Jump to content

Mevlana mı Muhammet mi?

Recommended Posts

Mevlana mı Muhammet mi?

Bu ciddi bir sorudur? Mevlana islamın aşmış bir humanist kişiktir zannımca! Bazı tartışmalr olsa da Mevlana müslüman kabul edilir.Ne var ki islamdaki muhammetle başlayan vahşet şiddet kan baskı zulüm işkencenin tam aksini Mevlanada bulabiliriz: Mevlana bize sınırsz sevgiyi sınırsız hoşgörüyü ,başkalarını anlamayı ama onalrı öldürmemeyi onlarla savaşmamayı öğretmiştir..O bizim Gandhimizdir...mevlana anlayışı şu vahşi kuranı ve ayetlerini reddeder:

Bunalr Muhammeten talimatlar!!!

1. nisa 34:kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün.

2. maide 33: yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi...

3.Bakara/2/191. Onlari buldugunuz yerde oldurun. Sizi cikardiklari yerden siz de onlari cikarin. Fitne cikarmak, adam oldurmekten daha kotudur. Mescidi Haram'in yaninda, onlar savasmadikca siz de onlarla

savasmayin. Sizinle savasirlarsa onlari oldurun. Inkar edenlerin cezasi boyledir.

4.Maide/5/51. Ey Inananlar! Yahudileri ve hiristiyanlari dost olarak benimsemeyin, onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onlara dost olursa o da onlardandir. Allah zulmeden kimseleri dogru yola eristirmez.

5.Maide/5/35. Ey Inananlar! Allah'tan sakinin, O'na ulasmaya yol arayin, yolunda cihad edin ki kurtulasiniz.

6.Tevbe/9/5. Hurmetli aylar cikinca, puta tapanlari buldugunuz yerde oldurun; onlari yakalayip hapsedin; her gozetleme yerinde onlari bekleyin. Eger tevbe eder, namaz kilar ve zekat verirlerse yollarini serbest birakin. Dogrusu Allah bagislar ve merhamet eder.

7.Tevbe/9/29. Kitap verilenlerden, Allah'a, ahiret gunune inanmayan, Allah'in ve peygamberinin haram kildigini haram saymayan, hak dinini din edinmeyenlerle, boyunlarini bukup kendi elleriyle cizye verene kadar savasin.

8.Tevbe/9/41. Isteyen, istemeyen, hepiniz savasa cikin. Allah yolunda mallarinizla, canlarinizla cihat edin. Bilirseniz bu sizin cin hayirlidir.

9.Tevbe/9/73. Ey Peygamber! Inkarcilarla, ikiyuzlulerle savas; onlara karsi sert davran. Varacaklari yer cehennemdir, ne kotu donustur.

10.Tevbe/9/113. Cehennemlik olduklari anlasildiktan sonra, akraba bile olsalar, puta tapanlar icin magfiret dilemek Peygamber'e ve muminlere yarasmaz.

11.Tahrim/66/9. Ey Peygamber! Inkarcilarla ve ikiyuzlulerle savas; onlara karsi sert davran. Onlarin varacaklari yer cehennemdir, ne kotu donustur!...

12.Bakara/2/ 193. Fitne tamamen yok edilinceye ve din (kulluk) de yalnız Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın. Şayet vazgeçerlerse zalimlerden başkasına düşmanlık ve saldırı yoktur.13. enfal 39 ..din allahın dini oluncaya kadar savasın...

13.ENFAL 39. Fitne ortadan kalkıncaya ve din tamamen Allahın oluncaya kadar onlarla savaşın! (İnkâra) son verirlerse şüphesiz ki Allah onların yaptıklarını çok iyi görür.

Şimdi sevgili Mevlanaya gelelim:Mevlana islam ve muhammet aşkını anatan sözleri var ama benim dikkat çekmek sitediğim yer islamın kuraına aykırı olan sözleri va anlayışı!!!

universal_love.jpg

"Yine gel, yine gel, her ne olursan ol yine gel(Mevlanaya ait old atrtışmalı ama Mevlana felsefesini tam anlamıyla analtıyor)

İster kafir, ateşe tapan, putperest ol yine gel

Bizim bu dergahımız ümitsizlik dergahı değildir

Yüz defa tövbeni bozmuş olsun da yine gel."

