Jump to content

imtihan sırrı

Recommended Posts

• İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Başlıktaki "sır" ne oldu? Değinmemişsin hiç?

Nasıl "artık sır değil" miş?

Zaten hiç sır değildi ki? :lol:

belki çok iyi anlatamadım.yada anlaşılması zor bir konu.belkide yeni bir konu.

sır sır olmaya devammı edecek dersin:)

benim açımdan sır olmaktan biraz çıktı diyebilirim.

Sitelerde Paylaş
Belki de Allah'i kendi akliniz ve duygulariniz ile bulmayi reddedip korku ve bilimum olumsuz duygulara testlim olarak kendini dinlere vermek

ve boylece gercek Tanriya degil bir puta iman etmek ile bu imtihani gecemeyenler sizsiniz.

Bu kibirinizin odullendirilecegini mi bekliyorsunuz?

evet bu şekilde tanrı putlaştırılmış oluyor.

anlamsız bir din anlamsız bir tanrı.

sadece bizim olduğu için vede avuntu verdiği için inanmak..tanrıyı putlaştırmak oluyor..haklısın.

Sitelerde Paylaş
Allah imtihanı yazılımı yoksa sözlümü yapacak? Eğer yazılı ise test mi yoksa klasik mi ? Hala tutturmuşsunuz bir sınav meselesidir gidiyor.Şartlar eşit olmadığından sınav iptal edildi,duyurulur.

sınav yazılı ve sözlü olacak gibi.

iki melek yazıyor ne yaptığını,nefsine yazıyor ne yaptıysan,birde soracak tabi sana şahitlerin önünde..sende itiraf edeceksin.

değerlendirme nasıl olacak acaba?

öss yerleştirmesi gibimi acaba.:öss de önce kazananlar yerleştiriliyor kalana by by. ahirette önce cehennemin kontenjanına göre yerleştirme yapılıyor galiba.tabi istisnalar var imtihanı geçmesi kesin gözü ile bakılanlar ve bilinenler direk cennete.cehenneme gitmesi kesin olanlar cehenneme.

gerikalanlar önce cehennemin dolması beklenecek.en alt puandan başlanacak galiba cehenneme doldurulmaya..arasırada sorulacak cehenneme.doldunmu?

yok daha varmı.

iyi ozaman gönderin şu puanın altındakileride..

doldumu ?yoooo daha varmı.

iyi gönderin şurdan alttakileride...

doldunmu? yooo..

yeter gözünü toprakdoyursun.

hadi kalan cennete..gibimi acaba.

Sitelerde Paylaş
dünyada ALLAH ın görünmemesi en büyük imtihandır.çünkü şayet görünseydi herkes inanacaktı.bu nedenle görünmemiştirki gerçek inananlar ile inanmayanlar ortaya çıksın ve elmas ile kömür ayrılsın.

Kurana göre allah herşeye kadirdir,herşeyi bilendir.öyleyse allahın inananlarla inanmayanları ayırması için sınav yapmasına ne gerek var ! ;)

Sitelerde Paylaş
İmtihan olmasaydı, şeytan ve nefis ve kötülüklerle mücahede ve mücadele de olmazdı. Böylece, insanın mahiyetine dercedilen tohumlar şeklindeki istidat ve yetenekler gelişmezdi. İnsanın mertebesi melekler gibi sabit kalırdı. Esfel-i safilindeki Ebu cehilin ruhu ile Ala-yı illiyyindeki Ebu Bekir-i Sıddik'in ruhu aynı seviyede kalırdı.

Bu dünya imtihanında belki çoğu kimse sapıtıp yoldan çıkıyor ve cehennme gidiyor. Fakat, kıymet ve ehemmiyet çoklukta değil, kalite ve keyfiyettedir. Mesela, elimizde 100 tane hurma tohumu var. Bu tohumlar, eğer toprak altında kimyevi bir muamele ve mücahedeye tabi tutulmazsa, 100 kuruş değerinde 100 tane tohum olarak kalırlar. Fakat, bu tohumlar, toprak altında kimyevi bir mücahede ve mücadeleye tabi tutulsa ve bu 100 tohumdan 80'i bozulsa ve 20'si ağaç olsa, diyebilir miyiz ki, "bu tohumları ekmemiz kötü oldu" elbette diyemeyiz. Çünkü, 100 kuruş kıymetinde 80 tohumu kaybettik ama, 1000 lira kıymetinde 20 hurma ağacı elde ettik. O 20 tane ağacın verdiği kıymet ve fayda, diğer bozulan 80 tohumun verdiği zararı hiçe indirir. Aynen öyle de, insanlık alemi, insanların güneşleri ve ayları ve yıldızlar hükmünde olan binlerce peygamber ve milyonlarca evliya ve milyarlarca asfiya karşılığında, zararlı hayvanlar hükmünde olan kafirleri ve münafıklar kaybetti. Peygamberlerin ve evliyaların ve asfiyaların insanlık nevine verdiği kıymet ve şeref, diğer kafir ve münafıkların zararlarını hiçe indiriyor.

