Jump to content

dinler !

Recommended Posts

dünya üzerindeki bütün dinlerin kaynağı hak dinlerdir, orjinallerdir!

Dinlerdeki asıl maksad tevhid dir. Tevhid, allah inancıdır.

Her hak din Al-ilahı, Allahı, Yehovayı vs. anlatır. yani 1'i anlatır. tekliği anlatır. Merkezden bahseder. Ama hepsinin ona verdiği isim farklıdır kendi dillerince!

kendi içindeki tekliğe iman eden biri imanın nimetlerinden faydalanır. tıpkı budistler gibi !

madde üstü aleme çıkılabilir inancının saflığı ve duruluğu derecesinde.

insan üstü hadiseler gerçekleştirebilir inandığı şeye dayanarak güvenerek.

tıpkı; Hz. muhammedin bir ağacın altındaki istirahati sırasında haince kılıç çeken bir gayrı müslimin "şimdi seni kim kurtaracak" sorusuna verdiği "ALLAH" cevabına muhakabil gayrı müslimin elinden kılıcını düşürmesi gibi.

budist rahiplerin dua ederek suç oranını yarı yarıya düşürmesi gibi.

hinduların çeşitli saçmalıkları gibi.... vs.

Sitelerde Paylaş

Bakara 133- Yoksa siz de olaya şahit mi oldunuz; Yakub'a ölüm hali gelip çattığı zaman, oğullarına; "Benden sonra neye ibadet edeceksiniz?" dediği zaman, oğulları; "Senin Allah'ına ve ataların İbrahim, İsmail ve İshak'ın Allah'ına, tek olan o Allah'a ibadet edeceğiz. Biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız." dediler.

Allah'ın resulleri- Allah hepsine salât ve selâm eylesin- farklı dinlere mensup değillerdi. Hiçbiri kendi kavmine, kendisinden önce gelmiş olan peygamberin dinini terketmeyi emretmemiştir. Çünkü peygamberlerin dini birdir.

Tövbe 31- Onlar, Allah'dan başka bilginlerini ve rahiplerini de kendilerine Rab edindiler, Meryem oğlu Mesih'i de. Oysa onlar bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Allah'dan başka hiçbir ilâh yoktur. O, müşriklerin ortak koştuğu şeylerden de münezzehtir.

Buna mukabil her resul kendi şeriatına davet ediyor, kendinden önceki resulün şeriatına uymaktan nehyediyordu. Zira resullerin şeriatları çok ve muhteliftir. Bundan dolayı Allah Kur'an-ı Kerîm'de "Sizin her biriniz için bir şeriat, bir yol tayin ettik. Eğer Allah dileseydi sizi bir tek ümmet yapardı."(el-Maide,48.) buyurmuştur.

Allah, bütün peygamberlere tevhid demek olan dinin devamını, dinlerini tek bir din kıldığı için de ayrılmamalarını emretmiştir. "O, size, dinden Nuh'a emrettiğini, sana vahyettiğimizi, İbrahim'e, Musa ya ve İsa'ya emrettiğimizi; dini doğru tutun ve ondan ayrılığa düşmeyin diye, kanun yaptı."(eş-Şura,13). "Senden evvel hiçbir peygamber göndermedik ki ona, benden başka hiçbir ilâh yoktur, ancak bana ibâdet edin diye vahyetmiş olmayalım."(el-Enbiya,25), "Allah'ın yarattığı değiştirilmez, en doğru din budur."(er-Rum,30) Yani Allah'ın dini değiştirilemez. Nitekim dinin özü birdir. Şeriatler ise zaman ve mekana göre değişiklik göstermiştir. Zîra bir takım şeyler bazı insanlar için helâl iken, Allah onları diğer insanlara haram kılmıştır. Bir çok emirler vardır ki, Allah onların yapılmasını bir kısım insanlara emrettiği halde diğer insanları, onları işlemekten nehyetmiştir. O halde şeriatler çok ve muhteliftir. Şeriatler, farz kılınan şeylerdir.

HAC suresi 78- Allah uğrunda hakkıyla cihad edin. O, sizi seçti ve dinde üzerinize hiçbir güçlük yüklemedi. Babanız İbrahim’in dinine uyun. Allah, sizi hem daha önce, hem de bu Kur’an’da müslüman diye isimlendirdi ki, Peygamber size şahit (ve örnek) olsun, siz de insanlara şahit (ve örnek) olasınız. Artık namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve Allah’a sarılın. O, sizin sahibinizdir. O, ne güzel sahip, ne güzel yardımcıdır!

Bu ayetten de açıkça anlaşılacağı gibi Allah ilk insan ve ilk peygamber Adem as. dan son peygamberi Hz. Muhammed sav e kadar bütün inananları müslüman diye nitelendirdi. İşte bu sebeple yeryüzünde yaşanan dinlerin birbiriyle benzerlik göstermesi çok normaldir. Bazı ateist arkadaşların İslam dini falanca dini taklit etmiş, şu kanunu şurdan çıkmış gibi bize sundukları argumanlar yersizdir.

