Jump to content

ŞEYTAN gerçekten taşlanırmı...

Recommended Posts

34/40 Hepsini topladığı gün meleklere, "Şunlar mı size tapıyordu?" der.

34/41 Dediler ki, "Sen yücesin, velimiz (dostumuz) onlar değil, Sensin. Hayır, onlar cinlere tapıyorlardı. Çokları onlara inanıyordu."

Sevgili Epifun melekler ile cinler ayrıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 98
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kehf Suresi 50 Hani, biz meleklere "Âdem'e secde edin" demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis, cinlerdendi. Kendi Rabbinin emrine ters düştü. Şimdi siz, benim beri yanımdan, onu ve onun soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Hem de onlar sizin düşmanınızken. Zalimler için ne kötü bir değiştirmedir bu!

Önce okudugunuzu anlamayı ve kulaktan dolma bilgilere itaat etmemeyi öğrenin. Bundan sonra ne olacaksanız olun.. ister ateist, ister deist, ister müslüman.

Kuran'a göre İblis bir cindir. Cin de Rabbin emrine ters düşen, asi melek demektir.Meleklerin özgür iradesi olmadıgı da yalandır. Bakara 30 bunu açıkca ortaya koyar.

Allah'ın Adem'i yaratmasının nedenlerinden biri melekleri kendileriyle yüzleştirmek ve hain olanlarını ortaya dökmek, kendi içlerinde deşifre etmektir.

Ben neye inandıgımı cok iyi biliyorum da, sen anti-tezini iyi ogren...

Bence sen de iyi öğren... :)

Bakara 34. Ve o zaman meleklere: "Âdem'e secde edin!" dedik, hemen secde ettiler. Yalnız İblis dayattı, kibrine yediremedi, inkârcılardan oldu.

Kehf50. Hani biz meleklere: Âdem'e secde edin, demiştik; İblis hariç olmak üzere, onlar hemen secde ettiler. İblis cinlerdendi; Rabbinin emrinden dışarı çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da onu ve onun soyunu mu dost ediniyorsunuz? Oysa onlar sizin düşmanınızdır. Zalimler için bu ne fena bir değişmedir!

İblis cin midir,melek midir belirsiz ve kehf suresine göre de olsa bakaraya göre de olsa iblis cin ise meleklerin arasında ne işi var ve Al-Lah neden kendisini dinlemedi diye yakınıyor?,eğer cinse zaten ona söylememiştir..neden dinlesin? :) eğer melekse o zaman neden "cinlerdendi" demiş?

Kuran'a göre cinler de neredeyse insanlar gibidir.Şeytanınsa ne olduğu belli değildir.

Zâriyât 56

Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

Ahkâf 29

(Mekkî 66) Hani cinlerden bir gurubu, Kur'an'ı dinlemeleri için sana yöneltmiştik. Kur'an'ı dinlemeye hazır olunca (birbirlerine) "Susun" demişler, Kur'an'ın okunması bitince uyarıcılar olarak kavimlerine dönmüşlerdi.

Sitelerde Paylaş

34/41 Dediler ki, "Sen yücesin, velimiz (dostumuz) onlar değil, Sensin. Hayır, onlar cinlere tapıyorlardı. Çokları onlara inanıyordu."

'Kuranda kapanmak yoktur' diyen birine mi anlatıyorsun? Biz 3 saat uğraştık!

Sitelerde Paylaş
Şeytan taşlama İslam öncesinden kalan bir ritüeldir.

İslam putperestliğin devamıdır.

İlginç olarak şeytan Hristiyanlıktaki şeytan'dan çok farklıdır.

İslam'ın şeytanı kıyamet günü cennete dönecektir.

Zaten kendisi iblis denen bir melektir.

cennete gitceğini ilk defa duydum bunu neye dayandırarak söyledin ki bütün müslümanlar cehenneme gitceği kaanatinde.

