Jump to content

Ramazan Orucunun Tıbbi Faydaları

Recommended Posts

• İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Puppet 2:185'de ramadan şehrin oruçla geçirilmesi isteniyor Kadir gecesinin vs değil.O aya ulaşan onu oruçla geçirsin diyor şehre atıf yapıyor.Şehr 3 güne filan denk gelmez hiçbir zaman.

2/185 Şehru ramedanellezı ünzile fıhil kur'anü hüdel lin nasi ve beyyinatim minel hüda vel fürkan* fe men şehide minkümüş şehra felyesumh* ve em kane merıdan ev ala seferin fe ıddetüm min eyyamin uhar* yürıdüllahü biküml yüsra ve la yürıdu bi külüm usr* ve li tükmilül ıddete ve li tükebbirullahe ala ma hedaküm ve lealleküm eşkürun

fe men şehide minkümüş Şehra felyesumhu

''kim o şehre şahit olursa Onu oruçlasın demek'' verdiğim bölüm.

Ben de bu ayet sayesinde 1 ay olarak anlıyordum. Hala öyle anlıyorum.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dün gece 2 de sahura kalktım saat 4 uyudum sabah kacta kaltım hatırlamıyorum

ev halkı uyanıktı kahvaltı yapamadım gün boyu ac ve susuz ve uykusuzdum

iftarda sinirliydim öküz gibi yemek yedim ve iftardan sonra dana gibi uyudum

şimdi ise sersemlemiş bir vaziyeteyim midem agrıyor

orucunun zararları daha nasıl anlatılırki :fool:

Sitelerde Paylaş
Güzel... İslam orucuna (aslında Kuran orucu) karşı olanların en azından bu noktaya kadar gelmesi iyi.

Hiçbir noktaya falan gelmiş değilim... Sadece bilimsel gerçekleri anlayanlara izah ediyorum o kadar... İslam orucu yüzünden ölenlerin haddi hesabı yoktur tarih boyunca ve bu kıyım devam etmektedir... Bunun temel sebebi de sıvı elektrolit ve kan glikoz düzeyi düzensizlikleridir... Biyoritmin ve uyku düzeninin değişmesi ise organizma üzerinde büyük stres yaratmaktadır..

Sitelerde Paylaş

sen kafirsin, tutarsan zarar bile görürsün.

bu işin faydasını müslüman görür.

o yüzden seninkisi sayılmaz.

:)

Sitelerde Paylaş

Sen 2'de kalkmışsın. Ben 4 çeyrekte kalktım. 5e kadar yedim. Bir saat sonra muhteşem tan vaktini seğrettim. Turuncu gökyüzüyle kontrast yapan derinmavi küme bulutları. Sonra 9'a kadar oturdum bişeylerle uğraştım (bana tatil, yoksa işe/okula giderdim). İt davulcular yüzünden gece uyuyamadığım için öğlen uyudum. Memleketimizdeki asıl kafirliklarden biri bu davulculuktur. Neyse konuya dönelim. Oruç hep güzel geçiyor. Erken yatmayı öğrensem daha iyi geçecek.

Sitelerde Paylaş
Hiçbir noktaya falan gelmiş değilim... Sadece bilimsel gerçekleri anlayanlara izah ediyorum o kadar... İslam orucu yüzünden ölenlerin haddi hesabı yoktur tarih boyunca ve bu kıyım devam etmektedir... Bunun temel sebebi de sıvı elektrolit ve kan glikoz düzeyi düzensizlikleridir... Biyoritmin ve uyku düzeninin değişmesi ise organizma üzerinde büyük stres yaratmaktadır..

Kandaki glikoz düzeyi yağların yakılmasıyla düzenlenir. Bu tarafsızca araştırılmalı. Önceki iletilerinde sen de "seçilmiş" bireylerde ve kontrolü olarak "aç kalmanın" yararlı olabileceğini belirtmiştin.

Biyoritm ve uyku düzenine ise hiç aykırı değildir. İnsan gece uyumalı, güneş doğarken kalkmalıdır zaten. Sahur ise (saat 2deki değil, gerçek sahur: 5!) yeme içme vakti olarak bir yarım saat geri alır bu vakti. Gündüz yaşar insan. güneş batarken yemeğini yer, saatler sonra (sindirecek süre için) da yatar uyur. Oruç hakkıyla tutulsa insan biyoritmini düzene bile sokar. Benim gibi gece yarılarında yazı yazıp öğlen uyumazlardı. (şimdi yatıp 4 buçuğa kadar uyumayı deneyeceğim)

Sitelerde Paylaş
Biyoritm ve uyku düzenine ise hiç aykırı değildir. İnsan gece uyumalı, güneş doğarken kalkmalıdır zaten. Sahur ise (saat 2deki değil, gerçek sahur: 5!) yeme içme vakti olarak bir yarım saat geri alır bu vakti. Gündüz yaşar insan. güneş batarken yemeğini yer, saatler sonra (sindirecek süre için) da yatar uyur.

