Jump to content

Türkiye Komünist Partisi

Recommended Posts

hocam, bir aralık bunların kanallarına kafayı takmıştım ve konuşmalarını sık sık dinlerdim :) herif, cem uzan'ın islamcı/muhafazakar versiyonu; ama o'nun kadar zengin olmadığı için oy alamıyor...

Bunun kanalı vardı birkac tane sabah aksam cıkıyordu ama dogru parası yoktu yoksa en az %7,5 alırdı :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

. En son çok fazla ileri giderek türbana karışma küstahlığında bile bulundu. Oysa sosyalistlerin ünlü sloganı 'din, dil, ırk ayrımı yapmama' burada çöpe gitmiş oluyor.

TKP yeniliklere açık olmayan, geçmişten gelen geleneklerini dogma olarak kabul etmiş bir partidir. Bu partinin değil iktidara gelmesi bir an önce defterinin dürülmesi gerekiyor. TKP'nin iktidara gelmesi durumunda (ki böyle bir şey asla olmayacak) tozlanmış beyinlerindeki köklerini salmış gelenekleriyle, statükocu bir yapılanmaya hazır olmalıyız.

Sözün özü TKP her seçimde aldığı oy oranlarına bakılıp dalga geçilecek bir partidir.

Söylemekten hiç yılmayacaz Komünizm kapitalizme mücadele ettiği gibi şeriat lada mücadele edecek , din kitlelerin afyonu Lenin in sözleri çok net bu konuda zaten diyalektik materyalizm azıcık açıp okuyan biri bunu görür ....

Sitelerde Paylaş
Söylemekten hiç yılmayacaz Komünizm kapitalizme mücadele ettiği gibi şeriat lada mücadele edecek , din kitlelerin afyonu Lenin in sözleri çok net bu konuda zaten diyalektik materyalizm azıcık açıp okuyan biri bunu görür ....

O dediğin söz Lenin'e değil Marks'a ait canım. Komünizm kendi kendisini yiyor sürekli zaten. Biz kapitalistlerin komünizm ile uğraşmasına gerek yok.

Sitelerde Paylaş

sen gelme müdürün gelsin

Sitelerde Paylaş
O dediğin söz Lenin'e değil Marks'a ait canım.

Evet, Marx'a ait :)

İşin ilginci, Marx söz konusu metinde sadece 'din, kitlelerin afyonudur' demez.

...Religious suffering is, at one and the same time, the expression of real suffering and a protest against real suffering. Religion is the sigh of the oppressed creature, the heart of a heartless world, and the soul of soulless conditions. It is the opium of the people...

'A Contribution to the Critique of Hegels Philosophy of Right', Karl Marx.

Burada kilit tümce şu: 'Dini ızdırap, hem gerçek acının bir ifadesi, hem de gerçek acıya karşı bir protestodur.'

Bu tümceyi atlayıp, yalnız 'din kitlelerin afyonudur' diye tutturur giderseniz, yanlış politik mecralara saparsınız...

Sitelerde Paylaş
TKP'nin Ateist bir parti olduğuna ciddi şüphelerim var,Sizce ?

Iktidara gelse islama büyük darbe geleceğini düşünüyorum.

Komünizme bu kadar düşmanım ama osmanlıya bu kadar karşı çıkan bir parti daha duymadım görmedim,Osmanlıya tepkileri süperdi,Bir liberal olarak genel seçimde gidip tkp ye oyu basıyorum.

Bence komünist olmayanlarda partinin asıl amacını sezerlerse,çünkü asıl amaçları komünizm değil bana göre,iktidara gelir,Türkiye'nin %70'i TKP gibi düşünüyor ama Komünist lafını duyunca önyargı gösteriyor,az bilinçlensek akp iner tahttan.

ne chp ne mhp tkp akp yi indirecek bence.

TKP elbeteki ateist bir partidir. Parti programlarında açık açık şöyle yazmaktadırlar;

''TKP, her türden metafizik inanışın yerine insanlığın bilimsel kazanımlarının geçirilmesi için verilecek siyasal-ideolojik mücadelelerin öncüsüdür.''

