Jump to content

Recommended Posts

Bu yazı; milliyetçiliği ile övünen, türklüğünü destanlaştırıranlara bir duyurudur..

Yalan tarihin yalan hayatları.

batının türkiyeyi parçalamak istediği ve türkiyenin ise kurtuluş savaşıyla batının elinden kurtularak bağımsızlığını ilan ettiği en büyüğünden bir yalandır....

önce şu ayrıntıyı bilinki, 1. dünya savaşı türkiye ile batı arasında yaşanmamıştır.. batılı devletlerin kendi arasında yaşanmıştır.. bu savaşta kimse şu osmanlı topraklarını yiyelim diye osmanlıya savaş açmamıştır..

bilakis sizin atalarınız bu savaşı almanyanın kazanacağına inandığı almanyaya taptığı ve çoğu alman hayranı olduğu için..

bizde almanyanın yanında savaşa girip bu yağmadan kendi payımıza düşeni alalım demişlerdir....

ama işler sizin atalarınızın umduğu gibi gitmemiştir... kazanan taraf olacağız derken.. yelkenlerini suya indiren taraf olmuşsunuzdur..

üstelik bu yağmadna pay almak için onca bir dünyadan haber yaşayan halkı, vatan, millet naralarıyla savaşta heba etmişsinizdir.. onca insanın ölmesine sebbep olmuşsunuzdur.. ama bide bunu marifet miş gibi çanakeleyi geçirtmedik diyede övünürsünüz....

oysaki sizin atalarıınız bu halkı savaşa sokmasaydı.. zaten kimsenin çanakeleye gireceği yoktu.. kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz ne ala....

ayrıca 1.dünya savaşından sonra itilaf devletleri, savaşı kaybeden ittifak devletlerinde hangisini tümde yok etmek istedilerki... türkiyeyide tümden parçalayıp ortadan kaldırmak istemiş olalar.... söyleyin.. itilaf devletleri almanyaya, bulgaristana, avusturya ve macar imparatorluğuna ne yaptıki.. sizin osmanlı devletinize ne yapmak istemiş olalar..

elbette savaşı kaybeden taraflarda, çözülmeler, dağılmalar olacak.. bu yenilginin kaçınılmaz sonucu değil mi??

savaşı kaybeden taraflar bu yenilginin bedelini ödemişlerdir....

HELE ŞU YALAN YOK MU; SEVR ANTLAŞMASI İLE TÜRKİYEYİ İTİLAF DEVLETLERİNİN PARAMPARÇA ETMEK İSTEDİĞİ AMA TÜRKİYE HALKININ KURTULUŞ SAVAŞIYLA BUNU HALT ETTİĞİ .....

OYSAKİ SEVR ANLTLAŞMASI YUNANİSTAN DIŞINDA HİÇ BİR İTİLAF DEVLETİNİN PARLEMONTOSUNDA ONAYLANIP KABUL GÖRMEMİŞTİR.... fransa, italya, ingilterenin bizzat kendi parlemontoları bu antlaşmayı ret etmiştir..

sadece bir yunaistan parlemontosu bu antlaşmayı kabul edip.. türkiyeye asker çıkarmıştır... ama onlarda yanlız kalıp, diğer itilaf devletlerinden destek bulamadıkları için.. geldikleri gibi geri çekilmek zorunda kalmışlardır...

yoksa itilaf devletleri, osmanlının yanında, almanyayı, avusturya macaristan impratorluğunu, bulgaristanı hep birlikte devirmiş..

isteseler tek başına bir türkiyeyimi paramparça edemeyeceklerdi????

adamlar zaten savaştan yorulmuş.. onca sömürgeleri var.. her yere yetişmelerine imkan yok..

