Jump to content

İslam ve adalet;

Recommended Posts

diyelim ki; islam allahın gerçek dini ve buna bağlı olarak, cennete gidecek olanlarda müslümanlar..

bu durumda karşımıza şu şekilde bir adaletsizlik sorunu ortaya çıkmakta;

tekonoliji çağında yaşadığımız halde hale dünyanın bir çok köşesinde kuranla tanışma imkanı olmayan, kurandan bir haber yaşamak zorunda kalan yüzbinlerce insan var

bunu geçtim tarihte geriye gidersek... kuranla ve islam tanışmadan,,, ondan bir haber yaşayrak ölen milyarlarca insan evladı var....

bu durumda bu insanların suçu ne, allah neden birileri, kuranla tanışabilecek bir coğrafyada yaratarak veya onları müslüman bir ailenin evladı olarak yaratarak onlara torpil geçmekte,,, diğerlerini ise bundan mahrum edecek bir coğrafyada ve ailede dünyaya getiriyor???? allah adaletsiz mi??? ve kendine göre birilerine torpil mi geçiyor???

ha şimdi bazı müslüman arkadaşlar diyecek ki, allah onları kurandan mesul tutmayacak, herkes kendisine gelenle sorgulanacak;

iyide bu sefer müslüman bir ailede doğmak bir çeşit ceza oluyor... kuranla tanışma imkanı olmayan bir coğrafyada doğan kişi, bir aylık ramazan orucuydu, yok zekattı, haccdı, 5 vakit namazdı ,, yüzünü kabeye dönmekti,, domuz eti yememekti , sarap içmemek ti gibi şeylerin mesuluyetinden kurtulurken..

bu sefer müslüman bir ailenin veya kuranla tanışma imkanı olan bir ülkede doğan biri ise bir yığın sorumlukla ve ibadetle yükümlü olmak zorunda kalıyor...

yani işin iki tarafıda,,, eşit olmayan bir terazi gibi...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

gavs birde şu soru var ; Yeni dogup ölen cocuklar hem direk cennete gidiyor hemde anne babalarına sefaat getirebiliyorlar . Digerlerinin kabahati nedir? hem ben 60-70 yıl hesap verirken onlar direk cennete giriyorlar hemde anne babalarınada torpil geçiyorlar

Sitelerde Paylaş
diyelim ki; islam allahın gerçek dini ve buna bağlı olarak, cennete gidecek olanlarda müslümanlar..

bu durumda karşımıza şu şekilde bir adaletsizlik sorunu ortaya çıkmakta;

tekonoliji çağında yaşadığımız halde hale dünyanın bir çok köşesinde kuranla tanışma imkanı olmayan, kurandan bir haber yaşamak zorunda kalan yüzbinlerce insan var

bunu geçtim tarihte geriye gidersek... kuranla ve islam tanışmadan,,, ondan bir haber yaşayrak ölen milyarlarca insan evladı var....

bu durumda bu insanların suçu ne, allah neden birileri, kuranla tanışabilecek bir coğrafyada yaratarak veya onları müslüman bir ailenin evladı olarak yaratarak onlara torpil geçmekte,,, diğerlerini ise bundan mahrum edecek bir coğrafyada ve ailede dünyaya getiriyor???? allah adaletsiz mi??? ve kendine göre birilerine torpil mi geçiyor???

ha şimdi bazı müslüman arkadaşlar diyecek ki, allah onları kurandan mesul tutmayacak, herkes kendisine gelenle sorgulanacak;

iyide bu sefer müslüman bir ailede doğmak bir çeşit ceza oluyor... kuranla tanışma imkanı olmayan bir coğrafyada doğan kişi, bir aylık ramazan orucuydu, yok zekattı, haccdı, 5 vakit namazdı ,, yüzünü kabeye dönmekti,, domuz eti yememekti , sarap içmemek ti gibi şeylerin mesuluyetinden kurtulurken..

bu sefer müslüman bir ailenin veya kuranla tanışma imkanı olan bir ülkede doğan biri ise bir yığın sorumlukla ve ibadetle yükümlü olmak zorunda kalıyor...

yani işin iki tarafıda,,, eşit olmayan bir terazi gibi...

ben bu dünyada islam kelimesini duymamış tek bir insan bile olmadığını düşünüyorum.

iyi veya kötü reklam, farketmez. tüm dünya islamı biliyor. 1.5 milyar kadar müslüman var buda dünyanın yaklaşık 1/4.5 nüfusuna tekabül eder.

gerek el-kaide nin faaliyetleri olsun gerek Hamas ın gerek iranın faaliyetleri olsun bir şekilde bu terörist faaliyetler İSLAM başlığı altında dünyaya duyuruluyor.

bunun dışında bir çok türk, pakistanlı, arap,müslüman hintliler veya afrikalılar yurt dışında yaşayan diğer milletten insanlara komşu oluyorlar. Yakutistan diye bir yerleşim biirminde bile türk okulları var.

burada söylediğim iyi veya kötü olsun farketmez, Sonuçta herkesin İSLAM kelimesini duyması kaçınılmazdır.

islamın en kaba tabiriyle özelliği de "en son din oluşu ve en mükemmel din olduğu" söylevidir.

bu kaba özellik bile kuranın okunmasına ve araştırılmasına çok büyük bir gerekçedir.

