Jump to content

Oruç Tutan Müslüman Arkadaşlara Çok Kolay Beş Soru.

Recommended Posts

Israilden arkadaşlarım var,evet tutuyorlar.Kıllık olsun diye webcamde yemek bile yiyorum.

Neye inanıyorlarsa inansınlar umurumda değil, benim umurumda olan adamlar israil ı korumak ve savunmak için teröristlere göz açtırmayıp ülkelerini aslanlar gibi savunuyorlar, yarım avuç israilli öyle bir kenetlenmişki birbirine dünyanın neresinde olursa olsun birbirlerine sahip çıkıyorlar.Oysa bizim ülkemizde öylemi? Tam tersi, din adına ülkenin altını oyanlara bile ses çıkarmayıp destek veriyorlar.

Sitelerde Paylaş
Neferkamin Anu

Konuyla ilgili şu ana kadar cevap veren olmadı, konu dışı bir dolu cevap aldık. Şimdi size soralım;

1- Kuranda oruç kaç gün

2- İmzanızda niye kuran değilde risalei nur var, müslümanmısınız nurcumu. ?

KURANDA ORUÇ KAÇGÜN BİLMİYORUM

bilmek zorunda değilim.Diyeceksinizki madem kurana inanıp iman ettin neden bilmiyorsun?

Çünkü ben kendimi Kuranı Azimüşşandan fıkhi fetva çıkartacak yeterlilikte görmüyorum

buradaki bir grup dinsiz müfessir bozuntusu bu işe soyunmuş gördüm

itirazı olanlara ve onlara açtığım KURAN MEALİYLE DİNDEN ÇIKMA KONUSU nu okumalarını tenbihlerim

Ömer Nasuhi Bilmen ilmihali oruç 1 aydır der benim için yeterlidir

--------------------------------

Risale-i NUR = Kuran TEFSİRİ

yani Risale-i Nur kuranı çağımızın aklı ve bilmi ışığında tefsir eder

Kuranda hangi ayette trene radyoya vb işaret var?

kandaki eritrosit hücresi (küreyvatı hamra 32,söz) nasıl Cenabı Hakkın varlığına delil olur?

mantıken Ahiretin Geleceği Nasıl İsbatlanır? (10.söz)

aklen ilmen Allahın Varlığı Nasıl isbatlanır?

Birtek Allah aynı anda farklı yerlerde nasıl Kudretini gösterir HErşeyi nasıl görür bilir?

hepsine ve daha fazlasına cevap verir.

Bu cevapları verirken Ağırlıklı Kuran Ayetlerine Sahih Hadislere bilime ve mantığa dayanır

Eğer Risale-i Nurda mantıksız yanlış (dinen ilmen bilimsel olarak) bir konu varsa getirin

HODRİ MEYDAN

Sitelerde Paylaş

bilmek zorunda değilim.Diyeceksinizki madem kurana inanıp iman ettin neden bilmiyorsun?

Çünkü ben kendimi Kuranı Azimüşşandan fıkhi fetva çıkartacak yeterlilikte görmüyorum

Neden kardeş? Senin beynin yokmu? Yeterlilikte gördüklerinde insan sende insansın, "yazılanları okuyan sıradan bi müslümanın anlamayacağı kadar karışık bir din kitabıdır, açık ve seçik değildir" diyorsan o ayrı tabi.

Sitelerde Paylaş
Sorular:

1) Yahudilerin de, İslam'dan binlerce yıl öncesinden beri, dinlerinin emri gereği oruç tuttuklarını biliyor muydunuz? Hem de haftada 2 günden yılda 104 gün ve günbatımından ertesi günün günbatımına kadar tam 24 saat süreyle ... Sizce İslam, oruç için ikide bir öne sürdüğü 'oruç tut sıhhat bul' sloganını Yahudilerden almış olabilir mi?

2) Mekkeli müşriklerin de, ta İslam öncelerinden beri Ramazan ayında oruç tuttuklarını biliyor muydunuz? Orucu Müslümanlara Allah emrettiyse, müşriklere kim emretmiştir dersiniz? Büyüklerinize sorup öğrenin.

3) Şimdiye kadar, Ramazan'da oruç tutup da Ramazan bitince kötü alışkanlıklarından vazgeçen birisiyle karşılaştınız mı? Örneğin sigara veya içkiyi, kumarı bırakan birisi...

