Jump to content

Ramazan Orucunun Tıbbi Faydaları

Recommended Posts

Okuduğunuzu anlamaktan acizsiniz.Ben diabet hastalarına farz demedim.

Aç kalmak sağlıklı birşey olsa doktorlar diabet hastalarına az ve sık sık yiyin yerine aç kalın derdi.

Anladın mı?

Eskiden diabet bilinmeden önce bu insanlar tuttukları oruc yüzünden vefat edebiliyorlardı.Diabet bilinmeden önce ne yapılıyordu?

Evrensel herşeyi bilen kuran bunu bilemedimi..

Yada tansiyon hastalarını bilmedenmi yazıldı kuran.

Orucu iyi göstermeye çalışırken inancının kökü sarsılıyor farkında degilmisin.

Sadece çok basit 2 örnek verdim.herşeyi bilen gelcege ışık tutan kitabınız.Neden tıp bulmadan önce bazımetabolizma hastalarına orucu farz kıldı..Önce bilim sen diabetsin,sen tansiyon hastasısın yada ...teşhis koyucak sonra kuran biz zaten yazdık diycek.Sizde oruc onlara farz degildi dersiniz.Neyse basitce yazdım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Muhammed'in hiç yazın ramazan orucu tutmadığı rivayet edilir.Oruç emrinin uydurulmasından ölümüne kadar geçen zaman zarfında ramazan ayı hiç yaza denk düşmemiş.Bence kesin kışa denk geldiği için ramazanı oruç ayı olarak seçmişti

Sitelerde Paylaş

Herkesın mahallesınde yada semtinde bir sağlık ocagı vardır.Yoksa bir Endokrinolok-endokrinoloji uzmanına sorsun.Gercekleri ögrenmek için söylenenlere

bakmayın sadece kan degerlerınıze baktırın.Orucun faydasını sonra sorarsınız o konusanlara.Faydalı tek hormon enzim bulunursa burda yazarsınız.

Sitelerde Paylaş
Muhammed'in hiç yazın ramazan orucu tutmadığı rivayet edilir.Oruç emrinin uydurulmasından ölümüne kadar geçen zaman zarfında ramazan ayı hiç yaza denk düşmemiş.Bence kesin kışa denk geldiği için ramazanı oruç ayı olarak seçmişti

Kendini düşünmüş tutmamış.Ya ümmetim dediği insanlar.Onları neden düşünmemiş.

Kuran neden düşünmemiş.Allah neden düşünmemiş.Neden düşünsünkü aciz kullarını..

Sitelerde Paylaş
Kendini düşünmüş tutmamış.Ya ümmetim dediği insanlar.Onları neden düşünmemiş.

Kuran neden düşünmemiş.Allah neden düşünmemiş.Neden düşünsünkü aciz kullarını..

İslamdan önce de bir çeşit oruç vardı. Muhammed denen çöl bedevisi tıptan ne anlar? Ayrıca bu insanlar Mekke'de nasıl oruç tutmuşlar aklım hayalim almıyor.

Sitelerde Paylaş

isin madde kismindan öte birde ruhu kismi var..oruc tutarak sabirli bir insan olabilmek...cunku sabrin olmadigi yerde her zaman zarar ve tahribat olusuyor.....sabir iyi bir insan olabilmek icin kalkan gibidir...ben sahsen ateistken sabirsiz biriydim ama cok sukur oruc sayesinde artik cok daha sabirli davranip ayni hatalara dusmuyorum....

Sitelerde Paylaş

Yazılanları okudum, orucun faydalı olduğunu savunanlarla birlikte, zararlı olduğunu iddia edenler de var. En ilgimi çeken kısım ise, hastaların oruç tutmasıyla ilgili.

Bazı arkadaşlar, bir takım hastalık sahibi kişilerin oruç tutması sonucu bu hastalıkların daha da tehlikeli olacağını söylemelerine karşılık, orucu savunanlar, orucun zaten hastalara farz olmadığını falan söyleyerek iddialarında diretmektedirler.

Peki kardeşim, adama sormazlar mı; oruç vücuda faydalı olsaydı eğer, bilhassa hastalık sahiplerinin oruç tutması önerilirdi ki, orucun bu faydalarından faydalanarak tedavileri kolaylaşırdı. Orucun bir takım hastalıklar için rehlikeli olması, en azından o tür hastalıkları tetiklediği durumunu doğurur ki, bu da orucun her halükarda vücuda zararlı olduğunu gösterir.

SONUÇ: Bir takım hastaların oruç tutamayacak olmaları dahi, orucun zararlı olduğuna kanıttır.

