Jump to content

İslam ve adalet;

Recommended Posts

yahu andromeda

yaratmak konusunda Tanrıya akıl vermene mi güleyim, yoksa doğadaki dengeleri senin vicdanına göre şekillendirmene mi güleyim, verdiğin ayette recm'in esamisi okunmuyor buna mı güleyim ben bilemedim...

heybet sahibi ormanlar kralı aslan ne yiyecek sen söyle?

ceylanda zavallı bitkileri otları yiyor.

sen et yemiyor musun?

ot da mı yemiyorsun?

ot canlı değilmi andromeda? ota da yazık yahu ot da yeme.

ota boka girmeyelim biz.

sende elde mendil göz yaşlarıyla doğa belgeselleri izlemeye devam et.

bu ne ya... Aslan neden avlanıyormuş... Şakamısınız siz

Bak islamın bu konudaki açıklamasını yukarıda vermişler... Oku da öğren... Biz şaka değiliz ama görünüşe göre bu din ve senin gibiler birer şaka... Bahsi geçen konuda bir problem olmasa, cevap da verilmez...

Verdiğim ayette sadece recm değil, daha neler geçiyor bir bilsen...

Ben vicdanımı, doğayı ve canlılar arası ilişkileri yönlendirmede ve şekillendirmede kullanmayacaksam ne işte kullanacağım?...

Hangi tanrıya akıl veriyorum ben arkadaşım; ben bir ateistim... Yaptığımız ironileri de anlayamayacak kadar saf olamazsın herhalde... Yoksa öyle misin?...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Atatürk'ün bu ülkeye yaptıklarını sırf küçümsedi diye gavs'ın açtığı diğer başlığa büyük bir heyecanla hemen damlayıp ona hararetle destek veren Serare Hanım bu başlığı görmedi mi ki acebağa ? :acute:

Serare Hanım, neredesiniz ayol, efendim bakınız, gavs resmen putunuza sövüyor ve değerli görüşlerinizi almak istiyor .

Elma dersem çıkınız, armut dersem başlığı görmezlikten geliniz .

- Elmaaaa ! :crazy:

Sitelerde Paylaş
Cenabı Hak yırtıcı hayvanları diğer hayvanları yesin diye yaratmadı

ölmüş hayvanları yemeleri için yarattı

ancak bu hayvanlarda bir irade vardır ve iradelerini canlı hayvanları yemekte kullanıyorlar[/b]

hem dünyada hem ahirette cezaya müstehak olurlar

dünyada ki cezaları avcı insanlarca çokça avlanıp nesilleri yokolacak kadar azalmaları

ahiretteki cezaları ise "ahirette kısa boynuzlu hayvan uzun boynuzlu hayvandan hakkını alacak" hadisi çerçevesind dir

leşle beslenen sırtlan çakal akbaba rahattır düşmanı yoktur

Herzamanki gibi hikmetsizlik yok abesiyet yok herşey mükemmel kıvamda yaratılmıştı

Ahiret vardır ve gelecektir

Bu forumda bu kadar neşeli laflar edenler azdır.

Nereden biliyoruz arkadaşım bunu?

Bu hayvanlar iradelerini kullanmıyor, Allah'ın yaratma amacına aykırı davranıyorlar.

Acaba ateistler midir onlar?

Siz leş yiyicilerden hoşlanıyorsunuz. Daha doğrusu sizin iddianıza göre, Allah onlardan hoşlanıyor.

Kan kokusunu seviyor. Biliyoruz...

Sitelerde Paylaş
Bu forumda bu kadar neşeli laflar edenler azdır.

Nereden biliyoruz arkadaşım bunu?

Bu hayvanlar iradelerini kullanmıyor, Allah'ın yaratma amacına aykırı davranıyorlar.

Acaba ateistler midir onlar?

Siz leş yiyicilerden hoşlanıyorsunuz. Daha doğrusu sizin iddianıza göre, Allah onlardan hoşlanıyor.

