Jump to content

RAMAZAN DAVULCUSUNU DEFETTIM...

Recommended Posts

• İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hala bu kabalıgı ve terbiyesizliği marifet sanan müsfetenin yazısını tavanarası yapmadınızmı?

Yazık.

ALLAH VARDIR.

Luuu

dalga mı geçiyorsun kafa mı buluyosun

Abi kapıya gelen davulcuya "Biz oruç tutmuyoruz" demişti. Davulcu "Abey, tutmayanlar da veriy yow" dedi...

Bunun üzerine abim ne yanıt verir şimdi diye merak ediyordum ki abim anında yapıştırdı "İyi de biz yahudiyiz..."

O kadar doğal söyledi ki anlatamam... Gülmemek için davulcu gidene kadar zor dayandım...

Davulcu yahudi olduğumuzu :) öğrenince dönüp sırtını gitti...

İşin ilginç kısmı abim müslümandı ve oruç tutuyordu.

gül gül öldüm

ağabeyi kendime benzettiğim için herhalde. aynı tepkiyi ben de vermek istiyorum.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 ay sonra da, her türlü yasağa rağmen çocukların gözünün önünde hayvanları boğazlayacaksınız.

Evet. Bir koyun almayı düşünüyorum.:)

Sitelerde Paylaş

Bu davulculardan ne istersiniz anlamam.. Adamların suçu günahı yok ki.

Onlar için sadece ekmek kapısı. Onlara bu işi yaptıranlara bakın evvela.

Ben her defa paralarını veririm bu insanların, "kolay gelsin" derim.

Annem de bunlara cinifrit olur. "Biz aleviyiz, bizim oruçla namazla işimiz yok, tutmuyoruz; sen git tutanlardan al" dedi birkaç kere. Kızmıştım.

Ramazanda davuldan ve onun temsil ettiği değerlerden nefret ediyorum ben de. Ama bu, o davulcunun suçu değil.

Ben çoğunun oruç tuttuğuna bile inanmıyorum..

Sitelerde Paylaş
(muslumbaba @ Sep 14 2009, 13:23)

2 ay sonra da, her türlü yasağa rağmen çocukların gözünün önünde hayvanları boğazlayacaksınız.

evet biz müslümanlar dini vecibelerimzden biri olan kurban kesme görevini yapacağz

çocukların gözünün önünde kesenler bilinçli insanlar deiller

nasılki bilinçli ve bilinçsiz ateistler varsa aynı şey diğer insanlar içinde geçerli

Sitelerde Paylaş
  • 6 years later...

Bu davulculardan ne istersiniz anlamam.. Adamların suçu günahı yok ki.

Onlar için sadece ekmek kapısı. Onlara bu işi yaptıranlara bakın evvela.

Ben her defa paralarını veririm bu insanların, "kolay gelsin" derim.

Annem de bunlara cinifrit olur. "Biz aleviyiz, bizim oruçla namazla işimiz yok, tutmuyoruz; sen git tutanlardan al" dedi birkaç kere. Kızmıştım.

Davulcuları seven birileri varmış.. Birilerinin işine geliyor diye ,biz bu saçmalığa dayanmak zorunda değiliz. Bu duruma musluman birisi bile karşı olması gerekir. Hangi çağda yaşıyoruz ? Mahalle arasında düğün yapanlar, ramazanda gecenin köründe dan dan davula tokmak vuranlar, üç kuruşluk arabasıyla son ses müzik mahalle aralarına girenler, hepiniz krosunuz.

Sitelerde Paylaş

Davulcuları seven birileri varmış.. Birilerinin işine geliyor diye ,biz bu saçmalığa dayanmak zorunda değiliz. Bu duruma musluman birisi bile karşı olması gerekir. Hangi çağda yaşıyoruz ? Mahalle arasında düğün yapanlar, ramazanda gecenin köründe dan dan davula tokmak vuranlar, üç kuruşluk arabasıyla son ses müzik mahalle aralarına girenler, hepiniz krosunuz.

en fenası da ikiyüzlülük. bu müslümlerin zabıtaları sokak müzisyenlerine kan kusturur. Ramazan dışında bir zamanda müzisyenin teki gecenin üçünde müzik yapsın da görelim müslümlerin hoşgörüsünü. ya tutuklanır, ya da daha fenası halk linç eder.

ve haklısın. kroluk, bayağılık bu toplumun iliklerine işlemiş.

Sitelerde Paylaş

Düzce’de bu yıl ramazan davulu çalmayacak

Vatandaşların yazılı ve sözlü şikayetleri üzerine Düzce Belediyesi tarafından Ramazan davulu çalınmaması yönünde karar alındı.

Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından alınan kararda, "Davulcuların geleneksel olan bu uygulamayı tam olarak yerine getiremedikleri, gerek motosiklet, gerek bisiklet ya da araç arkalarında gelişi güzel davul çaldıkları, gece sahur vaktinden çok önceki saatlerde zamansız bir şekilde davul çalarak vatandaşlarımızı (kronik hastalar, bebekler, vardiya usulü, çalışanlar vb.) rahatsız ettikleri ve gürültü kirliliğine sebebiyet verdikleri tespit edilmiş olup, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 36. maddesine göre davul çalınması işinin engellenmesinin kararlaştırılması uygun bulunmuştur" denildi.

http://www.milliyet.com.tr/duzce-de-bu-yil-ramazan-davulu-calmayacak-duzce-yerelhaber-1388407/

Sitelerde Paylaş

Bizim davulcular çalmadan gelir paralarını isterler, biz de hiçbirini boş göndermemeye çalışırız.

Adamcağızlardan birini tartaklayanlar olmuş, belki de o yüzden pek davul sesi duymadık geçen sene bilemiyorum...

Adamlar bu işi arkadaşın söylediği gibi ekmek parası için yapıyorlar.

Bu davul çalma işi ramazan ayının bir geleneği.

Oruç tutmayanları rahatsız da ediyor evet ama bir ay için bu kadar stres olmaya da pek değmez...

Sitelerde Paylaş

Bizim davulcular çalmadan gelir paralarını isterler, biz de hiçbirini boş göndermemeye çalışırız.

Adamcağızlardan birini tartaklayanlar olmuş, belki de o yüzden pek davul sesi duymadık geçen sene bilemiyorum...

Oruç tutmayanları rahatsız da ediyor evet ama bir ay için bu kadar stres olmaya da pek değmez...

ekmek parasını enstrüman çalarak kazanması gerekiyorsa, gündüz sokak müzisyenliği veya düğün davulculuğu yapabilir. gecenin 2-3'ünde böyle hayvanlık olmaz. Bebek var, hasta var, fabrikada çalıştığı için sabah 5'te kalkan var, vs.

medeniyetin bazı gereklilikleri var. böyle şehirlilik olmaz. medeniyetle problemleri varsa, köye gidip yaşasınlar. şehirlerimizi köyleştirmeye hakları yok.

Sitelerde Paylaş

ekmek parasını enstrüman çalarak kazanması gerekiyorsa, gündüz sokak müzisyenliği veya düğün davulculuğu yapabilir. gecenin 2-3'ünde böyle hayvanlık olmaz. Bebek var, hasta var, fabrikada çalıştığı için sabah 5'te kalkan var, vs.

medeniyetin bazı gereklilikleri var. böyle şehirlilik olmaz. medeniyetle problemleri varsa, köye gidip yaşasınlar. şehirlerimizi köyleştirmeye hakları yok.

Haklısın..

Ama bu işe talep arz meselesi olarak bakmak gerekiyor.

Davulcudan rahatsız olan komşusuna inat davulcuya bahşişi sağlam verenler insanlar da var. :)

Gerekçe, geleneğin devam etmesini sağlamak...

Böyle olunca da adamları işlerini yaptıkları için suçlamak, kovmak, hakaret etmek anlamsız ve de ayıptır.

Çoğunluğu müslüman ülkemizin bir geleneği, yapacak bir şey yok.

Davulcu burda hesap sorulacak en son kişi...

Genelde paparayı da bu zavallılar yiyor, hiç gerek yok adam ekmeğinin derdinde ve belki kendi de oruç tutmuyor...

Sitelerde Paylaş

Haklısın..

Ama bu işe talep arz meselesi olarak bakmak gerekiyor.

Davulcudan rahatsız olan komşusuna inat davulcuya bahşişi sağlam verenler insanlar da var. :)

Gerekçe, geleneğin devam etmesini sağlamak...

Böyle olunca da adamları işlerini yaptıkları için suçlamak, kovmak, hakaret etmek anlamsız ve de ayıptır.

Çoğunluğu müslüman ülkemizin bir geleneği, yapacak bir şey yok.

Davulcu burda hesap sorulacak en son kişi...

Genelde paparayı da bu zavallılar yiyor, hiç gerek yok adam ekmeğinin derdinde ve belki kendi de oruç tutmuyor...

bakın, benim sokak sanatı ile bir derdim yok. tam aksine bir hoşluk olarak görüyorum. ancak iş başkalarının özgürlüklerine tecavüz boyutuna geldiğinde, mazur görülemez bir hal alıyor. folklor oyunları, kına gecesi vb. de gelenek. benim bunlarla bir sorunum yok.
Sitelerde Paylaş

Mırnaw, davulculara para vermen, senin onları desteklemen ve teşvik etmen anlamına gelir. Ekmek parası için birşeyler yapmak,o işin legal olduğunu göstermez. Ekmek parası için ahlaksızlık yapanlar da var. Bu tarz eylemler , toplumu yozlaştıran şeyler.Muhtemelen, 100 yıl sonra, bu gecenin köründe davul çalmak gibi saçma sapan eylemlerle, insanlar dalga geçecekler, 100 yıl önce böyle saçma şeyler de varmış diyecekler ...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...