Jump to content

Bir Boşluk İçerisindeyim ...

Recommended Posts

Slm Karemsaid

okumam ve arastirmam gereken bilgiler var aralarinda onlara yanit baska bir zaman vermeye deniyeceyim .

-----------------

Allah Kuranda iki üc yerde "bileyim" , iki üc yerdede "göreyim" yazar

yani Müslümanlara yuturulan kader anlayisi %100 dogru deyil .

belki Allah bilmek istemiyor geleceyi kendine süpriz yapmak istiyor niye olmasin ??

Mutezile meshepi derki Insanlar kendileri iyilik ve kötülük yaparlar , Allah zülüm yapmaz adaleti ile hükmedecek mahserde .

ölen cocuk veya sakat dogan cocuk Allah ile alakasi yok , insannin hatali davranisi veye genin bozulmasi ile alakali

Islamdan ayrilma insA.

sevgi ve saygilar

Allahın iradesi iki maddede ele alınabilir.

1)Allahın isteği: gelecekte gerçekleşmeyebilir.

Allah sizin tevbenizi kabul etmek ister; arzularının peşine takılanlar da büyük bir sapıklığa düşmenizi isterler. (Nisa 4/27)

2)Allahın kararı: gelecekte kesin olarak gerçekleşir.

Allah bir şeyi yapmaya karar kılmışşa gerekli şartları oluşturur. Bu durumda geleceği bilebilir.(Bedir öncesi ordu ya da kervanın ele geçeceğini önceden peygambere bildirmiş olduğu gibi.)

tarihinde aisto tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İyi Geceler Herkese

Bu forumu birkaç gündür takip ediyorum. Bazı sorulara yanıt arıyorum. Yazımın tamamını okuyup ona göre yorumlarsanız sevinirim :)

Öncelikle kendimden biraz bahsetmek istiyorum. Müslümanım. Ateism, deizm, teizm ve diğer düşünce inanışları ile ilgili elbette sizler kadar bilgim olmasa da birşeyler okudum. İslam dışı diğer dinler hakkında da bir müslümanın sahip olduğu bilgilere sahibim hemen hemen.

...

...

Konuyu tam olarak kimseye de açamıyorum. Bildiğiniz gibi toplumumuz önyargılı, yanlış anlaşılmaktan çekiniyorum.

Umarım bana yardımcı olursunuz, buraya kadar okuma zahmetinde bulunduğunuz için de şimdiden teşekkür ediyorum :)

KareemSaid

Selam sevgili arkadaşım;

1- İmtihan dünyası, kader ve özgür irade ile ilgili sorularının tümüne şu çalışmamda cevap bulabilirsin:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=17886&hl=

2- İslam yalnızca Kuran'dadır. Bugüne kadar okuduğun Kuran dışı kaynakların yanlış bilgileri aklını karıştırıyor. Allah'ın sözlerine yönelirsen başörtüsünün olmadığını bile göreceksin:

http://www.kurandakidin.com/

http://www.kurandakidin.com/bolumler/22-ba...-ve-kapanma.asp

selam ve sevgiler.

tarihinde deicide tarafından düzenlendi
Alıntıları uygun bir şekilde kısaltınız. Forumu boğmayınız.
Sitelerde Paylaş
Selam sevgili arkadaşım;

1- İmtihan dünyası, kader ve özgür irade ile ilgili sorularının tümüne şu çalışmamda cevap bulabilirsin:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=17886&hl=

2- İslam yalnızca Kuran'dadır. Bugüne kadar okuduğun Kuran dışı kaynakların yanlış bilgileri aklını karıştırıyor. Allah'ın sözlerine yönelirsen başörtüsünün olmadığını bile göreceksin:

http://www.kurandakidin.com/

http://www.kurandakidin.com/bolumler/22-ba...-ve-kapanma.asp

selam ve sevgiler.

Dinsizin hakkından imansız gelir.

Sitelerde Paylaş
İyi Geceler Herkese

Bu forumu birkaç gündür takip ediyorum. Bazı sorulara yanıt arıyorum. Yazımın tamamını okuyup ona göre yorumlarsanız sevinirim :)

Öncelikle kendimden biraz bahsetmek istiyorum. Müslümanım. Ateism, deizm, teizm ve diğer düşünce inanışları ile ilgili elbette sizler kadar bilgim olmasa da birşeyler okudum. İslam dışı diğer dinler hakkında da bir müslümanın sahip olduğu bilgilere sahibim hemen hemen.

...

...

Sorularımın cevabını sizlerden öğrenmek istedim. Acaba sizler ne düşünüyorsunuz ? Bana nasıl bir yol izlememi önerirsiniz ? Çünkü son zamanlarda bu sorulara yanıt aramak ve cevap bulamamaktan ötürü ruhsal olarak rahatsızım. İçimde bir huzur yok.