Neyse sözü fazla uzatmayacam, konuyu samimii şekilde merak eden..sadece türk iktidarları tarafından yazılan tarihi okumazda.. gidip bir çok farklı tarihi kaynağa bakar..

sözün özü şu ki; KURTULUŞ SAVAŞI DİYE DESTANLAŞTIRILACAK KADAR BİR SAVAŞ YAŞANMAMIŞTIR.. GERÇEKTE ORTADA BATILI DEVLETLERE KARŞI KAZANILMIŞ BİR BAĞIMSIZLIK OLMAYIP... ÜLKE İÇİNDE İKTİDAR EL DEĞİŞTİRMİŞTİR... YANİ BİRİLERİ BİR İKTİDARI DEVİRİP, KENDİ İKTİDARINI KURMUŞLARDIR.. hepsi bu...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 615
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İşte böyleee,

Çüşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş gavs Çüşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

tolonbeg

GERÇEKLER ACIDIR.. TAHAMÜL ETMESİ ZORDUR....

SEN KENDİNİ VE IRKINI YÜCE GÖRMEK İÇİN.. SANA ANLATILAN BU MASALLARIN DOĞRU OLDUĞUNA İNANMAK İSTİYORSUN HEPSİ BU..

oysa gerçek hiçte size anlatıldığı gibi değil...

Sitelerde Paylaş

Evet sevgili gavs güzel bir noktaya temas etmişsin

Kurtuluş savaşı derler ama ama hiç şunları düşünmezler neyden kurtuluş?

Kurtuluş savaşını sadece bir avuç Yunanlıları yenerek kazandık işin ilginci

Diğerleriyle hemen hemen savaş olmadı gibi bir şey?

Şöyle düşünün İngilizler bize saldırsaydı yenme ihtimalleri var mıydı?

Büyük ihtimalle

Neden peki savaşın bu yönü dikkate alınmıyorda ingilizlerin korkup kaçtığı paronayasını söylemekten çekinmiyorlar

Peki İngilizler İstanbul neden savaşmadan Türkiye'ye bıraktılar?

Bunun yanıtını verebilecek olan var mı?

Sitelerde Paylaş
Evet sevgili gavs güzel bir noktaya temas etmişsin

Kurtuluş savaşı derler ama ama hiç şunları düşünmezler neyden kurtuluş?

Kurtuluş savaşını sadece bir avuç Yunanlıları yenerek kazandık işin ilginci

Diğerleriyle hemen hemen savaş olmadı gibi bir şey?

Şöyle düşünün İngilizler bize saldırsaydı yenme ihtimalleri var mıydı?

Büyük ihtimalle

Neden peki savaşın bu yönü dikkate alınmıyorda ingilizlerin korkup kaçtığı paronayasını söylemekten çekinmiyorlar

Peki İngilizler İstanbul neden savaşmadan Türkiye'ye bıraktılar?

Bunun yanıtını verebilecek olan var mı?

güzel sorular eklemişsin... :good:

Sitelerde Paylaş

Gavs, ne kadar bilgisiz olduğunu göstermek için mi yazdın bu yazıyı...

Osmanlının savaşa girmekten başka çaresi yoktu. Osmanlı önce İngiltere'nin yanında savaşa girmek istedi ama bu aptalca bir şeydi İngiltere'nin amacı zaten Osmanlı topraklarını ele geçirmekti...Osmanlı'da bu yüzden Almanya ile yakınlaştı. Bunda Alman hayranı olan yöneticilerinde etkisi vardır tabi...

Senin yazdığın saçma yazının özeti şu;

Atatürk Çağdaş Türk Devrimini gerçekleştirebilmek için milyonlarca insanın ölümüne göz yumdu. Sizin gibi takiyyecilerden her türlü iftira beklenir.

tarihinde Katil_peygamberler tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Lan hain yavruları, siz okumadığınız, ayrıntılarını bilmediğiniz bir savaş hakkında nasıl fikir yürütebiliyorsunuz? Bir moloz yazmış, öbür moloz da onu destekleyip alkış tutmuş. Ama afrein Tolonbey'e, size yakışan nida ile seslenmiş... Ben de katılıyor ve sizin gibi vatan haini Arap uşaklarına çüşşşşşşşş diyorum...