TKP'nin Gelenek adlı dergisinde din konusunda bazen yazılar çıkar. Direkt dini hedef almaz ama ayak üstü dokundurmalar hep vardır. Merkez Komite üyelerinden biri, ''inanana saygı, inanmayanın kendine saygısını egellememelidir'' diye yazmıştı. Elimde haftalık dergileri soL'un bir sayısı var. Orada ''komünistler dinsiz midir?'' sorusu ele alınıyor ve ''komünistlerin büyük çoğunluğu, dünya görüşlerinin bir gereği olarak tanrıya inanmazlar'' diye açık açık yazıyor. Zaten marksist-leninist örgütlerin dine karşı tutumu nettir. İnanan-inanmayan ayrımının sınıfsal ayrımları perdelemesine izin verilmez ve inanan işçilere de ulaşılmaya çalışılır; fakat parti üyeleri içinde dinsel inanca tahammül edilmez.

TKP, uzun süredir AKP-ABD-Fettoş ittifakının 'yeni-Osmanlı dönemi' denen şeyi başlatmak için uğraştığını ve buna karşı mücadele vermek gerektiğini söylüyor. Örneğin, üniversitelerde türbana karşı çıkan 7500 akademisyanın imzasını toplayan ÜKD adlı derneği de TKP örgütlemişti. Yine TKP'nin yayın organlarında bol bol evrim propogandası yapılır. Dawkins'in sitesi kapatıldığında ona sahip çıkan da, HY tayfasına karşı koyan da TKP'dir. Bunları hiç çekinmeden açık açık yapar.

TKP Stalinci bir örgüt ve bununla da gurur duyuyor. Stalin'in dine karşı tutumu da ortadadır. TKP Merkez Komite üyelerinden biri, Polonya sosyalist iken orayı ziyaret eden papayı onbinlerce kişinin ziyaret etmiş olması karşısında, ''bu ne biçim sosyalizm?'' diyerek eleştirdiğini anlatmıştı. Adamların sosyalizm için temel kıstasları arasında dinin belinin kırılmış olması da var anlayacağın. Ben uzun süre TKP'ye takıldım. Yurtsever Cephe'de bildiri dağıtıp gazete sattım. Bizim zamanımızda haftalık derginin adı da 'komünist' idi ve milletin içinde çıkarıp bağıra bağıra satıyorduk. Hala TKP'den dergi v.s. almak için uğrarım, arkadaşlarla konuşurum, bazen tartışmalarda söz alırım. Fakat sosyalizme ilişkin görüşlerimde küçük bir değişiklik olduğu için şu sıralar TKP'ye biraz mesafeliyim. Fakat saygı duyarım ve severim TKP'yi. Haber portallarına arada bir yorum attığım da oluyor. TKP'nin düşündüğü sosyalizm türü bana biraz uzak, teorik bir farklılığımız var, devrim stratejisi açısından da bazı noktalarda ayrılıyoruz. Bunlar uzun tartışma konuları, şimdi yeri değil. Fakat TKP'nin cumhuriyete sahip çıkan, Osmanlı'ya karşı çıkan, gericiliğe karşı çıkan, yurtseverliği karşı tarafa terketmeyen politika tarzını seviyorum.

Eğer senin parti tercihindeki kıstasların dinciliğe ve Osmanlı'ya en çok karşı olmak üzerine kuruluysa TKP'den radikalini bulamazsın. Kimse onlar kadar anti-Osmanlıcı ve anti-dinci olamaz. Fakat aralarına gidip de, ''ben liberalim ama sırf Osmanlı'ya karşı çıkıyorsunuz diye geldim'' dersen olumsuz bir tepki alma olasılığın büyük.

Sitelerde Paylaş
Evet, Marx'a ait :)

İşin ilginci, Marx söz konusu metinde sadece 'din, kitlelerin afyonudur' demez.

