Jump to content

İslam'la İlgili Doğru Bir İddia Arıyorum.

Recommended Posts

Yörede yaşayan Hristiyan'ların bir kısmı teslisi kabul ediyor, bir kısmı etmiyordu.

Ama hepsi teslisi biliyordu.

İslam teslisi kabul etmeyen, eden çoğunluğa göre heretic olan bir Hristiyan kültten kaynak almıştır.

116. Allah şunu da söyledi: "Ey Meryem oğlu İsa! Allah'ın yanında beni ve annemi de iki tanrı olarak kabul edin diye insanlara sen mi söyledin?" İsa dedi: "Hâşâ! Tespih ederim seni. Hakkım olmayan bir şeyi söylemek benim haddime değildir. Eğer onu söylemişsem sen onu elbette bilirsin. Sen benim içimde olanı bilirsin ama ben senin zatında olanı bilmem. Çünkü sen, evet sen, gaybları çok iyi bilensin!"

iyide hacim, biliyorlardi diyorsunda kitabi yazanlar bilmiyormus iste..

teslis inanci, baba ogul kutsal ruh degilmi..?

iste kitabi yazanlara göre baba ogul meryem oliyor.. : ))

Sitelerde Paylaş
  • İleti 212
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir kitabın içeriğine dayanarak onun yasallığını kanıtlamaya çalışmak mantıksız olmaktan öte, sahtekarlıktır.

Buna baş vurup da ciddiye alınmayınca üzülüyorsunuz...

kitabin icerigi, eger iddia ettigin gibi hristiyanlar tarafindan yazilmis ise, hristiyanligin temel bilgilerinin dogru aktarilmis olmasi gerekir..

ama ortada dogru aktarilma yok..

Sitelerde Paylaş
kitabin icerigi, eger iddia ettigin gibi hristiyanlar tarafindan yazilmis ise, hristiyanligin temel bilgilerinin dogru aktarilmis olmasi gerekir..

ama ortada dogru aktarilma yok..

Kur'an'ın başka yerlerinde teslisin bilindiğine dair ayetler var ama.

Nisa 171.

Sitelerde Paylaş
Kur'an'ın başka yerlerinde teslisin bilindiğine dair ayetler var ama.

Nisa 171.

171. Ey Ehlikitap! Dininizde aşırılığa gidip doymazlık etmeyin! Allah hakkında gerçek dışı bir şey söylemeyin! Meryem'in oğlu İsa Mesih, Allah'ın resulü ve kelimesidir. Onu, kendisinden bir ruhla beraber Meryem'e atmıştır. Artık Allah'a ve resullerine inanın. "Üçtür!" demeyin. Son verin, sizin için daha iyi olur. Allah Vâhid'dir, tek ve biricik ilahtır. Kendisi için bir çocuk olmasından arınmıştır O. Yalnız O'nundur göklerdekiler ve yerdekiler. Vekil olarak Allah yeter.

ben burda teslis inancinin dogru aktarildigina rastlamadim.. kutsal ruhtan hala haber yok..

dedigim gibi hacim, bunu yazanlar hristiyan olamaz..

kitabin icerigine bile bakmadan, sadece bilgi eksikliginden yararlanip bir iddia ortaya atmak sacmaliktir.. : ))

Sitelerde Paylaş

Onlar gerçek anlamda Hristiyan değil zaten.

Ne hristiyanlığı doğru biliyorlar ne de yahudiliği..

Arada yer alan bir kült...

Bu saçmalıktan İslam çıkıyor ve bir otorite tarafından yöre halkına empoze ediliyor.

Bu yüzden biz İslam komplosundan bahsediyoruz zaten.

İslam hakkında kesin hiç bir bilgimiz yok.

Bilinenlerin hepsi bazı mantıksal çıkarsamalar, yorumlar ve delil yokluğu..

Delil yokluğunun önemli olduğu bir din İslam. Bu da sorunlarımızı çoğaltıyor.

Karşı delil gösteremeyince, İslam'ı bütün yalanları doğru kabul ediliyor.

Yine de Hristiyanlık olmasaydı, İslam da olmazdı veya olsaydı bile çok farklı bir din olurdu diyebiliriz.

Sitelerde Paylaş
Onlar gerçek anlamda Hristiyan değil zaten.

Ne hristiyanlığı doğru biliyorlar ne de yahudiliği..

Arada yer alan bir kült...

Bu saçmalıktan İslam çıkıyor ve bir otorite tarafından yöre halkına empoze ediliyor.

