Jump to content

İsrafil'in çok önemli görevi..

Recommended Posts

usunun aslında hala cevaplanamamış olması, artık kimi bilim çevrelerinin aslında her şeyin bir tür enerjiden ibaret olduğunu iddia etmeleri maddenin kökenine ilişkin "aslî" bir bilinmezliğin olmasının yanısıra İslam inancında "melek" olarak adlandırılan varlıkarın, doğa olaylarına ve maddeye vücut kazandıran varlıklar olduğunu düşünüyoruz.

Nitekim meleklere ilişkin taşıdığımız inançlar bize daha önemli ipuçlarını vermektedir. Örneğin melekler zorunlu olarak cebr(determinasyon) altındadırlar, onlar, Allah'ın kendilerine vermiş olduğu görevin dışına asla çıkamazlar, onlar doğadaki olayları çekip çevirirler, onlar neredeyse sayısız denecek kadar çokturlar, sürekli Allah'ı tesbih ederler(yani evreni çekip çevirirler). Melekler(eşya) insana boyun eğmiştir. İnsan eşyaya müdahale edebiliyor, koşullarını değiştirip çevirebiliyor. Doğadan bilgi devşirebiliyor. Bütün bunlar meleklerin insana secde etmiş olmasından yani onların insanın iktidarını kabul etmiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Tabii melekler sadece maddi yasalar e

eskiden bu melekler bir takım kuvvetleri idare eden tanrılardı. bir tane de baş tanrı vardı. monoteist süreç küçük tanrıları melek kelek yaptı.sen kendine göre yeniden günümüzdeki verilere göre ayarlama yapıyorsun.keriz çok merak etme. burada tek kollu gariban alkolik yarı filozof bir arkadaş var. der ki: bu memleketin deniziyle kerizi bitmez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İsrafil??Kuran??Nerede??

İnşikak 6.Ey insan, gerçekten sen, hiç durmaksızın Rabbine doğru bir çaba harcayıp durmaktasın; sonunda O'na varacaksın.

Rad 31...İnkâr edenler, Allah'ın va'di gelinceye kadar, yaptıkları dolayısıyla ya başlarına bir Karia(felaket) isabet edecek veya yurtlarının yakınına inecek. Şüphesiz Allah, verdiği sözden dönmez.

Ne vaat edildi ise faili insandır.Suçu ona buna,meleğe,yaratana atmakla olmaz...

Sitelerde Paylaş

Benim bu İsrafil hakkında iki sorum olacak.

1)İsrafil sura iki kere üfleyecek. İlkinde sadece insanlar mı ölecek yoksa melekler dahil her canlı ölecek mi? Buna İsrafil dahil midir?

2)Eğer melekler ve İsrafil de ölecekse ikinci kere suru kim çalacak?

bunun dışında kıyamet ile ilgili olarak sadece dünyadaki felaketlerden mi bahsedilmektedir yoksa evrensel boyutu da var mıdır?

Sitelerde Paylaş

1)İsrafil sura iki kere üfleyecek. İlkinde sadece insanlar mı ölecek yoksa melekler dahil her canlı ölecek mi? Buna İsrafil dahil midir?

bunun dışında kıyamet ile ilgili olarak sadece dünyadaki felaketlerden mi bahsedilmektedir yoksa evrensel boyutu da var mıdır?

evreni yer ve onun üzerine kurulu yedi katlı gökten ibaret sanan insanlar için

maksimum kozmik felaket kuranda da ifade edildiği gibi yıldızların yere dökülmesidir.

tabi bunu şimdiki bilgimizle söylüyorum.

yoksa kuranı yazanlar açısından dağların yürütülmesi

çakıl taşı büyüklüğündeki yıldızların dökülmesinden

daha büyük bir felaket olarak düşünülmüştür muhtemelen.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

o gün israfil ile mikail büyük bir kavgaya tutuşacak..

israfil üfürüğüyle dünyanın işini bitirmeye çalışırken, mikail doğa olaylarını düzenlemeye çalışır olacak..

bu maçın galibi dünyanın kaderini belirler diyorum..

Sitelerde Paylaş

Ne kadar safsınız yani, Allah her işe bir melek koşturmuş kendisi yapamazmıydı diyorsunuz...Mitolojiyi inceleyin bir bakın Baş Tanrı Zeus ve yardımcıları, Mars,Eros,Demeter,Poseidon,şaraptan sorumlu tanrı bile var. Sanki bakanlar kurulu aslında çok doğru,insanlar binlerce yıl kendilerini yönetmesi için tanrılara vekalet vermişler. Roma ve Antik Yunan tanrıları epey bir süre idare etmiş(Çok Tanrılılık) Daha sonra tek tanrı inancı yerleşmeye başlayınca boşta kalan yardımcı tanrılarada işte melek kadrosundan yer bulunmuş...Bu yahudi,hristiyan ve islami inançlarda benzer şekilde gelişmiş baş tanrı Zeus yerini Allaha ve diğerleri meleklere bırakmış.

Günümüzdeki güya demeokrasi denen Hükümet ve kabine üyeleri,milletvekilleri ve halk..

Sitelerde Paylaş
  • 10 months later...

ewet sur açıkça kuranda var ama hadislerlede suru kimin kullanacağı söylenmiş..

ebû ya'la el-mavsıli'nin müsned adlı hadis kitabında..

ebû hüreyreden nakledilen bir hadis-i şerif sur'u açıklıyor..

ebû hüreyre der ki..

bir gün peygamber bizimle oturuyor sohbet ediyordu..

etrafında sahabelerden büyük bir topluluk vardı..

bize şöyle dedi..

yüce allah gökleri yarattıktan sonra, sur'u yarattı. ve onu isrâfil (a.s)'a verdi..

isrâfil ağzını sur'a dayamış ve gözlerini de arş'a dikmiştir..

sur'a üfürmesi için verilen emri beklemektedir..

ebû hüreyre diyor ki; ben, "ey allah'ın rasûlü sur nedir?" diye sordum..

o da, "boynuza benzeyen bir alettir" diye cevap verdi..

ben yine, "o nasıl bir şeydir" diye sordum..

o da, "o, çok büyük bir şeydir dedi..

beni hakkı tebliğ etmek üzere gönderen yüce allah'a yemin olsun ki, yerler ve gökler onun yanında küçük kalır..

hepsi onun içine sığabilir diye cevap verdi..

hadislere göre üfürülüş üç kez olacak..

birinci üfürüşte korku ve dehşetten bütün yaratıklar sarsılacak..

İkinci üfürülüşte bütün kâinat alt üst olup, bütün canlılar ölecek..

allah yeni bir düzen (ahiret yurdu) kurup hesap günü gelince, üçüncü bir üfürülüşle bütün ölülerin ruhlan bedenlerine girerek yeniden dirilecekler..

ve ardından hesap, kitap, mizan, şefaat, sırat, cennet, cehennem kıyamet olayları olacak..

yerseniz efendim..

Hadisçiler ve sur'un nasıl bir şey olduğunu merak edenler buyurun öğrenin. Sonra bilmiyoruz demeyin. Her satırı ayrı güzel bir bilgilendirme. Peygamber efendinize teşekkürler.

Fantastik

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...