Konuyu tam olarak kimseye de açamıyorum. Bildiğiniz gibi toplumumuz önyargılı, yanlış anlaşılmaktan çekiniyorum.

Umarım bana yardımcı olursunuz, buraya kadar okuma zahmetinde bulunduğunuz için de şimdiden teşekkür ediyorum :)

KareemSaid

sen imam hatipde okuduğuna eminmisin önce?

Allahın bizim sınavımıza ihtiyacı yokda senin o sınavdaki sonucunun iman etmek ve sahil işlemek yönünde sonucuna ihtiyacın var.Allahın kurallarına sistemine karışmak haddine değil.

Allah senin herşeyi bilmeni isteseydi cüzi irade vermezdi sınava tabi tutmazdı.Allah senin neyi seçeceğini biliyor ama beynine hükmetmiyor şu iyiliği işle bakalım seni cennetime sokayım böylelikle diye.başına iyi veya kötü bir durum gelmiş olabilir bu ALLAHDANDIR.

ancak bu iyi veya kötü duruma karşı tepkin sana kalmışdır.Allah müdahele etmez yani.sınavda budur zaten.

doğduğu gün ölen çocuğun hikmeti Allaha mahsusdur.cennette 100 derece vardır hemen cennete girince herkes aynı mevkide olamaz.iman etmiş bir müslümanla yine iman etmiş ama hayatının 10 yılında namazını geçirmemiş diğeri ise çok az kılmış bayramdan bayrama bunlar aynı dereceyimi hakediyor.

bak arkadaşım ALLAH kendi gücünün sınırlarını ve hikmetlerini bize gösterecek olsaydı cüzi irade vermezdi ve sınava tabi tumazdı.

bence bu söylediklerinde samimiysen fazla kasıyosun kendini.bırak cüzi aklınla ALEMLERİN RABBININ İŞLERİNE AKIL SIR ERDİRMEYE KALKMA.SEN SANA VERİLEN GÖREVE BAK EBEDİ CENNETE GİTMEYE ÇALIŞ :good: :good:

tarihinde deicide tarafından düzenlendi
Alıntıları uygun bir şekilde kısaltınız. Forumu boğmayınız.
Sitelerde Paylaş

Allahın bizim sınavımıza ihtiyacı yokda senin o sınavdaki sonucunun iman etmek ve sahil işlemek yönünde sonucuna ihtiyacın var.Allahın kurallarına sistemine karışmak haddine değil.

Allah senin herşeyi bilmeni isteseydi cüzi irade vermezdi sınava tabi tutmazdı.Allah senin neyi seçeceğini biliyor ama beynine hükmetmiyor şu iyiliği işle bakalım seni cennetime sokayım böylelikle diye.başına iyi veya kötü bir durum gelmiş olabilir bu ALLAHDANDIR.

ancak bu iyi veya kötü duruma karşı tepkin sana kalmışdır.Allah müdahele etmez yani.sınavda budur zaten.

doğduğu gün ölen çocuğun hikmeti Allaha mahsusdur.cennette 100 derece vardır hemen cennete girince herkes aynı mevkide olamaz.iman etmiş bir müslümanla yine iman etmiş ama hayatının 10 yılında namazını geçirmemiş diğeri ise çok az kılmış bayramdan bayrama bunlar aynı dereceyimi hakediyor.

bak arkadaşım ALLAH kendi gücünün sınırlarını ve hikmetlerini bize gösterecek olsaydı cüzi irade vermezdi ve sınava tabi tumazdı.

bence bu söylediklerinde samimiysen fazla kasıyosun kendini.bırak cüzi aklınla ALEMLERİN RABBININ İŞLERİNE AKIL SIR ERDİRMEYE KALKMA.SEN SANA VERİLEN GÖREVE BAK EBEDİ CENNETE GİTMEYE ÇALIŞ :good: :good:

Söylediğiniz her cümle çelişkilerle dolu... Her şeyi O planlıyor, yaratıyorsa, "cüzi irade" ne demek oluyor arkadaşım... Her şeyi, yoktan O yaratmadı mı?... Bu durumda Allah'tan gayrısını sorumlu tutmak tam bir komedidir... Mutlak varlık O'nun varlığı ise biz neyi tartışıyoruz?... İrade ve kader kavramını çözemeyen müslüman kelamcıların uydurduğu bir ifadedir "cüzi irade"...

Sitelerde Paylaş
kureyi kure yapan insandir, allahida allah yapan insandir. her iki kavramda insan uydurmasidir.

1 kisi top seklinde bir cismi gosterip, "bugunden itibaren boyle bir sekle 'kure' diyelim" demistir. ve bu kavram kabul edilmistir.

yine allah dedigin seyde ayni sekilde; 1 kisi tarafindan uydurulmus ve menfaatler dogrultusunda bazilari tarafindan kabul edilmis bir kavramdir.

allaha yeni bir sifat ekledin seni tebrik ederim, tam gaz uydurmaya devam..

tamam devam edelim...

allah el evveldir...

yani ilktir...

en öncedir...

ondan önce ne vardı sorusu yanlıştır...