Kendi düşünce sisteminin biraz olsun dışına çıkamadığın için olaya uzaktan bakamıyorsun.Yeri geliyor allah çok büyük,kudret sahibi;yeri geliyor tohumun kaliteli olup olmadığını anlamak için çoktan seçmeli sınava ihtiyaç duyan bi varlık.Herşeyi böyle yorumlamanı emin ol anlıyorum.Tıpkı buradaki diğer birçok arkadaş gibi.Çünkü hemen hepsi bi zamanlar müslümandı,allaha inanıyordu.Ama sen olaya hiç bir zaman tarafsız gözle;allahın olmadığını,olamayacağını düşünerek bakmadın,bakamıyorsun.

Verdiğin örneğe gelince;

1)Madem allah sınırsız güç,kudret sahibi;tohumun randımanını belirlemek için niye toprağa ekmeğe gerek duyuyor.Hem o tohumların toprağa ekilmemiş olduğunu düşünsek bile,kaliteli tohumda kalitesiz tohumda zaten belli.Senin verdiğin örneği 40 kez tekrarlasak yine iyi tohum meyve,kötü tohum odun verecekti.

2)Dinlerin insanlık namına verdiği kıymet,değer,vs. benim şu dünyada gübre namına canlılara verdiğim .oktan daha fazla değildir.Bu dünyadaki hemen hemen tüm savaşların,işkencelilerin,insanların birbirine yabancılaşmasının nedeni dindir.Haçlı seferleri,yüzyıl savaşları,misyonerlik faaliyetleri,cihad,vs.Sence bu dünyaya hiç din gelmemiş/oluşmamış olsa dünya daha kötü bir yer mi olurdu;yoksa insnaların birbirine daha az yabancılaştığı,daha az savaşın olduğu bi yermi olurdu?

3)Kendi yaşamından binlerce önce ortaya çıkmış bi düşünce sistemine inanmak bu kadarmı ayırıcı,değerli???Daha 200 yıl öncesini bilemezken hele.İnananlar evliyalar,alimler,vs. bu dünyaya bu kadar değerler,kıymetler nelerdir?Diğer taraftan hangi ateist ülke bu dünyaya zarar vermiştir,ortalığı kırıp geçirmiştir?Gel bi bakalım dünayadaki en ateist ülkelere Finlandiya,Norveç,İsveç.Hangisinin bu dünyaya daha fazla zararı var?Abdninmi Norveçinmi?Osmanli devletininmi Finlandiyanınmı?ingiltereninmi İsveçinmi?Hangi ülkelerde yolsuzluk,hırsızlık,cinayet daha fazla sence???

Sitelerde Paylaş
Yargılanmıyorlar, doğru cennete gidiyorlar islam inancına göre... :rolleyes: Bebekler olayı pek o zamanki insanların derdi olmamış nedense...

Bu konuda İslam kelamında ünlü 3 kardeş örneği var. Şöyle:

Kelam ilminde/islam felsefesinde ün sahibi olmuş ve çoğu inananların da kendilerine önder kabul ettiği ‘Ebu’l Hasan el’Eş’ari’, hocası olan Ebu Ali el’Cubbai yanında yaklaşık 40 yıl talebelik yapar. Aşağıda anlatılan kader konusunda hocasıyla ihtilafa düşünce yolları ayrılır.

Birgün hocası Cübbai, halka değişik dini konularda bilgi vermektedir. Bu arada imam Ebu’l Hasan el’Eşari tarafından hocaya, meşhur olan şu üç kardeş meselesi sorulur.

Diyelim ki 3 kardeş dünyaya geldi ve biri büyüyüp Allah’a göre kendine bir yol seçti, hayatını buna göre tanzim edip sonunda öldü. Bir diğeri de bunun tam tersine küfür yolunu seçti ve nihayet kafir olarak can verdi. Üçüncü kardeşse, henüz erginlik çağına gelmeden küçük yaşta vefat etti.

