Jump to content

İslam Kısır Döngüsü

Recommended Posts

• İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evolution2.jpg

Ben de bi kısır döngü haritası çıkardım..

çok sağol evrim teorisinin bilimselliğini gösteren bi grafik yapmışsın.

yaratılışçılar görse sana çok kızar.

bir de bu grafiğin dışına çıktığımız zaman ortaya çıkabilecek binlerce "gerçek" algısından birini tercih etmemiz için bir neden söylersen sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Allah herşeyi bilir ve herşeye kadir midir?

Elbette. Onun iradesi olmadan bir yaprak bile oynamz.

O halde Allah neden insanların ızdırap çekmesini önlemez?

Çünkü Allah insanları dener. İmtihan eder....

Allah insanları neden imtihan eder?

Kendisine gerçekten inanıp inanmadıklarını bilmek ister...

Allah onların kendisine inanıp inanmadıklarını bilmez mi?

Başa dönün...

Sitelerde Paylaş

Başa dönün...

Evet :good:

Kader inancı bir kere başlı başına koskoca bir fiyaskodur!

Bu bir akıl tutulması, bir düşünce özrü, cinnet halidir.

Herşeye kadir olan yüce yaratıcı nasıl olur da insanın kaderini bilemez? Herşeyi bilen sonsuz kudret sahibi Allah nasıl olur da insanların alnına yazdığı yazgısını test etme ihtiyacı duyar?

Kuşkusuz bu sorulara bir tek mantıklı yanıt vermek olanaklı değildir!

İşte dogmaların esir aldığı insan beyninin o içler acısı hali...

tarihinde MrGuitar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Demek tartışma böyle yapılıyor... Ben "İslam Kısır Döngüsü" başlığı ile dinlerin içinde bulunduğu çıkmazı gösteriyorum, biri başka bir konudan, başka bir alandan kendince çıkmaz olduğunu düşündüğü bir konuyu alıp getiriyor ve bunun adı tartışma oluyor.

Değilim ama varsayalım ki ben hristiyanım ve "İslam Kısır Döngüsü" başlığını açıyorum. Bana yapılacak makul itiraz hristiyanlığın çıkmazlarını göstermek midir, yoksa İslam'ın kısır döngüsü olmadığını anlatmak mıdır? Kendi düşüncesini savunmak yerine argüman sahibinin konu ile ilgili olmayan görüşlerine çaresizce saldırmak "tencere dibin kara, seninki benden kara" diyalogu olmuyor mu?

Dayanağının makul açıklamalar yerine kör kabullenmelerden alan düşünceleri savunmanın başka da bir yöntemi yok sanırım.

---

İster müslüman, ister başka dinden olsun bu dogmatik düşünceli adamların evrim konusuna bir tepkileri vardır. Evrim olgusunu dillendiren ve evrim teorisi ile evrimin mekanizmalarını açıklayan bilim ise onlar için bir numaralı düşmandır. Bunlar "bizim atamız maymun değildi, insan akıl sahibidir, hayvanlar bizim gibi akıllı değiller" derler. Haklılar; bizim atamız maymun değildi, ayrıca hayvanlar arasında analitik düşünce ile problem çözme açısından en yetkin olanı insan. Ne acıdır ki bu gerçeğin farkında olan dindarlar akıllarını, problem çözme yetilerini dini konular için kullanmazlar. Dinin dayattığı dogmayı savunmak için olguları reddederler, acınacak duruma düşerler.

Bizim durumumuz ise daha acıklı...

Biz dünyayı daha yaşanılabilir bir yer haline getirmek için bu insanların da katkına gereksinim duyuyoruz. Dünya'da 6.5 millyar insan yaşıyor... Bunların çok az bir kısmı bilimsel metodu anlıyor, benimsiyor ve uyguluyor. Bilimsel metodu uygulayıp sistematik şekilde bilgi biriktiren ve teknoloji üretenler ise azınlıkta. Bu insanların sayısını artırabilirsek bilgi edinme sürecimiz hız kazanacak.