Çüşşş dediğim insan artıklarını bir kenara bırakıp diğer katılımcılara yöneliyorum;

İşte bu başlık sahibi, Kurtuluş savaşı esnasında Bolu,Düzce, Konya ve Yozgat gibi vilayetlerde ayaklanıp "şeriat isteriz" diye üniformalı askerleri katleden aşşağılık gürühun günümüz uzantılarıdır. Kurtuluş harbi esnasında ayaklanan, Menemen'de Kubilay'ın kellesini kesen ve şeriat isteyen aşşağılık güruh bunların öz dedeleridir. Aynı tıynetteki bu ayak takımı Arap uşakları, dedelerinin bıraktığı yerden devam etmektedirler. O gün şeriat isteriz diye ayaklanıp Kurtuluş harbini sekteye vuran hainler hemen orada ipe çekilmişlerdir. Darısı bu pespayelerin başına...

Şimdi gelelim bu şereften yoksunların iddialarına;

Bir avuç denilen Yunan ordusu tam donanımlı ve teçhizatlı 190.000 askerden oluşurken, Kuvvayı Milliye ordusu tamamını silahlı olmayan ancak 150.000 askerden oluşmuştu. Yunan ordusunun kesin bir zafer kazanmasını arzulayan işgal devletleri, son model askeri teçhizatı durmaksızın Anadolu'ya yığıyorlardı. Teçhizat taşıyan binlerce kamyondan tutun, tanklara ve havadan saldırı yapan yüzlerce uçağa kadar her türlü modern askeri teçhizata sahiptiler. Kuvvayı milliye ordusunun ise bırakın teçhizatı, askere giydirecek elbisesi bile yoktu. Halktan çorap toplanıyordu. Askere günde ancak iki öğün, o da yarım yamalak yemek yedirilebiliyordu. Tüm bunlar anadolu halkının üstün fedakarlığı ile sağlanıyordu. İşte bir avuç dedikleri Yunan ordusuyla Kuvvayı Milliye ordusunun arasındaki keskin fark buydu. Bu günkü şeriat uzantısı köpekler, bizzat bu durumu bir avuç diyerek küçümsemeye kalkan aşşağılık gürühtur. Aşşağılıklarını inançlarından alırlar...

devam edeceğim

xxx

Biliyorum bu lafımdan sonra büyük ihtimalle banlanırım

Bu ülkeyi ben senden daha fazla seviyorum ama senin gibi **lerin bu ülkeyi sevdiğine inanmıyorum

Bir avuçtu tabiki

Sen hala o masallarla kendini avut

Cevap vereceğine ******** adam hemen hakarete geçersin

Sana söyleyeyim mi ne olmuş diye

Atatürk İngilizlerle anlaştı ve İngilizlerde Atatürk ün liderliğinde bir Türkiyenin kurulmasına ses çıkarmadılar

Karşılığında acaba Atatürk ingilizlere ne gibi taahüttler vermiştir?

Sitelerde Paylaş
Lan hain yavruları, siz okumadığınız, ayrıntılarını bilmediğiniz bir savaş hakkında nasıl fikir yürütebiliyorsunuz? Bir moloz yazmış, öbür moloz da onu destekleyip alkış tutmuş. Ama afrein Tolonbey'e, size yakışan nida ile seslenmiş... Ben de katılıyor ve sizin gibi vatan haini Arap uşaklarına çüşşşşşşşş diyorum...

birncisi eğer sen tarihi tek taraflı okumasaydın.. daha objektif yorumlarlar yapabilirdin.. hem yanlı tek taraflı yazılmış tarihi oku.. sonrada tarihi ben doğru biliyorum diye ahkam kes... bravo aferim sana

hem ben hayatım boyunca insanları; dili, cinsiyeti, teni, rengi, ırkı ne olursa olsun ayırım yapmadım.. insan olanı insan kabul ettim... ama gördüğüm onca insani değerlerden atıp tutmanıza rağmen insanları dileirndne, renklerinden ırklarındna dolayı ayırıp ayrımcılık yapan sizin gibiler..

arap olmak ne zaman aşağılık bir şey oldu... arap olmak suç mu??? senin gibi türk olacağıma o hor gördüğün arap olayım...

Şimdi gelelim bu şereften yoksunların iddialarına;

kimin serefli kimin sereften yoksun olduğunu belirleyecek olan şey snein ezik egon değil.. bunu bilesin bu yazın naısl bir insan olduğunu çok güzel gösteriyor..

