanrı veya şeytanın ifadesidir.

Bu bağlamda Astrolojiyi dinlerle karşılaştırmak hiç de saçma değil bence, dinlerde olduğu gibi Astrolojide özünde çok Tanrıcılıktır.

Sitelerde Paylaş
Bildiğim kadarıyla Astroloji'nin kökeni göksel cisimlere tapınmaya dayanır.

Her gezegen ve zodyağın her burcu belirli bir tanrı veya şeytanın ifadesidir.

Bu bağlamda Astrolojiyi dinlerle karşılaştırmak hiç de saçma değil bence, dinlerde olduğu gibi Astrolojide özünde çok Tanrıcılıktır.

dinden farklı olarak demek istediğim şu anda tapmıyoruz onlara. geçmişte öyle bir niteliği varsa da şimdi yok.

Sitelerde Paylaş
dinle astrolojiyi karşılaştırmak çok saçma bence. ikisi çok farklı, etki alanı da çok farklı.

Fakat dinle astroloji arasında bir çok ortak nokta vardır. Astrolojide tapınma olmasa bile insanları inandırmak için benzer kurnazlıkları kullanırlar.

İkiside hiç bilimsel değildir ancak insanlar yinede inanırlar. İnanma sebepleri ve sonuçları ise açıklanabilir durumlardır.

Tamam astrolojiye inanlar dinlere inanlar kadar küt değildir. Dindarlarla aynı kefeye konmamalı. Böyle bir suçlama yapılamaz elbette.

Ancak ikiside temelde benzer özellikler taşır.

Sitelerde Paylaş
Fakat dinle astroloji arasında bir çok ortak nokta vardır. Astrolojide tapınma olmasa bile insanları inandırmak için benzer kurnazlıkları kullanırlar.

İkiside hiç bilimsel değildir ancak insanlar yinede inanırlar. İnanma sebepleri ve sonuçları ise açıklanabilir durumlardır.

Tamam astrolojiye inanlar dinlere inanlar kadar küt değildir. Dindarlarla aynı kefeye konmamalı. Böyle bir suçlama yapılamaz elbette.

Ancak ikiside temelde benzer özellikler taşır.

astrolojiye inanıp inanmamak çok kişisel birşey. astrologlar, insanlar kendisine inansın diye özel bir çaba sarfetmiyor. astrologun kendine körü körüne inanan birinden ne gibi bir çıkarı olabilir. astrolojiyi yaymak, cemaat kurmak, yandaş toplamak, devleti astrolojiyle yönetmek gibi çıkarları yok. en fazla gider doğum haritanı yorumlatmak için para verirsin. ben insanlara zararı olduğunu düşünmüyorum din gibi.

Sitelerde Paylaş
astrolojiye inanıp inanmamak çok kişisel birşey. astrologlar, insanlar kendisine inansın diye özel bir çaba sarfetmiyor. astrologun kendine körü körüne inanan birinden ne gibi bir çıkarı olabilir. astrolojiyi yaymak, cemaat kurmak, yandaş toplamak, devleti astrolojiyle yönetmek gibi çıkarları yok. en fazla gider doğum haritanı yorumlatmak için para verirsin. ben insanlara zararı olduğunu düşünmüyorum din gibi.

Elbette böyle değildir. Bende zaten belirttim; Astroloji din kadar küt değildir, banaz değildir, fanatik değildir..

Ben burçlara, dinlerle benzer yönleri olduğu için değil, bilimsel olmadıkları için inanmıyorum zaten ve gereksiz buluyorum.

Ancak burçlara inanan bir insanıda asla dindarlarla bir tutamam.

Belki bir çok insan özünde inanmıyordur ama eğlence aracı gibi görüyordur, bilemem.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...