Jump to content

Kavak Yelleri

Recommended Posts

Türkiye'nin geleceği açık,Yavaş yavaş ateistleşiyoruz,Özellikle medya.

Kavak Yelleri'nde az önce bir sahne vardı;

adam diabet hastası ve ziyaretine karısı geliyor,aslı kadına ona bir şey içirmemesi,yedirmemesini söylüyor,kadın uymuyor önce tembihliyor sonra yaka paça dışarı çıkarıyor,doktoru kızıncada ''neymiş okunmuş su içirecekmiş'' diye kadına demediğini bırakmıyor,burada verilmek istenen mesajı ''bilime güvenin masallara çağ dışı uygulamalara değil'' olarak algıladım,Ateistleşen programlardan bir taneside kavak yelleri,kutluyorum sizi,devam çocuklar.

Bu, başlı başına ateist bir yaklaşım değildir: Dini söylemi, bilimsel söylemle 'uyumlu' kılma sorunu, ateistlerin de sorunsalı olan 'bilimsel söylemin inşası' sorunuyla birebir alakalıdır; bilimsel bilginin nasıl elde edileceğine ilişkin çok farklı yaklaşımlar, bu bilginin dinsel söylemle ne ölçüde bir arada sentezlenebileceğine ilişkin çizilebilecek sınırların niteliğini belirler.

Bir ateist, zorunlu olarak bilimci olmadığı gibi; bir dindar da, zorunlu olarak bir bilim-karşıtı değildir. Wittgensteinci bir fideizm bir kere benimsendiğinde, bilimsel söylemin neden reddedilmesi gerektiği açık değildir: Dinin 'dili'nin, reel dünyaya atıf yapmadığını bir kere benimsediğinizde; Wittgenstein-sonrası analitik felsefe araçlarını kullanarak, ortalama bir ateistten daha bilimci olmanız mümkündür.

Bilim felsefesinin 'düşmanlarından' Feyerabend'ın ateist/agnostik bir arkadaş olduğuna dikkatinizi çekerim: Ateist bir arkadaşın 'evrenselleri', tikel deneyimlerimizden çıkarsaması çok büyük bir sorundur, en az dindarın 'mutlak olanın bilgisi'yle, bilimsel söylemin yöntemselliğin uyumlulaştırması kadar büyük bir sorun.

O yüzden, basit çözümlere rağbet etmeyin...

tarihinde Kieslowskii tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

adam diabet hastası ve ziyaretine karısı geliyor,aslı kadına ona bir şey içirmemesi,yedirmemesini söylüyor,kadın uymuyor önce tembihliyor sonra yaka paça dışarı çıkarıyor,doktoru kızıncada ''neymiş okunmuş su içirecekmiş'' diye kadına demediğini bırakmıyor,burada verilmek istenen mesajı ''bilime güvenin masallara çağ dışı uygulamalara değil'' olarak algıladım,Ateistleşen programlardan bir taneside kavak yelleri,kutluyorum sizi,devam çocuklar.

bunun ateizmle ne alakası var?

mantıklı bir insan davranışı bu insan tanrıya inanıyor da olabilir inanmıyor da...

bilim sadece ateistlerin mi?!

Sitelerde Paylaş

türk insanının geneli dinden uzaklaştığı zaman bi başka saçmalık olan ırk saçmalığına sarar bu seferde. böyle olucaksa şayet benim için önemi yok uzaklaşmasının.

üstelik günümüzde ırkçı milliyetçi hareketlerde güçlü seviyede. basında, orduda ,okulda sürekli ırk şovenizmi pompalanıyo.

tarihinde nihilistkoyun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

" AÇ TAVUK KENDİNİ BUĞDAY AMBARINDA SANIR " :)

Sitelerde Paylaş
Loneliss Ne güzel kıvırıyon öle sen !!!

Müslümanlara kıvırıyo diyene bak , arkadaşın resmen saçmalamış

Nasıl kıvırıyon Hayret valla ...

kardeşim sen ne sanıyorsun şeriatı mı bekliyorsun ?

sen git vizeni bekle şeriatı bekleyene kadar,gümrüğe git bekle ordan arabistana,hadi canım uza.

o sarığı marığı çıkarda terörist sanmasınlar seni.araplar bile almaz sonra :D

tarihinde Diktator tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...