"Biz birleştirmek için geldik, ayırmak için değil."

"Tapımızda (yolumuzda) riyazat yok; burada hep lütuf var, bağış var. Hep sevgi, hep gönül alış, hep aşk, hep huzur var burada."

"Söz söyleyen kemal sahibi olursa, marifet ve hakikat sofrasını serdi mi, o sofrada her türlü yemek bulunur. Herkes orada gıdasını bulur."

"İnsaf et, aşk güzel bir iştir!"

"Onun bozulması, güzelliğini kaybetmesi, (insanlardaki) tabiatın kötü niyetli oluşundandır.

Sen, kendi şehvetine ve arzularına aşk adını takmışsın;

Halbuki şehvetten kurtulup aşka ulaşabilmek için yol çok uzundur."

"Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi

ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

"Ne Arıyorsan Kendinde Ara"...

Kişinin değeri nedir?

- Aradığı şeydir!

Eğer sen, can konağını arıyorsan, bil ki sen cansın.

Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin.

Bu gizli, bu nükteli sözün manasına akıl erdirirsen, anlarsın ki

Aradığın ancak sensin, sen.

Madendeki inciyi aradıkça madensin.

Ekmek lokmasına heves ettikçe ekmeksin.

Şu kapalı sözü anlarsan, anlarsın her şeyi;

Neyi arıyorsun, sen osun.

Senin canın içinde bir can var, o canı ara!

Beden dağının içinde mücevher var, o mücevherin madenini ara!

A yürüyüp giden sufi, gücün yeterse ara;

Ama dışarıda değil, aradığını kendinde ara

Aşk altın değildir, saklanmaz. Aşıkın bütün sırları meydandadır..

Şimdi Mevlana müslüman kabul edilse de Mevlevi felsefesi tıpkı Gandhi gibi savaşı vahşeti düşmanlığı zorlamayı baskıyı reddediyor..ama bu durum Kuranın apaaçık emirleriyl taban tabana zıt...

Mevlana ister ateist olsun ister imanlı olsun hepimizin sevgiyle ve büyük hayranlıkla andığı bir isim..Zaten onu evrensel bir hümanist yapan müslüman olması değil herkese sonsuz hoşhörü ve sevgiyle bakışıdır...

Ne var ki bizim ülkemizdeki müslüman arkadaşalar muhammetin getirdiği islamı mevlana anlayışıyla karıştırıyor..Her din savunucusu dinini en ideal olduğu düşünür Bizim müslümanlar da türkiyedeki bize özgü kısmen hoşgörülü(mevlanın katkısı çok büyük bu analyışın oluşmasında) islamın etkisiyle islamı kafalarında herşeyin "en iyisi" şeklinde bir kalıba sokmuşlar..tartışmalar da da hep bu mantıkla fikir yürütüyorlar...Gidin bakalım laik türkiye dışında kanın devamlı akmadığı başka kaç islam coğrafyası var? diğer islam ülkeleri bizim ülkeye dinsisz algılıyor..şeriatla yönetilmediği için!!!Siz Muahammet yatıp kalkıp dua edin Türkiye gibi bir yerde müslüman olduğuuz için...!Buradaki islam islamın gerçek yüzxü değil çünkü vahşi kuran aayetlerinin uygulanamsına sistem izin vermiyor..Dünya o yüzden türkiyeyi ayrı bir ülke yerine koyuyor...!!!

Ben bir hümansit olarak sevgili Mevlanaya derin bir sevgi duyuyorum....ve ne olursa olsun ister din ister cihat ister muhammet ister isa ister musa adına ister cihat ister gaza adına şiddeti kınıyorum...eğer insalıktan biraz nasiplendiyseniz siz de bir an için Muhammeti bırakıp evrensel barış çerçevesinde düşünün!!!

tarihinde Neofreeman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben Ömer Hayyam,Hallac-ı mansur,İbni Rüşt vs diyorum.

