Jump to content

Deprem paniği

Recommended Posts

Bir de sorum olacak Endonezya bina temelleri hangi türde?

Normal-raylı-yaylı-temelsiz?

Bina temelleri,ülkeler arası boyutta o kadar farklı değil,yapı sistemleri farklı olabiliyor.Çelik,betonarme,yığma tuğla,yada ahşap olabilior.Yapı sınıfları ne olursa olsun bütün binaların temelleri olmalıdır.Temelsiz bina olması,o binayı ruhsatsız kaçak yapı sınıfına sokar.Temel sistemleri genelde,mütemadi(sürekli),tekil,radye ve mantar temel olarak sınıflandırabilirz.Zemin durumunda sıvılaşma olan yerlerde kazıklı temel uygulamasına gidilir.

Sitelerde Paylaş
Bilgehan geçmiş olsun diyorum umarım tehlikeli depremler devam etmez; ama Endonezya'da deprem kaçınılmaz, hemde büyük deprem riski hat safhada.

Binadan inerken yaptıklarından dolayı kutlarım, bir çocuğu kurtarmak çok önemli bir olay.

Bir de sorum olacak Endonezya bina temelleri hangi türde?

Normal-raylı-yaylı-temelsiz?

Benim yaşadığım bina tünel kalıp-normal temel.

Ama Japonların, Korelilerin yaptığı uçuk binalar var, uzay gemisi gibi... Onların temelleri raylı felan.

Sitelerde Paylaş
Benim yaşadığım bina tünel kalıp-normal temel.

Ama Japonların, Korelilerin yaptığı uçuk binalar var, uzay gemisi gibi... Onların temelleri raylı felan.

Tünel kalıp binalarda en tehlikeli yerler,merdiven yuvalarıdır.Merdivenler sonradan monte ediliyor.Binada çökme olmaz.En fazla devrilir.bulunduğun yerde bulunmak en iyisi. :)

Sitelerde Paylaş

Allah Yardımcınız olsun.

son 15 senede Türkiye'de gerçekleşmiş kayde değer depremlerin bi' çoğunu yaşadım.

Depremi paratoner gibi çekiyorum.

bi anektod aktarmak isterim.

97 adana-mersin depreminde,

-içeriler çok sıcak olduğundan balkonda yatıyordum.

sabah saat 05:30 sularında aniden uyandım ve dikkatle etrafa bakınmaya başladım. neden bunu yaptım bilmiyorum.

ardından bir uğultu... Deprem oluyordu. hemde şiddetli.

o saatte hayat daha başlamamış.kuşlar bile uçmuyor.sokakta tek bir insan yok.

yerin altından gelen değremin uğultusunu dinledim.

hala kulaklarımda...

bu uğultuyu tarif edebilcek yeterli betimlemeyi yapamam galiba.

Tekrar, Allah yardımcınız olsun BilgehanBengi.

tarihinde ssinnerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...