Bu yüzden biz İslam komplosundan bahsediyoruz zaten.

İslam hakkında kesin hiç bir bilgimiz yok.

Bilinenlerin hepsi bazı mantıksal çıkarsamalar, yorumlar ve delil yokluğu..

Delil yokluğunun önemli olduğu bir din İslam. Bu da sorunlarımızı çoğaltıyor.

Karşı delil gösteremeyince, İslam'ı bütün yalanları doğru kabul ediliyor.

Yine de Hristiyanlık olmasaydı, İslam da olmazdı veya olsaydı bile çok farklı bir din olurdu diyebiliriz.

hacim, bunu yazanlar hristiyan degilse, emevilere ait olan sikkelerdeki "hac" isaretlerinin bir anlami kalmiyor..

birinci olarak kuran hristiyanlar tarafindan yazilmis olsaydi ( sen tam hristiyan sayilmazdi diyorsun, ama ben emevi sikkelerini delil olarak aliyorum, ne söyledigin pek önemli olmiyor bu yuzden ) teslis inanci dogru aktarilmis olmaliydi..

ikinci olarak ise, kuran uclemeyi yani teslis i dogru kabul etmiyor, ama buna ragmen emevi sikkelerinde "hac" isareti var.. bu su demek oliyor kurani yazanlar hristiyanliktan cok uzakta olan kimselerdir..

kurani yazanlarin hristiyanlikla hic alakasi yok.. dolayisiyla sizin iddialarinizi bu yönden sacma buliyorum..

benim dusuncem ise, mevcut delillerden yararlanarak kurani ve inanci hakkinda dogru yorum yapabilegimizdir.. nitekim isteyen olursa mevcut delillerden yararlanip sahip oldugum iddiayi yazabilirim.... : )) ( iddiam ise, sadece kuran diyenlerin fikirlerini dogru kilan bir dusunce )

tarihinde Joosef tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
kurani yazanlarin hristiyanlikla hic alakasi yok.. dolayisiyla sizin iddialarinizi bu yönden sacma buliyorum..

Kur'an'ı bilen biri olsaydınız bu mantıksız sonuca varmazdınız.

Kur'an'a dönün.. Okuyun..

Sonra tartışalım.

Bu şekilde bölük pörçük bir Kur'an tartışması yapılmaz.

Size cevap vermemi istiyorsanız, biraz daha ciddi olun.

Kur'an'da tonla hristiyanlıkla ilgili ayet varken, Kur'an'ı yazanların hristiyanlıkla hiç alakası yok diyen birini ben ciddiye almıyorum.

Sitelerde Paylaş
Kur'an'ı bilen biri olsaydınız bu mantıksız sonuca varmazdınız.

Kur'an'a dönün.. Okuyun..

Sonra tartışalım.

Bu şekilde bölük pörçük bir Kur'an tartışması yapılmaz.

Size cevap vermemi istiyorsanız, biraz daha ciddi olun.

Kur'an'da tonla hristiyanlıkla ilgili ayet varken, Kur'an'ı yazanların hristiyanlıkla hiç alakası yok diyen birini ben ciddiye almıyorum.

hristiyanlikta gecen hikayelerin olmasinin ne degeri var..?

hristiyanligin temel inanclarini hice sayiyor kuran, ayrica kissalarida hristiyan inancindan farkli anlatiyor..

bence senin kurani yeniden okuman gerekiyor.. kuran daha teslis inancindan behaber..

Sitelerde Paylaş
hristiyanlikta gecen hikayelerin olmasinin ne degeri var..?

hristiyanligin temel inanclarini hice sayiyor kuran, ayrica kissalarida hristiyan inancindan farkli anlatiyor..

bence senin kurani yeniden okuman gerekiyor.. kuran daha teslis inancindan behaber..

Teslis Kur'an tarafından biliniyor ve reddediliyor.

Hatta Kur'an Kutsal ruhdan bile bahsediyor.

4: 171. Ey Ehlikitap! Diniizde aşırılığa gibip doymazlık etmeyin. Allah hakkında gerçek dışı bir şey söylemeyin. Meryem oğlu İsa Mesih, Allah'ın resulü ve kelimesidir.. Onu, kendisinden bir ruhla beraber Meryem'e atmıştır. Artık Allah'a ve resüllerine inanın. Üçtür demeyin. Son verin, sizin için daha iyi olur. Allah Vahid dir, tek ve biricik ilahdır. Kendisi için bir çocuk olmasından arınmıştır. Yalnız O'nundur göklerdekiler ve yerdekiler. Vekil olarak Allah yeter.

