Jump to content

Devletçilik

Recommended Posts

Evet, belki de 6 ilkeden en başarılı ilk 3'e girer devletçilik. Rahat olun kendini Atatürkçü, kemalist, anti-siyonistçi,anti-pentagoncu olarak tanımlayanlar, bu konuda paralel fikirlerdeyiz. Biraz sonra "Atam bu günleri görmüş...." kıvamına getireceğim sizleri, başlığı bitirdikten sonra şiir bile okuyabiliriz hep beraber.

Bu ilke hem toplumun psikolojisinde yani sosyolojik ve yer yer ekonomik anlamda başarılı olmuş bir ilkemizdir.

Aslında osmanlıdan beri var olan "devlet" fetişizmi, devletin, hanedanın her şeyden üstün olması babında, bu ilke zaten kendini birey olarak görmeyen Türklerde "default" halinde vardı. Hatta ekonomik anlamda devletçilikten ziyade bu psikoloji halen dimdik duruyor. İnsanı yok sayan, devleti insana hizmet veren kurum olarak değil, insanı devlete hizmet veren bir memur olarak gören devletçi zihniyet dimdik ayakta.

Bu zihniyet sayesinde bir başbakan her türlü felaketin, rezilliğin üzerine pişkince açıklama yapabilir, istifa etmiyor. Site yasaklayan, askerin istediği işyerini kapatması, istediği insanı mazeret göstermen içeri atabilmesi hep bu mantığın ürünü.

Gel gelelim işin ekonomik boyutu biraz daha karışık, şimdi uzun uzun anlatsam kimse okumayacak. Okuyan da önyargılarından dolayı anlamayacak. Hem de en baştada söylediğim sevinçli lakırdıyı hep beraber yapabilmemiz adına bu ekonomik kısmını başka bir zaman yazacağım. Zira o kısımda "e hey dürzü" tepkileri gelebilir, tadımız kaçmasın.

Not: Pentagoncular defolun.

Nefer zahmet edip yorulmasın diye ben yazdım, zira yazdığı en uzun ve anlamlı mesaj bu oluyor.

Sitelerde Paylaş

Amacım Atatürkçülğün ne olduğunu tartışmak, yanlışlarını da görebilmek ve ilerisi için anahtar oluşturabilmek.

Özel siparişle gelmedim, bir yerde gördüm linki, forumyazar da değilim bu üye olduğum, takip ettiğim 2. forum.

Bu soruları sormak yerine siz de düşüncenizi, fikrinizi yazsanız daha iyi olurdu. "Bu forumda aynı şeyleri kendimiz yazar, kendimiz okuruz azizim" diyorsan ona tamam.

devletçilik filan hikaye.zaten büyük buhranın olduğu dönemde liberalizmin pabucu dama atılmıştı.devletçi olmayan bir ülke mi vardı o zamanlar.laf işte.

ciddi yorum yapın lütfen. bu başlığı senin mantığınla açmadım

tarihinde 1967 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Forumda 700.000'i aşkın ileti var, bunları biz yazıp, biz okumadık...

Kemalizm hakkında yazı yazacaksanız Yazılarınızı bir başlıkta toparlayarak, ortamı provoke etmeden yazın.

Ama önce forumun adına göz atın.

Eğer en ufak bir geleneksel söylem dışı fikre tahammülü olmayan insanlar provoke olmasın diye yazacaksam kendi düşüncemi yazaman.

Forumun adına güverek üye oldum zaten merak etmeyin, teist zihniyetin egemen olmadığı, teptipçi olmayan bir forum olduğunu düşündüm.

Ateist olmak için ağır milliyetçi, günümüz kemalisti olma zorunluluğu yok zannedersem.

İlk iletimde dahi TSK'ne gerçek kemalist değiller dedim diye bir üye bana "camiye git" tarzı bir mesaj yazdı.

Mesaj konusunda ise evet Atatürkün tartışıldığı bir ço başlık var ama bir çoğu benim vurgulamak istediğim noktaya değinmiyor aslında ve haliyle benim atacağım mesaj farklı frekansta yanıtların arasında kayboluyor.

Sitelerde Paylaş
Eğer en ufak bir geleneksel söylem dışı söyleme tahammülü olmayan insanlar provoke olmasın diye yazacaksam kendi düşüncemi yazaman.

Forumun adına güverek üye oldum zaten merak etmeyin, teist zihniyetin egemen olmadığı, teptipçi olmayan bir forum olduğunu düşündüm.

