Jump to content

Atatürk'ün olmadığını düşünün

Recommended Posts

Toplum olarak hemen provake oluyoruz. Bundan dolayı, Trabzon'da, Bozhüyük'te son olarak Erzurum'da provake olanlar sahneye çıkmıştı.. Maşallah, toplumun aydın kesimlerinden oluştuğu iddia edilen ateistlerde hemencecik provake oluyorlar. Bu kadar provake oluyorsanız ne demeye tartışmalara atlıyorsunuz. Gerçi çoğunuzun, tartıştığı da yok. Direk hakaretler küfürler savruluyor... İy iki tabuları yıkmışsınız, iyiki ateistsiniz, iyi ki özgür insansınız...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

işte müthiş(!) bir başlık

bu denklemde atatürkü bu kadar önemli bir noktaya sabitleyen görüşlerden bıktım yahu

bir atatürk olmasaydı fazla bir şey değişmezdi deyiwerinde artık ciddi bir tartışma yaratabilelim

mesela şahsi kanaatim o olmasaydı daha kötü bir noktada olabilirdik yönünde

ama bu neyi değiştirir sadece asıl bakmamız gereken bütüncül resmi kaçırıyoruz

lütfen tartışmayı kişilerden we moderen yorumlardan kurtaralım

Sitelerde Paylaş
işte müthiş(!) bir başlık

bu denklemde atatürkü bu kadar önemli bir noktaya sabitleyen görüşlerden bıktım yahu

bir atatürk olmasaydı fazla bir şey değişmezdi deyiwerinde artık ciddi bir tartışma yaratabilelim

mesela şahsi kanaatim o olmasaydı daha kötü bir noktada olabilirdik yönünde

ama bu neyi değiştirir sadece asıl bakmamız gereken bütüncül resmi kaçırıyoruz

lütfen tartışmayı kişilerden we moderen yorumlardan kurtaralım

bir ulusun koca geleceğini bir kişiye endekslemek..

o kişi olmasaydı.. o ulusun çoktan maf olup gitmiş olacağını idda etmek..

helede bunu forumda idda edenlerin çoğunluğu ateist yani bilimsel olmayı savunan kişiler olunca .. ortaya müthiş bir tutarsızlık çıkıyor..

atatürk olmasaydı...hiç bir şey olmazdı (iyi anlamda) demek bilimsel bir tutumsa... ya bilim dediğimiz şeyde bir tuhaflık var... yada o kişi gerçekte hiçte bilimsel bir tutum içinde değil..

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
jadı bu topraklarda yaşayan toplumla diğer arabistan halklarını birbirine benzetmek pek doğru değil..

osmanlı topraklarında yaşayan halkının tamamının arap beyinli olduğunu sanmak.. ve bunu değiştiren kişinin atatürk olduğunu kabul etmek pek gerçekçi değil..

bu topraklarda arap kültürünü özümsemiş insanlar olduğu kadar bir çok farklı kültürden insanında yaşadığı bir yer..

hristiyanıda var, yahudiside,,, rum kültüründende gelen var... ermeni kültüründende,,türkü var,, kürdü var, lazı var çerkezi var..

.

en basitinden içinde 20 milyona yakın alevi kültüründen insan barındıran bir topluluğun atatürk olmasaydı kesinlikle şeriatçı eğilimli bir sisteme yönelirdi demek.. bu topraklarda yaşayan halkın kültürünü inkar etmek olur..

bakın ta 1300, 1400 yıllarda bu topraklarda yaşamış ve topluma klavuzluk etmiş bazı şahsiyetlerin düşüncelerine bakıldığında,, pekte arap beyinli olmadıklarını göreceksiniz...

bu ülkede iyi şeyler ve değerli kazanımlar varsa... şunu bilinki bu halk bugüne kadar bunların bedelini öde ödeye kazandı

Hilafetle yönetilen, halkın ezici çoğunluğunun okuma yazma bilmediği, Asyatik Küçük üretim tarzını hakim olduğu ilke bir toplumduk. Egemen kültür elbette ki Arap kültürü olan İslamdı. Halk kitleleri kendi yörelerinde birbirinden kopuk bir yaşam sürüyordu. Atatürk çok hassas bir tarihi anda ortaya çıktı, mücadeleyi örgütledi, orduyu düzenledi ve halkını birleştirdi. Senin yadsıdığın liderin rolü yaşamsal bir önem taşır. O olmasaydu kaosa teslim olurdu ülke. Büyük kıyımlar olur ve mücadeleyi kaybederdik.