Sitelerde Paylaş
A'RAF SURESİ

7nci sure: 7:15

Şeytan Allah'dan insanların diriltileceği güne kadar izin iser.

Kıyamet gününde şeytan cennete gidecektir.

A'raf 14.

Ve bu izni koparır:

A'raf 15:

Buyurdu. Süre verilenlerdensin!

HACI

"Süre verilenlerdensin" demek cennete gideceği anlamına mı geliyor? Böyle hastalıklı bir düşünce olsa olsa tasavvuf, spiritualism vs. gibi temelini diyalektik/ polarite felsefesine oturtmuş bir öğretinin eseri olabilir. Kötüyü dünyevi bir yanılsama olarak gösterir çünkü... İblis "Bana, tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver," diyor. Tanrı da bunun için süre tanıyor. Yani İblis'i insanları kendileriyle yüzleştirmek için kullanıyor.

Kuran'a göre İblis ve ona uyan sonra da hatasını fark edip af dilemeden ölen herkes cehennemliktir.

Araf 18 Allah buyurdu: "Çık oradan. Yenik düşmüş ve kovulmuş olarak. Onlardan sana uyan olursa yemin olsun ki, cehennemi tamamen sizden dolduracağım."

Siz yapmayın bari bunu Hacı :)

Sitelerde Paylaş
'Kuranda kapanmak yoktur' diyen birine mi anlatıyorsun? Biz 3 saat uğraştık!

Bana inanmıyorsun pekala...

"Dinsavar" a sorabilirsin.

Gerçi o da daha önce defalarca kelime kelime açıkladı ilgili ayetleri. Bir daha ugrasır mı bilmem.

Arşivden arat iletilerini istersen.

Sitelerde Paylaş
Bana inanmıyorsun pekala...

"Dinsavar" a sorabilirsin.

Gerçi o da daha önce defalarca kelime kelime açıkladı ilgili ayetleri. Bir daha ugrasır mı bilmem.

Arşivden arat iletilerini istersen.

O zaman dinsavar la birlikte bana neden şii veya sunni mezheplerinin alt mezheplerine bile bakmaksızın tüm islam ülkelerinde kadınların kapandığını açıklayabilirmisiniz? Onların hepsi bu kanunu allahtan ayrıca mı download etmiş yoksa birbirlerine bakarak kendilerimi uydurmuşlar? Müslümanlarla ben de alay ediyorum ama seninki hepten hakeret. Bir tanesi de çıkıp gık demedi islam alemini savunmak sanki bana kaldı.

Sitelerde Paylaş
İşte söylemeye çalıştığım budur.

Tipik cahil müslüman ayakları cevap veremeyince karala.

Ama unutma bunlar senin için d e ğ i l.

Cinlerin tanımını bekliyorum.

Xislam,

Cin= Xmelek

Umarım artık anlaşılmıştır. :D

En azından biraz düşününce anlayabileceğin hale gelmiştir.

Cin Suresine gelirsek, 1-15 arasındaki ayetler cinlerin kendileri hakkındaki iddialardan oluşmakta. Ayetlere bakarsan görürsün "tırnak içerisinde" yazılmış zaten. Kuran'ı dinlediklerini şaşırtıcı bulduklarını, inandıklarını söylüyorlar ve bir takım itiraflarda bulunuyorlar (Örneğin İsa'ya Tanrı'nın oğlu demenin, Lat,Uzza, Menat'a Tanrı'nın kızları

demenin İblis'in -bizim beyinsiz- işi oldugunu itiraf ediyorlar) ve tek tanrılı dinleri çok tanrılı dinlere çevirmenin kendi işleri oldugunu yumurtlamış oluyorlar.

Bu ayetlerden cinlerin içlerinde pek iyi kalpli müslüman olanlarının oldugu anlamı katiyen çıkmaz.

Çunku bu ayetler bizlere Allah tarafından verilen ve dogrulugunda şüphe olmayan bir bilgiyi degil, Kuran'ın indiği donemde gercekleşen tarihi bir bilgiyi verebilir ancak.

