Jump to content

Kürt Irkçılığı

Recommended Posts

Bence, Kürt sorunu ciddi düzeyde 'milliyetçilik' sorununu içeriyor.

Ekonomi, eğitim, demokrasi vb. olsa da, ana dil de son noktasına kadar eğitim versen de, aşiret, toprak vb. çözsen de bu olayların biteceğine inanmıyorum.

Bunlar olmasın filan demiyorum, kimse yanlış anlamasın.

Ama 'gerçekleri' de görmek gerekir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 349
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kürt sorunu için daha önce başlık açıp sorunun nasıl çözülebileceğine dair yazılar yazmıştım.

Kısaca burada da değinirsek, Kürt sorunundan kasıt Kürtlerin dilini konuşamamaksa her milletin kendi dilini konuşmayı bırakın kendi dilinde eğitim alma hakkı vardır ve bunun engellenmesi insan hak ihlalidir. Bu kendi dilini konuşma meselesi doğuştan gelen özelliktir. Saygı duyulmalıdır.

Sitelerde Paylaş
Kürt sorunu için daha önce başlık açıp sorunun nasıl çözülebileceğine dair yazılar yazmıştım.

Kısaca burada da değinirsek, Kürt sorunundan kasıt Kürtlerin dilini konuşamamaksa her milletin kendi dilini konuşmayı bırakın kendi dilinde eğitim alma hakkı vardır ve bunun engellenmesi insan hak ihlalidir. Bu kendi dilini konuşma meselesi doğuştan gelen özelliktir. Saygı duyulmalıdır.

Böyle bir eğitim sistemine dünya üzerinden somut bir örnek alabilirmiyiz.

Sitelerde Paylaş
Böyle bir eğitim sistemine dünya üzerinden somut bir örnek alabilirmiyiz.

Eğitim sistemine somut bir örnek verebilir miyiz bilemiyorum ama sorunun temeli bir ulusun dilinin yasaklanmaması gereğidir. Böyle bir eğitim sistemi dünyada yoksa da Türkiye bu konuda dünyaya örnek olabilir.

Bir devlet bırakın kendi içinde yaşayan uluslara karşı sorumluluğu olmasını kendi ülkesinde yaşayan bir kişiye dahi sorumludur. O kişi o ülkede bir kişi bile olup ben kendi dilimi öğrenmek istiyorum dese bile devlet bunu sağlamakla yükümlüdür bu en tabii haktır sevgili Neferkamin.

Sitelerde Paylaş
Eğitim sistemine somut bir örnek verebilir miyiz bilemiyorum ama sorunun temeli bir ulusun dilinin yasaklanmaması gereğidir. Böyle bir eğitim sistemi dünyada yoksa da Türkiye bu konuda dünyaya örnek olabilir.

Kürtler bir ulus değil aşirettir ve farisilerin farklı koludur, kollara bağlı farklı dilleri vardır ki hepsi birbirinden farklıdır.

Bir devlet bırakın kendi içinde yaşayan uluslara karşı sorumluluğu olmasını kendi ülkesinde yaşayan bir kişiye dahi sorumludur. O kişi o ülkede bir kişi bile olup ben kendi dilimi öğrenmek istiyorum dese bile devlet bunu sağlamakla yükümlüdür bu en tabii haktır sevgili Neferkamin.

Herkes kendi istediği dili öğrenebilir bunda sakınca yoktur, fakat herkesin öğrenmek istediği dil devlet dili olmaz. Sorunda budur. Dünya üzerinde bir tane örneği yoktur devletin eğitim verdiği bir kaç dil. Kürtler ana diillerinde eğitim almak istiyorlarsa lehçelerine bağlı olrak bir kısmı irana diğer kısmı suriyeye giderek bu ihtiyaçlarını giderebilir.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Barış,üniter devlet ve üniter modellerde resmi dil diye bir olgu vardır ve devlet eğitimi bu dilde yapar.Devlet halka vereceği eğitimi bu dilde yapmak zorundadır.Yoksa devlet üniter niteliğini kaybeder.

Fransa'da yaşayan bir Türk çocuğunu Fransa devletinin resmi okuluna verirse Fransızca eğitim görür.

Kürt dili ve kürtçe öğretilebilir aralarında kürtçe de konuşabilirler ama kürtçe eğitim olur olmalıdır demek mümkün değil.Kürtler kendilerine özel okullar açsınlar vs ama devlet böyle bir eğitim vermek zorunda değildir.