4) Çalıştığınız yerde öğle yemeği veriliyorsa, zil çaldığında yemek kuyruğunun en başına geçmek için koşturanların hepsinin Ramazan'da oruç tutan kimseler olduğu dikkatinizi çekti mi? Hani oruç tutmak açlığa karşı dayanıklı ve dirençli olmayı sağlıyordu?

5) Son olarak benden size bir tüyo: Haram ayların (Muharrem, Recep, Zilkâde, Zilhicce) her birinde birer günden toplam 3 gün oruç tutun, alacağınız sevaba inanamayacaksınız. Gazali hazretlerindan naklen hadis-i şerif:

'Haram aylardan 3 gün oruç tutana Allahü Teâlâ 900 senelik oruç sevâbı yazar.' [İhyâ-u Ulûmi'd-dîn]

evet yahudilerden almislardir...yahudilere emredende muslumanlara emredende ayri yerdir...bundan daha mantikli ne olabilir...mekkeli musriklerde tutabilir..bunda sikinti olan ne senin icin...her gun yuruyus yapan bir komsun var ve sende yuruyus yapmak istiyorsun cunku sagliga yararli ve sen komsun yapiyor simdi bende baslasam ondan caldi diye yuruyus yapmiyacakmisin...ickiyi kumari birakan ben cok gördum...saglam inanc oldumu oruc bahane zaten insan her kötu huyunu birakir...4.soruda zirvalamis sadece icinde muslumanlara besledigin nefretten dolayi agzindan cikan cumleler...son olarak muslumanlarin tuyoya ihtiyaci yok...simdi ben sana bir soru sorayim...bu sorulari sorduguna göre cok akilli birisin...hangi universiteleri bitirdin?

Sitelerde Paylaş

buradaki bir grup dinsiz müfessir bozuntusu bu işe soyunmuş gördüm

itirazı olanlara ve onlara açtığım KURAN MEALİYLE DİNDEN ÇIKMA KONUSU nu okumalarını tenbihlerim

Ömer Nasuhi Bilmen ilmihali oruç 1 aydır der benim için yeterlidir

--------------------------------

Risale-i NUR = Kuran TEFSİRİ

yani Risale-i Nur kuranı çağımızın aklı ve bilmi ışığında tefsir eder

Kuranda hangi ayette trene radyoya vb işaret var?

kandaki eritrosit hücresi (küreyvatı hamra 32,söz) nasıl Cenabı Hakkın varlığına delil olur?

mantıken Ahiretin Geleceği Nasıl İsbatlanır? (10.söz)

aklen ilmen Allahın Varlığı Nasıl isbatlanır?

Birtek Allah aynı anda farklı yerlerde nasıl Kudretini gösterir HErşeyi nasıl görür bilir?

hepsine ve daha fazlasına cevap verir.

Bu cevapları verirken Ağırlıklı Kuran Ayetlerine Sahih Hadislere bilime ve mantığa dayanır

Eğer Risale-i Nurda mantıksız yanlış (dinen ilmen bilimsel olarak) bir konu varsa getirin

HODRİ MEYDAN

Yahu ne demek kuranda oruç kaç gün bilmiyorum , şakamısın .

birde beni Hodriye çağırmazmısın aklından zorun var heralde.

Sitelerde Paylaş
OKUDUĞUNU ANLAMAKTAN ACİZSEN

soru sorma mesaj yazma cevap arama

takıl kendi kendine

Ben beni düşünme bu kadar.

İmzana ne zaman kuran yerleştireceksin.

kuranda yazmıyormu biz herkesin anlayabileceği biçimde yazdık diye, sen niye kuranı anlayamayıp ingiliz ajanı kürt saidin kitabını okuyorsun.

Nurcumusun müslümanmı. ?

Sitelerde Paylaş
Arapça'da şehr ifadesi takvimin 1 ayını ifade eder.Kuran Ramazan ayından ve onun oruçla geçmesinden de bahseder(2:185).Dolayısıyla oruç bir şehr(takvim ayı) kadardır.

1 ay kaç gündür yahut 1 hafta kaç gündür gibi sorular absürttür.