Cinler böyle demiş mi? Evet demiş... Bu kadar... Bu konuda yorumda bulunup "cinlerden de müslümanlar" var demek yorumda bulunmak ve zanna uymak olur. Bir şey oldugunu iddia etmekle, gercekten oyle olmak arasında daglar kadar fark vardır...

Bizim elimizdeki çok net bilgi şudur:

Gün olur şöyle diyerek onları huzurunda toplar: "Ey cinler/görünmez varlıklar topluluğu! Şu insanlara gerçekten çok ettiniz/insanların birçoğuna göz diktiniz." Onların insanlardan olan dostları şöyle derler: "Rabbimiz, kimimiz kimimizden yararlanmıştı. Bizim için belirlediğin sürenin sonuna geldik." Buyurur ki: "Barınağınız ateştir. Dilediğim zamanlar hariç orada süreklisiniz." Senin Rabbin Hakîm'dir, Alîm'dir. (En’am, 128)

Kesinlikle diyebiliriz ki her ne sebeple olursa olsun cinlerle iletişim kurmak, iyi niyetle de olsa faydalanmak vs. yasaktır.

Kuran'dan bir çelişki bulamayacagını anla artık ve git hadis-mezhep savunurlarıyla tartış... belki o zaman istediğini elde edebilirsin...

Sitelerde Paylaş
"Süre verilenlerdensin" demek cennete gideceği anlamına mı geliyor? Böyle hastalıklı bir düşünce olsa olsa tasavvuf, spiritualism vs. gibi temelini diyalektik/ polarite felsefesine oturtmuş bir öğretinin eseri olabilir. Kötüyü dünyevi bir yanılsama olarak gösterir çünkü... İblis "Bana, tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver," diyor. Tanrı da bunun için süre tanıyor. Yani İblis'i insanları kendileriyle yüzleştirmek için kullanıyor.

Kuran'a göre İblis ve ona uyan sonra da hatasını fark edip af dilemeden ölen herkes cehennemliktir.

Araf 18 Allah buyurdu: "Çık oradan. Yenik düşmüş ve kovulmuş olarak. Onlardan sana uyan olursa yemin olsun ki, cehennemi tamamen sizden dolduracağım."

Siz yapmayın bari bunu Hacı :)

Sizin okuma yazmanız var mı?

A'raf 14: Dedi: İnsanların diriltileceği güne kadar bana süre ver.

A'raf 15:Buyurdu: Süre verilenlerdensin...

Bu sureleri Şeytan'ın sonunda cennete döneceğinden başka nasıl açıklayabilirsin?

Yukardaki açıklamaların yetersiz..

Ve yanlış..

Kur'an'a göre şeytan cennetliktir..

HACI

Sitelerde Paylaş

Hayır sevgili Macchiato. Bu ayet de benim savımı destekliyor.

Monoteist dinlerin çok tanrılı pagan-ruhçu dinlere dönüşmesine, bunun İblis'in ve onun soyu cinlerin (isyankar xmeleklerin) işi olmasına atıf var.

Örneğin İsa'ya Tanrı'nın oğlu demenin, Lat,Uzza, Menat'a Tanrı'nın kızları demenin bile İblis'in -bizim beyinsiz- işi oldugunu itiraf ediyor cinler Cin Suresi'nde...

Sitelerde Paylaş

Macci seni tebrik ediyorum bir ateist olmana rağmen güzel gözlemin için..

Selam..

Sitelerde Paylaş
Sizin okuma yazmanız var mı?

A'raf 14: Dedi: İnsanların diriltileceği güne kadar bana süre ver.

A'raf 15:Buyurdu: Süre verilenlerdensin...

Bu sureleri Şeytan'ın sonunda cennete döneceğinden başka nasıl açıklayabilirsin?

Yukardaki açıklamaların yetersiz..

