Jump to content

Genel kurmay başkanı dediki

Recommended Posts

Yahu hallaç diliniz ne sizin.

Kürtçe deme , böyle bir dil yok.

Farisi dilinin aşiretlerce dejenere edilip kendilerince kullanıldığı Farsça dersen anlarım.

Ama kürtçe masalları anlatma sökmez.

Yaw Neferkamin, sizin şu "Kürtçe diye bir dil yoktur" demeniz yok mu, hakikaten verem ediyor insanı..

Ben Kürtçe'nin kökenini filan bilmem, hiç de araştırmadım ama bilmem kaç yüzyıldır konuşuluyor ve nesilden nesile aktarılıyor bu dil. Bugün Kürtler bu dili konuşuyor ve biz de bu dile Kürtler'in ana dili diyoruz.

Yani Kürtçe diye bir dil var. Tutun ki kökeni Farsça.. Ne farkeder?

Böyle tartışamazsınız insanlarla.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 164
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1-)Kürtçe vardır. Ha ne kadar zengin dildir ne kadarı farsi bozmasıdır o konuda uzman değilim. Neferkamin senin kulladığın dilde sanki binlerce farsça ve arapça kelime yok ? Hepiniz öztürkçe biliyorsunuz da kürtçeye fars dili diyorsunuz.

2-) Kürt yoktur, karrt-kurt vardır, kürtler öztürklerdir gibi 30-40 yıldır medya tarafından pompalanan yalanlardan kurtulun.

3-)Bu sorun var ve ne Kürtler Türkleri seviyor/benziyor ne de Türkler Kürtleri seviyor/benziyor.

Bu sorunu nasıl çözersin ?

Ayrıca bu Kürt sorunundan asıl zararı gören hep ezilen ! kürt aşiretlerimi yoksa hayat tarzına tecavüz edilen çekirdek Türk aileleri mi ?

Bunu da tartışmak lazım.

Not: genelkurmay piyondur. ne sözleri ne tavrı ciddiye alınabilir. Türk yoktur Türkiye halkı vardır dedi. Sen mi belirleyeceksin bizim Türklüğümüzü , Kürtlüğümüzü bay general..git tayyibin paçalarına sarıl, mama versin sana.

tarihinde 1967 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Albatross,Türkler asimilasyon yapmak isteselerdı ,bugün ne Kürtce kalırdı,ne Lazca,ne Gürcüce ,ne Arapca,ne Farsca,ne Yunanca,ne Bulgarca ,ne Romence ,ned Sırpca ,nede Macarca.

Türk milleti kimsenin ne diline nede kültürüne dokunmuştur.

Bunun en acık örneyi Kürtlerdır.

Nefer bize çok çarpıcı örnekler vermiştir.

İspanyolca resmi dili olan bir sürü millet

Fıransızca resmi dili olan

İngilizce resmi dili olan bir sürü ülke var,İngiliz olmadıkları halde.

Sen neyin nesinden bahsediyorsun?

Ordularının söz hakkı olmayan ülkeler ülkelerindeki deyişik köklerden olanların ASİMİLASYONUNU bitirdiyinden.

Hiç kimse kalkıpda ben ayrılmak istiyorum demiyor.

Demeyincede ordulara bu nedenle gerek kalmıyor.

Ama, bizim serbestliyimizi bazıları ACZİMİZE yormakta dış güçlerinde FİTLEMESİYLE kUYRUK KALDIRMAKTADIRLAR.

Hatta okadar hak tanımaktayızki deyişik alt kimliklerden olanlardan Başbakan ve Reisi cumhur bile seçmekteyiz.

Türk ordusu,hertürlü ihtimale karşi 2000 yildan bu tarafa bölücülere karşı dikkatlı olmuş ve olmayada devam edecektir.

Bu Türk ordusunun Anayasal hakkıdır.

Hiç kimse başka ülkeri bize örnek göstermeye kalkmasın.

Türkce neden batıyor bazılarına anlamış deyilim.

20 civarında ülke İspanyolca konuşmaktadır.

Bunları illada İspanyolcada konuşacaksınız diye zorlayanda yok.

Peki bunlar APTALDA sizmi USLUSUNUZ.

Bir sürü devlet İngilizce konuşmaktadır,İngiliz olmadığı halde.

