Jump to content

Halk nasıl harekete geçirilebilir?

Recommended Posts

Soru:Halk nasıl harekete geçirilir ?

Cevap:Kendisi isterse geçer gölge etmeyin başka ihsan da istemez der.Eğer yoksulluk ve acı çekiyorsa bu halk çekiyor.Sizin ona yoksulluk çekiyorsun demenize ihtiyacı yok "o" durumunun gayet farkında.Durumunu düzeltmek isterse düzeltir.

Yığınlar harekete geçmiyor diye bir köşede oturmak devrimci anlayışa aykırı ne güzel halk harekete geçsin bizde o harekete önderlik edelim.Sen kendin harekete geçeceksin kardeşim isteyen seninle gelir.

Bu iş bu kadar basit.

++1!

Kendi gruplarındaki üye sayılarını muhafaza edemeyen, her 1 Mayıs'ta dayak demeyi devrimcilik addeden, bildiri dağıttıkça her seçimi 'bu sefer kazandık' diye bekleyen, hayatının aslında kendisine ait olmaktan çok, devrime ait olduğunu düşünen bireyler topluluğu, hakim örgütlü kitledir.

Bireysel hayatını sürdürmek için iş/güç mücadelesinde bulunan, bir kızı/erkeği seven, evde ailesinin kendisine yaptığı baskılardan bıkıp, özerklik için kendisine yer açmaya çalışan genç/yaşlı herkes, bu sözde devrimcilerden onbin kat devrimcidir.

Lenin, 'sovyetler' ilk doğduğunda ona dair ne yorum yaptı, açıp okuyun; benzer şekilde, Marx'ın 'Paris Komünü'ne' ilişkin ilk tepkisini inceleyin. Topluma 'nesne' gibi dışarıdan bakmakla olmuyor bu işler.

Üzerine basa basa söylüyorum: Bireysellik mücadelesi veren, hayatını sürdürmeye ve mutlu olmaya çalışan eğitimli, aklı başında fakat politik örgütlere katılmayan bir genç; yaşlı-başlı ve birbirlerine solcu küfürleri edip, bir diğer örgütü ahlaki olarak yaftalamayı maharet sayan sözde-devrimci ihtiyarlardan bin kat daha devrimcidir!

Devrim, sizin öngördüğünüz yoldan ilerlemek durumunda değildir. Demek ki bir kere ideolojik hapı kitlelere yuttursanız; onları kendi 'benzeyişinizde' tekrardan yaratsanız, tüm sorun çözülecek, ha! Kendi dizlerinin üzerinde, kendi b.kunu koklayamayan devrimci hiyerarşik örgütlerin liderleri, bizleri devrimci kılacak! :) (İfade için, Marilyn amca sağolsun)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bir dernek, vakıf, topluluk kurup komunal bir hayat sürmekten başlasanız olmaz mı?

Belki düşüncenizdeki o mükemmel hayatı görenler yavaş yavaş size katılmaya başlar, belki de gerçekten işe yaradığını filan görürler. Siz daha kendinizi değiştiremiyorsunuzki insanları değiştirmek için kolları sıvıyıp sadece lafla peynir gemisinin yürüdüğünü sanıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Bir dernek, vakıf, topluluk kurup komunal bir hayat sürmekten başlasanız olmaz mı?

Belki düşüncenizdeki o mükemmel hayatı görenler yavaş yavaş size katılmaya başlar, belki de gerçekten işe yaradığını filan görürler. Siz daha kendinizi değiştiremiyorsunuzki insanları değiştirmek için kolları sıvıyıp sadece lafla peynir gemisinin yürüdüğünü sanıyorsunuz.

++1 :D

Bizleri lütfen "kurtarmayın" devrimci biladerler. Önce kendinizi kurtarın.

Sitelerde Paylaş

Buna da ++1 vermek durumundayım :)

Küçük gruplarında delege kim olsun diye birbirini yiyen sol partiler, bütün bir topluluğu çoğulculuğa doğru açımlayacakmış, peh :)

Ursula Le Guin'in dediği gibi, 'devrim yapamazsınız siz kendiniz bir devrim olabilirsiniz', benim de kanaatim budur.