Bir avuç denilen Yunan ordusu tam donanımlı ve teçhizatlı 190.000 askerden oluşurken, Kuvvayı Milliye ordusu tamamını silahlı olmayan ancak 150.000 askerden oluşmuştu. Yunan ordusunun kesin bir zafer kazanmasını arzulayan işgal devletleri, son model askeri teçhizatı durmaksızın Anadolu'ya yığıyorlardı.

haha bu rakamları nereden öğrendin... sakın bu rakamlar senin atalarının yazdığı kaynaklarda yazıyor diye sen doğru kabul ediyor olmayasın....

işgal devletleri son model askeri teçhizatlarıyla durmadan anadoluya yığınak yapıyorlarmış... pehhhhhhhhh

şu kaynağa bak istersen..

Sevr Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sevr Antlaşması (Fransızca: Le traité de Sévres) , I. Dünya Savaşı sonrasında İtilâf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında 10 Ağustos 1920'de imzalanan barış antlaşmasıdır. İtilaf Devletleri ile Osmanlı arasındaki savaş hali 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması ile sona ermiştir.

Sevr Antlaşması adını, son müzakerelerin ve imza töreninin gerçekleştiği Paris'in Sevr banliyösünden alır.Yunanistan dışında hiçbir devlet tarafından kabul edilmediği için yürürlüğe girmemiştir, bu sebeple "ölü antlaşma" olarak bilinir.

ayrıca osmanlıyı zorlamı savaşa soktular.. ingilizler, fransızlar, italyanlar direk kendileir mi gelip bu topraklara savaş açtı..

niye kimse 2.dünya savaşında türkiyeye karışmadı..

sizin atalarınız almanya nasıl olsa savaşı kazanacak bizde onun yanında savaşa giirpte.. yağmadan pay alalalım demeseydi.. kim türkiyeye karışacaktı..

kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz .... hepsi bu..

Sitelerde Paylaş
Atatürk İngilizlerle anlaştı ve İngilizlerde Atatürk ün liderliğinde bir Türkiyenin kurulmasına ses çıkarmadılar

Sen Osmanlı'nın taahüttlerine bak Atatürk'e iftira atacağına...

Sitelerde Paylaş
Bir avuç denilen Yunan ordusu tam donanımlı ve teçhizatlı 190.000 askerden oluşurken, Kuvvayı Milliye ordusu tamamını silahlı olmayan ancak 150.000 askerden oluşmuştu. Yunan ordusunun kesin bir zafer kazanmasını arzulayan işgal devletleri, son model askeri teçhizatı durmaksızın Anadolu'ya yığıyorlardı. Teçhizat taşıyan binlerce kamyondan tutun, tanklara ve havadan saldırı yapan yüzlerce uçağa kadar her türlü modern askeri teçhizata sahiptiler. Kuvvayı milliye ordusunun ise bırakın teçhizatı, askere giydirecek elbisesi bile yoktu. Halktan çorap toplanıyordu. Askere günde ancak iki öğün, o da yarım yamalak yemek yedirilebiliyordu. Tüm bunlar anadolu halkının üstün fedakarlığı ile sağlanıyordu. İşte bir avuç dedikleri Yunan ordusuyla Kuvvayı Milliye ordusunun arasındaki keskin fark buydu. Bu günkü şeriat uzantısı köpekler, bizzat bu durumu bir avuç diyerek küçümsemeye kalkan aşşağılık gürühtur. Aşşağılıklarını inançlarından alırlar...

devam edeceğim

oğuz şu kaynağa bak istersen..

Sevr Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sevr Antlaşması (Fransızca: Le traité de Sévres) , I. Dünya Savaşı sonrasında İtilâf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında 10 Ağustos 1920'de imzalanan barış antlaşmasıdır. İtilaf Devletleri ile Osmanlı arasındaki savaş hali 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması ile sona ermiştir.

Sevr Antlaşması adını, son müzakerelerin ve imza töreninin gerçekleştiği Paris'in Sevr banliyösünden alır.Yunanistan dışında hiçbir devlet tarafından kabul edilmediği için yürürlüğe girmemiştir, bu sebeple "ölü antlaşma" olarak bilinir.