Kan kokusunu seviyor. Biliyoruz...

:)

Bu tespitlere ek olarak: Hayvanın, 'hür iradesi' olduğundan bahsetmek lazım ki, bir 'ceza' nosyonu haklı kılınabilsin: Eğer etobur hayvanlar iradi, keyfi olarak leşleri yemeyi tercih etmiyorsa; bu kadar çok sayıda aslanın, kaplanın canlı hayvanları öldürerek yemesini nasıl açıklayacağız? Aslanlar dünyasında kaç istisnası var bunun? Hatta şöyle sorayım, konuyu pek bilmiyorum: Aslanlar dünyasında hastalıklı olmayıp, yalnızca leşlere yönelen tek bir örnek var mı? :)

Diğer yandan, bir 'emre' karşı çıktığında 'sorumlu' olabilmesi için, hayvanın bu emri 'anlamış' olması lazım değil mi? Hayvanın, Allah'ın emirlerine dair bir 'bilgisi' olması mümkün müdür?

Nereden tutsanız, elinizde kalır bu Said zırvaları...

Sitelerde Paylaş
ben şahsen islamın önerdiği yöntemleri halen uygulanabilir ve verimli buluyor uyguluyor ve tavsiye ediyorum...
Al sana İslami yöntem işte... Mahallelinin verimini arttırıyor...

3913593_500x311.jpg

yöntemlerden kasdım namaz oruç zekat gibi ritüellerdi...

recm gibi bir cezalandırma yöntemi islamın değil eski toplumların cezalandırma yöntemi...

islam kötülüğün engellenmesini ister...

cezaları toplumlar kendileri belirler...

Bence İslamı bir bütün olarak kabul etmelisin... Kur'an'da dikte edilen cezalar recm'den bile daha korkunçtur... Ellerin kolların çapraz kesilmesi vs... Yani recm'in de İslamın bir ceza yöntemi olmasını hiç tuhaf karşılamamalısın... "Namaza evet, recme hayır" olmaz...

Sitelerde Paylaş
Bence İslamı bir bütün olarak kabul etmelisin... Kur'an'da dikte edilen cezalar recm'den bile daha korkunçtur... Ellerin kolların çapraz kesilmesi vs... Yani recm'in de İslamın bir ceza yöntemi olmasını hiç tuhaf karşılamamalısın... "Namaza evet, recme hayır" olmaz...

Kuran-ı Kerimde cezalar ağar olabilir bu yaratıcının olmadığı anlamına gelmez ki?

Yaratıcı diyor ki benim koyduğum kurallara uyun yoksa bu şekilde bir ceza sizi bekliyor

Hem uymuyorsun yaratıcının koyduğu ondan sonra bu şekilde olur mu?

Sana yaratıcı gönderdiği kitapta söylemiş ama

En'âm Sûresinin 160 . Ayetinde

Kim bir iyilik yaparsa ona on katı vardır. Kim de bir kötülük yaparsa o da sadece o kötülüğün misliyle cezalandırılır ve onlara zulmedilmez.

Sitelerde Paylaş
Kuran-ı Kerimde cezalar ağar olabilir bu yaratıcının olmadığı anlamına gelmez ki?

Yaratıcı diyor ki benim koyduğum kurallara uyun yoksa bu şekilde bir ceza sizi bekliyor

Hem uymuyorsun yaratıcının koyduğu ondan sonra bu şekilde olur mu?

Haklısın... Ben de müslümanların bu ikiyüzlülüğüne sinir oluyorum zaten... Yarım müslümanlık olmaz; neyse o... Dinlerini de biz öğreteceğiz adamlara...

Hem "müslümanım" deyip sonra da kırmızı ruj, uzun parlak yeşil ve dar bir etekle ve mor bir başörtüsü ile dışarı çıkıp endamını sergilemek olmaz mesela... Giyeceksin dikkat çekmeyen siyah veya beyaz bir çarşaf ve kıyıdan köşeden fazla ortalıkta görünmeden işini yapıp evine döneceksin...