Sitelerde Paylaş

''Komünal hayat'' dediğin şeyi sen ne sanıyorsun ki?

Komünizm öyle üç-beş kişi toplanıp da kendi aranda yapabileceğin birşey değildir.

Piknik mi la bu?

Kapitalizm üç-beş kişiyle olur mu? Onunla paralel düşünmeye çalış.

Komünizm makro ölçekli bir düzendir.

Üretim araçlarının toplumsallaştırılmasını gerektirir. Öyle dernekle vakıfla falan olmaz.

Ne zannediyorsunuz bunu?

Şimdiden ancak işçi konseyleri, komiteler v.s. yaratılabilir.

Bunları yaratmayı da savunuyoruz zaten.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Komünizm öyle üç-beş kişi toplanıp da kendi aranda yapabileceğin birşey değildir.

Piknik mi la bu?

Üretim araçlarının toplumsallaştırılmasını gerektirir. Öyle dernekle vakıfla falan olmaz.

Ne zannediyorsunuz bunu?

O da 'başlasanız' diyor zaten, bir grup 'devrimci profesyonel' parmaklarını şıklattı diye toplumsal ilişkiler dönüşmüyor; kapitalizmin içinden geçerek komünizme varabiliriz ki, Marx'ın öngördüğü şey de buydu zaten, kanka :)

Ki zaten sen de vurgulamışsın bunu sonunda :)

Sitelerde Paylaş
:)

Artı birin bokunu çıkarmamak için, seni es geçiyorum kanka :)

Yahu, pseudo-Marksistlerden çok liberallerle anlaşıyor olmam ilginç, di mi? :)

Bence değil. Ben de bazı marksistlerle bazı liberallerden daha sık görüş birliğinde oluyorum. Gayet doğal. :)

Sitelerde Paylaş
++1 :D

Bizleri lütfen "kurtarmayın" devrimci biladerler. Önce kendinizi kurtarın.

Sapık zevkleri bulunan burjuva çocuğu C.Garipoğlu'nu ne kadar kurtarmak istiyorsam seni de ancak o kadar kurtarmak istiyorum.

Biz burjuvaziyi değil halkı kurtarma derdindeyiz. Daha doğrusu, halkı kendi kurtuluşu için harekete geçirme derdinde...

Burjuvazi hakkında ise halk ne isterse onu yapacaktır.

Halkın eline düştüğünüzde, onu yozlaştırmanın bedelinin ağırlığını, size yaptıklarını görünce anlayacaksınız maalesef.

Sitelerde Paylaş
Sapık zevkleri bulunan burjuva çocuğu C.Garipoğlu'nu ne kadar kurtarmak istiyorsam seni de ancak o kadar kurtarmak istiyorum.

Biz burjuvaziyi değil halkı kurtarma derdindeyiz. Daha doğrusu, halkı kendi kurtuluşu için harekete geçirme derdinde...

Halkın eline düştüğünüzde, onu yozlaştırmanın bedelinin ağırlığını, size yaptıklarını görünce anlayacaksınız maalesef.

Kanka, Astur naapmış da halkı yozlaştırmış yav, Marksizm kin ideolojisi değil, lütfen. :)

Baksana, o bana birşeyler öğretiyor, ben de ona. İkimiz de yararlanıyoruz birbirimizden, niye ondan kurtulmak isteyeyim ki?

Bir de bu 'halk' tabiri yerine 'çokluk' tabirini kullanmayı tercih eden Negri'ye buradan bir selam yollamak lazım :)

Sitelerde Paylaş

Konuyla ne kadar alakalı bilmiyorum ama sevdiğim bir söz:

"sizler hiçbir zaman gerçek sosyalist olamayacaksınız, yarın sizin de elinize para geçtiğinde o küçük burjuva kalabalığına katılmakta hiçbir mahzur görmeyeceksiniz."

Germinal filiminin/romanın efsane karakteri suvarin.

Sitelerde Paylaş

Şu anda tir tir titriyorum :D

Yalnız ben burjuva değilim. Ne bende, ne de ailemde üretim aracı falan var. Satacak emeğim dışında bir şeyim yok. Valla bak, dilersen beni tanıyan arkadaşlara sor forumdaki.