185 Ramazan ayı ki; insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt edici olan Kuran onda indirilmiştir. öyleyse sizden kim bu aya tanık olursa, onda oruç tutsun. Hasta ya da yolculukta olanlar tutamadığı gün sayısınca diğer günlerde. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu, sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola ilettiğinden dolayı Allah'ı yüceltmeniz içindir. Umulur ki şükredersiniz.

Ben burda bir ay tutulacak gibi bir ifade göremiyorum.

Sitelerde Paylaş
185 Ramazan ayı ki; insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt edici olan Kuran onda indirilmiştir. öyleyse sizden kim bu aya tanık olursa, onda oruç tutsun. Hasta ya da yolculukta olanlar tutamadığı gün sayısınca diğer günlerde. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu, sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola ilettiğinden dolayı Allah'ı yüceltmeniz içindir. Umulur ki şükredersiniz.

Ben burda bir ay tutulacak gibi bir ifade göremiyorum.

Çünkü körsün..

O yazımı iyi oku..O aya şahit olan Onu oruçla geçirsin diyor..

Ayrıca şehr gökteyi ayı ifade etmez..Gökteki ay Arapça'da kamerdir.

Şehr takvim ayıdır.Diğer şehr geçen ayetlere de bakarsın.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çünkü körsün..

O yazımı iyi oku..O aya şahit olan Onu oruçla geçirsin diyor..

Ayrıca şehr gökteyi ayı ifade etmez..Gökteki ay Arapça'da kamerdir.

Şehr takvim ayıdır.Diğer şehr geçen ayetlere de bakarsın.

Onda oruç tutsun - Onu oruçla geçirsin.

185- Ramazan ayı ki; insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt edici olan Kuran onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya tanık olursa, onda oruç tutsun. Hasta ya da yolculukta olanlar tutamadığı gün sayısınca diğer günlerde. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu, sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola ilettiğinden dolayı Allah’ı yüceltmeniz içindir. Umulur ki şükredersiniz.

184- Sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta veya yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Zorlukla dayananlar, fidye olarak bir yoksulu doyurmalıdır. Kim gönülden bir hayır yaparsa, bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız bilirseniz sizin için daha hayırlıdır.

Sitelerde Paylaş

Evet bir aydaki gün sayısı da sayılıdır neferkamun..

Oruç o şehrde o şehr süresince tutulacak.2:185 te orjinal metinde geçen felyesumhu ifadesi net.Onu oruçlasın demek.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Evet bir aydaki gün sayısı da sayılıdır neferkamun..

Oruç o şehrde o şehr süresince tutulacak.2:185 te orjinal metinde geçen felyesumhu ifadesi net.Onu oruçlasın demek.

Kimin orjinal metni ?

Ortada orjinal bir metin yok ki, herkes kendi ekolüne göre oynama yapmış.

En eski kuranda yapılan kriminal incelemelerde bir çok yerin silinerek yenisinin yazıldığıyla ilgili belgesel var.

böyle iken bile bir dolu oynama yapılmış.

İlahiyat fakültesi mezunu bir vatandaştan aldığım bilgi kadir gecesinin net olarak tespit edilememesinden dolayı ramazan ayında komple oruç tutturulduğu. Bunu desteklemek içinse bir dolu oynama yapılmış ayette.

Sitelerde Paylaş
Kimin orjinal metni ?

Ortada orjinal bir metin yok ki, herkes kendi ekolüne göre oynama yapmış.

En eski kuranda yapılan kriminal incelemelerde bir çok yerin silinerek yenisinin yazıldığıyla ilgili belgesel var.

böyle iken bile bir dolu oynama yapılmış.

İlahiyat fakültesi mezunu bir vatandaştan aldığım bilgi kadir gecesinin net olarak tespit edilememesinden dolayı ramazan ayında komple oruç tutturulduğu. Bunu desteklemek içinse bir dolu oynama yapılmış ayette.

Öncelikle merhaba.En eski Kuran derken .Yani ben şimdi Kuranı değiştirsem ve 2009dan önce yazılanların hepsi yok olsa yani benim yazdığım en eski Kuran özelliğini kazansa yıl 2500e gelince biri bakın bizim elimizdeki Kuranla bu en eski Kuran tutmuyor dese bu 2009da benim yazdığımın doğru 2500dekinin hatalı olduğu anlamına mı gelmek zorundadır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...