4 ilahi kitabın jepsi yaklaşık olarak ortak hükümler içerir. bir teist için islama inanamamak için bir neden göremiyorum.

Allah Musayla konuştu, Tevratı gönderdi.

Allah İsayle konuştu, İncili gönderdi.

buna inanan bi teist Allahın Muhammedle konuştuğunave O'na Kuranı gönderdiğine neden inanmasın?

Kuran ve İslam yeryüzünde yokken yaşamış kişiler islamdan önceki din olan Hristiyanlığın hükümlerine göre sorguya çekilecek diye biliyorum.

hergün müslüman sayısı artıyor. Belki bu durum ateistler için can sıkıcı olabilir fakat bu istatistiki bir veri.

5 yıl önceki müslüman nüfusla bu günkü müslüman nüfus arasında çok büyük fark var.

Allah kimilerini müslüman yarattı diye bu bir torpil sayılmaz. Bence bu bir yüktür. gayrimüslim kişi islamı araştırıp kabul edebilir. bu uzun zamanda sürebilir. müslüman ise gayrimüslimin İslamı bulmak için geçirdiği zamanı ibadetle geçirmek zorundadır.

gayrimüslim kişi müslüman olduktan 1 gün sonra ölse bile o müslümandır ve cennetle müjdelenir.

öte yandan ömrüne müslüman olraka başlayıp müslüman olarak btiren bir kişide ritüelleri yerine getirmez ise günahı sevabına galipse cehenneme gitmesi olasıdır.

yani bu tür işler kişilerin niyetlerine göredir.

iman etmiş her müslüman birgün cenneye gidecektir.

misal, torpil olayına ek olarak..

bu sitedede müslüman coğrafyasında doğmuş bir çok ateist var.

bunlar da mı torpilli?

hepsi kuranla tanışmış ama Ateist olmuşlar.

demekki hangi coğrafyada oldğun değişkeni yerine "niyet" değişkeni bence daha büyük biretken.

Elin australyalısı bile tüm dinleri araştırıp islamı seçebiliyorsa diğer insanların mazereti pekte geçerli değil gibi geliyor.

söyle düşünelim,

bir sınıfta öğretmen ödev veriyor. ve bu ödevi sadece 1 kişi yapıyor. 1 kişiyi ödüllendirmek gerekmezmi?

ödevi yapanla yapmayan bir olur mu?

dünyada olup biten neyi biliyoruz ki?

adalet konusunda bizi doğru gelenin asıl doğru olduğunu nereden biliyoruz?

ormanda avcıların kurduğu kapana ayağını kaptıran bir ayıyı o kapandan kurtarmak için uyuşturucu iğne saplamak isteyen bir havyanseverin o iğneyi ayının iyiliği için sapladığını ayı nereden bilsin?

ayıya iğne sapmalak adil görünmüyor değil mi?

ama ayının iyiliği için...

not: fikirlerim yalnızca beni bağlar, hiçbirşekilde islamı bağlamaz...

tarihinde ssinnerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ormanda avcıların kurduğu kapana ayağını kaptıran bir ayıyı o kapandan kurtarmak için uyuşturucu iğne saplamak isteyen bir havyanseverin o iğneyi ayının iyiliği için sapladığını ayı nereden bilsin?

ayıya iğne sapmalak adil görünmüyor değil mi?

ama ayının iyiliği için...

Akbabanın iyiliği için:

3507745_640x419.jpg

Aslanın iyiliği için:

3507749_500x365.jpg

Mahallenin iyiliği için:

3913593_500x311.jpg

Sitelerde Paylaş

sorumlu olduğumuz şey yaptıklarımızdır...

yani tüm insanlar yaptıkları şeylerden sorulacaklar...

yaptıklarımızın doğru olup olmadığından...

doğru söyleyip söylemediğimiz hırsızlık sahtekarlık yapıp yapmadığımızdan...

tüm varlılara merhametli davranıp davranmadığımdan...

adaletli ve dürüst olup olmadığımızdan...

tüm insanlar yaptıklarının hesablarını teker teker verecekler...

niye namaz kılmadın niye oruç tutmadın niye hacca gitmedin nniye kuran uymadın değil...

niye kötülükler ettin yalan söyledin haksızlıklar yaptın diye sorulacak...

kötülüklerden uzak iyiliklere yakın bir insan olmak için islamın önerdiği uygulamalardır ritüeller...

isteyen bunları uygulayıp iyi insan olur isteyen başka yolları deneyerek...

ben şahsen islamın önerdiği yöntemleri halen uygulanabilir ve verimli buluyor uyguluyor ve tavsiye ediyorum...