Samimi müslümana lafım yok benim... Ama dini ne emrediyorsa bunu eveleyip gevelemeden kabul edip, uygulamaya çaşlışsın...

Sitelerde Paylaş
Bence İslamı bir bütün olarak kabul etmelisin... Kur'an'da dikte edilen cezalar recm'den bile daha korkunçtur... Ellerin kolların çapraz kesilmesi vs... Yani recm'in de İslamın bir ceza yöntemi olmasını hiç tuhaf karşılamamalısın... Namaza evet, recme hayır olmaz...

kuran bizden çok önce yaşamış bir topluma hitaben verilen öğütler uyarılar içerir...

tanrının belli bir topluma belli bir zamanda verdiği bu tavsiyelerin tüm zamanlara ve mekanlara aynen tatbik edilmesi gerektiği fikrini yanlış buluyorum...

bu bir iyi bir doktorun tarihin belli bir zamanında ve bir yüresinde uyguladığı tedavilerin tüm zaman ve mekanlarda aynen uygulanması gerektiğini söylemek gibidir...

doğru olan nedir ...

o doktorun tedavi usullerini inceleyip amacını ve uyguladığı genel pransipleri tesbit etmek ve bu amaç başka yer ve zamanda nasıl uygulanabiliri bulmaktır...

tanrının amacını kavramaya çalışmak yani...

tanrı belli bir topluma seslenmiş...

o toplum üzerinden tüm insanlığa değil...

kuran aynen uygulanacak bir veri değil...

amacı iyi tesbit etmek ve bu amacını belli bir toplumda uygulama şekli çok iyi incelenilerek bir şeyler öğrenilebilir farkedilebilir...

islamı böyle bir bütün olarak görüyorum...

onun amacı kötülüğü kaldırmak ve zulmu önlemek idi...

adaleti tesis etmek...

bu amaç bu gün nasıl gerçekleşiyorsa islami uygulama odur...

hz muhammed kendi zamanında bunu gerçekleştirmeye çalışmıştır...

onun uygulamaları aynen bu güne getirilmez...

amacı ve stratejisi anlaşılmaya çalışılır...

belli bir zaman ve yerde doğru olan bir şey başka bir yer ve zamanda doğru olmaya bilir...

islam her durum ve zamanda doğru olanı bulmayı ve onu uygulamayı ister...

yani bu gün burda doğru olan ne ise onu uygulamak islam...

başka yerde ve zamanda o uygulama yanlış ise onu uygulamamak islam...

Sitelerde Paylaş

Hayvanlarda akıl da var irade de

bazı maymun türlerinin 4-5 yaşında çocuk zekasına sahip olabileceğini bilim söylüyor

istedikleri yere gitme konusunda bir iradelerinin olduğunu da gözle görüyoruz

bu mevzu dan tabiiki tek hücreli canlılar-hayvanlar ile

arı örümcek vb böcek türleri istisnadır

belki bir beyin hücreiyle harika işler yapan bu böcekeler

(mesela yeni doğmuş bir arı kovandan çıkar 3-5 km bilmediği yerde uçar geri gelir

kovanı bulur ,özel hareketlerle çiçeğin çok olduğu yeri arkadaşlarına bildirir

bu beyinsiz yaratık bunları kendi aklı ilmiylr yapmıyor Cenabı Hakkın sevkiyle vahyi ile hareket eder

Nahl suresi bunu anlatır Örümceğin harika işleri başka zaman)

bahsimizden hariçtir

diğer yırtıcı hayvanların harekatıyla ateizm arasında bağlantı kurulması ilginç

tabi niyet aynı akibet aynı

Sitelerde Paylaş
Al sana İslami yöntem işte... Mahallelinin verimini arttırıyor...

3913593_500x311.jpg

Bu,elbetteki mahallelinin cehaletinin bir ürünü.Kuran`da olmayan,eski bir yahudi geleneği..

