Jump to content

Ramazan Bitti; Şimdi Sırada 6 Günlük Şevval Oruçları Var.

Recommended Posts

‘İman edip salih amellerde bulunanlar, biz onları altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Bu, Allah'ın gerçek olan va'didir. Allah'tan daha doğru sözlü kim vardır?’ (Kuran, Nisa, 122)

Ortalama akıl, izan ve mantık sahibi birisi şunu düşünür:

1) Bir vaadin gerçek olması, ancak vukuundan yani gerçekleşmesinden sonra anlaşılır. Örneğin, bir arkadaşıma 'Bana şimdi secde edersen, sana yarın 100 TL veririm' desem, arkadaşım da bana secde etse, normal olarak ertesi günü benim ona 100 TL vermemi bekleyecektir. Çünkü ben o parayı vermeyi ona vaad ettim. Ancak, 100 TL'yi ertesi gün arkadaşıma verdiğimde vaadim gerçekleşmiş olur.

2) Ben ancak o 100 TL'yi arkadaşıma verdiğimde 'Benden daha doğru sözlü kim var?' diye böbürlenebilirim.

Daha kıyamet kopup günah-sevap hesapları görülmemiş, ortada cennet-mennet yok; 'Benim dediklerimi yaparsanız, sizi cennetime sokarım. Bu vaadim gerçek. Benden doğru sözlü kim var?' demek, karşısındakileri tam anlamıyla aptal yerine koymaktan başka bir şey değildir.

Sitelerde Paylaş
tamam ama bu kadar insan akılsız da siz mi akllısınız ben sana ne kadar delil getirsem sen bunlar uydurma deliller der geçersin ve pamuk prensesle Allah arasında bir fark bulamazsın

Ya ne getireceksin bana delil olarak.Elinizdeki en büyük kanıt Allahın yazdığı iddia edilen 3. sınıf bir mitoloji kitabı,çelişkilerle saçmalıklarla dolu.

Onun dışında Allah yazan domatese falan inanmamı bekliyorsan

Çok beklersin :) Bu kadar olağanüstü bir varlığın kanıtı olarak o kadar uyduruk birşey sunamazsın.

Ne derler olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtlar gerektirir.Varsa kanıtınız bekliyoruz.Zaten şimdiye kadar herhangi bir kanıt görmüş olsak dinden çıkmazdık :)

ama inançsızlık o daha farklı mesela siz ruhun varlığını da inkar ediyorsunuz peki ruh yoksa duygu ve düşüncelerimizi oluşturan merkez sadece beyin mi bir et parçası mı

Pekiii,hayvanların ruhu var mı sence?Nedir ruh,tam olarak ne işe yarar,ruhumuz olmasa nasıl olurduk?Hayvanların duyguları yok mudur?

Bunların da cevabını istiyorum.

Sitelerde Paylaş

tamam hayvalarda da duygu vardır her hayvana has kılınmış belirli duygular vardır

peki ya düşünce evrendeki her varlıkta beyin varken neden bu beyin düşünmeye yetmiyor

hayvanları geçtim insanların beyinleri arasında fiziksel farklar var mı olmamasına rağmen her insan farklı düşünüyor mesela sen ve ben düşüncelerimiz tamamen zıt ama aynı beyne sahibiz

yoksa sen fiziksel olarak daha farklı bir beyne mi sahipsin ya da farklı bişey mi yiyorsun da böyle düşünüyorsun öyleyse söyle ben de deneyeyim belki düşüncelerimiz o zaman uyuşur :lol::lol:

Sitelerde Paylaş
peki ya düşünce evrendeki her varlıkta beyin varken neden bu beyin düşünmeye yetmiyor

Nerden biliyorsun yetmediğini?Öyle zeki hayvanlar var ki ağzın açık kalır.Bizim farkımız onlardan daha gelişmiş bir beyin,konuşmamızı,dolayısıyla bilgi birikimini sağlayan gırtlak yapımız,ve alet yapmaya elverişli ellerimiz.Bir hayvan diğerinden ne kadar farklıysa biz de başka bir hayvandan o kadar farklıyız.Bir arı bir sivrisinekten ne kadar farklıysa biz de bir fareden o kadar farklıyız.İnsanı göğe çıkartacak kadar üstün bir yanımız yok.Biyolojik olarak hayvan sınıfındayız.Bundan 50bin sene önce yaşasan belki doğada çok güçsüz olduğunu düşünürdün.Herhangi bir yırtıcıya kolaylıkla yem olabilirdin.Çünkü insanın fiziksel donanımı yırtıcılarla savaşmaya elverişli değil,bu yüzden kafasını kullanmak zorunda.Onbinlerce yıllık bilgi birikimi bizi bu noktaya,doğaya hükmetme noktasına getirdi.Oysa şunu farkedemiyoruz,tek başımıza doğada hiçbir şansımız yok.O kadar da üstün değiliz yani.