Biz insanların beyinlerini "reboot" ettirmeye çalışıyoruz. Din virüsü bunları öyle bir teslim almış ki bunlara "reset" atmak bile mümkün olmuyor; aynı ezberi okuyup duruyorlar.

---

Günlük hayatınızı düşünün, aptallığa, düşüncesizliğe hiç tahammülünüz yoktur. Çorba içmeye çatal getirene kızarsınız, arabanızı arkasına parkedip çıkınızı engelleyen komşunuzun düşüncesiz olduğunu düşünürsünüz. Televizyondan, Internet'ten gördüğünüz aptalca şeyler yapan insanlara içten içe kızarsınız. Haklısınızdır da... Ama din konusunda aptallığa tahammül göstermemiz gerekiyor.

Bu forumda da ahmaklarla muhattap olmamız gerekiyor. (Ahmak sözcüğünün anlamını daha önce açıklamıştım; TDK sözlüğüne göre ahmak "aklını gereği gibi kullanamayan" demek)

Yani aklını kullanmayıp, akılsızca laflar edenlerle muhattap olmamız gerekiyor. Ateistlerin içinde bulundukları acıklı durum budur.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Bu sözde islam kısır döngüsü şeması çok saçma Çünkü Bir olduğunu Kitap ve Peygamber gönderdiğini söyleyen sadece Allah bu tek kitap değildir tek peygamber de değildir. şöyle düşünelim:

Allah evreni içindeki binlerce galaksiyle sonu düşünülemeyen genişliğiyle soba ve lamba yaptığı güneşiyle herbiri ayrı bir tasarıma sahip 3000 den fazla çeşit deniz ürünüyle binlerce çeşit kara canlılarıyla ve rengarenk bitki örtüsüyle dünyayı yaratıp onu hiç görmeyen ne yaptığını bilmeyen olandan bitenden habersiz balıklarla bitkive hayvanlarla dolu bıraksaydı hiçbirisinin bir mantığı olmazdı. Bunu yorumlayan ve bunlar boş işler değil nasıl güzel bir tablosu, tam tablonun yanında dursa da durmasa da, gözükse de gömzükmese de picasso yu gösteriyorsa bunca hazırlık ve tasarım ve renk cümbüşüde B-unu yapan bir sanatkarı gösteriyor, diyen ve bitkisiyle hayvanıyla tasarım ve renk cümbüşü tablosuna anlam verecek bir varlığın olması gerekiyordu. Bunu Allah(CC) yaptıklarını anlayacak bir canlıyla yapacaktı, bu elbette akıllı bir canlı olacaktı ki bunca hazineye bir anlam katsın, akıllı olacak canlı olacak ve evrende cereyan eden bütün hareketleri değerlendirecek bir canlı olacaktı bu kıvama uyan sadece insandır. Allah dost ve düşmanın takdiriyle kendi döneminde yaşayan putperest hristiyan yahudi ateşe tapan güneşe ve aya tapan lar dahil kimsenin ağzında hilafı vaki bir söz duymadığı kişiyi en son Elçi(SAV)olarak seçti ve gerçekleşen hadiseleri ve evrende neden sadece bu kalitede bir yaşamın dünyada olduğunu bunca masrafın neden yapıldığını gözümüzle gördüğümüz ve göremediğimiz canlıve cansız varlıkların ne anlama geldiğini ve neden insanların sadece insanların evrende hüküm sürdüklerini etraflarındaki herşeyin emirlerine amade çalıştırıldığını ( arının bal yapması , ağğaçların meyvevermesi, ineklerin süt vermesi ipek böceğinin dahi ipeğini bizim kullanıyor olmamız) en geniş haliyle bize anlattı. Bunca emeği insanı yaratmayarak heder edecek değildi ve sadece yesin içsin ve ölüp gitsinler diye yapmadım dedi. "Biz yeri, göğü ve arasındakileri oyun olsun diye yaratmadık. (Enbiya 16) Bunca insanın gelişi bir miktar duruşu ve gidişi yerine yeni insanların gelişi ve tekrar gidişi ve tarih boyunca Hz. Adem (AS) den yani ilk insandan bu yana sürekli peygamber göndererek insanı başı boş bırakkmayan ve bakın bunların hepsi benim eserim yapacak başka bir ilah biliyormusunuz. etrafınızda gördüğünüz hiç bir şey başı boş değil hepsi bir görevde çalıştırılıyor,onlar başıboş değilde siz hepsini kullanıp sonra toprak olacağınızı ve diriltilip hepsinden hesaba çekilmeyerek başı boş mu bırakalacağınızı sanıyorsunuz diyor. bunu bize Güvenilir Elçiler(ASM) vasıtasıyla bildiriyor. Herkes kararını kendi verecek ama bunca yaratılan mükemmel ortamın ve Allahın halifesi sıfatıyla bunları kullanan insanları "gördükleriniz cennettekilerin numüneleridir asıl ve gerçekleri cennettedir" ifadesiyle bizi ahirete daveti çok manidardır. yoksa gelip bir miktar kalıp gitmenin ne anlamı olabilir belli ki bir şeyler gösterilip sonra bu kadar şerefli muhatap yok edilmiyor. Onu bir kez yaratan bir kez daha yaratamaz mı.""Sizin yaratılmanız da, diriltilmeniz de, tek bir kişinin yaratılıp diriltilmesi gibidir." (Lokman Sûresi: 31:28) ve tekrar bunca uyarı ve iltifatın anlamını tek ayetle açıklıyor "Biz yeri, göğü ve arasındakileri oyun olsun diye yaratmadık. (Enbiya 16).