Bunu çözdün Andromeda.Tebrikler

tarihinde Tatar Ramazan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu,elbetteki mahallelinin cehaletinin bir ürünü.Kuran`da olmayan,eski bir yahudi geleneği..

Bunu çözdün Andromeda.Tebrikler

"Kur'an'da olmayan" demek, "İslamda olmayan" demek değildir... Bunu çözersen, ben de seni tebrik edeceğim, haydi bakalım...

Verdiğim ayet açık ve seçik; Peygamberin yaptıkları ve yapılmasına ses çıkartmadıkları da İslamdandır... Recm ile ilgili hadisler son derece sahih ve tevatürle sabittir... Çünkü olay gizli olarak değil tüm toplumun gözü önünde yapılmaktadır... Peygamber çok defalar Musa kavmi şeriatını uygulamış ve uygulatmıştır... İslama göre O da hak peygamberdir...

Sitelerde Paylaş
Bence İslamı bir bütün olarak kabul etmelisin... Kur'an'da dikte edilen cezalar recm'den bile daha korkunçtur... Ellerin kolların çapraz kesilmesi vs... Yani recm'in de İslamın bir ceza yöntemi olmasını hiç tuhaf karşılamamalısın... Namaza evet, recme hayır olmaz...

Kuranda recm yoktur ama hadislerde vardır.

Örneğin

İleride bazı kişiler çıkacak ve recm cezasını Kuran?da bulmuyoruz diye recmi inkar edeceklerdir. İşte bu kişiler okun yaydan çıktı-ğı gibi dinden çıkacaklardır. Eğer halkın ? Ömer Kuran?a ilave ediyor.? demesinden korkmasam bu recm ayetini Kuran?a yazardım.

Buhari 93/21, Müslim Hudud 8/1431, Ebu Davut 41/1

gibi bir HzÖmer hadisi uydurma değil ise eğer HzÖmer Allah'tan çok halktan korkuyor olmalı. Yani Kuranın özü dedimiz fatihayi dahi yasamayan hatta müşrik bir HzÖmer??Bir de hadis doğru olsa Kuranın günümüze ulasmayan bir ayeti olacak. ilginc deil mi?Üstelik bu ayeti de bir keci yemismis.

tarihinde aisto tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gavsın açtığı başlık geyet doğru,

Allah'ın bu dünyada bir çok canlıya torpil geçtiği ve kimisine yüklendiği doğrudur.

zaten biz dünya adaletli demiyoruz.

ama eğer ahirette bu durum, kusursuz şekilde dengelenmezse o zaman konuşuruz.

Ayrıca Ahmetbaba isimli şahıs; hayvalar leş yemek için yaratılmıştır, canlı hayvan yediği için cezalandırılacaktır, hatta hayvanların aklı vadır demiş.

başta şaka yapıyor sandım ama dikkat edince ciddi olduğunu farkettim.

ayrıca beni üzen şey, bazı arkadaşların bu iletiyi ciddiye alıp cevap vermeleri olmuş ki, bu da üzücü tabi.

ayrıca kuranda ve islamda recm yoktur, bu ayeti keçi yememiştir.

islam=kurandır. bunu ben değil kuran söylüyor.

yani diyeceğim o ki "andromeda" teistlere yüklenebileceği kanat sayısını artırmak için, islam sadece kuran değildir bik bik bik dese de, hatta bir tarafını yırtsa

da islam=kurandır. (senin iş olmaz andromeda)

tarihinde oktay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
islam=kurandır. bunu ben değil kuran söylüyor.

yani diyeceğim o ki "andromeda" teistlere yüklenebileceği kanat sayısını artırmak için, islam sadece kuran değildir bik bik bik dese de, hatta bir tarafını yırtsa

da islam=kurandır. (senin iş olmaz andromeda)

İslam eşittir Kur'ansa bana haram ayların hangileri olduğunu sayar mısın?... Hırsızlık yapanın elinin kesilmesinde uygulanacak olan maddi miktar ne kadardır?... Abdesti neler bozar?...