Sitelerde Paylaş
xxx

Biliyorum bu lafımdan sonra büyük ihtimalle banlanırım

Bu ülkeyi ben senden daha fazla seviyorum ama senin gibi **lerin bu ülkeyi sevdiğine inanmıyorum

Bir avuçtu tabiki

Sen hala o masallarla kendini avut

Cevap vereceğine ******** adam hemen hakarete geçersin

Sana söyleyeyim mi ne olmuş diye

adam sizin ananıza babanıza birşey demiş mi?

dengiyle karşılık versenize.

lozan da şu gizli antlaşmalar olmuş, bak bak bak...

efendim ingilizlerle atatürk hilafetin ilgası,

bilmem türkiyenin islami devlet olmaktan çıkması gibi hususlarda anlaşmışlar.

bak bak bak...

efendime söyleyeyim ingilizler kuran müslümanların elindeyken

biz bunları tümden etkisiz hale getiremeyiz demişler.

bak bak bak...

bu tarz şeyleri dötünden uyduranların başında kim geliyor?

tımarhanelik rız nur...

siz kafayı yemişsiniz, dikkat edin de sonunuz rıza amcanız gibi olmasın.

sırada ne var?

atatürk ipne mi?

hadi ordan siz de, saftirikler...

Sitelerde Paylaş
Bu yazı; milliyetçiliği ile övünen, türklüğünü destanlaştırıranlara bir duyurudur..

Yalan tarihin yalan hayatları.

batının türkiyeyi parçalamak istediği ve türkiyenin ise kurtuluş savaşıyla batının elinden kurtularak bağımsızlığını ilan ettiği en büyüğünden bir yalandır....

(...)

sözün özü şu ki; KURTULUŞ SAVAŞI DİYE DESTANLAŞTIRILACAK KADAR BİR SAVAŞ YAŞANMAMIŞTIR.. GERÇEKTE ORTADA BATILI DEVLETLERE KARŞI KAZANILMIŞ BİR BAĞIMSIZLIK OLMAYIP... ÜLKE İÇİNDE İKTİDAR EL DEĞİŞTİRMİŞTİR... YANİ BİRİLERİ BİR İKTİDARI DEVİRİP, KENDİ İKTİDARINI KURMUŞLARDIR.. hepsi bu...

daha ne saçmalıklar duyacaz kimbilir ,

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Yav, iki satır için koca mesajı alıntılamamaya gayret edelim.
Sitelerde Paylaş
Evet, Sevr kabul edildi mi dedik? Osmanlı idaresi Sevr'i kabul etmeye kalksa da, Ankara hükümeti kafadan reddettiği için Sevr ölü bir anlaşma olmuştur... eee ne diyon?

ankara ret ettiği için değil..

bu ülkeleirn kendi parlemontolarında ret edildiği için yürürlüğe girmemiştir... sadece bir yunanistan parlemontusu tarafından kabul görmüştür..

dediğime gelince...

sevr anlaşması gerçekte yunanistan dışında hiç bir itilaf devleti tarafından yürürlüğe konmamış olduğu gerçeği varken..

sen nasıl olurda..

itilaf devletlerinin ..Yunan ordusunun kesin bir zafer kazanmasını arzulayan işgal devletleri, son model askeri teçhizatı durmaksızın Anadolu'ya yığıyorlardı diyebiliyorsun.. bu çelişki değil mi????

Sitelerde Paylaş
ankara ret ettiği için değil..

bu ülkeleirn kendi parlemontolarında ret edildiği için yürürlüğe girmemiştir... sadece bir yunanistan parlemontusu tarafından kabul görmüştür..

dediğime gelince...

sevr anlaşması gerçekte yunanistan dışında hiç bir itilaf devleti tarafından yürürlüğe konmamış olduğu gerçeği varken..

sen nasıl olurda..

itilaf devletlerinin ..Yunan ordusunun kesin bir zafer kazanmasını arzulayan işgal devletleri, son model askeri teçhizatı durmaksızın Anadolu'ya yığıyorlardı diyebiliyorsun.. bu çelişki değil mi????

gavs, politika diye birşey var.

ve politik kararları hazırlayan etkenler genelde birden çok daha fazla olurlar.

fransızlar güneyden çekildiler,

isteseler tüm güçleriyle doğuya yüklenip orayı elimizden alamazlar mıydı?

kolayca alırlardı, ama bu sefer bunun meşruyeti sorgulanabilirdi.

daha güneye çekilmeyi yeğlediler,

muhtemelen değmez dediler, oralara sahip çıkmayı daha makul gördüler.

bu adamların tonla sömürgesi var, hangi biriyle uğraşacaklar?

tıpkı bunun gibi, ingiltere de istese türkiyeyi haritadan silerdi.

ama parsadan pay almak isteyenler çok olunca bir şekilde denge kuruluyor.