Oruç zamanları en çok gece vardiyasında çalışanların işine geliyor. İftar kahvaltı/öğle yemeği, sahur akşam yemeği gibi :D

Sitelerde Paylaş

ehüee o zaman bu İslam öncesi toplumlarda allah tan daha akıllıymış ki orucun faydasınıbiliyor olmalılar ki oruç tutmaya başlamışlar..

Sakın bu ilkel insanın korkularından kaynaklanan bir şey olmasın?

Günümüzde Budist ve Hindular en baba oruç tutan kimselerdir.. Bırakın İslam ın bütün gün aç kalıp gece tıka basa yemek gibi sağlıklı olmayan ilkelliğinide Budist, Hündu orucuna bakın...

Sitelerde Paylaş
Kandaki glikoz düzeyi yağların yakılmasıyla düzenlenir. Bu tarafsızca araştırılmalı. Önceki iletilerinde sen de "seçilmiş" bireylerde ve kontrolü olarak "aç kalmanın" yararlı olabileceğini belirtmiştin.

Biyoritm ve uyku düzenine ise hiç aykırı değildir. İnsan gece uyumalı, güneş doğarken kalkmalıdır zaten. Sahur ise (saat 2deki değil, gerçek sahur: 5!) yeme içme vakti olarak bir yarım saat geri alır bu vakti. Gündüz yaşar insan. güneş batarken yemeğini yer, saatler sonra (sindirecek süre için) da yatar uyur. Oruç hakkıyla tutulsa insan biyoritmini düzene bile sokar. Benim gibi gece yarılarında yazı yazıp öğlen uyumazlardı. (şimdi yatıp 4 buçuğa kadar uyumayı deneyeceğim)

Biyoritm alışılan düzen demektir... Sağlıklı olan ise alıştığınızdır... Ramazan vücudun alıştığı ritmi bir ay için önemli bir şekilde değiştirerek organizmayı strese sokar... Kontrollü açlık bir yaşam uzatma yöntemidir ama böyle değil...

Sıvı alımı çok önemlidir mesela...

Sitelerde Paylaş

Orucun yararları iyice anlaşılmıştır umarım

bu arada zararı iddia edilip isbatlanamadığı için zarrasız kabul ediyoruz

Hemen her dinde üç aşağı beş yukarı benzer oruç tutuldıuğuna göre

demek Cenabı Hak aynı ibadeti değişik zamanlarda değişik peygamberler vastasıyla emretmiş

Ayrıca sıhhate faydalı olması da Cenabı Hakın varlığını birliğini destekler nitelikte

1400 yıl önce bugünün tıbbi faydalarının da bilinmesi mümkün değildi çünkü.

Bir önemli nokta oruçta nefis terbiyesi olması ve insanın manevi vücudununda oruç tutması

ve bundan sıhhat bulmasıdır

insanı maneviyatsız biyolojik hayvan olarak gören dinsiz ark.lara bunu isbat etmek zor olcaktır haliyle

ancak dinsiz olmadan önce veya çocukken tuttuğunuz oruçları iftar vaktinin beklenmesi

tüm ailenin yemek sofrası başında toplanması ve bu oruçtan sevap kazanılacağı düşüncesini

hatırlarsanız kaybettiğiniz manevi değerlerin kıymetini belki derkedebilirsiniz.

Biz müslümanlar sağlıklı olmak için oruç tutmuyoruz

bu sağlıksız bir ameliye hatta vücuda zararları olan bişey de olsa yine tutardık

biz emredildiği için tutyoruz ibadetin ihlası budur

tek ve en önemlisi emredildiği için olmasıdır

Sağlıksız ibadetten laf açılmışken aklıma geldi mesela cihad ibadeti oldukça sağlıksızdır

sağlığı bi kenara bırakın hayatınızı bile kaybedebilirsiniz

ama yapıyoruz yaparız vatanımıza düşman girmesin kutsalımızı kirletmesin diye

pekii siz de bu maneviyatsızlıkla yapabilirmisiniz?

ne uğruna can verebilirsiniz ki?

siz ne işe yararsınız ki?

tarihinde AhmetBaha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Orucun yararları iyice anlaşılmıştır umarım

orucun zararları iyice anlaşılmıştır umarım.

Biz müslümanlar sağlıklı olmak için oruç tutmuyoruz

bu sağlıksız bir ameliye hatta vücuda zararları olan bişey de olsa yine tutardık

biz emredildiği için tutyoruz ibadetin ihlası budur

tek ve en önemlisi emredildiği için olmasıdır

bu da müslümanın beynini kullanmaya pek niyeti olmadığının işareti.

tarihinde convert tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ramazan ayında hergün mutlaka bir doktor televizyona çıkıp "bu ayda sağlığımıza nasıl dikkat etmeliyiz,nasıl yemeliyiz" türü tavsiyeler verir.Bu programların amacı orucun sağlığa verdiği zararı minimuma indirmektir.

Birde 1 ay mideyi dinlendirme palavrası varki evlere şenlik.Neden bu ay herkez kilo alıyor arkadaşım,neden gıda tüketimi normalin 3 katına çıkıyor?Ne biçim dinlendirme bu?

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...