Jump to content

RAMAZAN DAVULCUSUNU DEFETTIM...

Recommended Posts

Yıllardır her ramazan sezonu kapıya dadanan davulculara kapıyı açmaz ısrarlı çalan zil sesini dinlerken kendi evimde bir suçlu gibi bir köşeye siner adamların gitmesini beklerdim oysa dün kapı çalar çalmaz açtım ve göğsümü gere gere "oruç moruç tutmuyorum ramazanlada işim olmaz" dedim adam önce şaşırdı sonrada duyamadığım bişeyler mırıldanıp kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırıp gitti.

Çok rahatladım herkese tavsiye ederim...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yıllardır her ramazan sezonu kapıya dadanan davulculara kapıyı açmaz ısrarlı çalan zil sesini dinlerken kendi evimde bir suçlu gibi bir köşeye siner adamların gitmesini beklerdim oysa dün kapı çalar çalmaz açtım ve göğsümü gere gere "oruç moruç tutmuyorum ramazanlada işim olmaz" dedim adam önce şaşırdı sonrada duyamadığım bişeyler mırıldanıp kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırıp gitti.

Çok rahatladım herkese tavsiye ederim...

Daha kibar bir dille soyleseydin diyecegim ama anlamayacagı için en iyisini yapmışsın.

Sitelerde Paylaş

Bu ramazan, daha ikinci günü davulcular kapıyı çalmaya başladı. Koskoca apartmanların arasında, gecenin köründe ellerinde davul çalarak yürüyorlar. Aslında çok manyakça bir görüntü. Avrupa ülkesinde olsa, toplumun huzurunu bozmaktan göz altına alınırlar. Bizim ülkede sanki herkes müslüman olmak ve oruç tutmak zorundaymış gibi geceleri uyandırılıyoruz. Gecenin bir yarısı evlerin arasında davul çalarak gezmek ile herkesin ziline basıp zorla uyandırmak arasında ne fark var? Bu davulcular, oruç tutmayan herkese haksızlık yapılmasına vesile oluyorlar. Bu da bir ''mahalle baskısı'' değil midir? Üstelik bunu belediye finanse ediyor. 'En iyi davul çalan davulcu' türünden yarışmalar düzenleyip ödül dağıtan belediyeler var. Benim vergimle beni rahatsız ediyorlar. Böyle şey olur mu?

Her neyse... Ramazanın ikinci günü davulcunun biri benim zile de bastı. Daha ikinci günde para isteyeceklerini hiç beklemediğim için kapıyı açtım tabi. ''Ben oruç tutmuyorum'' dedim. Adam, ''o zaman gönlünden ne koparsa'' diye ısrar ediyor! ''Ulan zaten uykumun içine ediyorsun, sanki herkes müslüman olmak zorundaymış gibi apartman dairelerini dolanıyorsun. Sanki üst kattakiler senin dandik davulunun sesini duyabilirmiş gibi onlardan bile para istiyorsun, miktir git ulan!'' dedim. İçimden dedim tabi. :D

Ama iki ramazan önce bir davulcu kapıya gelip para istediğinde, ''ben ateistim, oruç tutmuyorum'' demiştim. Adam, ''biz her inanca saygılıyız'' diye saçmalayıp gitmişti. :)

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Her neyse... Ramazanın ikinci günü davulcunun biri benim zile de bastı. Daha ikinci günde para isteyeceklerini hiç beklemediğim için kapıyı açtım tabi. ''Ben oruç tutmuyorum'' dedim. Adam, ''o zaman gönlünden ne koparsa'' diye ısrar ediyor! ''Ulan zaten uykumun içine ediyorsun, sanki herkes müslüman olmak zorundaymış gibi apartman dairelerini dolanıyorsun. Sanki üst kattakiler senin dandik davulunun sesini duyabilirmiş gibi onlardan bile para istiyorsun, miktir git ulan!'' dedim. İçimden dedim tabi. :D

söz konusu sen olunca feride cerenciğim,

yüzüne dahi söylesen hiç şaşırmazdım. :)

bu dangalak geleneği şu zamanda devam ettirmek ilkelliktir.

kur saati, uyandırsın seni.

hastası var, yaşlısı var, bebesi var.

ne la bu dangada dungada gece gece? :aggressive:

Sitelerde Paylaş

Oruç tutanların bu kadar umursamaz olması

Tutmayanların pısması

Ateistlerin ise (doğal olarak) korkması yüzünden

Toplumda bu konuda bir mutabakat sağlanıp da bu delilikten kurtulamıyoruz. Bazen yabancılaşıyorum, ne bu diyorum... inanamıyorum, böyle birşey olabilir mi diye. Ama hepimiz, kanıksayıp pısmışız.