öte yandan wilson ilkeleri var,

amerikanın samimiyeti tartışılır ama karşılıklı menfaatler söz konusu olunca dengeler kurulur.

idrak edemediğiniz bu.

nitekim biraz toparlanan ingiltere musulun kıymetini iyi bildiği için

türkiyeyle savaşı göze alabilmiştir.

ayrıca inglizlerin yunanlıları bizzat destekledikleri belgelidir,

ben bunu inkar eden ingilizi görmedin.

yunanlıların ard arda başarısızlıklarının

ingiliz hükümetini nasıl zora soktuğunu biraz araştırıp bulabilirsin.

ingilterenin anadoluyu işgal etmek için çok makul bir gerekçesi yoktur.

ama yunanların anadoludaki rum nüfusunu bahane ederek

dünya kamuoyundan gelen tepkileri azaltmaları çok daha kolaydır.

cilalı taş devrinde yaşanmıyor bu olaylar.

siyasetle savaş iç içedir

ve mevcut durumu kendi lehine kullanabilen kazanır.

şimdi bastı mı?

yoksa ingiletere ya da fransa topyekün türkieye saldıracak olsa elbette şansımız olmazdı.

Sitelerde Paylaş
Kaynağa bak diye durmadan aynı şeyi gösteriyorsun, belli ki yeni duydun. itiraz eden yok, sevr elbette resmen yürürlüğe konulmadı. Ama İstanbul da aslen işgel edilmeyecekti, anlaşma öyle idi, ama tam beş yıl işgal altında kaldı..

oğuz okuduğunu anlama özürlümüsün..

sevr anlatlaması yunanistan dışında hiç bir itilaf devletinin parlemontusundan geçmedi... ve bu yüzden yunanistan dışında hiç bir bir itilaf devleti tarafından yürülüğe konmadı

bu gerçeğe rağmen sen hala ısrarla nasıl olurda itilaf devletlerinin türkiyeyi işgal etmek için hep birlikte bu topraklara asker yığdığını söyleyebiliyorsun..

(örneğin italya.. bu anlaşmanın daha çok yunnaistanın işine geleceğini düşündüğünden.. italyan parlemontosu sevri kabul etmeyip.. askerlerini türkiyeye yığmamıştır..)

Ayrıca benim rakamlarıma neden gülüyorsun? İlk defa duyunca şoka mı girdin? Varsa başka rakamlar görelim...

oğuz görmüyormusun yok onların ordusu son model teçhizatla donanılıydı yok onların sayısı bizden kat kat çoktu.. yok onlarda bilmem şu kadar top mermi vardıda bizde yoktu sözlerinin sadece masalı daha çok kutsallaştırmak ve yüceltmek için yazılmış şeyler olduğunu göremiyormusun....

(Not: ayrıca kendişniz ettiniz kendiniz buldunuz ne demek dümbelek? savaka Kuvvayı milliye mi girdi? Giren bizzat Osmanlı devleti değil mi? Ne konuştuğundan haberin var, ne de söylediklerinden. daha fazla konuşupta adamın canını sıkma...)

arkadaşım ben türk halkını kötülemiyorum... sözüm halka değil...

ayrıca ülke zaten daha o zamandan beri kuvvayı miliyeciler tarafından yönetiliyordu......padişah bir sembol olarak kalmıştı..

1.dünya savaşından sonra ülkede sistem değişti sadece.. cumhuriyet denen modele geçildi..hepsi bu..

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sen salakmısın, yoksa yazılanları okumyormusun?