Dört halife yaşamış mıdır? İsimleri nelerdir?... Bize en iyi örnek olacak olan Peygamber (ayet öyle diyor) var mıdır, yaşamış mıdır?... Yok hayatı bize örnek olmayacaksa, Kur'an niye gökten zembille inmemiştir de birisine vahyedilmiştir?..

Fazi haramsa enflasyon ne olacak?... Kuzey kutbunda nasıl namaz kılınır?... Öğle namazı kaç rekattır?... Cami-mescit nasıl yapılır; şekli nedir?... Namazlar kaç rekattır? Kaç namaz vakti vardır?...

Gavsın açtığı başlık geyet doğru,

Allah'ın bu dünyada bir çok canlıya torpil geçtiği ve kimisine yüklendiği doğrudur.

zaten biz dünya adaletli demiyoruz.

ama eğer ahirette bu durum, kusursuz şekilde dengelenmezse o zaman konuşuruz.

Önce bozup sonra dengelemek nedir?... Baştan dengeli olmuyor mu?... Ahiret kavramının ve avuntusunun uydurulmasının temel gerekçesi budur zaten... Dünyadaki vahşetin başka türlü izahı yoktur ve ahiret bile bu durumu temizleyemez; çünkü imtihan koşulları da kötüdür ve adil değildir... Yani olmazsa olmazı olan fırsat eşitliği de daha baştan yok...

Bir müslümanı öldüren aynı zamanda maktul'ün mirasçısı ise mirasından pay alır mı?... Kur'an ne der bu konularda?...

Sitelerde Paylaş
İslam eşittir Kur'ansa bana haram ayların hangileri olduğunu sayar mısın?... Hırsızlık yapanın elinin kesilmesinde uygulanacak olan maddi miktar ne kadardır?... Abdesti neler bozar?...

Dört halife yaşamış mıdır? İsimleri nelerdir?... Bize en iyi örnek olacak olan Peygamber (ayet öyle diyor) var mıdır, yaşamış mıdır?... Yok hayatı bize örnek olmayacaksa, Kur'an niye gökten zembille inmemiştir de birisine vahyedilmiştir?..

Fazi haramsa enflasyon ne olacak?... Kuzey kutbunda nasıl namaz kılınır?... Öğle namazı kaç rekattır?... Cami-mescit nasıl yapılır; şekli nedir?... Namazlar kaç rekattır? Kaç namaz vakti vardır?...

Önce bozup sonra dengelemek nedir?... Baştan dengeli olmuyor mu?... Ahiret kavramının ve avuntusunun uydurulmasının temel gerekçesi budur zaten... Dünyadaki vahşetin başka türlü izahı yoktur ve ahiret bile bu durumu temizleyemez; çünkü imtihan koşulları da kötüdür ve adil değildir... Yani olmazsa olmazı olan fırsat eşitliği de daha baştan yok...

Bir müslümanı öldüren aynı zamanda maktul'ün mirasçısı ise mirasından pay alır mı?... Kur'an ne der bu konularda?...

Hadissiz islam olmaz ama uydurma hadislerin varlığı da ortadadır. recm cezası da uydurmadır.

Sitelerde Paylaş
Ayrıca Ahmetbaba isimli şahıs; hayvalar leş yemek için yaratılmıştır, canlı hayvan yediği için cezalandırılacaktır, hatta hayvanların aklı vadır demiş.

başta şaka yapıyor sandım ama dikkat edince ciddi olduğunu farkettim.

ayrıca beni üzen şey, bazı arkadaşların bu iletiyi ciddiye alıp cevap vermeleri olmuş ki, bu da üzücü tabi.

