Jump to content

namazdaki huzur yanılgısı

Recommended Posts

Bildiginiz üzere namazın faydalarını anlatan ve huzur buldugunu söyleyen insanların huzuru aslında ilahi bir huzur değildir , görevlerini yapmıs olmanın verdigi bir huzurdur.Sınavına tamı tamına calısan bir ögrenci sınav öncesi kendine güveni gelir ve içine büyük bir huzur bulur basarıyı yakalayacagını düşündügü için.Namazdada Kendinden yüce Allaha olan görevlerini eksiksiz yerine getirip,namazın hükümlerini tamı tamına uygulayan bir müslüman , Allaha karsı sorumluluklarını yerine getirmiş oldugunu düşünüp cennet hayali ile içinde büyük bir huzur olusur.Bu huzurun kaynagı bir ilah tarafından değil insanın kendi yanılması sonucu olusur.

İçinde bir sıkıntısı olan insan ,sıkıntısını paylasabilecegi bir insan buldugunda nasıl rahatlıyorsa bir müslümanda derdini Allaha anlatmakla içindekileri döktügünü ve rahtladıgını hissederek huzur bulur fakat bu tamamen bir yanılmadır çünkü insan kendi kendisini kandırmaktadır.

Söyle düşünün hiç anlamadıgın japon yazarın cıkarttıgı eseri okuyan bir şahıs bundan ne huzur bulabilir ?aksine ben ne sacmalıyorum diyerekten kitabı kapatır ama maalesf ki türkce anlamına bile bakmamıs olan müslüman arapca ne dedigini bilmedigi şeyleri kıbleye dogru dönerek okuyarak huzur buldugunu iddia etmektedir bu bir cennet hayali yada sorumlulukların yerine getirilmesinden dogan bir huzurmudur? elbetteki böyledir bunun aksini yapan insan kendi aklından şüphe ederek ben ne sacmalıyorum der.

Hergün namazda anlamını bilmedigi arapca kelimeleri tekrarlayıp durur.Neden ibadet kendi içinden gelenle yakarmakken Allahın sözlerini Allaha satmaktır.Bu tereciye tere satmaya benzemez mi?Allahın indirdigi kuranı Allaha okumak ve bunun karsılıgında beklentiye girmek nasıl bir yanılsamadır böyle...

Namaz kılan ve sorumluluklarını yrine getirdigini düşünen kişinin kendine güveni, derecesinin arttıgından dolayı gelir.Bir iş yaptıgından habire papagan gibi sayıkladıgından dolayı değildir.Kendisini degerli hissettiginden dolayı huzur bulur ve bu bir yanılsamadır.

Bu sadece namaz için geçerli değildir ; Bir hristiyan kilisede huzurludur , bir hintli inegin önünde , musevi sinegogda , bir yunanlıda zeusa tapmaktan memnundur olimpiyatlarla onları eglendirdigini düşünerek huzur bulur.Bütün bunlar huzur ise hangi yaratıcı tarafından gönderilen huzur gercektir.Bir müslümanın kalbine giren huzuru Allahmı gönderir , bir hintlinin kalbine huzuru inek mi sokar yoksa bunların hepsi bir yanılsamamıdır ?

tarihinde CraftXrac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
craft bu git gellerin ne zaman bitecek? Geçen haftaki mesajındaki craft nerde şimdiki nerdeee?

Yazınla ilgili söyleyebileceğim şey kendi yaşadıklarını yazmışsın. Alamadığın bazı hazların suçunu kendinde aramalısın.

benim gibiler aydınlatır işte seni okuda nedenleri gör , gercekleri gör .Degerli yorumların varsa bekliyorum mantıklıysa elbette kabul ederim

Sitelerde Paylaş
Birbirimize üstünlük yarışı şeytana verilmiş bir öpücükten başka birşey değildir.

üstünlük yarısı felan yok ki benim senden bir üstünlügüm yok, senin benden bir üstünlügün yok.Söyle namaz sana neden haz veriyor , neden anlamını bilmedigin sureler okuyorsun , anlamlarını biliyorsan bile neden Allahın sözlerini Allaha okuyorsun dalgamı gçeiyon lan Allahla utanmaz herif :)

Sitelerde Paylaş
Hz. Ali'nin ayağına saplanan oku namaz kılarken çıkartıyorlar acı hissetmesin diye..

sen bundan nereye vardin?lutfen artik kuranin disina cikmadan hurafeler katmadan islami anlamaya ve yasamaya calisin..siz böyle yaptikca ateistlerde butun bilimsel verileri sanki kendileri icinmis gibi gösterip bizleri cagdisi göruyor...hz.ali aciyi hissetmez cunku kendini namaza tam vermistir...keske herkes böyle icten namaz kilabilse...bir budiste kendinden geciyor ve enerjisi ile bir treni bile durdurabiliyor...bu inanla ilgili bir sey...namaz bir borctur ödenmesi lazim..ödemeyince icinde sikintilar doluyor ama namazini kildiginda borcunu vermis borclu gibi misil misil yatiyorsun...islam akil dinidir...hurafelerle doldurmaya,bambaska manalar aramaya calismyalim lutfen..

