Jump to content

Tanrı - Allah - Xwedê, Xuda,Xweda,Yezdan

Recommended Posts

Açılımların sacılımların bir biri ardına patlak verdiği yurdum Türkiyesinde TRT şeş kanalından sonra ülke insanın inançlarının tek merkezde toplayan Diyanet Kürtçe Kuran üzerinde starta bastı.Bu konuda yaşanan farklı lehçe sıkıntılarını göz ardı eden Diyanetin en büyük sıkıntısı konuyla ilgili Kürt Bilim adamı bulmak.

http://www.trbulten.com/haber/144-islam-di...n-girisimi.html

Bu ülke insanına Kuranın Türkçesini baskı yoluyla yasaklayan bu zihniyet Türk insanını Kuran ayetlerinde kendi çıkarlarına göre oynamalar yapan cemaat ve tarikat yuvalarına peşkeş çekmemişmiydi.

Yıllardır bu ülke insanına Türkçe Kuran olmaz, Türkçe ezan olmaz baskısı yapan diyanetin birden bire kürtçe Kuran aşkının sebebi ne olabilir. ?

Bu ülke bu konularda yzaıp çizen insanını son 30 yılda teker teker kaybetmedimi. ?

Düşünmek lazım. !!!

Yıllardır neden Tanrı demeyi Türk milletine yasakladınız da şimdilerde Allah için Xwedê, Xuda, Xweda, Yezdan kelimelerine özgürlük tanıyabiliyorsunuz? Türkçe kuranda bile Tanrı kelimesi geçmezken. ?

Türklere gelince araştırmadan haklarını yiyebilen bir Müslümanlık anlayışı ,nasıl oluyor da Kürtlere gelince özgürlük oluveriyor hiç düşündünüz mü?

SELAMÜNALEYKÜM kelimesinin kökeni nedir biliyor musunuz ?

Selamun aleyküm öz olarak İbranice dir.

Keman sanatçısı Yahudi asıllı İtzhak Perlman’ın "Sholom Aleykhem" isimli keman solosunu boşunamı yazmıştır. ?

Peki nedir Kürtçe kurnın altındaki baklalar ?

Şeytan ilimleri Prof. ' u Fetullah Gülen tarafından Amerikada yazdırılan yeni kuranın (True Furkan )

ilk tohumları kürtçe ile mi atılacaktır. ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

SELAMÜNALEYKÜM[/b] kelimesinin kökeni nedir biliyor musunuz ?

Keman sanatçısı Yahudi asıllı İtzhak Perlman’ın "Sholom Aleykhem" isimli keman solosunu boşunamı yazmıştır. ?

Yeter artık! Bu ilkel antisemitizm mide bulandırıyor.. Arapça ile İbranicenin ortak kökene sahip olduğu bir sır mı? Neden Selamun aleyküm öz olarak İbranice oluyor da Sholom Aleykhem öz olarak Arapça olmuyor?! Kim karar veriyor özün hangisi olduğuna?

Sitelerde Paylaş
Yeter artık! Bu ilkel antisemitizm mide bulandırıyor.. Arapça ile İbranicenin ortak kökene sahip olduğu bir sır mı? Neden Selamun aleyküm öz olarak İbranice oluyor da Sholom Aleykhem öz olarak Arapça olmuyor?! Kim karar veriyor özün hangisi olduğuna?

Sadece islamlamı sınırlıyız. !

Konunun özü anti-semitizm'mi yoksa Ilımlı islamın Kürtçe kuran adı altında servis edilecek olmasımı.

tarihinde Neferkamin Anu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı gibi bir şey olmuş bu başlık. Türkler hayatlarında sürekli Allah kelimesini kullanır, tanrı kelimesine pek rağbet göstermezler. Oysa Kürtler Allah kelimesini nadiren kullanırlar ve % 95 Xwedê kelimesini kullanıyorlar. Buluttan nem kapıyorsun Neferkamin Anu

tarihinde Capitalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konuyla ilgili bilgi ver okuyucuya, duygu ve düşünce açıklamaların kimseyi ilgilendirmiyor. Türkler niye kendi dillerinden olmayan Allahı kullansın. Tarihsel örnekleme yap. Yapki bende yanılmışım deyim.

tarihinde deicide tarafından düzenlendi
Silinen mesajlarla ilgili alıntı kaldırıldı
Sitelerde Paylaş
Konuyla ilgili bilgi ver okuyucuya, duygu ve düşünce açıklamaların kimseyi ilgilendirmiyor. Türkler niye kendi dillerinden olmayan Allahı kullansın. Tarihsel örnekleme yap. Yapki bende yanılmışım deyim.