Beni niye kucaklamıyorsun devrimci abi/abla?

not: C. Garipoğlu örneğin de güzel, bu burjuvaların kanı bozuk zaten. Cinayet işleyen bir tane "proleter çocuğu" yoktur.

tarihinde A$tur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kanka, Astur naapmış da halkı yozlaştırmış yav, Marksizm kin ideolojisi değil, lütfen. :)

Baksana, o bana birşeyler öğretiyor, ben de ona. İkimiz de yararlanıyoruz birbirimizden, niye ondan kurtulmak isteyeyim ki?

Bir de bu 'halk' tabiri yerine 'çokluk' tabirini kullanmayı tercih eden Negri'ye buradan bir selam yollamak lazım :)

Bak Roq, bunca siyasal okudun; ama şunu öğrenmişsindir umarım: Her devrim önce kendi çocuklarını yer, bence dikkatli ol :) Bu arada, yakında meslektaş da olacağız demekki, edebiyata dalacakmışsın :cray:

Sitelerde Paylaş
Şu anda tir tir titriyorum :D

Yalnız ben burjuva değilim. Ne bende, ne de ailemde üretim aracı falan var. Satacak emeğim dışında bir şeyim yok. Valla bak, dilersen beni tanıyan arkadaşlara sor forumdaki.

Beni niye kucaklamıyorsun devrimci abi/abla?

O emek, beş para etmez de ilk krizde ortada kalırsan seni de aramızda görürüz be Astur :D Ece Temelkuran yazdı; bu krizde etliye sütlüye bulaşmayan beyaz yakalılar'ın bile örgütlenmeye başladığını; bence, dikkatli ol :)

Sitelerde Paylaş
Konuyla ne kadar alakalı bilmiyorum ama sevdiğim bir söz:

"sizler hiçbir zaman gerçek sosyalist olamayacaksınız, yarın sizin de elinize para geçtiğinde o küçük burjuva kalabalığına katılmakta hiçbir mahzur görmeyeceksiniz."

Germinal filiminin/romanın efsane karakteri suvarin.

Benim elimde de şu var dostum, 'silahlı katliam' planları yapan abilerim/ablalarım için: 'sen, seni iyi tanıyorum çoçuğum. insanlıktan nefret ediyorsun, çünkü kendinden nefret ediyorsun; saflığın ölüm gibi ve düşlediğin devrim bizim devrimimiz değil: dünyayı değiştirmek değil, havaya uçurmak istiyorsun.'

Bu da Sartre abimizin bir romanından :)

Sitelerde Paylaş

Piknik mi la bu?

Ne zannediyorsunuz bunu?

Yeni nesil komünistler böyle demiyor ama, değişim aileden başlar, mahalleye yayılır ordan da dünyaya.. Ama aslında evet söylediğin gibi komünizm sadece bir saman yığınıdır. Herkesin bir anda kabul etmesi lazım.

Hadi etti diyelim,

Nerden başlayacaksın onu da söyleyelim; burjuvaların paralarına el koyacaksın, herşeyi devletin himayesine alacaksın, yandaşların sağda solda çeşmenin başında durup gelirleri eşit dağıtacak(!) Bir aydın komünist aleyhtarı eser yapınca hemen peşine adam takacaksın. Herkesin telefonunu dinleyeceksin. Ayasofyayı, Sultan Ahmet camisini filan yıktıracaksınki toplum kışkırtılmasın.

Sonra da insan hak ettiği hayatı yaşayacak.

Sitelerde Paylaş
Bak Roq, bunca siyasal okudun; ama şunu öğrenmişsindir umarım: Her devrim önce kendi çocuklarını yer, bence dikkatli ol:) Bu arada, yakında meslektaş da olacağız demekki, edebiyata dalacakmışsın :cray:

Doğru, tam da ondan dolayı, devrimin dahi çocuğu olmamak lazım, kuramın/praksisin piçleri olmak en iyisi :)

Evet, edebiyat üzerine çalışacağım, hayırlısı. Edebiyat üzerinden cinsiyet çalışmalarına atlamak istiyorum.