Sitelerde Paylaş

Başa dönün...

yaşanmamış bir HAYAT mahkeme edilirmi?

ALLAH TABİKİ BİLECEK ADI ÜSTÜNDE ALLAH.Allah öncede sonrada diye birşey yok Allah zamandan ve mekandan münezzehdir.

mesela sen haci nikli şahıs özgür iradenle şu an Allaha iman edebilirmisin?

başına biri oturmuş tokmakla sakın Allaha inanırsan kafanı patlatırım diye tehditmi ediyor?

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ne konuşuyorsun neye bahane arıyorsun o zaman?

Sitelerde Paylaş
yaşanmamış bir HAYAT mahkeme edilirmi?

ALLAH TABİKİ BİLECEK ADI ÜSTÜNDE ALLAH.Allah öncede sonrada diye birşey yok Allah zamandan ve mekandan münezzehdir.

mesela sen haci nikli şahıs özgür iradenle şu an Allaha iman edebilirmisin?

başına biri oturmuş tokmakla sakın Allaha inanırsan kafanı patlatırım diye tehditmi ediyor?

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ne konuşuyorsun neye bahane arıyorsun o zaman?

Bu iş öyle değil ama..

Kur'an'a göre Allah insanları istediği gibi yaratıyor.

Cehenneme odun lazımmış..

Bunu diyen Allah.. Ben değilim.

Size göre beni de böyle yaratmış ve sizin beni böyle kabul etmeniz gerekiyor.

Ama sizler biraz sapıksınız.

Allah'ın böyle yarattığını ve ben böyle insanlar yarattım demesini iplemiyorsunuz..

Allah'ın laflarına aldırış bile etmiyorsunuz.

Tabii Allah da ne yaptığını bilmiyor. İki ucu boklu sopa yani.

Sitelerde Paylaş
Bu sözde islam kısır döngüsü şeması çok saçma Çünkü Bir olduğunu Kitap ve Peygamber gönderdiğini söyleyen sadece Allah bu tek kitap değildir tek peygamber de değildir. şöyle düşünelim:

Allah evreni içindeki binlerce galaksiyle sonu düşünülemeyen genişliğiyle soba ve lamba yaptığı güneşiyle herbiri ayrı bir tasarıma sahip 3000 den fazla çeşit deniz ürünüyle....