Alevilere gelince TR'deki Alevilerin sayısı 20 milyon değil taş çatlasa 5 milyondur. Etkinlikleri sadece yerel düzeyde kalmıştır ve tarih boyunca katledilmişlerdir. Bilgilerin yanlış. Umarım bunları kasıtlı yapmıyorsundur; çünkü artık kasten bilgi çarpıtmaya çalıştığını düşünmeye başlayacağım.

Sitelerde Paylaş
Decide bey çok saçmalamışsınız.İmparatorluk vizyonuymuş, matbaayı 300 yıl boyunca topraklarına sokmayan imparatorluğun ben...

Ben Osmanlı Devletinin hiçbir kusurunun olmadığını söylemedim ki.. Yalnızca tek taraflı ve inkarcı bir bakış açısıyla bakmayalım diyorum. Neden söylenenlerdeki esas amacı algılamaya çalışmıyorsunuz da uç noktalara çekip haklı çıkmaya çalışıyorsunuz?

Osmanlı devletinin son döneminde üretim yapan tek bir fabrika varmıydı? Ne üretiyordu bu insanlar?

Bursa'nın Avrupa'daki en önemli dokuma merkezlerinden biri olduğundan, buradan bütün Avrupa'ya her türlü iplik, kumaş ve dokuma ürünlerinin ihraç edildiğinden haberin var mıydı? Bugün sözlüklerde dilimize İngilizce'den geçtiği belirtilen makrame diye bir sözcük var. "Kalın iplikle elde örülmüş iş" anlamına geliyor. İngilizce'ye Fransızca'dan, Fransızca'ya da İtalyanca'dan geçmiş meğer.. "Oya işlemeli mendil" anlamına geliyormuş. Oya işlemeli mendilin kendisi de İtalya'ya zaten Bursa'dan geliyormuş. 1680 yılında Meninski'nin yazdığı Türkçe-Arapça-Farsça sözlükte bu sözcük Türkçe olarak belirtilmişmiş meğer! "“mendil, ter bezi, el havlusu" demekmiş.. Arapça kökten türediği anlaşılan bir sözcük ama tıpkı tayyare gibi Arapça değil, Türkiye'de türemiş bir sözcük.

Böyle şeylerle kendinizi boş yere kandırmayın, biraz batılıların tahine odaklanın bence. O toplumlar nasıl zenginleşmiş, demokratlaşmış, sahip oldukları değerleri hangi süreçlerin sonucunda edinmişler bunları anlamaya çalışın benim tavsiyem.

İşte bu yaklaşımı eleştiriyorum.. Bir tarafı hiçe sayıp, diğer tarafa odaklanmak. Yanlış olan tam da bu.

Sitelerde Paylaş
Alevilere gelince TR'deki Alevilerin sayısı 20 milyon değil taş çatlasa 5 milyondur. Etkinlikleri sadece yerel düzeyde kalmıştır ve tarih boyunca katledilmişlerdir. Bilgilerin yanlış. Umarım bunları kasıtlı yapmıyorsundur; çünkü artık kasten bilgi çarpıtmaya çalıştığını düşünmeye başlayacağım.

bu ülkenin, doğusundan tut egesine,, güneyden tut, karadenizine,, iç anadolusuna kadar, dört bir yanında .. köyü olan bir topluluğun sayısının taş çatlasa 5 milyon kadar olduğunu idda etmek.. ne kadar doğru??? alevilerin taş çatlasa 5 milyon kadar olduğuna nasıl kanahat getirdin?? ben sana bu ülkenin 80 vilayetinin 60 tan fazlasında alevi köyleri olduğunu söylesem..bunu damı yalanlayacan..???

asıl ben sana daha çarpıcı bir şey söyleyeyim... atatürk, bektaşi bir ailenin çocuğudur.. o ezanı türkçe okutmaya kalkışması,, vb çoğu eyleminin arkasında.. bektaşi kökenli biri olmasının etkisi var..