Sizin derdiniz ne ,Türkçeye karşı çıkışınız niye?

Bence,daha alfabenin A sında olduğunuzdandır.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Hımm... Demek ki dilleri, 'resmen' iletişim dili ve iletişim amaçlı kullanılamayacak diller olarak ikiye ayırmalıymışız. Bir dilin, iletişimsel yönelimi ortadan kalkınca ne kadar dil olarak kalacağı kimsenin umurunda değil tabii :)

İletişim dili olmayan dil var mıymış?

Sitelerde Paylaş
İşte böyleee,

Albatross,Türkler asimilasyon yapmak isteselerdı ,bugün ne Kürtce kalırdı,ne Lazca,ne Gürcüce ,ne Arapca,ne Farsca,ne Yunanca,ne Bulgarca ,ne Romence ,ned Sırpca ,nede Macarca.

Türk milleti kimsenin ne diline nede kültürüne dokunmuştur.

Bunun en acık örneyi Kürtlerdır.

Nefer bize çok çarpıcı örnekler vermiştir.

İspanyolca resmi dili olan bir sürü millet

Fıransızca resmi dili olan

İngilizce resmi dili olan bir sürü ülke var,İngiliz olmadıkları halde.

Sen neyin nesinden bahsediyorsun?

Ordularının söz hakkı olmayan ülkeler ülkelerindeki deyişik köklerden olanların ASİMİLASYONUNU bitirdiyinden.

Hiç kimse kalkıpda ben ayrılmak istiyorum demiyor.

Demeyincede ordulara bu nedenle gerek kalmıyor.

Ama, bizim serbestliyimizi bazıları ACZİMİZE yormakta dış güçlerinde FİTLEMESİYLE kUYRUK KALDIRMAKTADIRLAR.

Hatta okadar hak tanımaktayızki deyişik alt kimliklerden olanlardan Başbakan ve Reisi cumhur bile seçmekteyiz.

Türk ordusu,hertürlü ihtimale karşi 2000 yildan bu tarafa bölücülere karşı dikkatlı olmuş ve olmayada devam edecektir.

Bu Türk ordusunun Anayasal hakkıdır.

Hiç kimse başka ülkeri bize örnek göstermeye kalkmasın.

Türkce neden batıyor bazılarına anlamış deyilim.

20 civarında ülke İspanyolca konuşmaktadır.

Bunları illada İspanyolcada konuşacaksınız diye zorlayanda yok.

Peki bunlar APTALDA sizmi USLUSUNUZ.

Bir sürü devlet İngilizce konuşmaktadır,İngiliz olmadığı halde.

Sizin derdiniz ne ,Türkçeye karşı çıkışınız niye?

Bence,daha alfabenin A sında olduğunuzdandır.

Tolonbeg

bu kadar mantıktan uzak tutarsız düşence olurmu ya

türkler asimilasyon yapsaydı diyor ne zaman tc tarihinde mi osmanlıdamı?

tc tarihinde yapıldı yapılmaktadır ismet paşa kendisi dahi şark sorununa ilişkin sözlerinde açıkça söyler.biraz okumak yeterli.

osmanlı ise eski sömürgecilik anlayışıyla yönetilen emperyal bir devletti.fetih anlayışına dayanan sistemi vardı.

osmanlıda kendi içinde reform ve rönesansını yaşasaydı sanayi devrini yaşasaydı kendi monarşi sınıfını tasviye edip burjuva sınıfı yaratsaydı yani yeni sömürgecilik düzenine uyum sağlasaydı bu gün hala bazı coğrafyalarda türkçe konuşuluyordu

ve osmanlı diye bir devlet yaşıyor olurdu.

Sitelerde Paylaş
Alakaya git bir çam demle önce. Eğitim dili ve kültürün geliştirilebilmesi, insanların çağın gereklerini kendi dil kodları içinde kavramalarıyla feodal kültür artıklarının temizlenmesi arasındaki ilişki nedir? Senin ufuk açıcı bakışına göre ABD'de de Irak'ı mağaradan çıkarıyor; zira, onlar da oraya ''demokrasi ve özgürlük'' götürmeye gitmişlerdi :D:D

Sapla samanı maddeci düşünce gibi karıştırısan evet.