Muhammed'in ortaya koyduğu Kuran gündelik siyasi söylemlerde içerdiği için bazı durumlarda çok katı uygulamalara sahip ilkesel olarak Kuran mesnevi ile kıyaslanamaz.

Muhammed bir devlet kurucusu Mevlana bir devletin mensubu.

Sitelerde Paylaş
bir insanda hem devlet kurucluğu görevi hemde peygamberlik görevi olunca ortaya böyle şeyler çıkıyor işte :D

Aslında peygamberlik toplum liderliği ile alakalı bir durum.Kimisi başarılı oluyor kimisi öldürülüyor vs.Olağan mevcut duruma isyan ve ayaklanma var hepsinde.

Aslında peygamberliğe cami imamı gibi birşey olarak bakarken hata yapıyoruz.

Sitelerde Paylaş

değerli muhammedi doğru bir şekilde tanıma imkanı bulamamış olmanız dolayısıyla böyle düşünüyor olabilirsiniz...

mevalana yunuzu emre hayyam ve diğer büyük bildiğiniz zatların hepsi muhammedi derinden sever ve sayarlar...

madem bu zatların görüşlerine önem veriyorsunuz ...

onların peygamber sevgisini de iyi değerlendiriniz...

Sitelerde Paylaş
Bu başlığı açarken şunu unutmuşsunuz yalnız :

Mevlana :

'' -Hz. Muhammed'in bastığı toprak olayım.''

Kimin kimin yolundan gittiği bu sözde yatıyor başlık da kendini egale etmiyor mu?

yazıyı okumadın galiba..mevlanan müslüman olarak kabul edilişindne ve allah muhamamet için sözleri olduğundan bahsettim...mesle bu değil mesele mevlana anlayışının vahşeti körükleyen kuran ayetleriyle taban tanaba zıt olması...bi zahmet ayetleri oku ve mevlana barışı ile karşılaştır...

Sitelerde Paylaş
yazıyı okumadın galiba..mevlanan müslüman olarak kabul edilişindne ve allah muhamamet için sözleri olduğundan bahsettim...mesle bu değil mesele mevlana anlayışının vahşeti körükleyen kuran ayetleriyle taban tanaba zıt olması...bi zahmet ayetleri oku ve mevlana barışı ile karşılaştır...

Mevlana,Muhammed'le benzer yaşam sürse neler olurdu?

İsa'nın aşırı sevgi sözleri sarfetmesi ona neden çarmıhı boylattı?

Karşında seni öldürmeye kararlı çete güruh varsa sen ne yaparsın.Gel ne olursan ol gel mi dersin:))))

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım yazıyı okudum ve neyden bahsettiğini çok iyi biliyorum.

Ama sen benim yazdığımı okudun mu başlıkla alakası yok olarak görüyorsun da bir sorayım sonra devam ederim yazmaya sen şunu cevaplayıver.

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım yazıyı okudum ve neyden bahsettiğini çok iyi biliyorum.

Ama sen benim yazdığımı okudun mu başlıkla alakası yok olarak görüyorsun da bir sorayım sonra devam ederim yazmaya sen şunu cevaplayıver.

Mevlananın zaten muhammet aşkı allah aşlı bilinen bir gerçek ..sorunun cevap zaten yazımda belirttim..Ben mevlananın müslüman kimliği değil evrensel kimliğinin cani ayetlerle çeliştiğini anlatmaya çalışıyorum...sen asıl soruma cevap ver...

Müslüman

mevlananın barışçıl ama ne olursa olsun barışçıl anayışıyla şu 13 adet vahşi kuran ayeti arasında nasıl bir ilişki görüyorsun?

Sitelerde Paylaş
Mevlana,Muhammed'le benzer yaşam sürse neler olurdu?

İsa'nın aşırı sevgi sözleri sarfetmesi ona neden çarmıhı boylattı?