Sitelerde Paylaş
n'oldu balım. :)

"Çoğusu bağatılda olsa"

Bu ne hocam, köy ilkokulundan muzun olmuş biri gibi yazı tarzın var. O makaleleri nasıl yazdın bu gramer bilgisiyle onu merak ediyorum sadece

Sitelerde Paylaş
"Çoğusu bağatılda olsa"

Bu ne hocam, köy ilkokulundan muzun olmuş biri gibi yazı tarzın var. O makaleleri nasıl yazdın bu gramer bilgisiyle onu merak ediyorum sadece

belki ben söyledim başkası yazdı :) ne dir bu önyargı. belki evet köy ilk okulunda okudum. ama unutmaki köy ilk okullarındaki öğretmenlerde şehir öğretmenleriyle aynı okullarda yetişiyor.

hem neden bunlara takılıyorsan artık !

anlatılmak isteneni anlamaya çalışma sen emi jadı hanım janım menim :)

tarihinde sadeceta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
belki ben söyledim başkası yazdı :) ne dir bu önyargı. belki evet köy ilk okulunda okudum. ama unutmaki köy ilk okullarındaki öğretmenlerde şehir öğretmenleriyle aynı okullarda yetişiyor.

hem neden bunlara takılıyorsan artık !

anlatılmak isteneni anlamaya çalışma sen emi jadı hanım janım menim :)

Madem allah 1 diyorsunda, hak dinler neden 4 tane? AAAA Buda bozuldu dur bi daha gönderiyorum mu diyor? Bu ne saçmalıktır!!

Sitelerde Paylaş
Madem allah 1 diyorsunda, hak dinler neden 4 tane? AAAA Buda bozuldu dur bi daha gönderiyorum mu diyor? Bu ne saçmalıktır!!

herkese kendi içlerinden birini gönderir. ve aynı şey anlatılır. ayrı telefonlarla aynı mevzuyu öğrenmek gibi ve ya bilgisayarlarla . eğer biraz anlamaya çalışsan eminim anlayacaksın.

Sitelerde Paylaş
herkese kendi içlerinden birini gönderir. ve aynı şey anlatılır. ayrı telefonlarla aynı mevzuyu öğrenmek gibi ve ya bilgisayarlarla . eğer biraz anlamaya çalışsan eminim anlayacaksın.

Bozuldu diye göndermiyormu? Nasıl bir ilahi eser gönderiyor ki bozulabiliyor?Aynı şeyi anlatıyorsa neden 4 kez gönderiyor? Kendi fikrinle çeliştiğinin farkındamısın.Yoksa tanrınız da ırçılık mı var? Hadi itiraf et,Hiç kendi kendine sormak aklına gelmedi değil mi ?

Sitelerde Paylaş

ya bir ateist bu kadar alçalamaz ya

hak dinin 4 tane olduğu doğrudur

yalnız her dinin allah ayrıdır diyemessin ATEİST :D

Sitelerde Paylaş
Bozuldu diye göndermiyormu? Nasıl bir ilahi eser gönderiyor ki bozulabiliyor?Aynı şeyi anlatıyorsa neden 4 kez gönderiyor? Kendi fikrinle çeliştiğinin farkındamısın.Yoksa tanrınız da ırçılık mı var? Hadi itiraf et,Hiç kendi kendine sormak aklına gelmedi değil mi ?

hayır. senin arayıp bulmak zorunda olduğunu o senin ayağına getiriyor. haber verecenki , haberim yoktu denilmesin

Sitelerde Paylaş

Aptallığın da bu kadarı. Benim söylemediğim şeyi anında uydurdun.Ben diyorum neden 4 tane hak din var diye,sen nerenden anlıyorsun bilmem.Neden tek din değil neden tek kitap değil.Nedir farkımız.Neden ayrı dinler var? Bunu bir anlat bakalım essamed efendi.

Sitelerde Paylaş

Hak din tektir. 4 tane hak din olduğunu nerden çıkartıyorsunuz?

ÂLİ IMRÂN suresi 85-Ve her kim İslâm'dan başka bir din ararsa elbette ondan kabul edilmez ve o ahirette hüsrâna uğramışlardan olur.

Sitelerde Paylaş
Aptallığın da bu kadarı. Benim söylemediğim şeyi anında uydurdun.Ben diyorum neden 4 tane hak din var diye,sen nerenden anlıyorsun bilmem.Neden tek din değil neden tek kitap değil.Nedir farkımız.Neden ayrı dinler var? Bunu bir anlat bakalım essamed efendi.

işte sen ve senin gibiler bazen gerçekle - doğruyu ayırt edemez ...

umarım istenen cevabı almışındır... ;)

Sitelerde Paylaş

ENBİYÂ suresi 92- İşte bu, İslam milleti bir tek millet olarak sizin milletinizdir. Rabbiniz de yalnız Benim; onun için hep Bana kulluk edin!

93- (Ne var ki insanlar) kendi aralarında bölünüp parça parça oldular. (Ama sonunda) hepsi de bize döneceklerdir.

Sitelerde Paylaş

>>> yalnız her dinin allah ayrıdır diyemessin ATEİST

O 4 dinini allahı ayrıdır, hepsi başka başka tanrıdır..

Kuran yapacağınız alıntıda, hikaye olacaktır, tek süper uçan kaçan tanrı benimki diyen muhammed, diğer tanrıları onaylayacak mıydı?

Asıl mesele ortada bir tanrı olmaması zaten.. Birisi çıkmış, museviliği başlatmış. Eski bir takım efsaneklerin üstüne yatmış. Birisi çıkmış museviliğin üzerine yatıp hristiyanlığı çıkarmış. Muhammed ise putperestlik ile bu ikisinin birden üzerine yatıp, malum dinini çıkarmış.. İşte hepsi bundan ibaret..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...