Sitelerde Paylaş
bu ülkenin, doğusundan tut egesine,, güneyden tut, karadenizine,, iç anadolusuna kadar, dört bir yanında .. köyü olan bir topluluğun sayısının taş çatlasa 5 milyon kadar olduğunu idda etmek.. ne kadar doğru??? alevilerin taş çatlasa 5 milyon kadar olduğuna nasıl kanahat getirdin?? ben sana bu ülkenin 80 vilayetinin 60 tan fazlasında alevi köyleri olduğunu söylesem..bunu damı yalanlayacan..???

asıl ben sana daha çarpıcı bir şey söyleyeyim... atatürk, bektaşi bir ailenin çocuğudur.. o ezanı türkçe okutmaya kalkışması,, vb çoğu eyleminin arkasında.. bektaşi kökenli biri olmasının etkisi var..

Al sana milliyetin bir haberi:

"'Aleviyim' diyenlerin sayısı 4.5 milyon

Araştırmadan elde edilen verilere göre Alevi nüfusu, yetişkinler arasında 2 milyon 895 bin kişiye denk geliyor. 18 yaş altı nüfus da dahil edildiğinde, tüm Türkiye'deki Alevilerin sayısı yaklaşık 4.5 milyon çıkıyor

48 BİN KİŞİYLE YÜZ YÜZE KONUŞULDU

BİZ KİMİZ? - 3

KONDA'nın Tarhan Erdem'in yönetiminde Milliyet için yaptığı araştırmanın tahminlerden uzak bilimsel verilerle ortaya çıkarmayı hedeflediği önemli bir alan da Türkiye'de din ve mezhep aidiyetlerine ilişkin dağılımdı.

Kişilerin kendilerini ait hissettikleri din ve mezhep sorusuna verdikleri yanıtlardan Türkiye nüfusunun yüzde 99'unun Müslüman olduğu, mezheplere göre bakıldığında toplumun yüzde 82'sinin Sünni-Hanefi, yüzde 5.73'ünün Alevi-Şii olduğu görülüyor.

Buna göre, üzerinde tahminler yürütülen Alevi nüfusu, yetişkinler arasında 2 milyon 895 bin kişiye denk geliyor. Erişkinlere 18 yaş altı nüfus da dahil edildiğinde, tüm Türkiye'deki Alevilerin sayısının 5 milyona yaklaştığı (4 milyon 587 bin) sonucuna ulaşılıyor.

Diğer bir çarpıcı sonuç da, nüfusun yüzde 9.06'sının Sünni-Şafiilerden oluşmasıdır.

....

Atatürk'ün Bektaşi kökenli olduğunu nereden çıkardın? Sen hangi kaynaklardan okuyorsun?

Annesinin son derece tutucu olduğunu ve evde sürekli Kuran okuttuğunu biliyoruz. Alevilerde bu tip ritüeller olmaz. SAdece cvap vermiş olmak için yazacaksan hiç yazma. Sana bir şeyler anlatmaya çalışıyıoruz; ama artık anla sen de!

Sitelerde Paylaş

Araştırmadan elde edilen verilere göre Alevi nüfusu, yetişkinler arasında 2 milyon 895 bin kişiye denk geliyor. 18 yaş altı nüfus da dahil edildiğinde, tüm Türkiye'deki Alevilerin sayısı yaklaşık 4.5 milyon çıkıyor

BİZ KİMİZ? - 3

KONDA'nın Tarhan Erdem'in yönetiminde Milliyet için yaptığı araştırmanın tahminlerden uzak bilimsel verilerle ortaya çıkarmayı hedeflediği önemli bir alan da Türkiye'de din ve mezhep aidiyetlerine ilişkin dağılımdı.

Kişilerin kendilerini ait hissettikleri din ve mezhep sorusuna verdikleri yanıtlardan Türkiye nüfusunun yüzde 99'unun Müslüman olduğu, mezheplere göre bakıldığında toplumun yüzde 82'sinin Sünni-Hanefi, yüzde 5.73'ünün Alevi-Şii olduğu görülüyor.

