Jump to content

Tartışmalara farklı boyut.

Recommended Posts

Bir İslamcı siteden Ayşe'nin evlenme yaşıyla ilgili savunma:

'Burada akla, "Madem öyle; bugüne kadar bu mesele niye bu şekilde gündeme gelmedi?" şeklinde bir soru gelmektedir. Yakın zamana kadar bu hususta olumsuz hiçbir beyan serdedilmemiş; ne Ebû Cehil gibi her fırsatı aleyhte değerlendiren muannit bir firavundan ne de Abdullah ibn Übeyy ibn Selûl gibi olmadık yerden fitne ve iftira üreten nifakın adresi olmuş birisinden bu evliliğe herhangi bir itiraz söz konusu olmamış, olamamıştır. Çünkü ortada itiraz edilecek herhangi bir durum yoktur. Kısaca; Hz. Resul'ün Âişe Vâlidemizle evliliklerinde bir anormal durum olsa idi, Zeyneb Vâlidemiz’le izdivacında fırtına koparmak isteyenlerle, Benî Mustalık Gazvesi dönüşünde ve hiç olmadık yerde Âişe Vâlidemiz’e iftira atanların, onlar açısından önem arz eden böyle bir meseleyi dillerine dolamamaları düşünülemezdi. Sonuç nasıl olursa olsun sadece başlı başına bu bilgi bile, Âişe Vâlidemiz’in evliliği konusunda olumsuz herhangi bir durumun olmadığını ispat için yeterli bir güce sahiptir.'

(Kaynak: http://www.islamustundur.com/konular/annelerimiz.html)

Kendileri de çocuk kızlarla evlenen adamlar buna niye itiraz etsinlerdi ki? Nihayetinde Muhammed de, müşrikler de Arap gelenekleriyle yaşıyorlardı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 206
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Alican

Tamam, o devirde küçücük çocuklarla evlenmek normal karşılanırmış, zaten müşrikler de Muhammed'i bu konuda pek eleştirmemişler, zira onların yediği de aynı herze. Kaldı kı günümüzde dahi küçücük çocuklarla evlenen Afganlılar gırla gidiyor. Aşağıdaki resimlere iyi bak, kimdir sence bu türden rezaletlerin yaşanmasına önayak olan ?

haklisin...seni anliyorum...o zamanda normal olan bir sey ama bu devirde kabul edilmiyen ve edilemiyecek bir seydir..bana afganlari,araplari örnek gösterme..ben islami kuran ile anlamaya ve yasamaya calisan biriyim...ama insanlarin pek dikkat etmedigi bir nokta varki ne bir ayet nede bir hadis evlenme yasi ile ilgili tavsiyelerde bulunmamis..onun icin yasadigimiz caga uymak zorunda olmaliyiz diye dusunuyorum...ama keske evlenmeseydi görusune bende katiliyorum ki bizde böyle terlemezdik burda o zaman...

Sitelerde Paylaş

Bu uyduruk hadislerin içinde neden uyduruk sapıklıklar var?

Muhtemelen bunların başka kültürlerce sapıklık olarak algılanacağını akıl edemediler.

Günümüzde yemen'de kız çocuklarının başlıca ölüm nedeninin çocuk yaşta hamile kalmak olduğunu, senede dünya genelinde ortalama 70.000 kız çocuğununun çocuk yaşta hamilelikten öldüğünü, bu ölümlerinin en büyük kısmının afrika ve arap yarımadasında meydana geldiğini bilemezlerdi tabii.

İşte size evrensel din.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
canım kardeşim bu kitaplarda hadis no olarak gider. ve konularda hadis numaraları sıfırlanmaz.

ama sen cahilin en önlerinde giden,saftirik birisi olduğun için bunu bilemiyorsun.

http://www.sadakat.net/sahihibuhari/index.html

al şuradan sahih-i buhari görde nasıl bişe olduğunu anla.

sen daha içeriğinin nasıl olduğunu bilemiyorsun !

ve o olduğunu öne sürdüğün hadisi bana bul ve getir.

ayrıca;

http://www.enfal.de/buhari/index.htm

adresinden Nikah yani Kitabu-l Nikah 'da da senin dediğinle ilgili bişey yok !

Aişe ile ilgili olarak bir tane hadis var ve o da senin dediğin değil.

Sen derdini bir anlatsana.

Bu hadislermi yok diyorsun, hangi hadis yok ne diyorsun?

Kafana saksı falanmı düştü? Acıyormu?

Sitelerde Paylaş
Tamam, o devirde küçücük çocuklarla evlenmek normal karşılanırmış, zaten müşrikler de Muhammed'i bu konuda pek eleştirmemişler, zira onların yediği de aynı herze. Kaldı kı günümüzde dahi küçücük çocuklarla evlenen Afganlılar gırla gidiyor. Aşağıdaki resimlere iyi bak, kimdir sence bu türden rezaletlerin yaşanmasına önayak olan ?

haklisin...seni anliyorum...o zamanda normal olan bir sey ama bu devirde kabul edilmiyen ve edilemiyecek bir seydir..bana afganlari,araplari örnek gösterme..ben islami kuran ile anlamaya ve yasamaya calisan biriyim...ama insanlarin pek dikkat etmedigi bir nokta varki ne bir ayet nede bir hadis evlenme yasi ile ilgili tavsiyelerde bulunmamis..onun icin yasadigimiz caga uymak zorunda olmaliyiz diye dusunuyorum...ama keske evlenmeseydi görusune bende katiliyorum ki bizde böyle terlemezdik burda o zaman...

Kuranda pek çok yasak var, mesela muhammedin karılarından bir şeyler isterken perde arkasından isteyin denir.