Sitelerde Paylaş
Cevap:Kendisi isterse geçer gölge etmeyin başka ihsan da istemez der.Eğer yoksulluk ve acı çekiyorsa bu halk çekiyor.Sizin ona yoksulluk çekiyorsun demenize ihtiyacı yok "o" durumunun gayet farkında.Durumunu düzeltmek isterse düzeltir.

İstemezse ne olacak peki? Ki zaten istemiyor da. Hala istemedi. Bu gidişle isteyeceği de yok gibi. Sefilleşmeye gün geçtikçe daha çok alışıyor. Ne yapacağız peki? İşi oluruna mı bırakalım? Biz halk değil miyiz peki? Bizim mücadelemiz neden 'halk mücadelesi' olarak görülmüyor da 'halka tepeden bakan' uzaylı muamelesi görüyoruz? Bu düzende yaşamak istemediğimiz halde, cahil ve böcekleşmiş çoğunluğun keyfini mi bekleyelim?

Kendiliğindenciliğin bu kadarına da pes doğrusu!..

Yığınlar harekete geçmiyor diye bir köşede oturmak devrimci anlayışa aykırı ne güzel halk harekete geçsin bizde o harekete önderlik edelim.Sen kendin harekete geçeceksin kardeşim isteyen seninle gelir.

Devrimciler yıllardan beri hareket ediyor, kimsenin geldiği yok. Dünyanın hiçbir yerinde, profesyonel bir devrimci kadronun katkısı olmaksızın harekete geçip başarıya ulaşan bir halk kitlesi görmedim. Harekete geçer, ama Yunanistan'daki anarko-şimarıkların yaptığı gibi programsızca yakıp yıktıkları ve kılavuzsuz bırakıldıklarından ötürü o hareket söner. Bak düne kadar yanıyordu Yunanistan sokakları, halk kendiliğinden harekete geçmişti. Ne oldu peki? Sonuç? Devrimci bir yol göstericilik olmadığından sönüp gitti.

Böyle dedik diye kitlelere tepeden bakmış olmuyoruz. Gerçeğe vurgu yapıyoruz. Gerçeklik sizin anarşist ütopyanızla uyuşmuyorsa, beğenmediğiniz gerçekliğe küçük çocuklar gibi sövmek yerine, ütopyanızın ayaklarını yere bastırmayı deneyin. Bende istiyorum halk bilinçlensin, örgütlensin, yeni bir yaşamı şimdiden kursun ve devrimle birlikte devlete ihtiyaç duymadan kendini yönetsin v.s. ama olmuyor işte. İnsanlar koyunlaştırılmış. Lidersiz yapamıyorlar, emir almadan duramıyorlar. Kapitalizmin ürettiği insan tipi bundan ibaret. Elimizde bu var. Ve bizler eğer maddeci isek elimizdeki malzeme ile düşünmek zorundayız. Kul karakterli insanlara bakıp da anarşizm düşleri görmek hayal dünyasında gezinmektir.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nietzsche'yle, Marx'ı kucaklaştırmanın bir önemi de buradan kaynaklanıyor sanırım, bunu da ifade etmiş olayım: Arzunun, hazzın yoğunlaştırılması, melezleştirilmesi tartışması yapılırken; birisi ortaya atılıp 'şunları da asalım'la ilgileniyorsa, küçük işlerin adamı olma yolunda ilerliyor demektir.

Freddie bana göre böyle biri değil, ama gerilince böyle laflar sarfediyor, titre ve kendine gel yoldaş :)

Sitelerde Paylaş
O emek, beş para etmez de ilk krizde ortada kalırsan seni de aramızda görürüz be Astur :D Ece Temelkuran yazdı; bu krizde etliye sütlüye bulaşmayan beyaz yakalılar'ın bile örgütlenmeye başladığını; bence, dikkatli ol :)

Sanmam, görmezsiniz. Ben uzun vadeli planlarımı yapan bir insanım, canını sıkma sen :) Başıma öyle bir şey gelse bile, o tarz işlerle zamanımı harcayacağıma kendimi kurtarmanın yolunu ararım. Bu arada örgütlenince ne oluyor? Kriz daha mı çabuk bitiyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...