Türklerin buna kulak aşinalığı var mı yok mu? Ben bir tartışmada konuşurken Tanrı kelimesini kullansam hemen kafir ilan edilirim,'Tanrı değil Allah' söylemleri dört bir yanımda yankılanır. Kürtlerin günlük hayatında ise böyle bir durum yok. Allah kelimesini ya hiç kullanmazlar ya da nadiren kullanırlar. Bunun nedenini tam olarak bilemiyorum, ama imamları, şeyhleri bile Allah demiyor pek.

tarihinde Capitalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Türklerin buna kulak aşinalığı var mı yok mu? Ben bir tartışmada konuşurken Tanrı kelimesini kullansam hemen kafir ilan edilirim,'Tanrı değil Allah' söylemleri dört bir yanımda yankılanır. Kürtlerin günlük hayatında ise böyle bir durum yok. Allah kelimesini ya hiç kullanmazlar ya da nadiren kullanırlar. Bunun nedenini tam olarak bilemiyorum, ama imamları, şeyhleri bile Allah demiyor pek.

Benim yukardaki söylemimle sizin bu söyleminiz arasında ne fark var ? Baskı yapılarak Allah ismi kullandırıldığı artık insan beynine işlemiş. belki bu konuyu biraz erken gündeme getirdim faakat izleyen süreçte göreceksiniz ki , fetullahın yeni kuranı Kürtçe kuran olarak karşımıza çıkacak.

1941 yılından bir alıntı ; Besim Atalay, Ankara 1941, s.111, 376 dır.

Kaşgarlı Mahmud, Tanrı kelimesini şöyle açıklamıştır: "Tengri, yüce Tanrı manasına gelir.

Kâfirler göğe Tengri derler. Yine bu adamlar büyük bir dağ, ulu bir ağaç gibi gözlerine ulu görünen her şeye Tengri, hakîm kişiye de Tengriken derler"

Sitelerde Paylaş

Kürtler Xuda Zazalar Haq kelimesini kullanılar Yezdan kullanılmaz.

Kürtçe Kuran 90'lı yıllarda Hizbullahın düşüncesi idi.DTP nin ve demokrasi hareketinin böyle bir isteği olamaz.Kürtlerde Türklerde uyanık olmalı barış sürecinin siyasal İslam tarafından suistimal edilmesine müsade etmemeliler.

Bizim isteğimiz demokratik laik ve çağdaş değerler doğrultusunda toplumun yeniden şekillendirilmesi barış süreci sırf PKK nin silahsızlandırılması Kürtlerin ulusal haklarının tanınması olarak şekillenemez yada şekillenmemeli.

Sitelerde Paylaş
Kürtler Xuda Zazalar Haq kelimesini kullanılar Yezdan kullanılmaz.

Yezdan kullanılır ciğerim. Şir-i Yezdan (Allah'ın Aslanı-Hz Ali)...

YEzdan Farsçadır. Kürtler de, aleviler de kullanır. Pek çok deyişte geçer.

Ayrıca Neferkamin son derece haklı. Diyanet üyeleri Tanrı sözcüğünü ağızlarına almazken; hatta sünniler bu kelimeden öcü gibi kaçarken, kürtçe xweda sözcüğünü bu kadar rahat kullanmaları hayli enteresan. Zihniyetlerini belirleyen anti-Türkçü propagandanın da gücünü gösteriyor. Zati, bunların Mustafa Kemal düşmanlığının kökü de Türk düşmanlığıdır. Büyük oranda "Kızılbaş"lara olan düşmanlıklarını da bu belirler.

Bu bir komplekstir ve sanıyorum kökü Emevi'ye kadar gider.

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca Neferkamin son derece haklı. Diyanet üyeleri Tanrı sözcüğünü ağızlarına almazken; hatta sünniler bu kelimeden öcü gibi kaçarken, kürtçe xweda sözcüğünü bu kadar rahat kullanmaları hayli enteresan. Zihniyetlerini belirleyen anti-Türkçü propagandanın da gücünü gösteriyor. Zati, bunların Mustafa Kemal düşmanlığının kökü de Türk düşmanlığıdır. Büyük oranda "Kızılbaş"lara olan düşmanlıklarını da bu belirler.

Yezdan meselesinde çok net konuşmuşsun dur bunu bir dedeye sorayım.Sen alevisin heral ben alevi değilim ama çok içli dışlıyım hiç duymadım Yezdan kelimesini.Bizim ora Kürtleri de böyle bir şey söylemiyor.Nede olsa Kürt kültürünü ve dilini yeni tartışıyoruz olacak hatalar normaldir.