Diyelim ki evren yaratılmış... Bence değil ama diyelim ki yaratılmış; bu yaratıcının Allah olduğunu ispatlayamazsın.

Sitelerde Paylaş

"ALLAH TABİKİ BİLECEK ADI ÜSTÜNDE ALLAH.Allah öncede sonrada diye birşey yok Allah zamandan ve mekandan münezzehdir."

Sonsuzluk zamandan "münezzeh" (bu ne demek yav) olmak demek midir? Ebed insan ve Allah'ın ortak özelliği değil midir? Sonsuza kadar yaşayacak bir insanla Tanrı arasında ne fark kalır?

"yaşanmamış bir HAYAT mahkeme edilirmi?"

Az yaşanmış edilebilir ama , 12 yaşında ölen biri örneğin, cehenneme gidebilir. Biraz daha yaşasaydım kesin inanırdım dediğinde birisi Allah'ın suratını merak ederim ben.

Yaşanmamış bir hayatın Muhakeme edilip edilmeyeceğini sen mi bilecen , belki daha yaşatmadan bunlar zaten cehennemlikti diyip 1 trilyon insanı daha yumurtlucak ahiret günü , karışmak sana mı düşmüş,haşa? He paşa?

Başımızda kimse inanırsan kafanı patlatırım diye tokmakla durmuyor , ama inanmazsan seni yakacak bir tanrın var . Evet senin bahanen var.

Başında duran ateş tokmaklı Allah.... Bütün inancın da o kadarcık zaten.

Sitelerde Paylaş

BilgehanBengi;

Kurmuş olduğunu döngü eksik; çünki bu döngü içsel bir döngüdür... Ortaya sonuç koymamışsınız... Belki o döngünün ortasına kainatı yada Allah yazan kısma kainatı koyup; Hepsini de Allah ile çvreleseydiniz o zaman bir değer ifade edecekti.. Çünki,

- Mevcudat (Kainat, Evren yada eşya da diyebiliriz) var; hem de sanatlı ve hikmetli bir şekilde var ve sanırım inkar etmiyoruz.. ? (Eden zaten muhatap olmasın..)

- Bu inkar edilemez gerçek karşısında sadece iki öngrüde bulunulabilir...

1- Eşya ya mahluktur ve bir maksat ve gaye için bilinçli bir şekilde bir yaratıcı tarafından yaratılmıştır;

2- Yada sebebini bilmediğimiz bir şekilde ezelden beri vardır..

Şimdi bu öngörülerden yola çıktığımız da;

- Zamanımızdan 1400 sene önce daha önceden de geldiği bilinen başka peygamberleri de tastik eden birisi çıkıyor (Hz. Muhammed s.a.v) ve iddia ediyor ki; Bu kainat ve insan başı boş ve tesadüf eseri değildir.. Kudreti yerşeye yeten, sözü herşeye geçen, Rahman ve Rahim olan, Zatı itibari ile Vacib-ül Vucud olan bir Yaratıcı (Allah c.c.) tarafından yaratılmıştır.....

- İddiasını ispat içinde elinde Kainat kitabı kebirinin cisimleşmiş hali bululunan ayetleri ve Furkan-ı Kerim i o Allah'ın kelamı olarak ortaya koyuyor...

- O kitap ile insanlığı yaratıcıya İman etmeye davet ediyor..

- Kitap yaratıcının kelamı olduğuna göre; o kitapta da açıkça herşeyi yaratan olarak Allah gösterildiğine göre;

Kainat ==> Nübüvvet ==> Kitap ==> ALLAH olarak birbirlerini teyit ederler...

Bu zincir içerisinde baştaki ön kabulü çıkarttığınızda sizin kısır döngünüz ortaya çıkar.... Bunun sebebi olarakta o döngü içinde boğulur ve elbet yaratıcıyı bulamazsınız....