Burada açıkça Kutsal ruha, teslise atıflarda bulunuyor Kur'an.. Teslis ve kutsal ruh biliniyor. Çok iyi biliniyor hem de.

5: 72. Yemin olsun ki, Allah Meryemin oğulu İsa Mesih'in ta kendisidir diyenler küfre batmışlardır..................

5: 73. Yemin olsun ki, Allah üçün üçüncüsüdür diyenler de küfre batmışlardır....... ........

5: 75. Meryem'in oğlu Mesih, bir resulden başkası değildir..

Bu ayetler açıkça Kur'an'ı kim yazdı ise onun Hristiyanlığı çok iyi bildiğini gösteriyor. Tabii hem biliyor hem de reddediyor.

Bazı Hristiyan mezhepleri teslisi reddederler.

Kur'an'ın bu konuda bir fikir beyan etmediği iddiası görüldüğü üzere, doğru değildir.

Sitelerde Paylaş
Teslis Kur'an tarafından biliniyor ve reddediliyor.

Hatta Kur'an Kutsal ruhdan bile bahsediyor.

4: 171. Ey Ehlikitap! Diniizde aşırılığa gibip doymazlık etmeyin. Allah hakkında gerçek dışı bir şey söylemeyin. Meryem oğlu İsa Mesih, Allah'ın resulü ve kelimesidir.. Onu, kendisinden bir ruhla beraber Meryem'e atmıştır. Artık Allah'a ve resüllerine inanın. Üçtür demeyin. Son verin, sizin için daha iyi olur. Allah Vahid dir, tek ve biricik ilahdır. Kendisi için bir çocuk olmasından arınmıştır. Yalnız O'nundur göklerdekiler ve yerdekiler. Vekil olarak Allah yeter.

Burada açıkça Kutsal ruha, teslise atıflarda bulunuyor Kur'an.. Teslis ve kutsal ruh biliniyor. Çok iyi biliniyor hem de.

yaniliyorsun hacim..

bilinmiyor, verdigin ayet kutsal ruhtan bahsetmiyor.. duzgun okumani öneririm..

bu ayette gecen teslis inancina dayali kutsal ruhla yakindan uzaktan alakasi yok.. burda gecen ruh cebrail araciligiyla verilen ruhtur.. yani bu yeni dinin "islamin" kendi iddiasi...

teslis inanci hakkindaki yorumu ise belli kuranda..

116. Allah şunu da söyledi: "Ey Meryem oğlu İsa! Allah'ın yanında beni ve annemi de iki tanrı olarak kabul edin diye insanlara sen mi söyledin?" İsa dedi: "Hâşâ! Tespih ederim seni. Hakkım olmayan bir şeyi söylemek benim haddime değildir. Eğer onu söylemişsem sen onu elbette bilirsin. Sen benim içimde olanı bilirsin ama ben senin zatında olanı bilmem. Çünkü sen, evet sen, gaybları çok iyi bilensin
!"

verdigin ayette yeni dine dayali bir inanc var, isanin dogumunu kendi dusunceleriyle anlatiyor.. benim verdigim ayette ise hristiyanligin temeli olan teslis inancindan dolayi isa sorguya cekiliyor, ve bu temel ögretinin ne oldugunu belirtiyor.. baba ogul meryem..

ve ne yazikki teslis inanci baba ogul meryem degil, baba ogul kutsal ruh tur..

Sitelerde Paylaş

Kuran Teslisle ilgili açıklama yapmamıştır.Teslis'e karşı olduğunu söylemiştir sadece.Ayrıca İsa gibi Meryem'inde putlaştırıldığını söylemiştir hristiyanlık açısından bu da Kuran'da verilen doğru bilgidir.Ayrıca Kuran'da Kutsal Ruh yani Arapçası Ruhül kudüs geçer.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kuran Teslisle ilgili açıklama yapmamıştır.Teslis'e karşı olduğunu söylemiştir sadece.Ayrıca Kuran'da Kutsal Ruh yani Arapçası Ruhül kudüs geçer.

