Jump to content

Allah'in varligina kanitlar

Recommended Posts

• İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Başlığın ateistcafeye taşınmasını rica ediyorum, yoksa geyik olduğunu kimse anlayamayacak.

sevgili dostum neden taşınsın ya?

boşver yazının tamamını okuma alışkanlığı olan kaç kişi var onları bi görelim.

bakalım kaç sazan daha atlayacak. :blink::blink:

Sitelerde Paylaş
Sizi anlıyorum, size bunları söyleyen kaynak var, cemaatiniz de size bunlara katılıyor, fakat herşey gibi bunların da kaynağı sınanmalıdır.

Doktor (yard. doç. bile değil) ünvanına sahip bir astronom nasıl oluyor da biyoloji hakkinda son derece zor bir tahminde bulunabiliyor?

Hugh Ross hristiyan bir yaradılış savunucusu. Kendisi gibi başkalarından topladığı, bilime dayanmadan elde ettiği kimi bilgileri insanlara yutturmaya çalışıyor ki insanlar İsanın sevgisine sığınsın ve cehennemden kurtulsun. Müslümanlar da bilim adına birşey yapamadıkları için yaradılışçı hristiyanların dediklerini alıp kendi amaçları için kullanıyor.

Ben burada onun dediklerinin aksini ispatlayamam, siz de doğruluğunu, fakat adamın amacı bellidir.

Bak sana iki Ateist bilim adamından iki kanıt getireyim;

1- Richard DAWKINS, Tanrı Yanılgısı, Sayfa:133

Yaşamın başlangıcı, şüphe duyanlar için söylemek isterim ki araştırma konusu olarak gelişmekte olan bir konudur. Bu araştırmanın ilgili uzmanlık alanı kimyadır ve bu benim alanım değildir. Gelişmeleri çok büyük bir merakla kenardan izlerim ve önümüzdeki birkaç yıl içinde eğer kimyacılar laboratuarlarında yeni bir yaşam başlangıcını başarılı bir şekilde yeniden gerçekleştirdiklerini bildirirlerse hiç şaşırmam. Ancak yine de bu henüz gerçekleşmedi ve bu gelişmenin olasılığı oldukça düşük olduğunu söylemek mümkündür ve bu her zaman böyledir; gerçi bu bir kez gerçekleşti

İlginç değil mi? Hem neredeyse imkansızdır de, hemde ama bu bir sefer olmuştur de. Ne gözlem, ne deney... Hem de bu konu benim uzmanlık alanım değildir de.

2- Hoimar V. DITFURTH, Başlangıçta Hidrojen Vardı, Sayfa:247, Cumhuriyet Kitapları...

"Şimdi diyelimki, bir enzim üzerinde bu 20 aminoasit 100 basamaklı bir enzim zinciri oluşturuyor. Bu, aslında elimizdeki 20 aminosidi 100 çeşitli biçimde sıralamak imkanına sahip olduğumuz anlamına gelir ki, matematikte bunun basit ifadesi 20^100 dür. Yani 130 sıfırlı bir sayı. Matematikta bu sayının tanımı yoktur. Bu, öylesine büyük bir sayıdır ki, astronomik rakamlar bile yanında gülünç kalır. Sayının büyüklüğünü ifade edebilmek için iki örnekle karşılaştıralım. Big-Bang den bu yana yaklaşık 10^17 saniye geçmiştir. Fizikçilere göre evrende yaklaşık 10^80 adet atom olduğu tahmin edilmektedir."

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
....

"Şimdi diyelimki, bir enzim üzerinde bu 20 aminoasit 100 basamaklı bir enzim zinciri oluşturuyor. Bu, aslında elimizdeki 20 aminosidi 100 çeşitli biçimde sıralamak imkanına sahip olduğumuz anlamına gelir ki, matematikte bunun basit ifadesi 20^100 dür. Yani 130 sıfırlı bir sayı. Matematikta bu sayının tanımı yoktur. Bu, öylesine büyük bir sayıdır ki, astronomik rakamlar bile yanında gülünç kalır. Sayının büyüklüğünü ifade edebilmek için iki örnekle karşılaştıralım. Big-Bang den bu yana yaklaşık 10^17 saniye geçmiştir. Fizikçilere göre evrende yaklaşık 10^80 adet atom olduğu tahmin edilmektedir."