Ahmetbaha'nın bu söyledikleri kendi düşünceleri değil,Sait Nursi denilen tımarhane kaçkını delinin sayıklamalarıdır,bazı üyelerin iletiyi ciddiye alıp yanıtlamalarını nedeni maalesef bu iddaların külliyat delien bir kaynakta bulunması.Zaten AhmetBaha denen şahıs nurcu olduğundan kendisine ait bir fikir üretebilmesi söz konusu değil.Onun bütün iletilerini bu bağlamda değerlendirmelisiniz

Sitelerde Paylaş

cevaplarını veriyorum:

kuran=islamdır ve kuran yeterlidir diyorum, buraya kadar sorun yok.

fakat kuranda "HERŞEY" yazmaz, yazmamalıdır.

ayetin birinde haram aylardan çıkınca onları bulduğunuz yerde öldürün diyordu sanırım.

orda muhammed ve çevresine,müşrikleri katletmesi için söylüyordu.

yani bize, haram aylar lazım mı? değil.

olacak mı? hayır

demek ki o yüzden yazmıyordur, ocak şubat diye. bu da bir eksiklik değildir.

el kesilmesindeki maddi maddi miktar ne kadar demişsin, sorunu tam anlamadım ama el nasıl kesilecek diyorsan tabiki bilekten keseceksin.

yoksa kestiğin "el" olmaz. bunun için ayrı bi ayete gerek yok. düşününce bulabiliyorum.

Abdesti neler bozar demişsin. Şu anda kuranda bununla ilgili bişey yazıp yazmadığını hatırlamıyorum.

ama net bir şekilde iki şey söyleyebilirim;

1.si kuranda abdesti bozan herhangi bir şart yoksa, hiçbirşey abdesti bozmaz. çünkü kura bazı şeyleri sormamamızı, Allah'In bazı şeyleri bilerek bildirmediğini ve bunun bizim iyiliğimiz için olduğunu söyler.

2.si kuranda da en az 250 kere söylendiği üzere aklını kullanırsın ve dersin ki;

madem abdestte elimi yüzümü kafamı yıkıyom demekki buralar temiz olmalı. öyleyse abdestte yıkanan yerler kirlendiğinde bir daha yıkanmalı dersin.

yani Allah'ın kuranda; "bak elinizi yıkıyonuz ama elinize bok bulaşırsa yine yıkayın" denmesine gerek yok. bunu kendin bulabilirsin. zaten kuranın taktiği budur. insanları en ince detayı vererek onları boğmaz. o boğma işini, tarikatlar, hocalar,alimlerişeyhler yapar.

dört halife kuranda yazmaz,dolayısıyla isimlerini bilmemmiz gerekmez.

fakat tarihsel kaynaklarda daböyle birşey mevcutsa yaşamıştır dersin yoksa boşver önemi yok.

Bize en iyi örnek olacak peygamber varmıdır? demişsin

burda da ne demek istediğini anlamadım fakat ayette mevcutsa muhtemelen muhammedden bahsediyordur. o da örnek olacağı kadar olmuştur zaten.

zaten onun örnek oluşu da kuranladır. Allahtan alır ve halkına anlatır ve böylece örnek olur.

her türlü faiz haramdır diye bir olay yok. "o" faiz değil "riba"dır.

enflasyon oranında banka faizi helaldir ayrıca bunu bildiğini sanıyordum, ilginç! (tabi yobazlarla bu konuyu tartışırsan kafanı s.ler)

namazın ne zaman olduğunu bilemediğin yerlerde kafana göre namaz kılabilirsin. Alın kuralı unutma: kafanı kullan.

Allah birçok müslonun ve sizin zannetiğiniz gibi böyle şeylere takılmaz. sen kutba gittiysen, duruma göre yükün azalacaktır tabi.

öğle namazı ve bütün namazlar isteğin kadar rekattır. kuranda kaç rekat olacağı yazmaz. bu da anlayana kolaylıktır.

bu günkü rakamlar hep aktarılarak farzlaşmıştır. hatta çok acı ki; akşam namazı 4 rekat farzdır demek şirk bile olabilir çünkü o ölçüyü Allah'tan başkası koyamaz. e Allah koymamış kullara ne oluyor.