116. Allah şunu da söyledi: "Ey Meryem oğlu İsa! Allah'ın yanında beni ve annemi de iki tanrı olarak kabul edin diye insanlara sen mi söyledin?" İsa dedi: "Hâşâ! Tespih ederim seni. Hakkım olmayan bir şeyi söylemek benim haddime değildir. Eğer onu söylemişsem sen onu elbette bilirsin. Sen benim içimde olanı bilirsin ama ben senin zatında olanı bilmem. Çünkü sen, evet sen, gaybları çok iyi bilensin

teslis inanci hakkinda aciklama yapmis herakles.. ve bu kurani yazan hristiyanlarin cehaletini gösteriyor : ))

ayrica allah isa meryem uc oliyor.. kutsal ruh u ne yapcaz herakles.. : )

Sitelerde Paylaş

teslis inanci hakkinda aciklama yapmis herakles.. ve bu kurani yazan hristiyanlarin cehaletini gösteriyor : ))

Hayır bu ayette teslisten bahsetmez.İlaveten meryem'in de putlaştırılmasından bahseder ve doğru bilgilidir.Günümüzde dahi meryem heykelleri ile doludur katolik kiliseler.Verilen bilgide doğrudur bu ayet teslisi açıklamak için verilmemiştir ayette teslis budur vs diyerek teslisin t sine atıf yoktur.

ayrica allah isa meryem uc oliyor.. kutsal ruh u ne yapcaz herakles.. : )

Teslis putları saymak değildir.Allah yanında iki ilah demek değildir teslis.

Teslis 3 ününde Allah'ın farklı görünümlerini olduğunu iddia etmektir.

Yani İsa'da Kutsal Ruh'ta Allah'tır Allah'ın görünümleridir demek teslis.

Sitelerde Paylaş
Hayır bu ayette teslisten bahsetmez.İlaveten meryem'in de putlaştırılmasından bahseder ve doğru bilgilidir.Günümüzde dahi meryem heykelleri ile doludur katolik kiliseler.Verilen bilgide doğrudur bu ayet teslisi açıklamak için verilmemiştir ayette teslis budur vs diyerek teslisin t sine atıf yoktur.

Teslis putları saymak değildir.Teslis 3 ününde Allah'ın farklı görünümlerini olduğunu iddia etmektir.

Yani İsa'da Kutsal Ruh'ta Allah'tır Allah'ın görünümleridir demek teslis.

ayette herhangi bir ilave yok.. putlastirmadan söz etmez.. allah la beraber iki tanri edindiginden bahseder.. ve isanin ögretisinin bu yönde olup olmadigi yönunde sorguya cekiyor allah.. yani teslis i senmi bildirdin diye hesap soriyor..

gunumuzde meryeme tapinma yok, sukran var.. : ))

kimse meryemi ilah olarak kabul etmiyor, etmezde..

iste o teslisin ne oldugunu ne anlama geldiginden behaber kurani yazanlar..

Sitelerde Paylaş
ayette herhangi bir ilave yok.. putlastirmadan söz etmez.. allah la beraber iki tanri edindiginden bahseder.. ve isanin ögretisinin bu yönde olup olmadigi yönunde sorguya cekiyor allah.. yani teslis i senmi bildirdin diye hesap soriyor..

gunumuzde meryeme tapinma yok, sukran var.. : ))

kimse meryemi ilah olarak kabul etmiyor, etmezde..

Nasıl söz etmez Kuran'da ilah kelimesi putlaştırılan her nesne için kullanılır.

Putlaştırmış ilahlaştırılmıştır meryem.Kuran'da İLAH ve Allah ayrı kelimelerdir.İlah kelimesi putlaştırılan objeleri ifade eder.

Basbaya meryeme tapınmak var.Hem de önünde diz çökerek ona dua ederek.Meryem bizi koru diyerek.

Verdiğin ayet teslisi anlatmıyor hristiyanlıktaki putlaştırma konusunu anlatıyor.

Sitelerde Paylaş

Neyin kavgasını yaptığınız anlamıyorum.

Kur'an teslis ve kutsal ruh konularında kafa karıştırıcıdır, çelişkilidir falan diyorsanız kabul ederim ama o konulara hiç değinmediğini kabul etmek mümkün değil.

Kur'an'ı kim yazdı ise, hem hristiyanlıktan bahseder hem yahudilikten, hatta müşriklikten ama hiç birisini doğru dürüst açıklamaz.

Bölük pörçük bilgi verir. Verdiği bilgi eksiktir, yanlıştır, kötüdür falan..

Ama siz konuya başka türlü yaklaşıyorsunuz.

Ne demek istediğiniz açık değil.

İşte görüyorsunuz. Teslis de var, kutsal ruh da.. Ama onları kendinize göre yorumlayıp, ikisi de yok diyorsunuz.

Bu çok saçma bana göre..