Karşında seni öldürmeye kararlı çete güruh varsa sen ne yaparsın.Gel ne olursan ol gel mi dersin:))))

Evet pekala dersin..alalh muhammedini korumuyır mu akrdeşim size göre...Hiç bir şey olmaz..Bak Gandhiye onu büyük yapan soruna evet demesiydi...! Madem muhammed peygamber diyeceğini derdi kitabını kendi ölmedin önce topralardı işeri aten allah yoluna koyardı..heralde habibini korumamazlık gibi hata yapmaz senin bu allah...gelsin varsın tüm dünay muhammedi öldürmeye çalışsın nolcak ki? allahınız onu koruru..

ama yemedi muhammaet işte gandhinin yaptığıı yapamadı..halbuki arkasında allah babası da avrdı..!! yemedi!!!

Sitelerde Paylaş
Mevlananın zaten muhammet aşkı allah aşlı bilinen bir gerçek ..sorunun cevap zaten yazımda belirttim..Ben mevlananın müslüman kimliği değil evrensel kimliğinin cani ayetlerle çeliştiğini anlatmaya çalışıyorum...sen asıl soruma cevap ver...

Müslüman

mevlananın barışçıl ama ne olursa olsun barışçıl anayışıyla şu 13 adet vahşi kuran ayeti arasında nasıl bir ilişki görüyorsun?

Ya kardeşim adam zaten Muhammed'i her yönüyle kabul etmiş ki Muhammed senin yolun olayım demiş. Muhammed'i ayrı ayrı değerlendirseydi zaten onu her yönüyle desteklemezdi anlatmaya çalıştığımız şey bu. O ayetleri bilmiyor muydu ki Mevlana bu sözü söylerken çaktın.

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Evet pekala dersin..alalh muhammedini korumuyır mu akrdeşim size göre...Hiç bir şey olmaz..Bak Gandhiye onu büyük yapan soruna evet demesiydi...! Madem muhammed peygamber diyeceğini derdi kitabını kendi ölmedin önce topralardı işeri aten allah yoluna koyardı..heralde habibini korumamazlık gibi hata yapmaz senin bu allah...gelsin varsın tüm dünay muhammedi öldürmeye çalışsın nolcak ki? allahınız onu koruru..

ama yemedi muhammaet işte gandhinin yaptığıı yapamadı..halbuki arkasında allah babası da avrdı..!! yemedi!!!

Yahu Allah'ın koruması demek kendini 5.kattan aşağı atabilirsin demek mi?İyi müslüman olan atsın kendini minareden.

Siz olguları tersinden algılamışsınız.Allah işin raconuna uyanı kurala uyanı korur.

Binanın temeline gereken demiri atacaksın arkadaşım Allah böyle koruyor.Öyle müsloların tariflediği Allah yok.

Madem mevlana'yı tercih etmişsin dinle adam nasıl Allah tarifliyor.Sen panenteizmi de incele.

Muhammed'de altına sıçan orgazm olan kadına düşkün abazan bir adam.Doğal realitesine uymuş tebrik ediyorum kendisini.Harbi adammış.

Sitelerde Paylaş
Yahu Allah'ın koruması demek kendini 5.kattan aşağı atabilirsin demek mi?İyi müslüman olan atsın kendini minareden.

Madem mevlana'yı tercih etmişsin dinle adam nasıl Allah tarifliyor.Sen panenteizmi de incele.

Mevlananın evrensel humanist kimliği beni ilgilendiirr yoksa tanrısal kavrayış şekli değil...

ayrıca panenteistlik zaten islama uygun...

Sitelerde Paylaş
Mevlananın evrensel humanist kimliği beni ilgilendiirr yoksa tanrısal kavrayış şekli değil...

ayrıca panenteistlik zaten islama uygun...

Malesef,

Ne Hallac-I Mansur,Ne Ömer Hayyam,Ne İbni Rüşt gibi adamlar müslümanlar tarafından algılanabilmiştir.Mevlana'yı putperest olarak gören de var.

Panenteizm müslümanların çoğunun kafasının basmadığı bir durumdur.

Gazali'nin mantığı İslam'a ve sünniliğe daha çok yayılmıştır.

İslam şeriatler dinine döndürülmüştür.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...