'A Contribution to the Critique of Hegel?s Philosophy of Right', Karl Marx.

Burada kilit tümce şu: 'Dini ızdırap, hem gerçek acının bir ifadesi, hem de gerçek acıya karşı bir protestodur.'

Bu tümceyi atlayıp, yalnız 'din kitlelerin afyonudur' diye tutturur giderseniz, yanlış politik mecralara saparsınız...

O söz Marks'a aittir ama Lenin de 'Proleterya Partisinin Din Karşısındaki Tutumu' adlı eserinde bu sözü benimser, kullanır ve açımlandırır.

Marks'ın, ''din kitlelerin afyonudur'' sözünü bazı kişiler, ''aslında Marks burada afyon derken, dinin acıyı dindirmeye yardım ettiğini belirtmiştir; o devirde afyonlar acı dindirmek için kullanılıyordu'' türünden komik ifadelerle gerekçelendirirler. Fakat Marks aynı metinde şöyle de der: ''Öyleyse dine karşı savaşım vermek, dolaylı olarak dinin tinsel aramasını oluşturduğu dünyaya karşı savaşım vermek anlamına geliyor..... Halkın aldatıcı mutluluğu olarak dini ortadan kaldırmak, halkın gerçek mutluluğunu istemek anlamına geliyor. Halkın kendi durumu üzerindeki yanılsamalardan vazgeçmesini istemek, halkın yanılsamalara gereksinim duyan bir durumdan vazgeçmesini istemek anlamına geliyor. Öyleyse dinin eleştirisi, dinin aylasını oluşturduğu bu gözyaşları vadisinin tohum halindeki eleştirisi anlamına geliyor.... Din, insan kendi çevresinde dönmediği sürece insanın çevresinde dönen aldatıcı [sayfa 192] bir güneşten başka bir şey oluşturmuyor.'' (Marks, Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisine Katkı-Giriş)

Marks burada, ''olgun Marks'ın'' aksine, din eleştirisini başa alıyor ve devrim için harekete geçmeyi buna bağlıyor. Alman İdeolojisi adlı eserinde ise, toplumsal devrimi başa alıyor ve dinin yok olmasını buna bağlıyordu.

Şu sıralar ''genç Marks'ı'' daha çok seviyorum.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
O söz Marks'a aittir ama Lenin de 'Proleterya Partisinin Din Karşısındaki Tutumu' adlı eserinde bu sözü benimser, kullanır ve açımlandırır.

Açıklayayım da yanlış anlaşılmasın: Ben, 'bu söz Marx'a ait' derken, sözün orijinal sahibine gönderme yaptım, yoksa Lenin de aynı şekilde düşünüyor olabilir. Yani, 'Marx'ta bu açık' demek yerine, Freddie kankam da buna inanıyor diye 'Freddie de bu açık' demez kimse, di mi? :)

Marks'ın, ''din kitlelerin afyonudur'' sözünü bazı kişiler, ''aslında Marks burada afyon derken, dinin acıyı dindirmeye yardım ettiğini belirtmiştir; o devirde afyonlar acı dindirmek için kullanılıyordu'' türünden komik ifadelerle gerekçelendirirler. Fakat Marks aynı metinde şöyle de der: ''Öyleyse dine karşı savaşım vermek, dolaylı olarak dinin tinsel aramasını oluşturduğu dünyaya karşı savaşım vermek anlamına geliyor..... Halkın aldatıcı mutluluğu olarak dini ortadan kaldırmak, halkın gerçek mutluluğunu istemek anlamına geliyor. Halkın kendi durumu üzerindeki yanılsamalardan vazgeçmesini istemek, halkın yanılsamalara gereksinim duyan bir durumdan vazgeçmesini istemek anlamına geliyor. Öyleyse dinin eleştirisi, dinin aylasını oluşturduğu bu gözyaşları vadisinin tohum halindeki eleştirisi anlamına geliyor.... Din, insan kendi çevresinde dönmediği sürece insanın çevresinde dönen aldatıcı [sayfa 192] bir güneşten başka bir şey oluşturmuyor.'' (Marks, Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisine Katkı-Giriş)

Doğru, Marx kitlelerin afyonu tabiriyle, orada tam da 'acıları dindirme' fonksiyonuna vurgu yapıyor, Lenin nesini eleştiriyor bunun? Metnin bütünlüğüdür burada söz konusu olan.