Sitelerde Paylaş
Diyelim ki evren yaratılmış... Bence değil ama diyelim ki yaratılmış; bu yaratıcının Allah olduğunu ispatlayamazsın.

Muhammed'in söylediğine göre Allah yaratmış, üstelik Kuran'da da yazılı , bildiğin gibi Kuran'ı Allah gönderdi (Kuran'da da yazıyor zaten) , Muhammet'te peygamber olduğuna göre (Allah söylemiş, inanmazsan Kuran'a bak) ortada şüphe duyacak bir şey kalmıyor. Hiç biri ikna edici olmadıysa Risale-i Nur konuyu daha bir çemberimsi ele almıştır , senin döngü fırdöndü olur haberin ola :)

Sitelerde Paylaş

Mask,

Değil ama, diyelim ki; evren çok "sanatlı ve hikmetli bir yer"....

Bunu Muhammed tasdik etse kaç yazar etmese kaç yazar...

Al sana... Ben Bilgehan, benim Tanrım "Yvattalalomme" tüm evreni eşsiz sanatı ile yaratmıştır, ben de peygamberim...

EEEEE????

Şimdi evren benim mi oldu?

Allah uydurmadır abicim, bi anlayıver şunu... Benim Yvattalalomme kadar uyduruk...

Sitelerde Paylaş

Evreni yaratmaya Kadir olan ZAAT ın yarattığı esere sahip çıkmaması mümkün değildir... Çünki evrenin mahluk olduğunu kabul ettiğinizde onu yaratmaya kadir olan yaratıcının aynı zamanda irade sahibi olduğunu da kabul etmeniz gerekir... İrade sahibi bir yaratıcının kendi varlığını açığa çıkartmaması, evreni yaratıpta sonra onla olan irtibatını kesmesi ise mümkün değildir.. Hele kendi eserine sahip çıkan bir başka yaratıcıya karşı kayıtsız kalması da acz dir ve yaratma sıfatına sahip olan yaratıcı aczden münezeeh olmalıdır...

Ayrıca bir türlü anlamakta zorlandığım bir mesele daha var ki;

Sizler yaratıcıya karşı bilmi kendinize perde etmişsiniz.... Oysa İmanın bilime bir zararı olmadığı gibi; bilimdeki keşfiyatlarda Allah'ın yokluğuna delil olamaz.... Çünki bilim dediğiniz olgu asla mutlak değildir... Bugün bildiğimiz herşeyin, ama herşeyin yanlış yada eksik ve hatalı olabilme ihtimali vardır.. Eksik olduğu zaten kesindir;

İnsanlık Newtona kadar yüzyıllarca Aristoya inandı, daha sonra da 350yıl boyunca Newtonun sözlerine inandı oysa anlaşıldı ki ikisininde evren hakkındaki öngörüleri eksik ve yanlıştı... Şimdi ise bigbang e inanıyoruz; hertürlü bulgu başlangıcımızı BigBang e çıkartıyor.. Ama bunda da karanlıkta kalan pek çok nokta var...

Bilimsel süreç bu şekilde devam edip giderken; bu süreçten yola çıkarak bir yaratıcının varlığını inkar etmek herşeyden önce bilimsel bir duşuş değildir.... Çünki o zaman siz bilimi sınırlamış ve aciz bırakmış olursunuz...

Bilim, ilim ile takviye edilmedikçe hep eksik kalacaktır....

Bilimin nihayi gayesi herşeyi açıklayan tek bir teori üretebilmektir... Bu nihayi gayeye giden yolda şuanki bilgileri doğrultusunda evrene sadece maddi açıdan baktığı için belki bunu hiç gerçekleştiremiyecek.... Belkide gelecekte evrende ve insanda madde haricinde; soyut mananın da hüküm sürdüğünü bulup madde ile manayı birleştirecek... Bunu inkar etmeniz bilimsel bir duruş değildir...