Sitelerde Paylaş

andromeda yanlış anlama ama çok boş adamsın.

şu resimleri her konuya yapıştırıyorsun. tavan arasından tut hodrimeydana kadar her yerde bu resimler. bıktık artık, baydın...

Aslan yırtıcı bi hayvan. ayrıca etçil. ne yesin bok mu yesin hayvan?

bi kullanıcı vardı nick i mondiego idi. hala varmı bilmiyorum. oda her iletisinde aslana yem olan ceylanların ne suçu var der dururdu. aynı ona benzemişsin.

ey androidmeda sende mikro organizma yemi olacaksın senin suçun ne?

sen mikro organizma yemi olmasan bu dünyanın düzeni ne olur?

aslan ceylan yemesin mi diyosun? git kendini feda et ozmaan.

böyle saçmadan seçme argümanlarla gelmeyin.

bana recmin emredildiği bir tane ayet göster.

boş boş konuşuyorsun...

edit: benim yorumuma yorum yapacağına konuya yorum yapsan daha verimli olmazmı fikir çeşitliliği açısından?

tarihinde ssinnerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sorumlu olduğumuz şey yaptıklarımızdır...

yani tüm insanlar yaptıkları şeylerden sorulacaklar...

nereden biliyorsun..çünkü kuranda sorgulanacağımız söyleniyor..

kuranın doğru olduğunu nereden biliyorsun..

çünkü kuranda kuranın doğru olduğu yazıyor..

önkabül önkabül önkabül..

nereye kadar..

Sitelerde Paylaş

boş boş konuşuyorsun...

İslamın tek temel kaynağı Kur'an değildir... Bu ilkokul düzeyi basit dini bilgileri de artık burada anlattırmayın bize...

aslan ceylan yemesin mi diyosun? git kendini feda et ozmaan.

böyle saçmadan seçme argümanlarla gelmeyin.

Evet "yemesin" diyorum... Çünkü Allah istemese yemez veya yemek zorunda kalmaz... Demek ki tüm canlıların birbirini yemesini istiyor... Ve sonra da "Rahman" ve "Rahim" ayağına yatıyorlar utanmadan, sıkılmadan hem de... Mevcut doğal düzeni evrim teorisi çok akıllıca izah edebilirken, İslamın saçma söylemi sadece koca bir fiyaskodur...

Hemen; yeter ki sen iste...

Andolsun ki, Allah'ın Resûlünde sizin için; Allah'a ve âhiret gününe kavuşmayı uman ve Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır... (Ahzâb, 33/21)

Sitelerde Paylaş

yahu andromeda

yaratmak konusunda Tanrıya akıl vermene mi güleyim, yoksa doğadaki dengeleri senin vicdanına göre şekillendirmene mi güleyim, verdiğin ayette recm'in esamisi okunmuyor buna mı güleyim ben bilemedim...

heybet sahibi ormanlar kralı aslan ne yiyecek sen söyle?

ceylanda zavallı bitkileri otları yiyor.

sen et yemiyor musun?

ot da mı yemiyorsun?

ot canlı değilmi andromeda? ota da yazık yahu ot da yeme.

ota boka girmeyelim biz.

sende elde mendil göz yaşlarıyla doğa belgeselleri izlemeye devam et.

bu ne ya... Aslan neden avlanıyormuş... Şakamısınız siz

Sitelerde Paylaş

Cenabı Hak yırtıcı hayvanları diğer hayvanları yesin diye yaratmadı

ölmüş hayvanları yemeleri için yarattı

ancak bu hayvanlarda bir irade vardır ve iradelerini canlı hayvanları yemekte kullanıyorlar

hem dünyada hem ahirette cezaya müstehak olurlar

dünyada ki cezaları avcı insanlarca çokça avlanıp nesilleri yokolacak kadar azalmaları

ahiretteki cezaları ise "ahirette kısa boynuzlu hayvan uzun boynuzlu hayvandan hakkını alacak" hadisi çerçevesind dir

leşle beslenen sırtlan çakal akbaba rahattır düşmanı yoktur

Herzamanki gibi hikmetsizlik yok abesiyet yok herşey mükemmel kıvamda yaratılmıştı

Ahiret vardır ve gelecektir

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...