Bu, Marx'ın 'dinin kitleleri aldattığı'na inanmadığı anlamına gelmiyor ki; Marx'ın başka metinlerine atıfta bulunarak, Lenin yukarıda eleştirdiği tezi çürütebilsin!

Benim yukarıda vurgulamaya çalıştığım, Marx'ın dinin ikili işlevine ilişkin vurgusudur: Din, sadece kitleleri yönetmeye yarayan bir söylem değildir; bir yaşam pratiği ve söylem unsuru olarak, ideoloji-öncesi bir sistem eleştirisi de içerir.

Analiz, bunu göz önüne alarak yapılmalıdır.

Marks burada, ''olgun Marks'ın'' aksine, din eleştirisini başa alıyor ve devrim için harekete geçmeyi buna bağlıyor. Alman İdeolojisi adlı eserinde ise, toplumsal devrimi başa alıyor ve dinin yok olmasını buna bağlıyordu.

Şu sıralar ''genç Marks'ı'' daha çok seviyorum.

Ön-arka ayrımı teorik bir ayrım, tüm süreçler bir arada ve karşılıklı işliyor kanka, tam da bu yüzden kimi postmodernistlerin yalnız 'kısmi ve yerel meselelerle' ilgilenmesini eleştiriyoruz ya :)

Sitelerde Paylaş
Açıklayayım da yanlış anlaşılmasın: Ben, 'bu söz Marx'a ait' derken, sözün orijinal sahibine gönderme yaptım, yoksa Lenin de aynı şekilde düşünüyor olabilir. Yani, 'Marx'ta bu açık' demek yerine, Freddie kankam da buna inanıyor diye 'Freddie de bu açık' demez kimse, di mi? :)

Sizin ilk yazışmalarınızda, o sözün Lenin'le ilişkilendirilmesine bir karşı çıkış vardı sanki. Oz adlı arkadaş bu fikir için Lenin'i adres göstermişti, siz ise ''hayır Marks'ın'' dediniz. Bu itirazınız, içine yerleştiği bağlamda, ''sözün orijinali Marks'ındır''dan ziyade, ''Lenin'in böyle bir sözü yoktur, bu görüşe katılmaz'' gibi bir anlam taşıyordu. Veya bana öyle geldi. O yüzden cevap verdim.

Doğru, Marx kitlelerin afyonu tabiriyle, orada tam da 'acıları dindirme' fonksiyonuna vurgu yapıyor, Lenin nesini eleştiriyor bunun? Metnin bütünlüğüdür burada söz konusu olan.

Lenin'e karşı seni nasıl dolduruşa getirmişlerse, Lenin'in Marks'ın sözünü eleştirdiğini söylemememe rağmen, sanki o eleştirmiş gibi ona cephe alıyorsun. Demekki kafanda Lenin'in ''kaka çocuk'' olduğuna dair bir önyargı taşıyormuşsun, şimdi bu açığa çıktı. (Nasıl senaryo kuruyorum ama? :) )

Bilakis, Lenin Marks'ın bu sözünü birebir alıntılayıp altına imza atmıştır.

Ön-arka ayrımı teorik bir ayrım, tüm süreçler bir arada ve karşılıklı işliyor kanka, tam da bu yüzden kimi postmodernistlerin yalnız 'kısmi ve yerel meselelerle' ilgilenmesini eleştiriyoruz ya :)

Teorik ayrımlar önemlidir, strateji ve taktikleri teorimize göre biçimlendiririz.