Herşeyi geçtim; Ölümün sır perdesi aralanmadığı sürece ister teolojik, ister fizik, isterse metafiz her öngörü yanlış olabilir... Ama bu ihtimalden dolayı Ahireti ve Yaratıcıyı inkar etmek de Akıllıca bir davranış değildir.... Çünki ahiret ve ebedi bir hayat ve şu dünya da arzu edipte bir türlü ulaşamadığımız mutlak Adalet ve eşitlik ancak ahirette olabilir.....

Neticede bizler bir kere dünya ya geldik; yoktuk var olduk.... Ama çoğunuz başınıza bir kere gelmiş bu hadisenin tekrar olacağı ve yeniden direleciği hakikatine inanmıyorsunuz........Oysa bunu bizzat var olan her insan yaşadı......

Ama başımıza hiç gelmemiş ölüme ise katıksız inanıyorsunuz..... Ya ölüm sadece bu evrenden başka bir evrene sıçrama tahtası ise; ya ölüm Ruhun bedenden ayrılıp Ruhani bir aleme geçmesi için yapılan bir ameliyat yada ışınlama ise....?

Neden bilimi kendinize perde ediyor ve onun kısır döngüleri içinde haps oluyorsunuz.... İmanın bilime negatif nasıl bir etkisi var.. Siz İMAN ile insanları birbirine karıştırıyorsunuz... İmanlı olduğunu söyleyen insanlar size göre bu meselede yanlış yapıyor ise; siz doğrusunu yapın...

Ama gerçekte mesele bu değilde; İman etmek nefisinize zor geliyor ise o gerçekten büyük bir hatadır.. Çünki şu kısacak hayata; ebedi bir hayatı feda ediyorsunuz... Sahip olduğunuz tüm değeri hiçe indiriyorsunuz... Gerçekten yazık...

Sitelerde Paylaş

Mask, evrenin yaratıcısı olduğu desteği olmayan bir kabuldür. Yani Tanrı savının en küçük desteği yoktur. Olmayan bir Tanrı'nın yaratmadığı evreni başı boş bırakıp, bırakmayacağı ise anlamsız bir tartışmadır.

Bilimsel bulguların yanlış ya da hatalı olma ihtimalleri vardır, zaten tüm bilimsel veriler yanlışlanmaya açıktırlar. Hiçbiri özel kanunlarla korunmuyor.

Bilimde yanlışlama genelde önceki iddianın tam tersi şeklinde değil iddianın ilerletilmesi şeklinde oluyor. Yani Newton'un yanlış olduğunun gösterilmesi, Newton'un tamamen yanlış, işe yaramaz olduğu anlamına gelmiyor. Zaten hiç işe yaramasaydı en başta kabul görmezdi.

Ben deneyini yapamadığım, somut veri elde edemediğim hiç bir konuya kafa patlatmam...

Periler var mı, yok mu? Bana ne? BANA NE?

Perilerin ne etkisi var bu evrene? Peri dediğin şey ne?

Aynısı Tanrı için de geçerli. Tanrı dediğin nedir? Varlığına dair somut delil var mıdır? Yoksa tüm söylenenler hiç bir somut veriye dayanmayan spekülasyonlar mıdır?

Tanrı temelsiz bir spekülasyondur.

"Bu evreni, bizden çok ileri medeniyet düzeyinde bir canlı topluluğu sırf deney amacı ile yaratmışlardır" desem yalanlayabilir misin?

Ya da "Dünya'da yaşamı uzaylılar başlattılar" desem yalanlayabilir misin?

Yalanlayamazsın, zira öne sürdüğüm bu iki argümanın da somut dayanakları yok...

Bir hipotezi çürütmek için dayanaklarını çürütürsün.

Tanrı savının dayanağı bile yok, peşinen çürük. Aynı benim uzaylı savım gibi...

---

İslam'ın Allah adlı tanrısı islam öncesinde bir put olarak varmış. Sonra adı Muhammed olduğu söylenen kişi tarafından tek tanrı ilan edilip trans objesi (putu) ortadan kaldırılmış ve Judeo-Christian geleneğin tanrısı gibi bir göksel tanrı olmuş.