Bana başbuğunu söyle sana kim olduğunu söylüyeyim :D :D Ülkücü artığı çeteciler siyonizmden şikayet etmezler mi bir de:D

Klasik materyalizm örneği ; Varlığını kanıtlamak için karşındakine çamur atacaksın ki dikkat çekesin.başka türlü koyun mutluluğu ötesini geçmez.

Bingoooo!!!! Bir önceki yazımı yazarken, daha bu salakça cümleyi kuracağını adım gibi biliyordum <_< Bu yüzden bir önceki mesajımda demişim ki: ''İnsanların evde, sokakta bu dili konuşmalarına engel olunmadığını(ki o bile bir dönem yasaklanmıştı) düşünenler çıkacaktır; ancak, asimilasyonun kapsamı zaten, bir dilin resmi/kamusal alanda tanınmamasıdır.'' Basın yayın faaliyetlerinden eğitime kadar bir yığın yasak, bizzatihi asimilasyondur.

Sırf slogansın

Yazılarınında derinlik yok.

Üç tane çapulcu okuyup etnik kökeninin verdiği dayanılmaz hafiflikle düşünce üretmeye kalkarsan sonuç bu olur.

neyin asimilasyonu ; her aşiretin mağara dilinimi ?

Eee, bölgeye eğitim, okul, sağlık, yol vs gitmesine karşı olan mı var? Ne alaka? Bölgeye okul gitmiyor, eğitim ve öğretim araç-gereçleri kısıtlıysa bunun halkla ilgisi ne? Bunlar plan/bütçe işi ve devletin sorumluluğudur. Adama bak, Urfa'ya oksford açmışlar da sanki Kürtler ''gitmiyorum ulen!!!'' demiş :D Amerikan başkanı mı sana, ''doğuya bütçe ayırma'' dedi, ne emperyalizmi, ne komplosundan bahsediyorsun? Emperyalizm arayacaksan, doğu illerini sömürge valiliği gibi yönetenlere bakacaksın önce; ilgili ilgisiz ota poha emperyalizm, zart zurt edeceğine biraz düşün istersen:)

Bölge tarihi bilmemen benim sorunum değil.

Bu ülke insanı çalışıp alın teri dökecek doğudaki 15 çocuk yapan vatandaşa bakacak.

Yok öyle yağma.....

Sitelerde Paylaş
1-)Kürtçe vardır. Ha ne kadar zengin dildir ne kadarı farsi bozmasıdır o konuda uzman değilim. Neferkamin senin kulladığın dilde sanki binlerce farsça ve arapça kelime yok ? Hepiniz öztürkçe biliyorsunuz da kürtçeye fars dili diyorsunuz.

Dil konusunda bilgin yok kalkmışsın bana ahkam kesiyorsun...!!!!

Önce konuyu biraz araştır sonra yoruma geç.

Diğer maddelerinide eleştirmemi istermisin, onlarda burak buram bilgisizlik kokuyor.

Sitelerde Paylaş
Yaw Neferkamin, sizin şu "Kürtçe diye bir dil yoktur" demeniz yok mu, hakikaten verem ediyor insanı..

Ben Kürtçe'nin kökenini filan bilmem, hiç de araştırmadım ama bilmem kaç yüzyıldır konuşuluyor ve nesilden nesile aktarılıyor bu dil. Bugün Kürtler bu dili konuşuyor ve biz de bu dile Kürtler'in ana dili diyoruz.

Yani Kürtçe diye bir dil var. Tutun ki kökeni Farsça.. Ne farkeder?

Böyle tartışamazsınız insanlarla.

Kürtte yoktur Kürtçe diye bir dilde yoktur ; var diyen buyursun meydana.

Kimse kafasından emperyalist yeni uluslar uydurmasın.

bana ya farisi, ta arap yada Türkmen vardır diyeceksiniz ; Kürt diye bir şey yoktur.

Hani bilimselizya işimize gelince ; ondan....!!!!!

Sitelerde Paylaş

Hala ayni laflar, ayni polemik !

Kurtce diye bir dil yoktur ! Yok efendim Kurtler KART-KURT 'tan gelmeler , sonra'da CART-CURRT oldular simdi'de ZART-ZURRT etmeye basladilar gibi hala sonuc alanamiyacak, gerceklerden uzak, tatminsiz tartismalar!!