Acaba ahirette bunların yeri ne olacak?

Hoca Ali el’Cübbai şöyle yanıt verir:

Allah yolunda giden kişi cennetin en üst makamlarına erişir.

Kafir olan cehenneme varır.

Çocuksa kurtulanlardan olur, yani cehenneme girmeyecek; ancak yeri de cennetlik olan ağabeyi gibi pek lüx olmayacak der.

Sorulara devam edilir ve şöyle denir:

Peki eger çocuk yaşta ölen kardeş dese ki ‘Allah’ım ben de inanan agabeyimin vardığı yüsek yere girmek isterim’ acaba onun Allah’a böyle bir teklif sunmaya hakkı var mı?

Cübbai şöyle yanıt verir:

" Hayır; böyle bir hak iddia edemez. Çünkü Allah ona, senin ağabeyin kafa yormuş, birçok zorluklara katlanmış, emek vermiş. Sen ise hayata atılmamışsın, küçük yaşta vefat etmişsin. O bakımdan sen onun vardığı makama/ cennete giremezsin."

Tekrar bu konu hakkında sorulara devam edilir ve şöyle denir:

Peki hocaefendi eger çocuk Allah’tan sorsa, ‘Allah’ım, benim günahım yok. Ben erginlik çağına gelmeden sen ruhumu almışsın. Şayet bana fırsat verseydin belki de ben ağabeyimden daha fazlasını yapardım’ acaba Allah bu durumda nasıl bir yanıt verecek?

Cübbai , ’Allah o çocuğa,’Sen yaşasaydın kötü yolda gidecektin. Bunu bildiğim için küçük yaşta ruhunu aldım. Bunu yapmasaydım sen büyüdüğünde günah işlerdin ve sonunda da cehenneme girecektin’ der.

Bu sefer soru kafir olan kişi hakında sorulur Cübbai’den ve şöyle denir.

Peki büyüyüp de günah işleyen, kafir olarak ölen kişi de çocuk yaşta ölen kardeşi gibi,

‘Ey Allah’ım, niye benim de ruhumu küçük yaşta almadın da beni büyüttün ve bu arada ben de günah işleyip bu cehenneme girdim. Sen mademki büyümem halinde günah işleyeceğimi biliyordun neden beni büyüttün?’ diye soru sorar.

Cübbai buna yanıt veremez ve böylece hoca ile talebesinin araları açılır.

Sitelerde Paylaş
insanlar dünyada adaleti bir türlü sağlayamadıkları için yarattıkları öbür dünyaya havale ediyorlar. en azından ilahi adalet sağlanacak deyip rahatlıyorlar. tamamen psikolojik bir olay. bunun allahla hiçbir alakası yok. insanlar bir adalet bekçisi yaratmak istemişler, allah da bu isteğe hizmet ediyor.

allahın doğru düzgün bir yaratma kabiliyeti olsaydı, her daim adalet olurdu. soru neden imtihan var değil, bu allah neden imtihan diye tutturmuş, canımı sıkılıyormuş?

bak resimdeki şahıs ben oluyorum.aynaya baktığımda kendimi ve diğer insanları çok güzel görüyorum.adalet muakkkak sağlanacaktır.allah kimseye hizmet etmez.insanlar allah ın emirlerine boyun eğmeye mecburdur.mesela senin fiziksel özelliklerin sana sorulmadı dimi.bak işte sen çoktan allah a boyun eğdinde haberin yok.adalet konusunda allah ın halim<suçlulara hemen ceza vermeyen, süre tanıyan> müntekim<suçluları cezasız bırakmayan, intikam alıcı> isimlerinin tecelllisi olarak muakkak gerçek adalet sağlanacak herkes hakettiği cezayı bulacaktır.

Sitelerde Paylaş
Kurana göre allah herşeye kadirdir,herşeyi bilendir.öyleyse allahın inananlarla inanmayanları ayırması için sınav yapmasına ne gerek var ! ;)

bu dünya bi okuldur.bu okulun bitiminde iyi ve köyü öğrencileri belli etmek içindir

Sitelerde Paylaş
Herseyi bilen allah beni neden imtihan etmeden cennete veya cehenneme atmiyor.

Yani, nereye gidecegimi en basta biliyor madem, o zaman imtihana ne gerek var?

insanlar belli şeyleri yaşamadan bu mümkün değil.çünkü allah kıyamet günü herkese yaptıklarını gösterecektir.allah a küfreden ayetlerle dalga geçen tiye alan adamın bu hal ve hareketlerini gösterecek ve bu insanın hiç bi mazereti kalmicak.ama allah ın bunu bilmesi iradeye müdahale anlamına gelmez.irade insanın elinde gene.