Sitelerde Paylaş
Kürtler bir ulus değil aşirettir ve farisilerin farklı koludur, kollara bağlı farklı dilleri vardır ki hepsi birbirinden farklıdır.

Bir ulusun aşiret olması onun ulus olduğunu gerçeğini değiştirmez ki Neferkamin. Ama ulus olması yönünde önemli bir engeldir aşiretler ve töreler buna katılırım. Yalnız onların ulus olamaması da devletin işine geldiği için bizim sorunumuzdur. Bundan önce ülkeyi yönetenler orada kestirmeden oy rantçılığına girdikleri için oranın aşiret olarak kalıp oradan bir ulus yapısı çıkmasını istemediler ama ne oldu yine ulus haline geliyorlar engeleyemediler.

Herkes kendi istediği dili öğrenebilir bunda sakınca yoktur, fakat herkesin öğrenmek istediği dil devlet dili olmaz. Sorunda budur. Dünya üzerinde bir tane örneği yoktur devletin eğitim verdiği bir kaç dil. Kürtler ana diillerinde eğitim almak istiyorlarsa lehçelerine bağlı olrak bir kısmı irana diğer kısmı suriyeye giderek bu ihtiyaçlarını giderebilir.

İsviçre örneği var mesela. Bir kaç anadili birden vardır ama yalnız benim Kürt, Alevi ve Süryanilere hak verilsin derken kastım Türkiye'nin ana dili değişsin anlamına gelmiyor bu modeli söylemiyorum ok.

Sitelerde Paylaş
Kürtler ana diillerinde eğitim almak istiyorlarsa lehçelerine bağlı olrak bir kısmı irana diğer kısmı suriyeye giderek bu ihtiyaçlarını giderebilir.

Hım ayrıca sevgili Neferkamin diyorsun ki Kürtler dil öğrenmek istiyorlarsa buralara gitsin. İyi de kardeşim Komünistler Moskovaya, Faşistler Almanya'ya, din tabanlılar Arabistan'a git diyorsun da bu ülkede herkesi kovunca bu ülkede kim kalacak.

Bu çözüm müdür şimdi. Gel birlik olalım herkes burada yaşasın ama kimse buradan gitmesin iyi değil mi?

Sitelerde Paylaş

Olur mu abicim? Var. Bu ülke Türkiye'dir :)

Sitelerde Paylaş
Bu safsataları, mitolojik bir takım efsanelerle birleştiren ezoterik bir aymazlıkla açıklar ancak. Neyse ki, bunlardan fazla yok :D

Ya geleneksel öğretilerin(ortodox der buna akheneton) bazı dayatmalar yaptığı bir gerçek.Örneğin Yahudileri Eski Ahid adı altında uyduruk tanrıya atfedilen yazmalardan Arapları Kuran'dan ve uyduruk İslam tarihinden öğreniyoruz.Yok İbrahim soyundan Nuh oğlu SAM'dan gelmiş ırklar safsatası.Nuh diye biri mi var Sam diye adam olsun.

Neferkaminin(Akheneton daha iyiydi o nicki almasını tavsiye ederim) bazı söylemleri uçuk olsa da bazen dikkate alınması gereken söylemleri de var.Ayrıca kendisi ile msn'de vs tanıştığım biridir öyle katı insanlıktan çıkmış vs biride değildir samimi bir arkadaş.Beni kızdıran yönü çok iddialı olması ve kendisini gelişmeye kapamasıdır.Bu da onu kendi öğretisinin yobazı yapıyor.

Selamlar.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kürt gençleri yüzünden sokakta rahat yürüyemiyoruz.10 çocuk yapıyo çalışmıyo aileleri,bunlar büyüyüp ,tinerci , bıçakçı oluyorlar.Sonra türkler bizi sömürüyor , kürt diyolar.

Aynısını Hollanda'da Hollandalılar tartışıyordu ciğerim..

Sitelerde Paylaş
Kürt gençleri yüzünden sokakta rahat yürüyemiyoruz.10 çocuk yapıyo çalışmıyo aileleri,bunlar büyüyüp ,tinerci , bıçakçı oluyorlar.Sonra türkler bizi sömürüyor , kürt diyolar.

İşte sorunun diğer boyutlarından birisi de bu zaten. Bu sorun çok çetrefilli arkadaşlar hemen kolayca konuşulup çözülemez.