Bugün bilindiği anlamı ile Allah'ı postüle eden şey Kuran'dır.

Kuran'ın kaynağı ise Muhammeddir.

Muhammed'in vahiy diye sunduğu Kuran'ın tek şahidi yine Muhammed'dir.

Yani Muhammed kendi kendini peygamber ilan etmiş, Allah diye adlandırdığı tanrıdan ileti aldığını iddia etmiştir.

---

Şöyle düşün, biri seni dava etmiş, mahkemeye gittin...

Adam diyor ki; "Mask'ın zenginliği bendendir, o parayı benden aldı, bakın Mask'ın yaşamına! Nasıl da zengin! Demek ki parayı birinden aldı, o da benim, parayı ben verdim; zenginliği bunun delilidir"...

Sen "hayır almadım, babamdan kaldı, babama da dedemden kalmış, ötesini bilmiyorum ama bu parayı bu adamdan almadım" diyorsun.

Sizin Allah inancınız buna benziyor, yoktan Allah varediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bilgehan;

Evrenin sonsuzluğu,

Dünyadaki canlı çeşitliliği

Dünyamızı koruyan atmosfer.(Bazan bulutların gökyüzündeki değişimlerine hayran kalırım.Muhteşem tablolar oluşur.)

Canlılardaki tasarım güzelliği

Ve benzerlerini zaten biliyorsun.

Ben bir tanrı olsam,yukarıda yazılanları bir mantık içerisinde yaratırdım.Adınada evrim derdim.Dinleri dikkate almazdım.Onları insan uydurmaları olarak görürdüm.Hiç bu şekli ile düşündünüzmü?

Sitelerde Paylaş
Bilgehan;

Evrenin sonsuzluğu,

Evren sonsuz değil; bu bir...

Evren bizim gibi minicik bedenleri olan varlıklar için gereksiz derecede büyük, bu iki...

Evrenin minicik, ufacık bir kısmı bize habitat olabiliyor, gerisi yaşamımızı desteklemeyecek özellikte, bu da üç...

Dünyadaki canlı çeşitliliği

Dünya'daki gelmiş geçmiş canlı türlerinin %99'u yok olup gitmiş...

Yani Tanrı yarattıysa, yaratıp yaratıp bozmuş...

5 defa kitlesel imha yapmış...

Dünyamızı koruyan atmosfer.(Bazan bulutların gökyüzündeki değişimlerine hayran kalırım.Muhteşem tablolar oluşur.)

Atmosfer dünyamızı %100 verimle korumaz, ayrıca atmosfer bize göre ayarlanmadı, biz bu atmosfer içinde yaşamak üzere adapte olduk. Evrim öğren biraz.

Ben de kahvenin içine süt dökünce oluşan girdapları severim, ama bu Tanrı var demeye yetmez.

Canlılardaki tasarım güzelliği

Forumdaki Dandik Tasarım, ve Dandik Tasarım II başlıklarımı okumanı salık veririm.

Ve benzerlerini zaten biliyorsun.

Benim kişisel estetik anlayışım tanrının varlığına argüman olamaz.

Ben beğendiğim şeyleri beğenmek üzere evrimleştim...

Şekerli şeyleri severim mesela... Tüm atalarım sevmiş, atalarımın sevmeyen kardeşleri ölmüş.

Estetik anlayışı da benzer şekilde evrimleşmiş.

Ben bir tanrı olsam,yukarıda yazılanları bir mantık içerisinde yaratırdım.Adınada evrim derdim.Dinleri dikkate almazdım.Onları insan uydurmaları olarak görürdüm.Hiç bu şekli ile düşündünüzmü?

Tanrı mantık içinde yaratamaz. Tanrının yaratma süreci evrenin kurallarının askıya alıması demektir.

Bu sav tamamen yersiz, "Shrodinger'in kedisi var da benim yok mu?" diye bir başlık açmıştım. Evrene müdahale eden bir tanrı yoktur.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...