Sitelerde Paylaş
sen bundan nereye vardin?lutfen artik kuranin disina cikmadan hurafeler katmadan islami anlamaya ve yasamaya calisin..siz böyle yaptikca ateistlerde butun bilimsel verileri sanki kendileri icinmis gibi gösterip bizleri cagdisi göruyor...hz.ali aciyi hissetmez cunku kendini namaza tam vermistir...keske herkes böyle icten namaz kilabilse...bir budiste kendinden geciyor ve enerjisi ile bir treni bile durdurabiliyor...bu inanla ilgili bir sey...namaz bir borctur ödenmesi lazim..ödemeyince icinde sikintilar doluyor ama namazini kildiginda borcunu vermis borclu gibi misil misil yatiyorsun...islam akil dinidir...hurafelerle doldurmaya,bambaska manalar aramaya calismyalim lutfen..

Hep aynı muhabbet açıklamaktan bıktım. İslam aklı diniymiş. Musa as. kızıldeniz'i yarması akıllı işi mi? Yoksa hurafe mi?

Ya da Hızır as. ın küçük bir çocuğu öldürmesi akıllı işi mi? hurafe mi? Yoksa ledun ilmi mi?

Ledun ilmi dersen aklını bir kenara koyacak adam olacak ve teslim olup Allah herşeye kadirdir sözünün manasına ereceksin.

Kalkıp burda edepsizlik yapmayın.

Sitelerde Paylaş

bende bunu diyorum ki zaten.Hindistandaki manavlarda inege borcunu ödemek için sebzelerini,meyvelerini yemelerine izin veriyorlar birde mutlu oluyorlar benim manava girdi diye :)

Sitelerde Paylaş
İyi ya işte bu konuyu sizin araştırmanız lazım. Yok dediğiniz şeyin bu denli etkili bir tesir yapmasını nasıl açıklıyorsunuz?

benzer şeyleri, hatta kat kat fazlasını

hinduların, budistlerin yapmasını nasıl açıklıyor acaba zatı şahaneniz?

yalnız istidrac falan diye saçmalamadan cevap ver.

aradaki fark ne?

bir de konuları sabote etmeye devam edersen uyarmayacağım bu kez.

Sitelerde Paylaş
Ya da Hızır as. ın küçük bir çocuğu öldürmesi akıllı işi mi? hurafe mi? Yoksa ledun ilmi mi?

Ledun ilmi dersen aklını bir kenara koyacak adam olacak ve teslim olup Allah herşeye kadirdir sözünün manasına ereceksin.

Kalkıp burda edepsizlik yapmayın.

Evet bu ledun ilminin alasını Hintliler biliyor..

Hanuman mesela fare kadar küçülüp, dağ kadar büyüyor, 3 adımda dünyayı dolaşabiliyor..

Sitelerde Paylaş
benzer şeyleri, hatta kat kat fazlasını

hinduların, budistlerin yapmasını nasıl açıklıyor acaba zatı şahaneniz?

yalnız istidrac falan diye saçmalamadan cevap ver.

aradaki fark ne?

bir de konuları sabote etmeye devam edersen uyarmayacağım bu kez.

murted konu sabote etmiyorum. Ama davul da ben de tokmak da bende dersen yapacak birşey yok.

A'RAF suresi 30- Allah, bir kısmına hidayet etti, bir kısmına da sapıklık lâyık oldu. Çünkü onlar Allah’ı bırakıp şeytanları dost edinmişlerdi. Kendilerinin de doğru yolda olduklarını sanıyorlardı.

Sitelerde Paylaş
Hep aynı muhabbet açıklamaktan bıktım. İslam aklı diniymiş. Musa as. kızıldeniz'i yarması akıllı işi mi? Yoksa hurafe mi?

kizildenizin niye karismadigi biliniyor simdi...az arastir oku.....kimse terbiyesizlik yapmiyor ama sen ve senin arkadasin insanlari burda insanlari dindiz ve kafir ilan ediyor...kendinize yazik ediyorsunuz....

Sitelerde Paylaş

cübbeli yorumun varsa yaz.Burada ciddi bir konu var sebeplerini ögrenmek istiyoruz çünkü insan ya gözlemleyerek yada yaşayarak ögrenir benim yasamımdan cıkarttıgım sonuclar bunlarken bunların sebebini ayrıntılı bir biçimde kendi fikirlerinde baslıga yansıtman gerekirken sen gelmişin ayet yapıstırıyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...