Kurandan çıkarılan namaz 3 vakittir (ben de öyle çıkardım)

öyleyse 3 vakit olur.

5 vakit peygamberin uygulamasıdır. amaç fazla sevaptır. gel gör ki zaman içinde farzlaştırılmıştır.(zaten bu din yiyeceği boruyu abbasiler,emeviler döneminde yemiştir, kuran devre dışı bırakılmıştır).

Son olarak cami nasıl yapılır,şekli nasıl olur demişsin. kafana göre arkadaşım nasıl istiyorsan yap şeklini de istiyosan üçgen yap. bunun kuranda niye bulunması lazım anlamadım.

unutmayalım; 1) ayrıntılara girme 2) allah ayrıntı vermediyse kolaylık içindir 3)aklını kullan

ayrıca farkettim ki ateist olmak senin için daha iyi, çünkü eğer müslüman olsaydın; en ince ayrıntıya önem verecek, olur olmaz hadisleri kabul edecektin. hacı, hoca,imam ipinden nereye çekse oraya gidecektin ve bunlar sen de takıntı haline gelecekti.

sana önerim aç kuranı düşünerek ve nefret ETMEYEREK bir daha oku.

sorularına cevap vermeye çalıştım. eksik, gedik varsa affet.

tarihinde oktay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hadissiz islam olmaz ama uydurma hadislerin varlığı da ortadadır. recm cezası da uydurmadır.

Hangi kritere göre uydurma? Dört mezhep imamı da bu hadisleri ve ravileri incelemiş ve recmi mezheplerine sokmuşlardır... Siz "uydurma" deyince "uydurma" olmaz...

Mezhep imamlarının hepsi de son derece uzman, saygın ve bilgili insanlardır... O asra çok yakın tarihlerde ve olaylar çok taze ve canlı iken yaşamışlardır... İmam-ı Azam'a değil de aisto'ya neden inanmalıyım?...

Sitelerde Paylaş
cevaplarını veriyorum:

kuran=islamdır ve kuran yeterlidir diyorum, buraya kadar sorun yok.

fakat kuranda "HERŞEY" yazmaz, yazmamalıdır.

ayetin birinde haram aylardan çıkınca onları bulduğunuz yerde öldürün diyordu sanırım.

orda muhammed ve çevresine,müşrikleri katletmesi için söylüyordu.

yani bize, haram aylar lazım mı? değil.

olacak mı? hayır

demek ki o yüzden yazmıyordur, ocak şubat diye. bu da bir eksiklik değildir.

el kesilmesindeki maddi maddi miktar ne kadar demişsin, sorunu tam anlamadım ama el nasıl kesilecek diyorsan tabiki bilekten keseceksin.

yoksa kestiğin "el" olmaz. bunun için ayrı bi ayete gerek yok. düşününce bulabiliyorum.

Abdesti neler bozar demişsin. Şu anda kuranda bununla ilgili bişey yazıp yazmadığını hatırlamıyorum.

ama net bir şekilde iki şey söyleyebilirim;

1.si kuranda abdesti bozan herhangi bir şart yoksa, hiçbirşey abdesti bozmaz. çünkü kura bazı şeyleri sormamamızı, Allah'In bazı şeyleri bilerek bildirmediğini ve bunun bizim iyiliğimiz için olduğunu söyler.