çünkü ilkten önce bir şey olsa ona ilk denmezdi..

Sitelerde Paylaş

Ne demek 'Sen İmam Hatip'te okuduğuna emin misin?' İmam Hatipte okuyan herkes İmam mı olacak? Allah'a sahip çıkmışsın bakıyorum. Nerden aldın? Hacdan mı?

Sitelerde Paylaş
tamam devam edelim...

allah el evveldir...

yani ilktir...

en öncedir...

ondan önce ne vardı sorusu yanlıştır...

çünkü ilkten önce bir şey olsa ona ilk denmezdi..

Allah'ın ilk olduğunu söyleyen sensin... Önce "Allah ilktir" diye kabullenme yapıyorsun, sonra "ilkten önce bir şey olsa ona ilk denmezdi." diyorsun.

Ben bir din uydursam; "Allah vardır ve bu alemi yaratan tanrıdır, 'Ylijumala' diye bir tanrı var, Allah'ı yaratan da Ylijumala'dır. İlk olan Ylijumala'dır" desem kabul edecek misin?

Buna itiraz edemezsin, zira sen Allah'ın ilk olduğunu ispat etmek için hangi yola başvuruyorsan ben de Tanrılar Tanrısı yüce Ylijumala'nın ilk olduğunu ispat için aynı yola başvuracağım...

Sitelerde Paylaş
Allah'ın ilk olduğunu söyleyen sensin... Önce "Allah ilktir" diye kabullenme yapıyorsun, sonra "ilkten önce bir şey olsa ona ilk denmezdi." diyorsun.

Ben bir din uydursam; "Allah vardır ve bu alemi yaratan tanrıdır, 'Ylijumala' diye bir tanrı var, Allah'ı yaratan da Ylijumala'dır. İlk olan Ylijumala'dır" desem kabul edecek misin?

Buna itiraz edemezsin, zira sen Allah'ın ilk olduğunu ispat etmek için hangi yola başvuruyorsan ben de Tanrılar Tanrısı yüce Ylijumala'nın ilk olduğunu ispat için aynı yola başvuracağım...

sen bir din uydur ! sonra 14 asır boyunca devamlı büyüsün. Sonra senin uydurduğun! din için insanlar kendilerini ölüme seve seve atsınlar. Sonra senin öğretilerinle yetişen insanlar yaşadıkları çağa imzalarını atsınlar. Aynı dilden konuşmadığınız insanlar bile senin uydurduğun! dine inansınlar. sonra ben de inanırım :)

Sitelerde Paylaş
sen bir din uydur ! sonra 14 asır boyunca devamlı büyüsün. Sonra senin uydurduğun! din için insanlar kendilerini ölüme seve seve atsınlar. Sonra senin öğretilerinle yetişen insanlar yaşadıkları çağa imzalarını atsınlar. Aynı dilden konuşmadığınız insanlar bile senin uydurduğun! dine inansınlar. sonra ben de inanırım :)

Çoğunluk inandığı için inanıyorsun yani.Çoğunluk kabul ederse doğrudur öyle mi ?

"Hayır! Ama şöyle derler: "Biz atalarımızı (belli) bir inanç üzerinde bulduk ve ancak onların izinden giderek doğru yolu buluruz!" Zuhruf22

Mahoni doğru bir laf etmiş.

Bak,senin kuranın ne diyor.Hiç ayetleri kendinize yormazsınız.Muhammed düşünememiş 1400 yıl sonrasını, hayır düşünmüşte 1400 yıl sonrası pek şeyinde değildi onun.

Ölüme atlasınlar lafını gerçekçi bulmuyorum.

"Anam babam canım feda sana ya resulllah" .Bu ağzınızda gevelediğiniz saçmalıklardan biri.

Ölümüne çabalayın hadi dininizi yaymak,cihad ve islam için hadi.Malınızı mülkünüzü bağışlayın fakirlere hadi.

İş lafa gelince feda sana ya resulallah.

tarihinde cantona tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çoğunluk inandığı için inanıyorsun yani.Çoğunluk kabul ederse doğrudur öyle mi ?

"Hayır! Ama şöyle derler: "Biz atalarımızı (belli) bir inanç üzerinde bulduk ve ancak onların izinden giderek doğru yolu buluruz!" Zuhruf22

Mahoni doğru bir laf etmiş.

Bak,senin kuranın ne diyor.Hiç ayetleri kendinize yormazsınız.Muhammed düşünememiş 1400 yıl sonrasını, hayır düşünmüşte 1400 yıl sonrası pek şeyinde değildi onun.

körü körüne değil arkadaşım. o dediğin eskidendi. milletin ensesine vurup imanını almak eskilerde kaldı artık. taaa 1925 lerde-23 lerde

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...