Sitelerde Paylaş

Bazılarının ya aklından zoru var

ya okuduğunu anlamaktan acizler

tane tane anlatayım belki kafanız basar

orucun farziyeti sağlıklılara dır bu 1

2-Gerek yazı gerek kaynak yazılar dr.larca kaleme alınmış yazılardır

3-hasta bir insana yeri gelince hac ibadeti de namaz ibadeti de zararlı olabilir

bu bu tür ibadetlerin yanlış olduğunumu gösterir yoksa herkesin sağlık durumu nisbetinde yapması gerektiğinimi?

4-Tekrarlıyorum biz orucu sağlıklı olmak için tutmuyoruz

5-Ramazan orucunun hikmetlerinden bir kaçı bunlardır:

Ramazan-ı Şerif, insanın hayat-ı şahsiyesine baktığı cihetindeki çok hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki:

İnsana en mühim bir ilâç nev'inden maddî ve mânevî bir perhizdir. Ve tıbben bir hımyedir ki, insanın nefsi yemek, içmek hususunda keyfemâyeşâ(aklına estiği gibi) hareket ettikçe, hem şahsın maddî hayatına tıbben zarar verdiği gibi, hem helâl-haram demeyip rast gelen şeye saldırmak, adeta mânevî hayatını da zehirler. Daha kalbe ve ruha itaat etmek, o nefse güç gelir, serkeşâne dizginini eline alır. Daha insan ona binemez; o insana biner.

Ramazan-ı Şerifte, oruç vasıtasıyla bir nevi perhize alışır, riyazete çalışır ve emir dinlemeyi öğrenir. Biçare zayıf mideye de, hazımdan evvel yemek yemek üzerine doldurmakla hastalıkları celb etmez. Ve emir vasıtasıyla helâli terk ettiği cihetle, haramdan çekinmek için akıl ve şeriattan gelen emri dinlemeye kabiliyet peydâ eder. Hayat-ı mâneviyeyi bozmamaya çalışır.

Hem insanın ekseriyet-i mutlakası açlığa çok defa müptelâ olur. Sabır ve tahammül için bir idman veren açlık, riyazete muhtaçtır. Ramazan-ı Şerifteki oruç, on beş saat, sahursuz ise yirmi dört saat devam eden bir müddet-i açlığa sabır ve tahammül ve bir riyazettir ve bir idmandır. Demek, beşerin musibetini ikileştiren sabırsızlığın ve tahammülsüzlüğün bir ilâcı da oruçtur.

Hem o mide fabrikasının çok hademeleri var. Hem onunla alâkadar çok cihazat-ı insaniye var. Nefis, eğer muvakkat bir ayın gündüz zamanında tatil-i eşgal etmezse, o fabrikanın hademelerinin ve o cihazatın hususî ibadetlerini onlara unutturur, kendiyle meşgul eder, tahakkümü altında bırakır. O sair cihazat-ı insaniyeyi de, o mânevî fabrika çarklarının gürültüsü ve dumanlarıyla müşevveş eder. Nazar-ı dikkatlerini daima kendine celb eder. Ulvî vazifelerini muvakkaten unutturur. Ondandır ki, eskiden beri çok ehl-i velâyet, tekemmül için riyazete, az yemek ve içmeye kendilerini alıştırmışlar.

Fakat Ramazan-ı Şerif orucuyla o fabrikanın hademeleri anlarlar ki, sırf o fabrika için yaratılmamışlar. Ve sair cihazat, o fabrikanın süflî eğlencelerine bedel, Ramazan-ı Şerifte melekî ve ruhanî eğlencelerde telezzüz ederler, nazarlarını onlara dikerler. Onun içindir ki, Ramazan-ı Şerifte mü'minler derecâtına göre ayrı ayrı nurlara, feyizlere, mânevî sürurlara mazhar oluyorlar. Kalb ve ruh, akıl, sır gibi letâifin o mübarek ayda oruç vasıtasıyla çok terakkiyat ve tefeyyüzleri vardır. Midenin ağlamasına rağmen, onlar mâsumâne gülüyorlar.

Yani biz uhrevi ticaret için kendimizi günahlardan mümkün olduğu kadar çekiyoruz.

6-Bir tanıdığım İbniSina Hastanesinde Gastroenteroloji prof.dür kendi ağzından kulağımla duydum şöyle dedi:"Türkiyede çok alkol tüketilmesine karşılık az siroz vakası olmasının yegane hikmeti Ramazanda adam her nekadar alkolikte olsa oruçta tutmasa da 1 ay ağzına içki sürmez bu sürede karaciğer hücreleri rejenere olur ve 1 yıl daha alkole karşı mücadele eder"

bunları söyledi kendim bizzat şahidim daha ne söyleyim bilmiyorum

eniyisi sizi kendi halinize bırakmak

alkol alanlar yukarıdaki anekdota dikkat ederlerse daha uzun yaşayabilirler belki

Sitelerde Paylaş
Biz müslümanlar sağlıklı olmak için oruç tutmuyoruz

bu sağlıksız bir ameliye hatta vücuda zararları olan bişey de olsa yine tutardık

biz emredildiği için tutyoruz ibadetin ihlası budur

tek ve en önemlisi emredildiği için olmasıdır

Tanrıya inanmamak, sevgi, hırs, merhamet ve benzeri duyguları bir ortadan kaldırmak anlamına gelmiyor.