Buna göre, üzerinde tahminler yürütülen Alevi nüfusu, yetişkinler arasında 2 milyon 895 bin kişiye denk geliyor. Erişkinlere 18 yaş altı nüfus da dahil edildiğinde, tüm Türkiye'deki Alevilerin sayısının 5 milyona yaklaştığı (4 milyon 587 bin) sonucuna ulaşılıyor.

Diğer bir çarpıcı sonuç da, nüfusun yüzde 9.06'sının Sünni-Şafiilerden oluşmasıdır.

....

Atatürk'ün Bektaşi kökenli olduğunu nereden çıkardın? Sen hangi kaynaklardan okuyorsun?

Annesinin son derece tutucu olduğunu ve evde sürekli Kuran okuttuğunu biliyoruz. Alevilerde bu tip ritüeller olmaz. SAdece cvap vermiş olmak için yazacaksan hiç yazma. Sana bir şeyler anlatmaya çalışıyıoruz; ama artık anla sen de!

İyi güzel diyorsun da yok mu bunun bi linki kardes,ne zmaan yapılmıs arastırma biraz daha ayrıntı ver

tarihinde palacio tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

BİZ KİMİZ? - 3

seninle tartışmanın anlamsız olduğun bu verdiğin şeyden belli..

azıcık akıl ..

bu adam türkiyenin hangi vilayetlerine gidip anket yapmış... hepsni dolaşmış mı???

zaten kendisi itiraf etmiş... 48 bin kişiyle yüz yüze konuşuldu.. diye.... gerçih ben rakamın 48 bin olduğunada inanmıyorum...

48 bin kişiyle yapılan bir ankete dayanarak.. bu ülkede yaşayan alevilerin sayısının 4-5 milyon olduğunu idda etmek bilimselse .. hay o biliminiizn içine edeyim...

70 milyondan fazla insanın yaşadığı bir ülkede 48 bin kişiyle yapılan ankete dayanarak.. alevilerin sayısı saptanıyorsa..hella olsun vallah..

eminimki bu adam çoğu alevi köyünün yanındna bile geçmemiştir... hangi ilde hangi köyler alevi.. ondan bile haberi yoktur..

atatürkün bektaşi bir aileden geldiğini bilen biliyor..... bu gerçek bu ülkede açık şekilde dile getirilmiyorsa.. bu sadece sunnü toplumun bu ülkede egemen olmasından başka bir şey değil....

bunuda deninle tartışacak değilim... artık her türlü bilgiye ulaşmanın mümkün olduğu bir çağda yaşıyoruz

bu konuda samimiysen.. gider araştırırsın... kendin öğrenirsin gerçeği..

Sitelerde Paylaş

bu anket yapan kişi büyük ihtimal.. her vilayetin şehir merkezlerinde belli sayıda kişiye sorarak anket yaptı..

oysaki.. şehir merkezlerindeki dağılımla,, ilçe ve köylerdeki dağılım birbiriyle uyuşmaz... ve alevi nüfüsün büyük çoğunluğu köylerdedir..

mesela sen giresun şehir merkezine gidip önüne çıkan 100 kişiye sorsan.. O , 100 kişiden karşına alevi çıkma ihtimali 15 te birdir..

oysa köylere gidip sorsan... bu sefer 10 da 2 ye çıkar alevi sayısı.. yani 15 te 3 çıkar..

alevilerin en yoğun olduğu iller olan,, tunceli,malatya ,erzincan , sivas, amasya, çorum, tokat, maraş.. vilayetlerin şehir merkezlerine gitsen... örneğin sivas merkezde önüne gelen 100 kişiye sorsan... 10 da 2 aleviye denk gelirsin

oysa köylere gitsen.. 10 da 5 ten fazladır bu dağılım..

ayrıca şuda var.. alevi toplumu bir çok yaşanan olaydan dolayı kimlilerini hep gizlemeye alışmışlardır.. bu tür kimlik araştırmalarında arkada bir art niyet sezinlediklerinden genelde.. alevi olduklarını söylemezler...

tarihinde deicide tarafından düzenlendi
İlgili mesaj daha önce silinmiş olduğu için
Sitelerde Paylaş