yoksa sen fiziksel olarak daha farklı bir beyne mi sahipsin ya da farklı bişey mi yiyorsun da böyle düşünüyorsun öyleyse söyle ben de deneyeyim belki düşüncelerimiz o zaman uyuşur

DNA larımız farklı desem yeterli olur herhalde.

tarihinde taopaipai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sence zekilik ve düşünce aynı şey midir

harun yahya yı sevmem ama birkaç belgeselini biraz izlemişliğim var gerek oradan gerek başka yerlerden hayvalrın da belirli bir akla sahip olduğunu biliyorum

ama bizi ayıran şey onlarda akıl biz de hem akıl hem de fikir olması doğru biz daha gelişmiş canlılarız nbu sebple

o zaman bu gelişim sadece bedensel değil beyinsel olarak da değişebiliyor o zaman evrimleşirken senin tabirinle bizim beyin yapılarımızı belirleyen DNA mız da mı evrime uğruyor uğruyorsa bu nasıl oluyor

şu evrim denen saçmalığa da ayrı gıcık oluyorum bu yüzden çok ayrıntılı bilmiyorum en kısa şekilde sorularıma cvp verir misin sayfalarca evrim teorilerinizi bu saatte okuyup anlayacak bir saat dilimnde değilm gerçi en aklı başında halimde okusam yine mantığım almaz ama neyse

Sitelerde Paylaş
sence zekilik ve düşünce aynı şey midir

Zeka ve düşünce doğru orantılıdır.Daha zeki olan biri daha zekice şeyler düşünebilir.Tabi ki insan için konuştuğumuzda salt zeka pek işe yaramaz.Bilgi birikimi çok daha önemlidir.Zeka bu birikimi işlemede rol oynar.

o zaman bu gelişim sadece bedensel değil beyinsel olarak da değişebiliyor o zaman evrimleşirken senin tabirinle bizim beyin yapılarımızı belirleyen DNA mız da mı evrime uğruyor uğruyorsa bu nasıl oluyor

Tabii ki.Beyin kapasitemiz de dahil her özelliğimizi belirleyen DNA dır.Evrim de DNA nın değişmesi demektir.

Her nesilde,her mayoz bölünmede birtakım genetik mutasyonlar olur,yani gen bazında ufak tefek değişiklikler olur.

Evrim dediğimiz şey de bu genlerin doğal seçilim eleğinden geçmesiyle olur.Doğal seçilim evrimdeki kritik noktadır.

Bu mutasyona uğrayan genlerin eğer bireyin ortama uyum sağlamasına faydası olursa bireyin hayatta kalma şansı artar dolayısıyla genlerini aktarma şansı da artar.Milyonlarca yıl,yüzbinlerce nesil süren bu elemenin sonucunda bireyin o ortamda hayatta kalmasına en çok fayda sağlayan genler seçilmiş olur.Evrim dediğimiz şey bu.Harun Yahyayı at bi kenara.Kendisi hiçbir sıfatı olmayan bir düzenbazdır.Evrim konusunda da hiçbir fikri yoktur.Harun Yahya yazan hiçbir kitabı da kendisi yazmamıştır müritleri yazmıştır.

Sitelerde Paylaş

cidden yahu şu evrime nasıl inanıyorsunuz bilmem

tamam canlılarda bazı evrimleşmeler mutlaka olmuştur

ama bu demek değil ki insan hayvanın evrimleşmiş halidir işte buna inanamıyorum sen nasıl Allah a inanmıyorsan bu da öyle sen inançsızlığının temelini evrime bağlıyorsun benim dinimde de herşeyin Allah tarafından yoktan var edildiği kabul edilmiştr ve insan hayvandan evrimleşecek kadar belirli mutasyonlara uğramamıştır insan olarak yaratılmıştır gerçi sen bunları biliyorsun

peki evrim inancında ilk canlılar nasıl var olmuştur bu bulunmuş mudur yoksa hala araştırılıyor mu

aslında saygısızlık etmek istemiyorum ama söylemezsem içim rahat etmez mutasyon kelimesini daha 5-6 yaşlarındayken ninja kaplumbağalarda duymuştum belki o zamanlar inanıyordum ama büyüdükçe ne kadar saçma aptal saptal bişey olduğunu öğrenip kendimle dalga geçer oldum evet mutasyona bir zamanlar inanıyordum ama ninja kaplumbağalar sayesinde ne zaman onların aptal bi çocuk kandırmacası olduğuna inandım evrimin de öyle bir kandırmaca olduğuna da öyle inanıyorum