Böylesi gereksiz günümüzde hiç kimseye bir yararı olmayan yasakları kurana alan allah küçük yaşta çocuklar ile evlenmeyin diye bir yasak koyamamışmı kurana?

Varmı böyle bir emir kuranda?

Sitelerde Paylaş
Kuranda pek çok yasak var, mesela muhammedin karılarından bir şeyler isterken perde arkasından isteyin denir.

Böylesi gereksiz günümüzde hiç kimseye bir yararı olmayan yasakları kurana alan allah küçük yaşta çocuklar ile evlenmeyin diye bir yasak koyamamışmı kurana?

sence gereksiz bence gerekli heh nasıl olsa herkes kendi hukmunu verio

Sitelerde Paylaş
1,5 milyar müslüman a doğal gelen herşey %100 doğrudur yani öyle mi

diğer konu kızın babası razı muhammet razı peki kız razı mı? hiç kıza fikir soran yok.

o koşullara göre öyle ise neden islam evrenseldir deniliyor. şu an sıla 9 yaşında kızını 50/60 yaşında biri ile nikahlarmıydın yada kendin 9 yaşında nikahlanıp cinsel ilişkiye girermiydin

kiz razı biz hayatyını okuyunca oyle anladık hem eger bik kız resitken nikahlansa ve resit olunca bu nikahi istemese nikaha itiraz hakkına sahib olur

Sitelerde Paylaş
peki sen şu yaşında 60 yaşında biri ile evlenirmisin sıla

Garip bir şey mi?

Bence değil.

Günümüzde de, evlenenler var.

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.as...mp;Categoryid=1

tarihinde Tatar Ramazan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
tatar sana bu soruyu sormazdım ona kız olduğu için soruyorum bi taraf ta dini diğer taraf ta vicdanı ne cevap verecek bakalım ama senin yüzünden evlenirdim diyecek artık

Bu tercih meselesidir. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bayanların büyük çoğunluğu, yaşlı erkekle evlenmek istemez.

60 ı boşver.. 35 yaşındaki bir erkeği bile istemeyen bayanlar çoğunlukta..

Sitelerde Paylaş
biyolojik olarak, adet gormesidir islam adet goren kızı ve ihtilam olan eri resit sayar

Yalana bak hele adet gören kız islama göre reşit oluyormuş

İslam henüz adet görmeyen kadını reşit saymıyorsa evlenmesine neden izin vermiş ?

talak 4

Kadınlarınızdan adetten kesilmiş olanların iddetieğer şüphe edersenizüç aydır. HENÜZ adet görmemiş olanlar da böyle..

Sitelerde Paylaş

Kurandaki beleğun nikahen ifadesinden haberi olmayan ateistlere ne diyeceğiz..Bilgili ateistlermi?

Ateist mealcilikle olmuyor bu işler..Yoksa meydana çıkar, temiz dayağınızı yer gidersiniz..

arapça öğreneceksiniz, arapça bilenlerle haşır neşir olacaksınız..buna mecbursunuz..madem ateistsiniz, madem islama savaş açtınız?

yüzeysel bilgilerle, bir ilahiyatçının karşısına çıkamazsınız..

arapça öğreneceksiniz kardeşim...gak guk yok...

Sitelerde Paylaş
Bu tercih meselesidir. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bayanların büyük çoğunluğu, yaşlı erkekle evlenmek istemez.

60 ı boşver.. 35 yaşındaki bir erkeği bile istemeyen bayanlar çoğunlukta..

ah ulan ah senin gibi tarafsız müslümanları seviyorum. sıla sanırım soruyu cevaplamamak için kaçıyor

tatar sen mod ol ya bi yere ben ce

Sitelerde Paylaş

o ayetler o an icin inmis ayetlerdir...zaten simdi resullahta yok hanimlarida yok...ama kuranda yas siniri konulmadigi icin evlenmenin yasanilan caga uygun sekilde olmasi gerekir...aslinda dusunme seklimiz ayni ama isimize geldigi sekilde kullaniyoruz verileri...sen diyorsunki kuranda cocuklarla evlenmeyin deseydi ve bende diyorumki kuranda 9 yasina gelmis cocukla evlenin demedigi icin böyle bir seye gerek yoktur...cagimizda bu kötu bir seyidir onun icin olmaz...ama 1400 sene önce yasasaydik o zaman gayet normal olurdu...resullahin o devirde o evliligi yapmasi kendi zaman diliminde normaldi ve muslumanlara 9 yasinda olan kizla evlenin diye bir emirde yok iken bunu sanki islamin sartlarindanmis gibi niye pisirip pisirip sunalimki...

Sitelerde Paylaş
peki muhammet e nasıl destek veriyorsunuz

Analiz..

ayşenin 25 yaşında olduğu ıspatlansa, müslümanmı olacak ateistler..

olmayacak..Bu kezde diyecek ki, yok efendim 25 yaşındaki kız olurmu 50 yaşındaki adamla..

e bu sefer ayşenin yaşını 40 olduğunu ispatlayalım..Bu kezde diyecekler arada 10 yaş var..gene olmaz.Kendi yaşıtı olması lazım.

Zaten tanrı inancını kaybetmiş olan ateistler, her şeye bir kulp takacak, bahane bulacaklar..

Bu nedenle, bu tartışmaları saçma buluyorum.

Bu başlığı açan, cübbeliye kızıyorum. Neyi ispatlayama çalışıyorsun, ne yapmak istiyorsun, amacın ne?

tatar sen mod ol ya bi yere ben ce

Yakında buraya moderatör olacağım..

keh keh keh keh

tarihinde Tatar Ramazan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...