Gavs,

Öyle ya da böyle, karşı taraf sonuçta işi istatistik olan ciddi bir şirketin yaptığı bir araştırmayı getirmiş. Bu arada bu kuruluş, önceki seçim sonuçlarını en isabetli tahmin eden kuruluş, onu da anımsatayım.. Şimdi bu araştırmayı beğenmeyebilir, mutabık olmayabilirsin. Ama bunun yöntemi, "Giresun'a git, sor", "Malatya'nın köylerini gez..", "Atatürk'ün ailesi Bektaşiydi" gibi itirazlar değil. Çünkü bunların hiçbiri bu araştırmayı çürütmez. Böyle bir araştırma, ancak benzer bir araştırma ile sınanarak çürütülebilir. Elde başka sayısal veri yoksa bu türden itirazların heposi havada kalır. Ayrıca araştırmanın yöntemini ve ayrıntılarını bilmeden, "bunu şehirlerde yapmışlrdır", "İstanbul'da yapılmıştır".. gibi varsayımlarda bulunup, bu varsayımlar üzerinden itiraz etmen de başka bir mantık hatası.. Buna "straw man" diyoruz. Yani karşı taraf üzerine önce varsayım kurma, sonra bu varsayımlara dayanarak eleştirme..

İşi kamuoyu araştırmaları yapmak olan ve bundan para kazanan bir şirketin böyle bir araştırmayı sadece büyük kentlerde yaşayan deneklerle yapmış olması makul olabilir mi? Böyle basit hatalar yapan bir şirkete kim avuç dolusu para verip esas para kazandığı konularda, ürün, marka, tüketici eğilimleri vs türünden araştırmalar yaptırır? Gazetelerde yayınlanan kamuoyu araştırmaları bu şirketlerin vitrinidir. Eğer sadece bir tek araştırma için kurulmuş bir tabela şirketi değil de, bu piyasada iş yapan ciddi bir şirketse, ki bu öyle, seçim anketi gibi, sosyo ekonomik araştırmalar gibi işlerde bu şekilde bariz hataları asla yapmazlar.

Sitelerde Paylaş
İşi kamuoyu araştırmaları yapmak olan ve bundan para kazanan bir şirketin böyle bir araştırmayı sadece büyük kentlerde yaşayan deneklerle yapmış olması makul olabilir mi? Böyle basit hatalar yapan bir şirkete kim avuç dolusu para verip esas para kazandığı konularda, ürün, marka, tüketici eğilimleri vs türünden araştırmalar yaptırır? Gazetelerde yayınlanan kamuoyu araştırmaları bu şirketlerin vitrinidir. Eğer sadece bir tek araştırma için kurulmuş bir tabela şirketi değil de, bu piyasada iş yapan ciddi bir şirketse, ki bu öyle, seçim anketi gibi, sosyo ekonomik araştırmalar gibi işlerde bu şekilde bariz hataları asla yapmazlar.

öncelikle bu şirketin hangi amaç için ve kimin tarafından yönlendirmesi sonucu bu anketi yapmaya teşebüs ettiğini bilmek lazım..

çoğu zaman bu tip anketler .. o anketi isteyen kişinin varmak istediği yani kamuoyunu yönlendirmek istediği niyetine yarayacak sonuçları ortaya koyar.. türkiye genelinde 48 bin kişiyle yüz yüze yapılan bir anket büyük maliyet gerektirir..

bu kadar büyük bir miktar parayı kim hangi amaç doğrultusunda vermiştir.. bilmek lazım..

ben yinede bu anketin arkasında bir art niyet düşünmeden bir yorum yaptım... şehir merkezlerinden kastım... istanbul, ankara gibi büyük şehirler değildi... her ilin şehir merkezlerini kast ettim..

ayrıca değil türkiyede değil 48 bin kişiye isterse 100 bin kişiyle anket yapın... özellikle şehir merkezlerinde bu anketi hangi mahallede, hangi sokakta yaptığınıza göre farklı sonuçlar verecektir..

türkiyede özellikle şehir merkezlerinde homojen bir dağılım yoktur.. bu yüzden yapılan tüm anketler tamamen bilinçli yapılmadıysa bile... anketin tesadüfen hangi mahalle ve sokakta yapıldığına göre farklı sonuç verecektir....