Kendi kendinize üretip kendi kendinize kutsallaştırdığınız kavramlar için ölmek, zaten sizin görevinizdir; bizim öyle bir derdimiz yok.

İnsanlığa faydalı olmak adına tek yapılabilecek eylem ölmek midir? Neden daha yararlı işler üzerine yoğunlaşılmaz, o da ayrı konu...

tarihinde lKale tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Üstteki alıntı eksik olmuş.

Orucun yararları iyice anlaşılmıştır umarım

Biz müslümanlar sağlıklı olmak için oruç tutmuyoruz

bu sağlıksız bir ameliye hatta vücuda zararları olan bişey de olsa yine tutardık

biz emredildiği için tutyoruz ibadetin ihlası budur

tek ve en önemlisi emredildiği için olmasıdır

Sağlıksız ibadetten laf açılmışken aklıma geldi mesela cihad ibadeti oldukça sağlıksızdır

sağlığı bi kenara bırakın hayatınızı bile kaybedebilirsiniz

ama yapıyoruz yaparız vatanımıza düşman girmesin kutsalımızı kirletmesin diye

pekii siz de bu maneviyatsızlıkla yapabilirmisiniz?

ne uğruna can verebilirsiniz ki?

siz ne işe yararsınız ki?

Sitelerde Paylaş

Oruc zararlidir, hicbir yarari yoktur bunu her doktor bilir,ama ortaya cikip itiraf etmek, söylemek icin döt ister. Mideyi,sindirim sistemini dinlendirmekmis, bunu söyleyen adam doktorsa diplomasini iptal etmek gerekir.

Hastalara oruc mecburi degilmis mis, bneim tanidigim bir sürü hasta kisi sadece baskilardan cekindigi icin, cevre neder diye oruc tutuyor, buna annemde dahil, her sene tutma dedigim halde yinede tutuyor.

Inanc ne pislik birseymis anlamadim gitti.

Sitelerde Paylaş

her şeyi geçtim..

ergenlik çağına giren aklı başında 14 yaşında bir çocuk düşünün..

hemde sağlıklı olsun..

oruç kurana göre bu çocuğa farz..

tamda gelişme çağında olan bir çocuğu günde 15 saat aç bırakmak hangi akla hizmettir..

çocuğun en çok beslenmeye ihtiyacı olduğu dönemde yapılan eziyete bak..

Sitelerde Paylaş
[

Orucun yararları iyice anlaşılmıştır umarım

bu arada zararı iddia edilip isbatlanamadığı için zarrasız kabul ediyoruz

Hemen her dinde üç aşağı beş yukarı benzer oruç tutuldıuğuna göre

demek Cenabı Hak aynı ibadeti değişik zamanlarda değişik peygamberler vastasıyla emretmiş

Nasıl yani? Bunlar hangi milletler? Çinliler, Hintliler, Yunanlılar, İranlılar vs miymiş?

Cenabı Hak Yahudi olmayan milletlere de peygamber postalamış haberimiz mi yok.

Oruca gelince, 45 derece sıcaklığın altında sussuz kalmanın ne faydası olacak? Müslümanları ruhlarındaki ibnelikten arındıracak mı ya da onları kin nefret ve haset dörtülerinden alı mı koyacak? Siz müslümanların ahlak ve erdem sahibi olmanız için daha bin yıl mı oruç tutmanız gerekir. Bence bin yıl da tutsanız o ruhunuzdaki kirlilikten kurtulamayacaksınız.

tarihinde Ruslan_Chagaev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
her şeyi geçtim..

ergenlik çağına giren aklı başında 14 yaşında bir çocuk düşünün..

hemde sağlıklı olsun..

oruç kurana göre bu çocuğa farz..

tamda gelişme çağında olan bir çocuğu günde 15 saat aç bırakmak hangi akla hizmettir..

çocuğun en çok beslenmeye ihtiyacı olduğu dönemde yapılan eziyete bak..

Kardeşim tam 14 yaşında, ve arkadaşlarına uymak adına oruç tutup, teravihe gitmeye başladı.

Bütün gün ruh gibi dolaşıp bol bol uyuyor. Rezillik resmen.