Hala ülkelerin dürüst olabileceğinden dem vurup olayı çarpıtıyorsun. sana İstanbul örneği verdim, okusana be adam...

Yunan parlementosundan geçti, geçiren geçmesine destek olan, Yunan'a gaz veren kimdir kardeşim? Yunanın o döndemde kıçında don yoktur. Mevcut gücüyle Anadolu'da bir işgale kalkışacak durumda değildir. Teçhizatla destleyen işgal kuvvetlerinin maşasıdır. Ayrıca Çevrene bakıp tarhi daha geniş perspektifte okumadan, özümlemeden neyin tartışmasını yapıyorsun?

Yahu git kardeşim, git kendi ayarındaki cahillerle muhabbet et. Beş kuruşlıuk bilgin yok, şeriatçı kesimlerden duyduğun ahlaksızlıkları bize tarih diye satacaksın yarım aklınla... Hadi uza ki insanın canını iyice sıkma...

ben bu ülkelerin dürüst olduğunu idda etmedim..

demek istediğim şu... türkiye devletide hiçte bu savaşta mahsun ve mazlum taraf değidlir..

oda diğer ülkeler gibi aynı çıkarlardan dolayı kendi hür iradesiyle bu savaşa girmiştir...sonucunada katlanmak zorundadır.. hepsi bu..

ayrıca fransa , ingiltere, italya senin dediğin gibi yunanistana arka çıksaydı.. ülke çoktan işgal edilirdi..

oysaki tam tersine.. bu ülkeler kendi aralarında anlaşamadıkları için. sevr yürülüğe girmeyip.. yeni bir anlaşma imzalama gereği duymuşlardır hepsi bu..

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
arkadaşım ben türk halkını kötülemiyorum... sözüm halka değil...

ayrıca ülke zaten daha o zamandan beri kuvvayı miliyeciler tarafından yönetiliyordu......padişah bir sembol olarak kalmıştı..

1.dünya savaşından sonra ülkede sistem değişti sadece.. cumhuriyet denen modele geçildi..hepsi bu..

yav, senin ittihatçılarla milli mücadeleyi yürütenler arasındaki

husumetten haberin yok mu?

hangi ittihatçı aynı zamanda da kuvayi milliyeciler arasında başı çekmiş?

neden bahsediyorsun sen?

gavs, bilmediğin konularda çok sıkıyorsun.

yavaş git biraz bence.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle dincilerin atatürk'ü karalamaya çalıştığı gerçeğini kabul etmek gerek.

Burada gavs'ı suçlamıyorum, bence o sadece iddiaların değerlendirilmesini istiyor.

Bildiğim gizli osmanlı-alman anlaşmasından sonra rusya ve ingiltere osmanlıya gıcık kapar.

(Padişah o zamana kadar almanya'ya bir çok sefer düzenlemişti. Mustafa kemal'i de yanında götürmüştü. Bu adamlar alman hayranı olup çıkmıştı. Atatürk'ün türk'ü yücelten bazı milliyetçi konuşmalarından da üzerindeki etki anlaşılabilir.)

Her neyse sonracığıma ingiltere süveyş'e gidiş yolu kapanmasın diye gelibolu'dan çıkartma yapmaya karar verir, geri püskürtülür. Bu kısımlar biraz masalımsı şekilde anlatılır. O konuda hak vermek lâzım.

Bundan sonra bulgarlar kenara çekilir, ingilizler ellerini kollarını sallayarak istanbul'a girer. 1919'da atatürk istanbul'dan gider, milleti toplar, 1920'de damat ferit sevr'i imzalar. İmzalanmış bir antlaşmayı da kimse feshetmez. İmzalandıysa imzalandı. İmzalanan antlaşma yürürlüğe girer ve kısmen uygulanır. Özellikle asker ve techizat kotası uygulanır. Yaptıklarından anlaşıldığı kadarıyla padişahın tek istediği istanbulun ve ailesinin kurtuluşudur.

Sonra 1921 sakarya, 1922 dumlupınar ve büyük ege planları da suya düşer. Bu kısımlar da biraz masalımsı anlatılır.

Sonra yunanlıları gazlayan diktatör rejimi çöker vs vs. Gerisini biliyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...