Elbette tüm süreçler bir arada işler ve karşılıklı olarak ilişkilenirler. Fakat biri daha önceliklidir.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Halk nerede halk.Halk ne düşünüyor kimsenin umrunda değil yok genç Marks yok olgun Marks oda olmasza moruk Marks olmadımı Lenin dine karşı tutum.Yaw Lenin bizine senin partinin dine karşı tutumundan.

Fireddie sen ne zaman devrimci olacan ben görmüyecem heral.

NOT:Latin Amerika --Marksizm ve Din --- Kurtuluş teorisi meydan okudu ve kazandı.

Sitelerde Paylaş
O dediğin söz Lenin'e değil Marks'a ait canım. Komünizm kendi kendisini yiyor sürekli zaten. Biz kapitalistlerin komünizm ile uğraşmasına gerek yok.

Sen kimsin la? Sen birine benziyorsun ama kim? :)

tarihinde Rebell tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Marx a ait olduğunu elbette biliyorum :) bunu en koyu şeriatçı bile bilir :) gerçi Marxı hiç duymayan doktor gördüm bu memlekette neyse ... ikisi ayrı burda bu konuda daha çok Lenin sözlerine kulak vermeliyiz tam belirtememişim ...Lenin in din hakkındaki sözleri kesin ve net din i kişisel bir sorun ve kişelere bırakılacak bir sorun olarak görmüyor Lenin...

Kieslowskii evet Afyon o dönemlerde ağrı kesici olarak kullanılmış günümüzde bile bu tür maddeler ağrı kesici olarak kullanılıyor morfin mesela...Marx ın sözü kuvvetle muhtemel acıları dindirmeye yöneliktir neticede acı işte din ...

tarihinde oz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

TKP ve benzerleri Türkiyede hic bir zaman iktidar olamaz. Bu kadar talancinin, cetenin, dayicinin oldugu bir ülkede düzgün düsünen insan yigini bulamazsiniz. AKP fakirligin getirdigi bir sonuc. AKP secilince Türkiyede na kadar cok fakir oldugunu anladim. Bu ezilmis halkin ninnisini calabilmek rüyasini süsleyebilmek (yalan talan dolu sözlerle kandirmak) öyle kolay is degil.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Halk nerede halk.Halk ne düşünüyor kimsenin umrunda değil yok genç Marks yok olgun Marks oda olmasza moruk Marks olmadımı Lenin dine karşı tutum.Yaw Lenin bizine senin partinin dine karşı tutumundan.

Fireddie sen ne zaman devrimci olacan ben görmüyecem heral.

NOT:Latin Amerika --Marksizm ve Din --- Kurtuluş teorisi meydan okudu ve kazandı.

Hangi halk Marcos fırsatçılık almış başını gitmiş...bir de legal değiliz silahlı mücadele yürütülemiyor , Cumhuriyeti yıkmaya teşebbüsten ömür boyu hapis teori bir türlü pratiğe geçilemiyor, halk komünist düşünce den bi haber aslında kendi dünyalarının gerçekliğine kanmışlar gitmişler ....

Sitelerde Paylaş
Türkiyede böyle bir partimi var.

otağından çıkıp beynini havalandırırsan gündemi takip etme şansı bulursun.

Sitelerde Paylaş
Hangi halk Marcos fırsatçılık almış başını gitmiş...bir de legal değiliz silahlı mücadele yürütülemiyor , Cumhuriyeti yıkmaya teşebbüsten ömür boyu hapis teori bir türlü pratiğe geçilemiyor, halk komünist düşünce den bi haber aslında kendi dünyalarının gerçekliğine kanmışlar gitmişler ....

Halkımız cahil olduğu için temkinli bir halk olduğu için TKP'ye oy vermiyor dikkat ederseniz hangi parti sağda solda NATO'dan çıkacaz diyorsa halk o partiye nanik yapıyor.

Kimin cahil olduğuna bakalım NATO üyesi olduğun halde yine bir NATO üyesi olan Yunanistan Akdenizdeki bir adaya asker çıkarabilirken ülkeyi NATO'dan çıkaracam diyen bir partiye nanik yapan halkmı yoksa "o" partimi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...