Sitelerde Paylaş
Gavs,

Öyle ya da böyle, karşı taraf sonuçta işi istatistik olan ciddi bir şirketin yaptığı bir araştırmayı getirmiş. Bu arada bu kuruluş, önceki seçim sonuçlarını en isabetli tahmin eden kuruluş, onu da anımsatayım..

deicide

kondar 2007 seçimlerini en yakın tahmin eden şirket olabilir..ama aynı şirket.. 2004 şeçimleri için AKP ye %55 oy öngörürken, akp o seçimde %41 küsür oy almıştı.. arada 14 puan sapma var..

aynı şirketin 2009 seçimi ilgili tahmininde akp nin türkiye genelinde %47 küsür oy alacağını ön görmüştü ama akp %39 civarı aldı..

bu kondarın akp ile nasıl bir ilişkisi var bilmiyorum ama biraz kurcaladımda aralarında bağ olduğuna dair bir hisse kapıldım

yukarda bahsedilen anket çalışmasının , direk kondarın kendi sitesinde yayınlanan sonuçlarını inceledim..

öncelikle bu çalışmanın 2007 seçimlerinden önce, özellikle alevi kesiminin , diyanet bühçesinden pay. cem evleri gibi taleplerinin ablukaya çıktığı bir dönemde böyle bir çalışmanın yapılmış olması ilginç..

özelliklede çalışmada dikkatimi çeken,, çalışma genel olarak türkiye halkının sosyal yapısı, etnik kökeni ve dini eğilimlerini araştırdığını idda etsede... çalışmanın sonuçlarına baktığımda ,, konu tamamen kürt ve alevi kimliği üzerine yoğunlaştırılmış..

örneğin, türkiyede yaşayan insanların dini mezheplerinin sorgulandığı bölümde... mezheplerin sayısal oranı verilip.... alevi likle ilgili başlık açılıp... alevilik sadece değerlendirilmeye alınmış... diğer mezheplere gelince... hiç bir yorum yapılmamış..

sadece şafilerle ilgili küçük bir açıklanma yapılmış.. ve o açıklamada çok ilginç..

denmiş ki;" hanefilerden sonra en kalabalık mezheb şafilerdir. mezhep tartışmalarında sadece alevilerin değil, sunnulier arasında alevi olmayanlarında dışlandığı idda edilir.. sunniler içinde hanefilerden sonra en kalabalık grup olan şafiler için bu idda kısmen doğruluk payı taşısada,, şafilerin yaşadığı bölgelerin geri kalmışlığı ve egitimsizlik oranın yüksek olması gibi sebeplerden dolayı aralarına temel farkları mezhep temeline oturtmak imkansızdır. şafiler ve hanefiler sunnuliğin birleştirici unsurları etrafından birleşmişlerdir.."

ben bu cümlelerden sonra bu çalışmanın art niyetli olduğunu düşünmeye başladım..

birincisi bu çalışmaya göre türkiye nüfüsün %81 hanefi mezhebine mensup %9 şafi %5 i alevi.

yani bu çalışmada deniyorki.. aleviler sanıldığı kadar çok değil... hatta şafi mezhebine mensup olanlar alevilerin iki katı..

ve ülkede din açısından temelde bir sorun yoktur.. hanefilerden sonra en çok nüfüsa sahip olanlar şafi... ama şafilerlede hanefiler arasında bir fark yok .. ortada pekde diyanet açısından bir sorun yok... demeye getirilmiş.

türkiyede sadece 2-3 bölgesinde yaşayan şafilerin sayısının , türkiyenin her bölgesinde,, 80 ilinin 65 ten fazlasında köyü olan alevilerin iki katı çıkması bir yana..