Sitelerde Paylaş
hadi mağarana aşar bu konular seni ;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Zagros_da%C4%9Flar%C4%B1

Senin verdiğin linkte ne yazıyor bak:

"Zagros dağları (Farsça: , ???? ??? ?????) (Kürtçe: Zincîreçiyay Zagros- ??????????? ??????), İran ve Irak'ın en büyük sıradağlarının adıdır. Uzunluğu İran'ın Irak sınırından Basra Körfezi'nin güneyine kadar 1.500 km'dir. Sıradağlar Hürmüz Boğazı'nda sona erer. Zagros'un en yüksek yeri 5.098 metre yüksekliğindeki Dena doruğudur."

verdiğin link bile Kürtçe güm güm atıyor.

:lol::lol:

tarihinde Ruslan_Chagaev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Dil konusunda bilgin yok kalkmışsın bana ahkam kesiyorsun...!!!!

Önce konuyu biraz araştır sonra yoruma geç.

Diğer maddelerinide eleştirmemi istermisin, onlarda burak buram bilgisizlik kokuyor.

Keşke eleştirsen diğer maddelerimi de. Neler yazacaksın merak ediyorum. Anlat, göster bilgisizliğimi, ben de evet haklıymışsın diyeyim.

Dil konusunda ise kusura bakma türkçü forumlardan duydukların kadar bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Kürt dili ve Kürt tarihi hakkında ciddi ve tarafsız bir çalışma yapıp, eski sahafları dolaştın mı hiç ? Çok zengin dil değil, edebiyatları çok zengin değil, mezopotamya da yer aldıklarından binlerce yıldır doğal olarak fars ve arap asimilasyonuna girmiş olabilirler.

Peki ya Türkler orta asya kökenli olduğu halde kürtlerden daha az araplaşmış, farsi asimilasyonuna girmiş diyebilir misin ?

Tarihi sadece sevdiğin-övündüğün kısımları aldığın beğenmediklerini yok saydığın bir dal olarak görme. Orda hataları ve eksiklikleri gör.

Eğer kürtleri düşman olarak görüyorsan bile anti-tez için tezi iyi bilmek gerektiğini unutma.

"Sorun yoktur" demekle sorun yok olmuyor. Devletin resmi politikası buydu. Çözdü mü ? Dış destekle şunla bunla da olsa hala dillerini ve aşiret düzenini korudular. Her yerde örgütlendiler. Ortada Türkçü parti yokken, kürtçü parti %10a yakın oy alabiliyor.

Nasıl olacak bu işler muhterem ?

Sitelerde Paylaş

***nefer sen eleştirmiyorsun ki hiç.

"Senin dediğin yanlış o kadar" deyip geçiyorsun.

Bu mudur eleştiri, tez çürütme ?

Hiç bir somut bilgi, kaynak verdiğin yok sağa sola saldırıyorsun.

Yani keşke eleştirsen de bana bi faydan olsa, bana bişeyler öğretsen.

Sitelerde Paylaş
Kürtte yoktur Kürtçe diye bir dilde yoktur ; var diyen buyursun meydana.

Kimse kafasından emperyalist yeni uluslar uydurmasın.

bana ya farisi, ta arap yada Türkmen vardır diyeceksiniz ; Kürt diye bir şey yoktur.

Hani bilimselizya işimize gelince ; ondan....!!!!!

"Kürt de yoktur, Kürtçe diye bir dil de" deyince hangi sorunu çözüyoruz? Siz şimdi bunu bir şeylere dayanarak söylüyorsunuz filan ama ne önemi var? Tutun ki doğrusunuz, haklısnız..

Ne ifade ediyor?

Siz şimdi gidin Muş'a, Van'a veya Urfa'ya, "siz Kürt olduğunuzu sanıyorsunuz ama aslında şu'sunuz; diliniz de Kürtçe değil, şu" deyin. "Şu"ları siz doldurursunuz nasılsa. Ben ne olduklarını bilmiyorum.

Kürtler de var, Kürtçe de var. Sorunumuz bu halkın ve dilinin kökeni değil. O çok ayrı bir mesele.

