Jump to content

Tartışmalara farklı boyut.

Recommended Posts

Aslında burada hem modernsitleri aşan(buhariyi kabullenme) hem de gelenekçileri aşan(buhariyi eleştirebilme) bir konumdayım.Ne yazık ki bu dengeli duşuşumdan kimseye yaranamıyorum.

Bence gayet doğru bir yoldasın, ben şahsen tarafsız araştırmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 206
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Benim söylediğim şeye hala cevap alamadım.Bu peygamberi allah göndermedi mi karddeşim o zaman nasıl olur da hata yapabilir. Yok efendim o zamanın durumu falan demeeyin bana allah herşeyi biliyorsa o zaman su an bunun bir tartışma konusu olacağını biliyor olmalıydı ve pekala peygambere o yaşta biri ile evlenmesnini yanlış olabileceğini söyleyebilirdi .Çok da zor olmazdı sanıyorsam .O nedenle o zamanın şartı diye birşey söz konusu bile olamaz başka bir iddanı varsa gelin tartışalım...

Sitelerde Paylaş
sayın cübbeli belliki çocuk sahibi değilsiniz. altı yaşında bir kızım var.(umarım sizinde olur. hem de kız) peygamber değil allahın kendisi gelse acaba ne düşünürsünüz?

yazık.

bir yıgın kandırılmış insan ....

bir dizi yalana inanmış bagırıp duruyor.

ALLAH VARDIR.

Luuu

Sitelerde Paylaş
Benim söylediğim şeye hala cevap alamadım.Bu peygamberi allah göndermedi mi karddeşim o zaman nasıl olur da hata yapabilir. Yok efendim o zamanın durumu falan demeeyin bana allah herşeyi biliyorsa o zaman su an bunun bir tartışma konusu olacağını biliyor olmalıydı ve pekala peygambere o yaşta biri ile evlenmesnini yanlış olabileceğini söyleyebilirdi .Çok da zor olmazdı sanıyorsam .O nedenle o zamanın şartı diye birşey söz konusu bile olamaz başka bir iddanı varsa gelin tartışalım...

Yukarıdaki 5 maddelik tespitlerimin içinde bu konuları tartışmışım.Vahyin insanların din dışındaki alanları ile ne kadar alakadar olabileceğine dair.İsterseniz 1.ve 4. maddeleri tekrar okuyun. 183.iletide...

Sn aisto yaklaşmınız için teşekkürler.

tarihinde ozedonus_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
...

Şu geçenlerde yazdığım yukarıdaki 5 maddelik yazdığım mesaja göre erken yaşta evlilik gerçekleşmiş.Ama Aişe kimi zayıf birisi için bunun 12-13 tan önce olması mümkün değildir.Çünkü ergen olması bile mümkün değildir.Şimdi burada bunu tartışmaya açmışım.Bu konuda fikrim değişebilir.Ben gerçeği aradığım için hiçbir fikre saplanarak kalmıyorum.Yoksa bu kaypak fikirlilik değildir.Birçok konuda böyleyim.Savunma niyetiyle de değil.Mesela mucize görüşüm de şu an kadar dört aşama geçti.Bunu normal görüyorum.

Sn özedönüş, islama göre kızların evlenmesi için ergenliğe girmiş olması gerektiğini nerden çıkarttınız? Bu iddanızı kanıtlayabilirsiniz? Kuran, henüz adet görmemiş olan karılarınızı nasıl boşamanız gerektiğini bile anlatır.

İkincisi, hadi raviler Ayşe'nin yaşında şaşırdılar, bu kızın gerdek öncesi parkta arkadaşlarıyla oyun oynaması da neyin nesi oluyor? Bazı yerlerde bez bebeklerinden bahsediyor mesela, baya çocukken evlenmiş işte.

Öte yandan ben ne modernist ve reformcu ne de gelenekçi bir ehli sünnetim.Modernistleri eleştirdiğim gibi kaç gün önce de gelenekçileri eleştirdim.Onun için zaten fikirlerim araştırmama bağlı olarak değişmektedir.Buharinin başım üzerinde yeri olmakla beraber onun da insan olarak yanılabileceğini gözönünde bulundururum.Aslında burada hem modernsitleri aşan(buhariyi kabullenme) hem de gelenekçileri aşan(buhariyi eleştirebilme) bir konumdayım.Ne yazık ki bu dengeli duşuşumdan kimseye yaranamıyorum.