1- Doğudaki aşiret sorunu ortadan kalkmalı

2-Ağalık sistemi ortadan kalkmalı

3-Töreleri ortadan kalkmalı

4-Kürtler kız ve erkek çocukları okutmalılar özellikle kız çocukları için büyüyünce (söylemek istemiyorum ama noktalayım)

o. olur diye okutmuyorlar bu anlayış yıkılmalı

5-Pkk ve benzer terör örgütleri lağvedilmeli

6-Doğuya süratle yatırım yapılmalı.

Bu sorun daha çok gider ve çok kişi başa gelip ben bu sorunu çözeceğim diye uzun yıllar sorunu çözmeyerek oy kazanabilirler doğudan. Dikkat edelim ki bu doğu sorunu türban sorunu gibi rant haline gelmesin o zaman çanlar kimin çalıyor çok uğraşmayız bunu öğrenmek için.

Sitelerde Paylaş

Kürtler aşağılanıyoruz diyorlar,ama aşağılanmak hakedilir,biri tarafından verilmez. Amerikada zenciler "nigga" dır,çünkü esrar çeker,haraç keser,pezevenklik yaparlar. Tabi düzgün olanları aşağılamak için de deniyor,o ayrı. Kürtlerde türkiyenin "Nigger" leri. ama ben hiç zencilerin amerikanın içinde ülke kurmaya çalıştığını görmedim.

Sitelerde Paylaş
Bir ulusun aşiret olması onun ulus olduğunu gerçeğini değiştirmez ki Neferkamin. Ama ulus olması yönünde önemli bir engeldir aşiretler ve töreler buna katılırım. Yalnız onların ulus olamaması da devletin işine geldiği için bizim sorunumuzdur. Bundan önce ülkeyi yönetenler orada kestirmeden oy rantçılığına girdikleri için oranın aşiret olarak kalıp oradan bir ulus yapısı çıkmasını istemediler ama ne oldu yine ulus haline geliyorlar engeleyemediler.

Bu konuda kürtlerin kökenine girmek lazımda konu uzar şimdi. Bu konu Türkiye cumhuriyetine mal edilebilecek bir konu değildir. Aşiretcilik tarihseldir.Türkiye cumhuriyetinin ise etnik kökenleri uluslaştırma gibi bir görevi yoktur. Kürtler ulus olsa devletleri neresi olcak. ? olmayan bir devletin ulusu olmaz.

İsviçre örneği var mesela. Bir kaç anadili birden vardır ama yalnız benim Kürt, Alevi ve Süryanilere hak verilsin derken kastım Türkiye'nin ana dili değişsin anlamına gelmiyor bu modeli söylemiyorum ok.

İsveçte farklı dil konuşan insanlar zorda olsa diğer dili anlayabilir çünkü farkları azdır.Bu farklılık değildir.

Türkiye cumhuriyeti bu sorunu açılımlar saçılımlar yaparak çözmek zorundada değildir. Süreç içinde saflar belli olur.Seven kalır devam eder, sevmeyenin arkasından su dökeriz olur biter. Dünya üzerinde olmayan uygulamaları kimse bu ülkeye dikte ettiremez. Kişilerin ana dilleri olabilir fakat devletlerin ana dilleri kişilerin ki ile aynı olmak zorunda değildir.Yarın biri kalkar biri, ben vergi usul kanunu Türkçe anlamıyorum çince yazın der.

Sitelerde Paylaş

Kürtler içerisinde,eğitim oranı çok düşüktür.Devlete karşı sorumluluklar yok denecek kadar azdır.Türk kimliğini kullanarak,dış güçler yararına kişisel çıkarlar sağlamaktadırlar.Bu oluşumların hepsi kürt varlığının türkiye için bir tehdit olduğunu göstermektedir.Ne zamanki kürtler de eğitim oranı %50 lilerin üzerine çıkar,ne zaman ülke çıkarları daha ön plana çıkar, işte o zaman kürtlere kişisel haksız istekleri verilebilir.

Sitelerde Paylaş
Kürtler içerisinde,eğitim oranı çok düşüktür.Devlete karşı sorumluluklar yok denecek kadar azdır.Türk kimliğini kullanarak,dış güçler yararına kişisel çıkarlar sağlamaktadırlar.Bu oluşumların hepsi kürt varlığının türkiye için bir tehdit olduğunu göstermektedir.Ne zamanki kürtler de eğitim oranı %50 lilerin üzerine çıkar,ne zaman ülke çıkarları daha ön plana çıkar, işte o zaman kürtlere kişisel haksız istekleri verilebilir.

