Jump to content

Fitre çebici

Recommended Posts

Hocam, azad edilecek...

Sevgili Bilgehan, nefis anlatımınla yazdığın öyküyü ve ardından da bu sözlerini okuyunca benim de aklıma aynı minvalden bir başke şey geldi.. Bizim zamanımızda da "azat kuşu" diye bir şey vardı. Sokakta, çarşıda pazarda, birileri kafes içinde kuş satadrı. Azat kuşu diye.. Bir yemin filan edip de bozduğu için bir "iyilik" yapmak zorunda olan birileri bunları para verip alırlar sonra da "azat buzat, öbür dünyada beni gözet" dedikten sonra salarlardı. Kuşa iyilik yaptık ya, Allah veya sağ omuzdaki iyilik meleği de bunu gördü, artık daha öceki günah mizan terazisinde bu iyilikle dengelenecek!

Tabi kimse sormaz: ulan bu kuşları yakalayan adamların günahı ne olacak diye? Kendini kandırmanın bu aptal yönteminde, tabi sorgulama, düşünme, irdeleme filan hakgetire olduğu için, başkasının yaptığı bir kötülükle danışıklı olarak yapılmış sözümona bir iyiliğin çocuk kandırır gibi, her şeyi bilen ve her şeyden güçlü Tanrı'yı nasıl kandıracağını da düşünmenin asla yeri yoktu..

Sitelerde Paylaş
bilgebey bilgebey öyle bir toplumdan eskiden beri süregelen adetleri kaldırmak kolay değildir. islam derki" kişinin kişiye üstünlüğünün ölçüsü takvadır" yani kimse kimseden üstün değildir. islam peygamberi kızı fatımaya köle almamıştı. bknz. kendin yaşaki yaşatabil değilmi !

sen çalıştığın şirketin patronunun lüksüne sahipmisin değilsin.

ama islam peygamberi "onlara yediğinizden yedirin , giydiğinizden giydirin" diye emretmiştir.

peygamber "başınıza bir gün habeşli eski bir köle bile gelse itaat edeceksiniz" der.

modern zaman kölelerine bir bakın birde veya batının kölelerine

Kölelik, bir insanın başka birinin malı ve mülkü olması. Başka bir kişinin malı ve mülkü olan kişiye köle, memlûk veya kul; köle sahibine ise efendi veya mevla denir.

Bir işte çalışan insanı nasıl köle diye nitelendirebilirsin.Kim kimin mülkiyetini satın alıyormuş modern toplumda.Kölelik,geçmişin unutmak istediği ayıplardan biridir.Modern toplumlarda köleliğin adının olmadığı kendinin olduğu tek ülke de arabistandır.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Bilgehan, nefis anlatımınla yazdığın öyküyü ve ardından da bu sözlerini okuyunca benim de aklıma aynı minvalden bir başke şey geldi.. Bizim zamanımızda da "azat kuşu" diye bir şey vardı. Sokakta, çarşıda pazarda, birileri kafes içinde kuş satadrı. Azat kuşu diye.. Bir yemin filan edip de bozduğu için bir "iyilik" yapmak zorunda olan birileri bunları para verip alırlar sonra da "azat buzat, öbür dünyada beni gözet" dedikten sonra salarlardı. Kuşa iyilik yaptık ya, Allah veya sağ omuzdaki iyilik meleği de bunu gördü, artık daha öceki günah mizan terazisinde bu iyilikle dengelenecek!

Tabi kimse sormaz: ulan bu kuşları yakalayan adamların günahı ne olacak diye? Kendini kandırmanın bu aptal yönteminde, tabi sorgulama, düşünme, irdeleme filan hakgetire olduğu için, başkasının yaptığı bir kötülükle danışıklı olarak yapılmış sözümona bir iyiliğin çocuk kandırır gibi, her şeyi bilen ve her şeyden güçlü Tanrı'yı nasıl kandıracağını da düşünmenin asla yeri yoktu..

haca giden turkler agaclari bezlerle dolurup ve ordaki taslari toplayip kendileriyle getirdiginden adamlar turkce levhalar asmis ve bunu yapmamalarini bunun dogru olmadigini yazmak zorunda kalmis...ulkemize ait cok hurafeler vardir ve bunlarin cogu turklerin ilk dinlerinden kalanlardir...televizyonda ramazanda her iftar programinda ve her kanalda insanlar bagiriyor yapmayin bu sirk kosmaktir bu imani zedeler diye ama dinliyen yok....hal böyleyken zaten yanlis dedigimiz olaylari neden baslik acip sanki islam emrediyormus gibi lanse ediliyor...