Zaten bazı müslüman araştırma forumlarda da aynı durumda biliniyorum.Son derece gelenekçi çevrelere göre mezhepsiz biriyim.Diğer yandan mealcilere göre ise ehli sünnete bağlı,ahademisyen olduğu halde doğmatik biriyim.Buna sevniyorum.Demek ki ortada dengedeyim ki kimseye yaranamıyorum.

Bu yönünüzü takdir etmemek mümkün değil, hadislerden istediğimi seçer, hoşuma gitmeyeni insani hatalara bağlar ve reddederim diyorsunuz, çok zekisiniz. Siz modernistlerin keyiflerinden mi onca külliyatı inkar ettiklerini sandınız acaba? Hadislerde bulunan rezillikleri vicdanen kabullenemedikleri için hepsini komple kaldırıp atmaya çalışıyorlar çünkü diğer türlü inandırıcı olmazlar. Gerçi ne nasıl namaz kıldıkları belli ne zekatları ne vs. Kafadan uydurup uydurup bişeyler yapıyorlar ama niyetleri iyi en azından.

Sitelerde Paylaş
Sn özedönüş, islama göre kızların evlenmesi için ergenliğe girmiş olması gerektiğini nerden çıkarttınız? Bu iddanızı kanıtlayabilirsiniz? Kuran, henüz adet görmemiş olan karılarınızı nasıl boşamanız gerektiğini bile anlatır.

İkincisi, hadi raviler Ayşe'nin yaşında şaşırdılar, bu kızın gerdek öncesi parkta arkadaşlarıyla oyun oynaması da neyin nesi oluyor? Bazı yerlerde bez bebeklerinden bahsediyor mesela, baya çocukken evlenmiş işte.

Bu yönünüzü takdir etmemek mümkün değil, hadislerden istediğimi seçer, hoşuma gitmeyeni insani hatalara bağlar ve reddederim diyorsunuz, çok zekisiniz. Siz modernistlerin keyiflerinden mi onca külliyatı inkar ettiklerini sandınız acaba? Hadislerde bulunan rezillikleri vicdanen kabullenemedikleri için hepsini komple kaldırıp atmaya çalışıyorlar çünkü diğer türlü inandırıcı olmazlar. Gerçi ne nasıl namaz kıldıkları belli ne zekatları ne vs. Kafadan uydurup uydurup bişeyler yapıyorlar ama niyetleri iyi en azından.

Hadislerin de kriterleri var.O kriterlere uymaayn reddedilir.Siz benim kendi zevkime göre karar veren biri olduğumu düşünüyorsanız sizin bileceğiniz iş.Oysa 5 maddeye de baktığımızda kriteler var.Fakat anlamak niyetiyle okumadığınız için beni de dışarıdan kabataslak tanımlıyorsunuz.Hoşuma gitmek ve gitmemek diye bir durum yok.Hem zaten hoşuan gideni kabul ve red Kuranın en fazla karşı olduğu davranıltır.Ben bunu asla yapamam.Size inanadırıcı gelemiyorsam yapacağım bişey yok.

Sitelerde Paylaş
4. Öte yandan İslam, bu durumdaki evlilikleri en yaşanabilir şekliyle devam ettirirken zamanla sosyal statüyü de değiştirip evlilik felsefesini de değiştirmiştir. İslam hukukunda “evlilikte denklik” sonradan bir kural haline gelmiştir. Günümüz toplumunun gereksinimlerini göz önünde bulundurduğumuzda bu yaştaki evliliği,”evlilikte denklik” ilkesi gereğince yanlış buluruz.

Evlilik felsefesini nasıl değiştirmiş islam ?10-12 yaşındaki kızlarla evlenmeyi normal birşeymiş gibi göstererek mi ?

Evlilikte denklik derken neyi kastediyorsun peki? Yaşsal bir denklik mi yoksa düşünsel bir denklik mi .Şu an ikisini de sağlayamadı islam biliyorsundur bunu .Günümüzde hala var küçükü kız çocukları ile evlilik , günümüzde hala var kocası ile aynı yaşta olsa bile hergün dayak yiyen bayanlar .Bir denklik söz konusu değil

Diğer iddiamda ise hala tatmin olmadım lütfen gerekli açıklamayı yapınız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...