Aklı başında kimse, ilk hücrenin şak diye ortaya çıktığını söylemez.

Bunu söyleyenler ya bir bok anlamamıştır ya da dincidir.

Bir soru:

Tanrının var olması, bir proteinden, hatta bir insanın şak diye var olmasından daha mı olası?

.

Sitelerde Paylaş

Bir soru:

Tanrının var olması, bir proteinden, hatta bir insanın şak diye var olmasından daha mı olası?

.

Şak diye değil.. Bak orada diyoki bu ihtimal evrendeki toplam atom sayısı ve evrenin yaşından korkunç derece de daha büyüktür... Bu ihtimalin gerçekleşmesi için ne yeterli zaman ne de yeterli aminoasit var...

Sitelerde Paylaş
"Peki O Zaman Kim?" Karşı-Argümanı :

Örnek 1

- Tamam, diyelim ki, Allah yok.

- Peki o zaman kainatı kim yarattı?

Örnek 2

- Tamam, diyelim ki, Allah yok.

- Peki o zaman canlıları kim yarattı?

Bu aslında kainatın veya canlılığın kendiliğinde oluşmasına itirazdır... Ki bende bu itiraza katılıyorum... Zaten katılıyorumki teistim...

Sitelerde Paylaş
Bu aslında kainatın veya canlılığın kendiliğinde oluşmasına itirazdır... Ki bende bu itiraza katılıyorum... Zaten katılıyorumki teistim...

Senin itirazın, "peki, o zaman kainat nasıl oluştu", "peki, o zaman canlılık nasıl ortaya çıktı"dır. "Peki, o zaman kim yarattı" informel mantıksal safsatadır.

Sitelerde Paylaş

Bir soru:

Bilim adamları artık canlılığın şakkk diye çıktığını söylüyor. TAbi ki bu benim yorumum..İçin asşı bilim adamları dünyadaki hayatın, dünyanın oluştuktan hemen sonra başlamış olabileceği üzerinde duruyor artık. Zira 4 milyar yıl öncesine kadar mikro fosiller bulunuyor.

Ve benim buna yorumum...canlılık şakkk diye olmuştur.

Sitelerde Paylaş
Bilim adamları artık canlılığın şakkk diye çıktığını söylüyor. TAbi ki bu benim yorumum..İçin asşı bilim adamları dünyadaki hayatın, dünyanın oluştuktan hemen sonra başlamış olabileceği üzerinde duruyor artık. Zira 4 milyar yıl öncesine kadar mikro fosiller bulunuyor.

Ve benim buna yorumum...canlılık şakkk diye olmuştur.

Kesinlikle (koşullar elverdiğinde) şakkk diye olmuştur, tek hücreliler....

Bunu kanıtlamaya az kaldı...

Sitelerde Paylaş
Bak sana iki Ateist bilim adamından iki kanıt getireyim;

1- Richard DAWKINS, Tanrı Yanılgısı, Sayfa:133

Yaşamın başlangıcı, şüphe duyanlar için söylemek isterim ki araştırma konusu olarak gelişmekte olan bir konudur. Bu araştırmanın ilgili uzmanlık alanı kimyadır ve bu benim alanım değildir. Gelişmeleri çok büyük bir merakla kenardan izlerim ve önümüzdeki birkaç yıl içinde eğer kimyacılar laboratuarlarında yeni bir yaşam başlangıcını başarılı bir şekilde yeniden gerçekleştirdiklerini bildirirlerse hiç şaşırmam. Ancak yine de bu henüz gerçekleşmedi ve bu gelişmenin olasılığı oldukça düşük olduğunu söylemek mümkündür ve bu her zaman böyledir; gerçi bu bir kez gerçekleşti

İlginç değil mi? Hem neredeyse imkansızdır de, hemde ama bu bir sefer olmuştur de. Ne gözlem, ne deney... Hem de bu konu benim uzmanlık alanım değildir de.