Sitelerde Paylaş

gece davul sesinden rahatsız olsam da onun geçmesini istemiyor olsam da.. sonuçta o işi yapıyor ve evine bakması gerektiğini düşündüğümden boş göndermedim.. kapıyı açmamak ya da git demeyi yediremezdim kendime vereceğim 1 lirayla ne ben fakir olurum ne de o zengin olur dedim kendi kendime.. hırsızlık arsızlık yapmıyor neticede.. o yolla karnını doyurmaya çalışıyor.

Sitelerde Paylaş
gece davul sesinden rahatsız olsam da onun geçmesini istemiyor olsam da.. sonuçta o işi yapıyor ve evine bakması gerektiğini düşündüğümden boş göndermedim.. kapıyı açmamak ya da git demeyi yediremezdim kendime vereceğim 1 lirayla ne ben fakir olurum ne de o zengin olur dedim kendi kendime.. hırsızlık arsızlık yapmıyor neticede.. o yolla karnını doyurmaya çalışıyor.

bakın cigdem hanım ne güzel, ne çağdaş düşünüp kendini muhasebe etmiş. darısı sizin başınıza

Sitelerde Paylaş

Ramazan Davulcularının Ramazanla pek ilgisi yoktur, sadece ekmek parası peşinde koşarlar, bundan yıllar önce Ramazan kış mevsimindeyken gece jilet gibi soğukken pencereden o zavallıların davul çaldığını bir ara gördüm, aslında gördüğüm ekmek kazanmanın zorluğuydu.

Topiği açan topikçi de dine olan kinini ekmek teknecisinden çıkartmış, sürü bilincine sahip atolar da topikçiyi alkışlamışlar.

Sitelerde Paylaş

ne yalan söyleyim, burda ezan seslerinden ve davuldan rahatsız olanlar var ama nedense beni hiç rahatsıt etmiyor, hatta bazen ezan sesi bana huzur bile verdiği oluyor,bunun sebebinide çocukluğumdan kalma bir his olduğunu düşünüyorum.Davulcularda öyle önceden ramazan geldiğimde içim kıpır kıpır olurdu, şimdi değil tabi.Şimdi bitsede kurtulsam diyorum.

Sitelerde Paylaş
ne yalan söyleyim, burda ezan seslerinden ve davuldan rahatsız olanlar var ama nedense beni hiç rahatsıt etmiyor, hatta bazen ezan sesi bana huzur bile verdiği oluyor,bunun sebebinide çocukluğumdan kalma bir his olduğunu düşünüyorum.Davulcularda öyle önceden ramazan geldiğimde içim kıpır kıpır olurdu, şimdi değil tabi.Şimdi bitsede kurtulsam diyorum.

kardeşim iki mani çekse adam daha güzel olmaz mı güm güm güm tadı kalmadı yaw nerde o eski davulcular

Sitelerde Paylaş

Dinsizler için sorun, cepten para gitmesinden çok en sevmediğin müessesenin bu parayı alması.

Dinsiz biri olarak, dini bir faaliyete para ödemek rahatsız edici olur tabi. Ben 5 lirayı herhangibirine herhangibir nedenle verebilirim, ama dini bir iş için yada sözde ''hayır'' için istenirse sanki o 5 lira tüm varlığımmış gibi şiddetle geri çeviririm.

Neyseki benden kimse dini bişey adına para istemedi bugüne dek. 1kr olsa vermem.

Bu parayı vermek, bu işi onaylamak olur buda kendinle çelişmek olur.

Davucuların umrunda olan din değil para imiş... tek dertleri birazcık para kazanmak olan fakir fukara insalar imiş... dinsiz olmak bunları eli boş çevirmek için yeterli neden değilmiş miş miş.

Bu gereksiz adetin sonu geldiğinde bu insnalar açlıktan ölmeyecekeler, yada bu adet iyice güçlense bu adamalr köşeyi de dönemiyecekler. Hiç bişey değişmeyecek.

Fakir herzaman fakir, davulunu elinden alsan yapacak başka bir iş bulabilir, sonuçta bu insanlar bir ay kazandıkları ile geçinmiyorlar.

Acımayın, utanmayın, para vermeyin.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
kardeşim iki mani çekse adam daha güzel olmaz mı güm güm güm tadı kalmadı yaw nerde o eski davulcular

eskisi gibi az katlılarda oturmuyoruzki.. ne güzel çocukluğumda tek katlı 2 katlı asma bahçeleri içinde evler içindeydik.. bende 3 katlı bi binanın 2. katındaydım.. şimdi gökdelen tepelerindeki adam için kim mani okurki..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...