2.si kuranda da en az 250 kere söylendiği üzere aklını kullanırsın ve dersin ki;

madem abdestte elimi yüzümü kafamı yıkıyom demekki buralar temiz olmalı. öyleyse abdestte yıkanan yerler kirlendiğinde bir daha yıkanmalı dersin.

yani Allah'ın kuranda; "bak elinizi yıkıyonuz ama elinize bok bulaşırsa yine yıkayın" denmesine gerek yok. bunu kendin bulabilirsin. zaten kuranın taktiği budur. insanları en ince detayı vererek onları boğmaz. o boğma işini, tarikatlar, hocalar,alimlerişeyhler yapar.

dört halife kuranda yazmaz,dolayısıyla isimlerini bilmemmiz gerekmez.

fakat tarihsel kaynaklarda daböyle birşey mevcutsa yaşamıştır dersin yoksa boşver önemi yok.

Bize en iyi örnek olacak peygamber varmıdır? demişsin

burda da ne demek istediğini anlamadım fakat ayette mevcutsa muhtemelen muhammedden bahsediyordur. o da örnek olacağı kadar olmuştur zaten.

zaten onun örnek oluşu da kuranladır. Allahtan alır ve halkına anlatır ve böylece örnek olur.

her türlü faiz haramdır diye bir olay yok. "o" faiz değil "riba"dır.

enflasyon oranında banka faizi helaldir ayrıca bunu bildiğini sanıyordum, ilginç! (tabi yobazlarla bu konuyu tartışırsan kafanı s.ler)

namazın ne zaman olduğunu bilemediğin yerlerde kafana göre namaz kılabilirsin. Alın kuralı unutma: kafanı kullan.

Allah birçok müslonun ve sizin zannetiğiniz gibi böyle şeylere takılmaz. sen kutba gittiysen, duruma göre yükün azalacaktır tabi.

öğle namazı ve bütün namazlar isteğin kadar rekattır. kuranda kaç rekat olacağı yazmaz. bu da anlayana kolaylıktır.

bu günkü rakamlar hep aktarılarak farzlaşmıştır. hatta çok acı ki; akşam namazı 4 rekat farzdır demek şirk bile olabilir çünkü o ölçüyü Allah'tan başkası koyamaz. e Allah koymamış kullara ne oluyor.

Kurandan çıkarılan namaz 3 vakittir (ben de öyle çıkardım)

öyleyse 3 vakit olur.

5 vakit peygamberin uygulamasıdır. amaç fazla sevaptır. gel gör ki zaman içinde farzlaştırılmıştır.(zaten bu din yiyeceği boruyu abbasiler,emeviler döneminde yemiştir, kuran devre dışı bırakılmıştır).

Son olarak cami nasıl yapılır,şekli nasıl olur demişsin. kafana göre arkadaşım nasıl istiyorsan yap şeklini de istiyosan üçgen yap. bunun kuranda niye bulunması lazım anlamadım.

unutmayalım; 1) ayrıntılara girme 2) allah ayrıntı vermediyse kolaylık içindir 3)aklını kullan

ayrıca farkettim ki ateist olmak senin için daha iyi, çünkü eğer müslüman olsaydın; en ince ayrıntıya önem verecek, olur olmaz hadisleri kabul edecektin. hacı, hoca,imam ipinden nereye çekse oraya gidecektin ve bunlar sen de takıntı haline gelecekti.

sana önerim aç kuranı düşünerek ve nefret ETMEYEREK bir daha oku.

sorularına cevap vermeye çalıştım. eksik, gedik varsa affet.

İşte okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkış böyle olur arkadaşım... Namaz 3 vakitmiş... İmam-ı Azam değil, sen biliyorsun çünkü... Simit çalanın elini mi keseceksin... Enflasyon oranında faiz helalmiş... Güzel fetvalar ama hiçbirisinin aslı astarı yok... Ayet de "faiz haram" diyor, ölçüsü falan da yok...

Hayatta bir defa abdest al o zaman...

Son sorumun da cevabını istiyorum... Katil maktulün mirasçısı ise Kur'an'da yazıldığı şekilde payını alır mı?... Bu son derece önemli bir konu... Kur'an'a göre cevap ver, diğer soruların cevabı (!) gibi bir yerinden uydurma ama...

Bu arada "enflasyon" nerede yazıyor Kur'an'da?...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...