Diğer parağrafa katılıyorum

Sitelerde Paylaş
Açılımların sacılımların bir biri ardına patlak verdiği yurdum Türkiyesinde TRT şeş kanalından sonra ülke insanın inançlarının tek merkezde toplayan Diyanet Kürtçe Kuran üzerinde starta bastı.Bu konuda yaşanan farklı lehçe sıkıntılarını göz ardı eden Diyanetin en büyük sıkıntısı konuyla ilgili Kürt Bilim adamı bulmak.

http://www.trbulten.com/haber/144-islam-di...n-girisimi.html

Bu ülke insanına Kuranın Türkçesini baskı yoluyla yasaklayan bu zihniyet Türk insanını Kuran ayetlerinde kendi çıkarlarına göre oynamalar yapan cemaat ve tarikat yuvalarına peşkeş çekmemişmiydi.

Yıllardır bu ülke insanına Türkçe Kuran olmaz, Türkçe ezan olmaz baskısı yapan diyanetin birden bire kürtçe Kuran aşkının sebebi ne olabilir. ?

Bu ülke bu konularda yzaıp çizen insanını son 30 yılda teker teker kaybetmedimi. ?

Düşünmek lazım. !!!

Yıllardır neden Tanrı demeyi Türk milletine yasakladınız da şimdilerde Allah için Xwedê, Xuda, Xweda, Yezdan kelimelerine özgürlük tanıyabiliyorsunuz? Türkçe kuranda bile Tanrı kelimesi geçmezken. ?

Türklere gelince araştırmadan haklarını yiyebilen bir Müslümanlık anlayışı ,nasıl oluyor da Kürtlere gelince özgürlük oluveriyor hiç düşündünüz mü?

SELAMÜNALEYKÜM kelimesinin kökeni nedir biliyor musunuz ?

Keman sanatçısı Yahudi asıllı İtzhak Perlman?ın "Sholom Aleykhem" isimli keman solosunu boşunamı yazmıştır. ?

Peki nedir Kürtçe kurnın altındaki baklalar ?

Şeytan ilimleri Prof. ' u Fetullah Gülen tarafından Amerikada yazdırılan yeni kuranın (True Furkan )

ilk tohumları kürtçe ile mi atılacaktır. ?

Selam, arapça ''s-l-m'' kökünden gelerek ''feal'' kalıbında ''selam'' şekline dönmüştür. Ferit Devellioğlu'nun da Osmanlıca-Türkçe lügatında Arapça isim olduğu yazılıdır.

ala(ikinci a uzun): arapça edattır. üzere, üzerine anlamlarına gelir ki aley kelimesi de bu edattan türer. ''küm'' de muhtemelen ''siz'' anlamında bir ektir.

Lügate pehlivanlık sökmez koçum; az biraz lügat karıştır da zihnin açılsın! Bir bok bilmediğin konularda da sallama!

tarihinde AlbatrosS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Selam, arapça ''s-l-m'' kökünden gelerek ''feal'' kalıbında ''selam'' şekline dönmüştür. Ferit Devellioğlu'nun da Osmanlıca-Türkçe lügatında Arapça isim olduğu yazılıdır.

ala(ikinci a uzun): arapça edattır. üzere, üzerine anlamlarına gelir ki aley kelimesi de bu edattan türer. ''küm'' de muhtemelen ''siz'' anlamında bir ektir.

Lügate pehlivanlık sökmez koçum; az biraz lügat karıştır da zihnin açılsın! Bir bok bilmediğin konularda da sallama!

Ulan o kadar salaksın ki, okuduğunu bile kavrayamıyorsun, Türk dili mezunları senin gibiyse işi var bu ülkenin.

Hadi birde Amin kelimesine bak.

Sitelerde Paylaş

Nihayet konu mantığını anlayan biri çıktı, hemen çöp kırdım. :rolleyes:

Zor bu ülkenin işi.

Sitelerde Paylaş
Ulan o kadar salaksın ki, okuduğunu bile kavrayamıyorsun, Türk dili mezunları senin gibiyse işi var bu ülkenin.

Hadi birde Amin kelimesine bak.

Angut aleyhisselam,

Sana açıkça bilmediğin konularda yorum yapma; aç biraz lügat karıştır diyorum, daha ötesi var mı? Konunun bütünlüğü bağlamında verdiğin örneklerin yanlışlığını ortaya koyuyorum. Bu durumda bütün de yanlışlanır! İşkembeyi bırak, saksıyı çalıştır. Sana iyilik yapıyorum, öğren işte :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...