2- Hoimar V. DITFURTH, Başlangıçta Hidrojen Vardı, Sayfa:247, Cumhuriyet Kitapları...

Dawkinse "o zaman yaşam nasıl başladı?" diye sorduklarında aldıkları cevap "benim dalım abiogenesis değil evrimsel biyolojidir" der.

Laboratuvar ortaminda abiogenesis (yaşamayan ortamda yaşam başlangıcı) olayının gerçekleştirilmesinin zor olduğunu söylüyor.

Ditfurth da 80lerin sonuna kadar yaşamış, almanya'da bilim ve din arasında açık olmaması gerektiğini savunmuştur. Ateist olduğunu hangi kaynaktan aldınız?

Alıntısı da yeterince açıklayıcı değil. Yaşamla ilgili bir sürü aminoasit var, protein oluşturan veya oluşturmayan binlerce yaşam için işe yarar kombinasyonları mevcut. Enzim çok sonra gelir.

Sitelerde Paylaş
Dawkinse "o zaman yaşam nasıl başladı?" diye sorduklarında aldıkları cevap "benim dalım abiogenesis değil evrimsel biyolojidir" der.

Laboratuvar ortaminda abiogenesis (yaşamayan ortamda yaşam başlangıcı) olayının gerçekleştirilmesinin zor olduğunu söylüyor.

Ditfurth da 80lerin sonuna kadar yaşamış, almanya'da bilim ve din arasında açık olmaması gerektiğini savunmuştur. Ateist olduğunu hangi kaynaktan aldınız?

Alıntısı da yeterince açıklayıcı değil. Yaşamla ilgili bir sürü aminoasit var, protein oluşturan veya oluşturmayan binlerce yaşam için işe yarar kombinasyonları mevcut. Enzim çok sonra gelir.

Aslında Ditfurth'un tam olarak ateist olduğunu söyleyemem, ama kitabından en azından kesinlikle bir teist veya deist olmadığı sonucuna vardım... Bu durumda geriye iki ihtimal kalıyor,

Ya panteist ya da Ateist...

Yaşam için bir sürü değil sadece 20 çeşit aminoasit var... Enzim sadece bir örnekti... Basit bir tek hücreli için olmazsa olmazlar nelerdir?

1-Hücre zarı

2-DNA ve/veya RNA

3-Enzimler

Bunların hepsinin temeli proteinler. En dandik protein 20 farklı aminoasitten 100 tanesinin doğru dizilim ile bir araya gelmesi sonucu oluşur. Kaldıki bir proteinlerde ortalama 300-350 arası aminoasit vardır.

Bu proteinlerden binlercesi aynı anda oluşacak, bir kısmı hücre zarını, bir kısmı DNA yi diğer bir kısmı da Enzim veya benzeri yapıları oluşturacak. Ditfurth sadece enzim için basit bir hesap yapmış.

Madem Dawkins'in uzmanlık alanı abiogenesis değil neye cüret ederek Tanrı yanılgısı adında bir saçmalık ortaya koyabiliyor? Madem Tanrı için mevcut en sağlam argümanlar hakkında hiç bir fikrin yok o halde susacaksın... Ya da söylediklerinin bilimsel olduğunu iddia etmeyeceksin, bunlar benim doğmalarımdır diyeceksin.