Ve yanlış..

Kur'an'a göre şeytan cennetliktir..

HACI

Benim okuma yazmam üç dilde var da...

Sizin olmamasına çok şaşırdım. Sizi farklı biliyordum.

Böyle spekülatif bir iddiada bulunan sizsiniz. İspatlamak da sizin göreviniz, o halde..

Sitelerde Paylaş
Xislam,

Cin= Xmelek

Umarım artık anlaşılmıştır. :D

En azından biraz düşününce anlayabileceğin hale gelmiştir.

Cin Suresine gelirsek, 1-15 arasındaki ayetler cinlerin kendileri hakkındaki iddialardan oluşmakta. Ayetlere bakarsan görürsün "tırnak içerisinde" yazılmış zaten. Kuran'ı dinlediklerini şaşırtıcı bulduklarını, inandıklarını söylüyorlar ve bir takım itiraflarda bulunuyorlar (Örneğin İsa'ya Tanrı'nın oğlu demenin, Lat,Uzza, Menat'a Tanrı'nın kızları

demenin İblis'in -bizim beyinsiz- işi oldugunu itiraf ediyorlar) ve tek tanrılı dinleri çok tanrılı dinlere çevirmenin kendi işleri oldugunu yumurtlamış oluyorlar.

Bu ayetlerden cinlerin içlerinde pek iyi kalpli müslüman olanlarının oldugu anlamı katiyen çıkmaz.

Çunku bu ayetler bizlere Allah tarafından verilen ve dogrulugunda şüphe olmayan bir bilgiyi degil, Kuran'ın indiği donemde gercekleşen tarihi bir bilgiyi verebilir ancak.

Cinler böyle demiş mi? Evet demiş... Bu kadar... Bu konuda yorumda bulunup "cinlerden de müslümanlar" var demek yorumda bulunmak ve zanna uymak olur. Bir şey oldugunu iddia etmekle, gercekten oyle olmak arasında daglar kadar fark vardır...

Bizim elimizdeki çok net bilgi şudur:

Gün olur şöyle diyerek onları huzurunda toplar: "Ey cinler/görünmez varlıklar topluluğu! Şu insanlara gerçekten çok ettiniz/insanların birçoğuna göz diktiniz." Onların insanlardan olan dostları şöyle derler: "Rabbimiz, kimimiz kimimizden yararlanmıştı. Bizim için belirlediğin sürenin sonuna geldik." Buyurur ki: "Barınağınız ateştir. Dilediğim zamanlar hariç orada süreklisiniz." Senin Rabbin Hakîm'dir, Alîm'dir. (En’am, 128)

Kesinlikle diyebiliriz ki her ne sebeple olursa olsun cinlerle iletişim kurmak, iyi niyetle de olsa faydalanmak vs. yasaktır.

Kuran'dan bir çelişki bulamayacagını anla artık ve git hadis-mezhep savunurlarıyla tartış... belki o zaman istediğini elde edebilirsin...

Kuranda bizim istediğimizden çok daha fazla çelişki var senin ağlaman bunu pek değiştirmez. Tahminimce şu anda diğer arkadaşlarda ben gibi, senin çelişkilerinle ilgileniyor kuranınkiyle değil. Kuranı lastik şeker gibi yumuşatıyorsun, tekerlek gibi ayni cevaplar arasında dönüyorsun demagojide kötü olduğunu söylemek yalan olur. Tek bildiğim bunları kendi kendine öğrenmediğin. Hangi kesimin öğretisinden geldiğini çok merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş
Şeytan taşlanmaz.

Yani bu kadar taşa rağmen hala daha orada kek gibi dikiliyorsa akıldan zoru vardır ve cezaı ehlıyetı yoktur taşlanmaz. Üç kuruşluk aklı varsa çoktan oradan uzaklaşmıştır yine taşlanmaz.

Şeytan cin midir melek midir sorusuna gelince konuyu daha önce tartışmıştık.