Peki bağımsızlık isterlerse ne diyeceksin? Ya federasyon olsun derlerse? Ya da bunun gibi bir şey?

tarihinde Goldwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1- Doğudaki aşiret sorunu ortadan kalkmalı

2-Ağalık sistemi ortadan kalkmalı

3-Töreleri ortadan kalkmalı

4-Kürtler kız ve erkek çocukları okutmalılar özellikle kız çocukları için büyüyünce (söylemek istemiyorum ama noktalayım)

o. olur diye okutmuyorlar bu anlayış yıkılmalı

5-Pkk ve benzer terör örgütleri lağvedilmeli

6-Doğuya süratle yatırım yapılmalı.

Madde 1 --- Kürtler aşiretlerin kalkmasını istiyormu ?

Ben daha aşiretler hakkında yazan bir kürt görmedim , gören varsa link atsın okuyum.Pkk'sından olmayanına kadar hepsi aşiretçi.

Madde 2----madde birdeki söylemimi tekrarlıyorum.

Madde 3--- Öğretmenleri neden katlettiler. ?

Madde 4--- pkk ermenistan ve gladio destekli bir harekettir.

madde 5--- Doğu kanımızı emdi, benim doğduğum yerde insanlar açken ayrımcılık niye, kürtler padişahın sol başağımı, herkes çalışıp üretsin.

Sitelerde Paylaş
Bu konuda kürtlerin kökenine girmek lazımda konu uzar şimdi. Bu konu Türkiye cumhuriyetine mal edilebilecek bir konu değildir. Aşiretcilik tarihseldir.Türkiye cumhuriyetinin ise etnik kökenleri uluslaştırma gibi bir görevi yoktur. Kürtler ulus olsa devletleri neresi olcak. ? olmayan bir devletin ulusu olmaz.

Yahu açık açık diyorum ki geçmiş hükümetler aşiret sistemini destekledi sense diyorsun ki tarihe bakayım. Çok ileri gitme kardeş dibinde Özal hükümeti vardı düne kadar oraya kadar uzan dediğim doğru değil mi gör.

İsveçte farklı dil konuşan insanlar zorda olsa diğer dili anlayabilir çünkü farkları azdır.Bu farklılık değildir.

Türkiye cumhuriyeti bu sorunu açılımlar saçılımlar yaparak çözmek zorundada değildir. Süreç içinde saflar belli olur.Seven kalır devam eder, sevmeyenin arkasından su dökeriz olur biter. Dünya üzerinde olmayan uygulamaları kimse bu ülkeye dikte ettiremez. Kişilerin ana dilleri olabilir fakat devletlerin ana dilleri kişilerin ki ile aynı olmak zorunda değildir.Yarın biri kalkar biri, ben vergi usul kanunu Türkçe anlamıyorum çince yazın der.

Yapma Nefer, din kardeşiyiz :]

İsviçre'deki 4 anadil olan Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanca dillerinin nereleri birbirlerine benziyor sen hiç Romanca konuşan biriyle Almanca konuşan birinin anlaşabildiğini gördün mü?

Bir de şöyle düşün üniversitelerde Urdu dili ve edebiyatı var ama hayatında kaç tane Urdulu gördün veya haritada yerini bu ülkede kaç kişi gösterebilir? Buna rağmen ülkemizde Urdu dili ve edebiyatı varken aynı üniversitelerimizde Kürt dili ve edebiyatı yok dibimizdeki adam yahu onu öğretmiyorlar millete de dünyanın öbür ucundaki dili öğretiyorlar mantığa sığar mı? Madem öğrettin hepsini öğret.

Not= Bana Kürtlerin edebiyatı yok deme sakın kendi dillerini geliştirme fırsatı verilmedi bundan önceki devletler tarafından onlar da edebiyatlarını yaşadıkları devletlerini diliyle yayınladılar.

Sitelerde Paylaş

Pkk nın ermenistan destekli olmasının sebebide,ermenistanın rusyadan aldığı silahları kürtlere vermesidir (gerçe eski silahlar.izi bulunmasın diye ,çoğu.)

Kürtlerin edebiyatı yok. Kimseye bişey geliştirilme fırsatı verilmez. Geliştirilir.

tarihinde Dreamlighter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...