@Rexino

Bahsettiğin cümleleri kullananların %90 ı aslında benim yaptiğim itirazı yapmak istiyorlar ama dil alışkanlığından olacak senin yazdığın gibi dillendiriyorlar hepsi bu. Neden bu kadar üstünde duruyorsun anlamıyorum...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Aslında Ditfurth'un tam olarak ateist olduğunu söyleyemem, ama kitabından en azından kesinlikle bir teist veya deist olmadığı sonucuna vardım... Bu durumda geriye iki ihtimal kalıyor,

Ya panteist ya da Ateist...

Yaşam için bir sürü değil sadece 20 çeşit aminoasit var... Enzim sadece bir örnekti... Basit bir tek hücreli için olmazsa olmazlar nelerdir?

1-Hücre zarı

2-DNA ve/veya RNA

3-Enzimler

Bunların hepsinin temeli proteinler. En dandik protein 20 farklı aminoasitten 100 tanesinin doğru dizilim ile bir araya gelmesi sonucu oluşur. Kaldıki bir proteinlerde ortalama 300-350 arası aminoasit vardır.

Bu proteinlerden binlercesi aynı anda oluşacak, bir kısmı hücre zarını, bir kısmı DNA yi diğer bir kısmı da Enzim veya benzeri yapıları oluşturacak. Ditfurth sadece enzim için basit bir hesap yapmış.

Madem Dawkins'in uzmanlık alanı abiogenesis değil neye cüret ederek Tanrı yanılgısı adında bir saçmalık ortaya koyabiliyor? Madem Tanrı için mevcut en sağlam argümanlar hakkında hiç bir fikrin yok o halde susacaksın... Ya da söylediklerinin bilimsel olduğunu iddia etmeyeceksin, bunlar benim doğmalarımdır diyeceksin.

@Rexino

Bahsettiğin cümleleri kullananların %90 ı aslında benim yaptiğim itirazı yapmak istiyorlar ama dil alışkanlığından olacak senin yazdığın gibi dillendiriyorlar hepsi bu. Neden bu kadar üstünde duruyorsun anlamıyorum...

Ateshbey, aşağıda sana yazılan bu cümleyi anlayacak kapasiten varsa susman gerekir:

Senin itirazın, "peki, o zaman kainat nasıl oluştu", "peki, o zaman canlılık nasıl ortaya çıktı"dır. "Peki, o zaman kim yarattı" informel mantıksal safsatadır.

Bilim 200 yıl önce çözülemeyen birçok şeyi çözdü; elinizde kala kala bir abiyogenez kaldı; yakında o da çökecek... Ortada tanrı manrı da yok görüyorsun... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
@Rexino

Şiddetli ayrıntı takıntım vardır, ondan olabilir. :-)

Sitelerde Paylaş
Ateshbey, aşağıda sana yazılan bu cümleyi anlayacak kapasiten varsa susman gerekir:

Sen o cümleyi anladın mı Andromeda?

Buradan bakınca pek anlamış gibi görünmüyorsunda...

Bilim 200 yıl önce çözülemeyen birçok şeyi çözdü; elinizde kala kala bir abiyogenez kaldı; yakında o da çökecek... Ortada tanrı manrı da yok görüyorsun...

Aç tavuk kendini darı ambarında zannedermiş. Dawkins ve seninki de o misal işte...

Keh Keehh Keeehhh... (HACI nın kulakları çınlasın) :lol:

Sitelerde Paylaş

Varsada kesinlike İslam Allahı değil böyle merhametsiz bir İlah olamaz sırf ona inanmıyorsun diye değil Müslüman olmadığın için sene ebediyen Dünya ateşinden 70 kere daha sıcak bir fırına sokacak.Kullarına merhametli olsaydı herkezi aynı sınavı tabi tutardı.Allah diğer İnsandan daha mı üstün tutuyorda onu Müslüman ülkesine dünyaya getiriyor?.Müslümanlar siz Çinde doğsaydnız müslüman olma ihtimaliniz yüze % 0.5 olurdu sonra 60 sene ömür için cehenneme bu nasıl bir adalet bu.

tarihinde Presc tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 11 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...