çalışmada alevilerin yaşadığı bölgeler yoğunluğuna göre sıralanmış...

ve bu çalışmaya göre.. güneydoğuda yaşayan alevilerin sayısı orta anadolu ve batı anoduluda yaşayan alevilerin 5 katı olarak verilmiş.

oysa güneydoğu alevilerin en az yaşadığı bölgelerin başında geliyor... oysa iç ve batı anadolu.. alevilerin en yoğun yaşadığı bölgelerden biri..(. çorum, kırşehir, nevşehir, amasya, kırıkkale .yozgat..).

işin ilginci.. çalışmaya göre doğu anodulu ve güneydoğuda yaşayan alevilerin sayısıyla.... akdeniz, ege, karadeniz, iç anoduluda yaşayan alevi nüfüsü hemen hemen eşit

ama etnik olarak alevileri ayırmaya gelince..

alevilerin %62 sini türk %7 sini arap %22 sininse kürt ve zaza olduğunu idda etmiş.

bence bu iki oran bir kere birbiriyle çelişiyor... eğer güneydoğu ve doğu anoduluda yaşayan alevilerin sayısı diğer klan bölgelerde yaşayan toplam alevi sayısı birbirine bu kadar yakınsa... türk aleviler kürt alevilerin nasıl 3 katı çıkıyor anlayabilmiş değilim..

zaten alevi site ve derneklerine baktım... hepside bu çalışmaya itiraz etmiş.. bu çalışmanın bilimsel olmadığına dar açıklamalarda bulunmuşlar..

Sitelerde Paylaş
bu başlığı din- atatürk kapsamında incelemek ve düşünmek için yazıyorum. ayrıca ben tc yasalarına bağlı ve aykırı olmayan bir kişi olduğumu da belirtip, bazı kesimlerin atatürkün yaptıklarında yanlışlar sunmasını, bunların sorgulanmayışının modern yobazlık olduğunu söylemeleri neticesiyle böyle başlık açma gereği duyuyorum.

atatürk olmasaydı acaba osmanlı mı devam ederdi, halifenin olduğu ,bütün islam aleminin lideri komununda osmanlı devleti mi olurdu. olsa nasıl olurdu. olmasa ne olurdu

Medreselerde, ağır Arapça altında Modern dünyadan Ambargo yemiş, Ermeni, Kürt, Rum, Türk hep beraber birbirmize düşman bombaların altında, canlı bombalar ile kolkola Alaturka bir Afganistan düşün. Bir yandan da Molllar 4 mezhep içtihatçılarını ezberlemeden İman edeeyeciğmizi bizlere anlatıyorlar. :) Atatük olmasa böle olurdu. Post-Modern Atatürk eleştirileri mesnetsiz. Ve bir tepki gibi, onun için silik.

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün eleştirisi ancak iktisadi olarak yapılabilir. Belki Türkiyenin ilerlemesine sebep olamayacak dışa bağımlı kapitalist ekonominin sorumlusu Atatürk'tür denilebilir. Fakat, o dönemde Ulusal ve Milli bir burjuvazi ile kapitalist sisteme entegre olmak amaçlanmıştı. Daha sonra Demokrat Parti, Adnan Menderes hükümeti ile tamamen Emperyalist düzene mahkum bie burjuvazi ile kapitalist sisteme dahil olundu. Çünkü Adnan Mendersin kendisi İş adamıydı. Sonuçta Atatürk döneminde yapılabilecek her şey belki de optimum düzeyde yapılmıştır.

Sitelerde Paylaş
Gavs abicim paranoid şizofren olan benim,milletin beni anlayamaması lazım . Beni anladılar seni anlayamadılar.

Ayrıca her bektaşi aileden gelen bektaşi mi oluyor. Ateistforumda,ateist aileden gelen kaç kişi var?

elbette atatürkün bektaşi bir aileden geliyor olması onun bektaşi eğilimli biri olduğu anlamına gelmez..

ama benim bildiğim şudur ki. bektaşi bir ailede doğan birinin kolay kolay sunnu öğretiyi benimsemesi pek mümkün değildir.

zaten atatürkün sunni islam yorumuna uzak biri olduğu sözlerinden ve eylemlerinden belli oluyor..

attatürkün ailesinin bektaşi olduğuna gelince... bunu merak edenler ilk olarak..

atatürkün babası ali rıza efendinin doğduğu köy olan makedonyanın kocacık köyü ve çevresinin genel olarak bektaşi olduğunu oralarda bir çok bektaşi dergahı olduğunu

özellikle atatürkün babasının makedonaydaki harabati baba dergahıyla ilişkisi olduğunu

atatürkün dedesi olan kızıl ahmet efendinin soy agacının nereden geldiği araştırarak işe başlayabilirler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...