Cinler dumansız ateşten (Hidrojen ile oksıjenın yakılmasından sanırım) melekler nurdan yapılmıştır derler.

Allah meleklere secde edin diyor sonra iblis'e neden secde etmıyorsun diye sesleniyorsa iblis bal gibi nudra yapılmıs olur. Sorun nurdan yapılmıs bır varlık nasıl kötü olabılır noktasında :lol: yalanın bını bır para

Meleklerin nurdan oldugu hangi ayette yazıyor?

Sitelerde Paylaş
Benim okuma yazmam üç dilde var da...

Sizin olmamasına çok şaşırdım. Sizi farklı biliyordum.

Böyle spekülatif bir iddiada bulunan sizsiniz. İspatlamak da sizin göreviniz, o halde..

Daha nasıl kanıtlayabilirim?

Türkçe biliyorsanız yazılanları bir kere daha okuyun..

A'raf suresini de okuyun.. Baştan sona...

Özellikle ilk 30 ayeti..

HACI

Sitelerde Paylaş

7/18 Dedi ki: "Horlanmış ve kovulmuş olarak oradan çık. Onlardan sana uyanlara gelince, hepinizle cehennemi dolduracağım."

Hacı sen bu ayetten ne anlıyorsun?

Bu yetmezse ;

Sad süresinde durum daha nettir...

38/85 "Cehennemi seninle ve onlardan seni izliyenlerle topluca dolduracağım."

İblis'i muaf tutan bir durum yok...

Burda ateistlerin melek cin dersi vermesi de trajikomik. :mellow:

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kuranda bizim istediğimizden çok daha fazla çelişki var senin ağlaman bunu pek değiştirmez. Tahminimce şu anda diğer arkadaşlarda ben gibi, senin çelişkilerinle ilgileniyor kuranınkiyle değil. Kuranı lastik şeker gibi yumuşatıyorsun, tekerlek gibi ayni cevaplar arasında dönüyorsun demagojide kötü olduğunu söylemek yalan olur. Tek bildiğim bunları kendi kendine öğrenmediğin. Hangi kesimin öğretisinden geldiğini çok merak ediyorum.

John Milton kesiminin eğitiminden :D

Antitezi bilince-eski bir spiritualist olunca boyle oluyor...

Kimseden birşey öğrenmedim, yalnızca Kuran okuyorum, Kuran çalışıyorum, objektif olmaya çalışıyorum ve aklediyorum...

İnan bana hiç zor değil...

Sitelerde Paylaş

Sevgili Macchiato;

Cinler meleklerin isyankar, sapmış olanları denmişti.

Bu ayet de her açıdan bunu destekliyor.

Allah , cinler ve melekler arasındaki fiziksel bağlantıdan dolayı, meleklere yönelik olarak bunu soruyor.

Melekler de kendileri gibi itaatkar olanların değil, isyan edenlerinin(cinlerin), insanları saptırdıklarını söylüyor.

Selam.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Macchiato;

Cinler meleklerin isyankar, sapmış olanları denmişti.

Bu ayet de her açıdan bunu destekliyor.

Allah , cinler ve melekler arasındaki fiziksel bağlantıdan dolayı, meleklere yönelik olarak bunu soruyor.

Melekler de kendileri gibi itaatkar olanların değil, isyan edenlerinin(cinlerin), insanları saptırdıklarını söylüyor.

Selam.

He emre he...Başlamışsın yine salak salak fetva vermeye...

Asi olmuş meleklermişmiş...

Nerenden uyduruyorsun bunları?

72:11 salih cinler olduğunu apaçık söyler...Cinler asi olmuş meleklermiş...

Bunu şöyle revize etmeli Emre ANTİSPİRİTUALİST bir dansözdür..Senin gibi düzenbazlara her zaman cevap verilecektir tarafımdan..

Milletin kafasını doldurma abuk sabuk bilgilerle..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...