Kaldı ki ben Türkmen Türk'üyüm ama şu anda kullandığım dil hiç de o dilin özü filan değil. Bunu neden reddedelim ki? Gerçek bu.. Üstelik ben Türkçenin Arapça ve Farsça ile karışmış bu halini de çok seviyorum. İlle de öz Türkçe gibi bir takıntım yok, olanlara da gıcığım. Temiz ve anlaşılır bir Türkçe olsun, iletişimde zorluk ve kirlilik yaşamayayım yeter.

Bununla birlikte Kürtçe'nin millileştirilmesine, Kürt dilinde eğitim verilmesine, resmi dil statünde değerlendirilmesine de kökten karşıyım.

Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bir dili vardır ve o Türkçedir. Türkçe ortak dilimizdir. Kürtçe eğitim saçmalıktan ibarettir ve düşünüldüğünde, ülkeye ve hatta Kürtlere yarar değil zarar verecektir.

Sitelerde Paylaş
"Kürt de yoktur, Kürtçe diye bir dil de" deyince hangi sorunu çözüyoruz? Siz şimdi bunu bir şeylere dayanarak söylüyorsunuz filan ama ne önemi var? Tutun ki doğrusunuz, haklısnız..

Ne ifade ediyor?

Siz şimdi gidin Muş'a, Van'a veya Urfa'ya, "siz Kürt olduğunuzu sanıyorsunuz ama aslında şu'sunuz; diliniz de Kürtçe değil, şu" deyin. "Şu"ları siz doldurursunuz nasılsa. Ben ne olduklarını bilmiyorum.

Kürtler de var, Kürtçe de var. Sorunumuz bu halkın ve dilinin kökeni değil. O çok ayrı bir mesele.

Kaldı ki ben Türkmen Türk'üyüm ama şu anda kullandığım dil hiç de o dilin özü filan değil. Bunu neden reddedelim ki? Gerçek bu.. Üstelik ben Türkçenin Arapça ve Farsça ile karışmış bu halini de çok seviyorum. İlle de öz Türkçe gibi bir takıntım yok, olanlara da gıcığım. Temiz ve anlaşılır bir Türkçe olsun, iletişimde zorluk ve kirlilik yaşamayayım yeter.

Bununla birlikte Kürtçe'nin millileştirilmesine, Kürt dilinde eğitim verilmesine, resmi dil statünde değerlendirilmesine de kökten karşıyım.

Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bir dili vardır ve o Türkçedir. Türkçe ortak dilimizdir. Kürtçe eğitim saçmalıktan ibarettir ve düşünüldüğünde, ülkeye ve hatta Kürtlere yarar değil zarar verecektir.

Nerden, nasil basliyim bende sasirdim.

Sacma olan EGITIMMI ??

Insanlarin hayata gozlerine actigin'da Annesi nin ve tum cevresi nin konustugu dilde Egitim talep etmesimi ??

Sacma olan ne ??

Bu gibi insanlarin milyonlar ile tarif edildigimi ??

Egitim'de esitlikmi istemelerimi ??

Vergisini verdigi, ASKERINE Evlat gonderdigi bir Devletten kendi ANA dilin'de egitim talep etmesimi ??

Esitlik ilkelerine inamalarimi bu insanlarin, sacmaligi ??

Resmi dil Turkcedir, deniyor !

Ki, oyledir lakin !

Ama Resmiyette degisir , Bunu Unutmayin!!

Bu Resmiyet kanunlari MUHANMEDIN kanunlarimiki ,degistirilmez oluyor ??

Bilmiyorum farkindamisin ??

Bilim insanlari yasadigimiz KAINATTA ,baska Yildiz sistemleri oldugunu soylemekte!

Yani ayri bir yer yuzu ve ayri bir Gok yuzu daha var, bu KAINATTA!

Ve biz hala takilip dururuz RESMIYET denilen anlamsiz ve hic bir simdiki zamana gore pekte mantikli aciklamasi olmayan bu Adali cumleye !!

Sitelerde Paylaş

Ne ifade ediyor?

buraya kadar düşündüklerinin hepsine katılıyorum

şu saçma olan nedir biraz açarmısın

yine şu bölünme paranoyası mı.hep diyoruz bölünme toprak kaybı korkusu imparatorluğa has duygudur.e hani çağdaş türkiye?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...