Sitelerde Paylaş

Bunun için seni suçlayamam tabi.Birisine 20 yaşına kadar dünyanın düz olduğunu öğretirsen eminim dünyanın yuvarlak olduğunu duyduğunda kıçıyla güler.Benim dedem de insanların uzaya çıktığına inanmazdı.Gök 7 kat nasıl geçecekler derdi.

Tabi çoğu zaman elimizden birşey gelmez insan şartlanmıştır bir kere.En ufak hastalıkta bile kullanmak zorunda olduğun ilaçları,şu an kullandığın interneti bile icad eden,tüm nimetlerinden faydalandığın bilim bunu söylüyorsa bir bildiği vardır ki söylüyordur.Tabi bazılarını birşeylere inandırmak için somut veriler yetmiyor,gökten vahiy alıyorum demek gerekiyor.Yine de öğrenmek istersin belki evrim nedir,nasıl keşfedilmiş vs.

http://www.evrim-teorisi.org/index.php?opt...amp;video_id=40

Sitelerde Paylaş

"Ah şu mutlu deliler... Yaptıkları bin bir deliliğe ne de güvenirler. Tanrı katına yüz akıyla çıkmak için nasıl da

hazırlanıyorlar, deliliklerini armağanlandırmak için cennet bile az gelecek. Tanrının karşısına dizilince kimi balıkla

dolmuş karnını gösterecek. Kimi günde şu kadar yüz hesabıyla okunmuş bin ölçek duayı ortaya dökecek. Bir

üçüncüsü, uzun uzun tuttuğu oruçları sayacak ve günde bir kez yediğinden ötürü karnının kaç kez patlamak üzere

olduğunu anlatacak. Biri, taşımaya yedi geminin yetmeyeceği kadar çok tören, tespih, mırıltı götürecek. Bir

başkası altmış yıl eldivensiz parmakla hiçbir paraya dokunmadığını söyleyerek övünecek. Öteki, gemicilerin en

yoksulunun bile giymekten utanacağı pis cüppesini gösterecek. Başka biri de kayaya yapışık sünger gibi elli yıl

aynı manastıra bağlı kaldığını haykıracak. Kimileri ilahi okumaktan seslerinin kısıldığını ilerisürecektir. Kimileri

de yalnızlıktan avanaklaştıklarını ya da susmaktan dillerinin uyuştuğunu anlatacaklar. Tanrıyı iyice şaşırtacaklar.

Bütün bunlardan hiçbir şey anlamıyorum, diyecek Tanrı, benden daha mübarek olmak isteyenlere verecek cennetim

yok benim! Gidin kendinize benimkinden başka bir cennet arayın!"

Orhan Hançerlioğlu, Düşünce Tarihi, sf. 310

Sitelerde Paylaş
Bir komşum var, o enayi de oruç sözü vererek adak tutmuş. Üç gün ekstra oruç tutacakmış. Bu gün bir aydan bu orucun çok zor olduğunu söyledi. "Ne alaka, böyle adaklı madaklı şey olur mu" deyince pişman olduğunu söyledi. "Acaba parasını ödetip başka birisine tuttursam" falan gibi bir laf edince, "lan haydi hassstir" dedim ordan gittim...

İslam insan aklını eritiyor, akıl bırakmıyor. Aklınız tazeyken bu dinden kurtulun...

bir dava uğrana bir vaat uğruna , bir yaratıcı uğruna bir şeyler yapmanın neresi saçma .bunun neresi enayilik.tut ki çocuğun olacak ve doğunca bir oyuncak alacağım diyorsun .bunun enayilikle ne alakası var.kendin alamadığın oyuncağı başkası alınca neden kızıyorsun. neden o adamın çocuğunu mutlu etmesine engel oluyorsun.

aklım şu anda senin kinden daha taze belliki sen aklın tazeyken bu düşüncelerle doldurulmuşsun.ağaç yaş iken eğilir.şu an artık kararından pek kolayı döneceğini sanmam ve sena bu yolda başarılar dilerim.allah sana zihin açıklığı versin yada senin değiminle (iyi evrimleşmeler -dönmeler)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...