Sitelerde Paylaş
"Haklısın sevgilim, bari seni bırakıp ona döneyim" demeyeceğimi biliyordu heralde... :)

Ya sen kız arkadaşının eski sevgilisi için böyle bir övgü cümlesi kurarmıydın? "Vay be hayvan gibi yakışıklı adammış harbi" dermiydin? Bazı kızlar çok saftirik oluyor gerçektende.

Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim Deicide.

Yazdıklarını okuyunca benim de aklıma şu geldi;

(Forum ahalisi yine mi kız arkadaş öyküsü diye kızmayın.)

Yıllar önce katolik bir kız arkadaşım vardı, çok samimi olmadığım müslüman bir arkadaşım "Evlen sen bu kızla, müslüman olur, çok büyük sevap kazanırsın" demişti. Ben "onun dininde de aynı şekilde sevap kazanma varsa ve o benimle bu yüzden evleniyorsa beni sevmiş de evlenmiş mi olur, yoksa sevap kazanmak için külfete girmiş mi olur?" diye sordum. Tabi ben "arkadaşım ben dinsizim, bana ne dininden" deyip tartışma başlatmak istemiyorum.

Müslüman ailede doğanın, müslüman ailede doğmayana ne üstünlüğü vardır da bir kafiri imana getirince sevap kazanır? Müslüman ailede doğan hangi hukuka dayanarak diğerine üstünlük sağlar?

Burada sakatlık dayanağın bozukluğundan kaynaklanıyor. Birileri yoktan değer var ediyor ve hiçbir dayanağı/karşılığı olmayan "Allah'a imanı" değer olarak kabul ediyor. Bu kalpazanlıktır; karşılığı olmayan değer var etmektir. Ponzi scheme gibi birşey.

Sitelerde Paylaş
bilgehan arkadaşım merhaba sana bir soru sormak istiyorum sizce insanın bu dünyada bir amacı varmıdır? Eğer varsa nedir cevaplarsanız sevinirim:)

Hayır, insanın önceden belirlenmiş bir amacı yoktur.

Ancak insanlar birikimleri ile kendilerine bir amaç edinirler. Herkesin amacını bilemem, ama benim amacım şudur; dünyayı tüm canlılar için daha yaşanabilir bir yer haline getirmek.

Sitelerde Paylaş
köle de olabilir çanak çömlekte

Kur'an'ın ne kadar zararlı ve yanlış şeyler aşılayan bir kitap olduğu ortada... Allah Kur'an göndereceğine keşke "insan hakları evrensel beyannamesi" gönderseymiş bu arkadaşlara... Bu beyannamenin tek eksik yönü ise tüm dinleri bir kabul etmesi ve tüm dinlere özgürlük önermesidir...

Oysa hıristiyanlık ve islam gibi İbrahimi dinler, budizm ile bir kabul edilemez... İbrahimi dinlerin insanlığa zararları çok büyüktür ve bu dinlerin kademeli olarak, eğitim ve felsefe tahsili yoluyla sönümlendirilmesi gerekir...

Sitelerde Paylaş
bilgehan arkadaşım merhaba sana bir soru sormak istiyorum sizce insanın bu dünyada bir amacı varmıdır? Eğer varsa nedir cevaplarsanız sevinirim:)

Ateistlere göre insan tesadüfen meydana gelmiştir.Amacı yoktur yani.Ne saçma bir düşünce.

Allah yolunda savaşın ve bilin ki Allah, her şeyi işitir ve bilir. Bakara : 244

Herhangi bir şey yolunda savaşacaksanız eğer gezegeni ve diğer canlıları korumak için mücadele edin; onu bunu, sizden olmayanı öldürmek, kafasını kemek, cizye alıp köle yapmak için değil...

İnsanın temel amacı ise diğer tüm memeliler gibi neslini sürdürmektir... İnsanın diğer canlılardan daha fazla zeka ve muhakeme yeteneği kazanmış olması, diğer canlıları koruyup gözetme anlamında ona ekstra sorumluluklar da yüklemektedir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...