Sizinle bu konuyu nasıl tartışabiliriz bilmiyorum. Ben daha fazla tartışmak istemiyorum.

Sitelerde Paylaş

5/73 Le kad keferallezıne kalu innellahe salisü selaseh* ve ma min ilahin illa ilahüv vahıd* ve il lem yentehu amma yekulune le yemessennellezıne keferu minhüm azabün elım

5/73 Yine andolsun ki, "Allah, üçün üçüncüsüdür" diyenler de küfre batmıştır. Bir tek Tanrı dışında hiçbir ilah yoktur. Bu söyleyegeldiklerine son vermezlerse, onların küfre sapanlarına korkunç bir azap mutlaka gelip çatacaktır.

Teslis'e eleştiri yapan ayet bu.

2/253 O elçilerin bazısına diğerlerinden daha fazla lütufta bulunduk. Örneğin, kimileriyle ALLAH konuştu, kimilerini de derecelerle yükseltti. Meryem oğlu İsa'ya apaçık deliller verdik ve onu Kutsal Ruh ile destekledik. ALLAH dileseydi, onların ardından gelenler kendilerine apaçık deliller geldikten sonra birbirleriyle kavga etmezlerdi. Fakat anlaşmazlığa düştüler. Kimisi inandı, kimisi inkar etti. ALLAH dileseydi birbirleriyle savaşmazlardı. Fakat, ALLAH dilediğini yapar.

5/110 ALLAH diyecek ki: Ey Meryem oğlu İsa, sana ve annene bağışladığım nimetimi hatırla. Seni Kutsal Ruh ile desteklemiştim; böylece beşikteyken de yetişkin iken de halkla konuşuyordun. Sana kitabı, bilgeliği, Tevratı ve İncili öğretmiştim. İznimle balçıktan kuş heykeli yaratıyordun ve ona üfleyince de iznimle kuş oluveriyordu. Körü ve cüzzamlıyı iznimle iyileştiriyordun. Yine benim iznimle ölüleri diriltiyordun. İsrail oğullarına apaçık kanıtlar götürmene rağmen, içlerindeki inkarcılar, "Bu apaçık bir büyüden başka bir şey değil," demişlerdi de seni onlardan kurtarmıştım.

Kuran hristiyanlığa çok eleştiriler getirmiştir.

Mesele İsa'nın ne olduğunu net olmamasıdır.Hem Allah'ın bir görünümü(teslis) Hem Allah'ın oğlu,Hem kurtarıcı vs.

9/30 Yahudiler: "Uzeyr ALLAH'ın oğludur," dediler. Hıristiyanlar da, "Mesih ALLAH'ın oğludur," dediler. Bu, ağızlarından çıkan sözleridir. Önceden inkar etmiş olanların sözlerini taklid ediyorlar. ALLAH onları mahkum eder. Nasıl da çevriliyorlar?

Sitelerde Paylaş
İslam'la ilgili şimdiye kadar ortaya atılan iddiaların hiç birisinin doğru olduğuna inanmıyorum.

Bana hepsini yanlışlayabilirim gibi geliyor.

haci

islamiyete göre evren yaratıldı. bilim de bunun bing bang la gerçekleştiğini söyledi..

senin gibi ateist olan bu bilim adamının söylediği sözü yanlışla bakalım.

Ateistlerin ileri gelenlerinden İngiliz Fred Holl’un itirafı şöyledir: “Big Bang teorisi evrenin tek ve büyük patlamayla başladığını kabul eder. Ama bildiğimiz gibi patlamalar maddeyi dağıtır ve düzensizleştirirler. Halbuki “Big Bang” yani büyük patlama çok gizemli bir biçimde bunun tam aksi bir etki meydana getirmiştir. Maddeyi birbiriyle birleştirecek ve yıldız topluluklarını meydana getirecek hale getirmiştir. Bu muazzam patlama ile birlikte ortaya çok büyük bir düzen çıkmışsa patlamanın her anında, öncesinde ve sonrasında sonsuz büyük bir kudrete sahip bir varlığın bulunduğunu göstermektedir.”

bi de bunu yanlışla bakalım kendine ne kadar güveniyorsun haci efendi...

“Kâinatın gittikçe genişlediğinin bulunması 20. asrın en büyük buluşudur. Neden bizden önceki insanlar bilmiyordu, şaşırdım. Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’de bu husus bildirildiği için gerçeği 14 asırdır biliyordu” (A.Brief History Of Time, Zamanın kısa tarihi) Stephan Hawking.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...