Sitelerde Paylaş
bak resimdeki şahıs ben oluyorum.aynaya baktığımda kendimi ve diğer insanları çok güzel görüyorum.

Bu söz, Harun25 adlı şahsın avatarının iptalini gerektirir.

Bu tür forumlara üyelerin kendi olduklarını iddia ettikleri resimler ve isim-soyadlarıyla katılımlarına izin verilmemelidir.

Güvenlik ve provakasyon açısından bence son derece önemlidir.

Adminlerin dikkatine..

Sitelerde Paylaş

hak verme olayıyını dar anlamda anlamış herkes.tabi bunun nedeni benim konuyu iyi gösterememem.

bildiğimz hak hukuk olayından yola çıkarak.inanmanında bir hak verme olayı olduğunu anlatmaya çalıştım.hatta lutfetme.

bu dünyada inanabilen insan olabilmek için hakka destek veren birisi olman şart.

iman bişekilde zorunlu kaldığın için kabullendiğin durum değildir.iman hak verme olayıdır.

zaten allahta zorunlu kaldığı için inananları tespit etmeye çalışmıyor.

zorunlu kalmadan hakka bizzat destek veren güç verenleri tespit ediyor.

yani bu dünyada hakka güç vermek istemeyenlerin fırsatı hep olacak.

inanmak isteyenlerde ancak hakka güç vermeyi kabul eden ve isteyenlerin arasından çıkacak.

o yüzden ahiretteki imanın bi önemi kalmayacak.

sadece gerçek inananlar allahı anlayabilir ve onun muhatabı olabilir.

çünkü allah için yaratmak bir mecburiyet değil bir hakverme hatta lutfetmedir.

soyut ve hiçbir gücü olmayan şeylere güçverme hatta lutfetme dir ..varetmek.

hiçbirzaman bu dünyada inanmak için mecbur kalınmayacak.

allaha hakknı vermediğin zaman yani inanmadığın zaman.nankörlük ettiğin zaman .gerçekleri görmediğin zaman cendereye alınmayacaksın bu dünyada..

o yüzdende sen istediğin için başına bela gelmeyecek.allahı göremeyeceksin.

Sitelerde Paylaş
bak resimdeki şahıs ben oluyorum.

Bu tür forumlara üyelerin kendi olduklarını iddia ettikleri resimler ve isim-soyadlarıyla katılımlarına izin verilmemelidir.

Adminlerin dikkatine..

Pante haklı.. İyi niyetle de olsa kimlik açıklanması doğru değil.

Harun25, lütfen avatarını değiştirir misin? Vebal altında kalmayalım.

Sitelerde Paylaş
bu dünya bi okuldur.bu okulun bitiminde iyi ve köyü öğrencileri belli etmek içindir

Okul, imtihan, öğretmen, kitap; dersaneye döndürdünüz güzelim yaşamı be :rolleyes: OKS anneleri dizisinde yaşıyor gibi olacak tüm insanlar sayenizde ama bereket aralarında akıllıları var da bu oyunları yutmuyorlar...

Sitelerde Paylaş
Okul, imtihan, öğretmen, kitap; dersaneye döndürdünüz güzelim yaşamı be :rolleyes: OKS anneleri dizisinde yaşıyor gibi olacak tüm insanlar sayenizde ama bereket aralarında akıllıları var da bu oyunları yutmuyorlar...

dersane yine iyidir..ya evrimde anlatıldığı gibi savaş alanına çevirmiyoruz.

allahtan aklı başında insanlar var:)

Sitelerde Paylaş

Adminlerin dikkatine..

ya siz benle neden uğraşıyorsunuz arkadaşlar.bu gözlüğü boşunamı taktık.tanınmamak için heralde.

Sitelerde Paylaş

neden anlamıyorsunuz ?

hak'mış imtihanmış ahiretmiş hepsi fasafiso..

allahınız bilmiyormu bizim ona inanmıyacağımızı

bunu bile bile imtihana tabii tutuyor amacı ne ?

ben size bunu bunu yaptım peygamber gönderdim kitap gönderdim

diye bahanelerle bizi cehenneme atmak içinmi ?

kaçkere değindim bu konuya buna benzer onlarca başlık açıldı

bıkmadınız mı artık ?

yazık..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...