Sitelerde Paylaş
Ahmetbaha

Sağlıksız ibadetten laf açılmışken aklıma geldi mesela cihad ibadeti oldukça sağlıksızdır

sağlığı bi kenara bırakın hayatınızı bile kaybedebilirsiniz

ama yapıyoruz yaparız vatanımıza düşman girmesin kutsalımızı kirletmesin diye

pekii siz de bu maneviyatsızlıkla yapabilirmisiniz?

ne uğruna can verebilirsiniz ki?

siz ne işe yararsınız ki?

bu sorulara cevabın :

lKale

Kendi kendinize üretip kendi kendinize kutsallaştırdığınız kavramlar için ölmek, zaten sizin görevinizdir; bizim öyle bir derdimiz yok.

İnsanlığa faydalı olmak adına tek yapılabilecek eylem ölmek midir? Neden daha yararlı işler üzerine yoğunlaşılmaz, o da ayrı konu...

bu ise başka sorum yok

demek bi savaş çıksa saklanacak delik arayacaksınız

demek vatan savunması bayrak kutasllığını biz uydurduk

ölmemiz doğal

gerçek ve korkak yüzünüzü itiraf ettiniz

bu ülke ingilizler veya abd lilerce işgal edilse ayaklarının altını öpersiniz be

evet boşa denmemiş "iman insanı insan eder belki insanı sultan eder

imansızlık insanı hayvandan aşağı seviyeye düşürür"

"cesaret gibi her güzel hasletin menbaı imandır

korkaklık gibi en çirkin huyların kaynaığı da iman sızlıktır küfürdür"

yazıklar olsun sizin gibilere

tarihinde AhmetBaha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eğer benim yaşadığım topraklar, benim mevcudiyetimi tehdit eder düzeyde saldırı altında ise; elbet de savunurum.

Yapmayacağımı nereden çıkardın ki?

Nefs-i Müdafa denen eylem herhangi bir inançla alakalı değildir, kendini korumakla ilgilidir.

İnandığımız değerler için elbet de sonuna kadar mücadele ederiz.Ama aradaki fark, bizim bu değerleri belirlerken aklık ve mantık süzgecini kullanmamız.

Herhangi bir savaşta mücadele vereceksem; bu savaş inandığım değerler üzerine olmalı.

Yoksa vatan, millet, bayrak, din gibi kavramlar üzerinden kullanılmaya niyetim yok.

Sen vatana hizmeti yalnızca onun için ölmek olarak görüyorsun. Kafanda bu eylemi şanlı bir mertebeye yükseltmişsin. Ancak hesaba katmadığın nokta şu ki; ülkeyi yönetenlerin hangi amaçlar doğrultusunda yönettiği, hangi sebeplerden savaşa girdiği ap ayrı konulardır.

Her vatan millet lafını duyduğunda koşarak öleceksen buyur, biz seni tutmayalım.

Kafası çalışan adam lazım bu ülkeye, yoksa kurbanlık koyun aramıyoruz...

Sitelerde Paylaş
lKale Gönderildi Bugün, 01:32

Eğer benim yaşadığım topraklar, benim mevcudiyetimi tehdit eder düzeyde saldırı altında ise; elbet de savunurum.

Yapmayacağımı nereden çıkardın ki?

Herhangi bir savaşta mücadele vereceksem; bu savaş inandığım değerler üzerine olmalı.

Yoksa vatan, millet, bayrak, din gibi kavramlar üzerinden kullanılmaya niyetim yok.

Sen vatana hizmeti yalnızca onun için ölmek olarak görüyorsun. Kafanda bu eylemi şanlı bir mertebeye yükseltmişsin. Ancak hesaba katmadığın nokta şu ki; ülkeyi yönetenlerin hangi amaçlar doğrultusunda yönettiği, hangi sebeplerden savaşa girdiği ap ayrı konulardır.

Her vatan millet lafını duyduğunda koşarak öleceksen buyur, biz seni tutmayalım.

Kafası çalışan adam lazım bu ülkeye, yoksa kurbanlık koyun aramıyoruz...

Senin bu yaptığına tek kelimeyle "KIVIRTMAK" denir

birinci cümlen 2.yle çelişir

siz kıvırtmaya devam edin ark.

bu ülkeyi biz kurduk yine biz savunuruz merak etmeyin

Sitelerde Paylaş
Senin bu yaptığına tek kelimeyle "KIVIRTMAK" denir

birinci cümlen 2.yle çelişir

siz kıvırtmaya devam edin ark.

bu ülkeyi biz kurduk yine biz savunuruz merak etmeyin

Biz? Siz kimdiniz pardon?

Senin deden, baban bu ülke kurulurken savaşmışsa; bizimkiler de savaştı.

Sen kim oluyorsun da bu ülkeyi sahiplenip, beni dışlamaya kalkıyorsun? Terbiyesiz herif!

Beni tanıyor musun ki, benim bu ülke hakkındaki görüşlerim konusunda tespitte bulunuyorsun?

Götü boklu arap tanrısına tapmadığım için, bilip bilmeden saçtığın boklarına tahammül etmek zorunda değilim.

"Biz kurduk"muş. Hadi oradan!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...