Ateist olmak için ağır milliyetçi, günümüz kemalisti olma zorunluluğu yok zannedersem.

Burada gelenekçi tek bir anlayış ya da düşünce tarzına ayrıcalıklı muamele yapılmaz. Dogmaların masaya yatırılıp en ufak parçasına kadar yıkıldığı bir forumdur burası.

Ayrıca hiç kimse şu ya da bu görüşü benimsemek zorunda da değildir.

Ancak, ükemizde yolunda gitmeyen onca şey varken, en ivedi ve kanayan bir yaraymışçasına gelir gelmez Atatürkçülüğü eleştirmeye soyunmanız, bunu kendinize bir misyon edninmiş olduğunuz izlenimi doğuruyor. Bu konuda yanılmış olmayı isterim...

Yargının siyasallaşması, had safhadaki hukuk ve demokrasi ihlalleri, halkın temek ihtiyaç maddleri üzerinde çaktırmadan sokulan sinsi zamlar, artan işsizlik ve ahlaki yıkım, toplumsal yozlaşma ve giderek artan şeriatçı devlet için kadrolaşma sizi Atatürkçülük kadar rahatsız etmiyor mu?

tarihinde MrGuitar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yargının siyasallaşması, had safhadaki hukuk ve demokrasi ihlalleri, halkın temek ihtiyaç maddleri üzerinde çaktırmadan sokulan sinsi zamlar, artan işsizlik ve ahlaki yıkım, toplumsal yozlaşma ve giderek artan şeriatçı devlet için kadrolaşma sizi Atatürkçülük kadar rahatsız etmiyor mu?

Kesinlikle ediyor hatta daha fazla ediyor. Ama ilk mesajlarıma bile gelen saçma sapan sanki Atatürk düşmanıymışım gibi gelen tepkiler nedeniyle bunları yazdım. Er ya da geç yazacaktım zaten. Çünkü bu üstteki sorunların bazılarının kökü eskilere dayanıyor.

Bu arada beni Atatürkçülükten çok atatürkçüler rahatsız ediyor bunun altını çizeyim.(bknz: bir üstteki mesaj)

Sitelerde Paylaş
Amacım Atatürkçülğün ne olduğunu tartışmak, yanlışlarını da görebilmek ve ilerisi için anahtar oluşturabilmek.

Sismondi ve List biliyormusun !!!

Bilmiyorsun.

Bilmeden nasıl eleştirebiliyorsun.

Bilgisizce.!!!!

Bu ülke ne zaman adam olur..!!!!

Siyaset ve gelsefeyi yanyana okumayı becerebildiği zaman.

Peki umut varmı.!!!

Görüntüde yok.

Pantagonculuk oynamayı bırakın.

tarihinde Neferkamin Anu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sismondi ve List biliyormusun !!!

Bilmiyorsun.

Bilmeden nasıl eleştirebiliyorsun.

Bilgisizce.!!!!

Bu ülke ne zaman adam olur..!!!!

Siyaset ve gelsefeyi yanyana okumayı becerebildiği zaman.

Peki umut varmı.!!!

Görüntüde yok.

Pantagonculuk oynamayı bırakın.

Atatürkçülüğün tanımını yapabilmek için 18.yüzyılın her iktisat teorisyenini hatmetmiş olmak, o dönemi analiz edip bugün kü etkilerini anlatabilmek için de tarihteki tüm iktisat/sosyoloji teorisyenlerini tanımaya gerek yoktur. Yeter ki tartışma kültürümüz olsun, putlaştırdıklarımız olmasın, açık fikirli olalım. Karşıt bir fikre hiç bir mantıklı, destekli anti-tez, karşı fikir belirtmeden "siyonist-pentagoncu-kürtçü"gibi basit cevaplar vermeyelim.

Peki umut var mı ?

Görüntüde yok.

Sitelerde Paylaş
Atatürkçülüğün tanımını yapabilmek için 18.yüzyılın her iktisat teorisyenini hatmetmiş olmak, o dönemi analiz edip bugün kü etkilerini anlatabilmek için de tarihteki tüm iktisat/sosyoloji teorisyenlerini tanımaya gerek yoktur.

İşte sizin sorununuzda bu değilmi. ?

Dünyayı okuyamamak.

Yeter ki tartışma kültürümüz olsun, putlaştırdıklarımız olmasın, açık fikirli olalım. Karşıt bir fikre hiç bir mantıklı, destekli anti-tez, karşı fikir belirtmeden "siyonist-pentagoncu-kürtçü"gibi basit cevaplar vermeyelim.

Peki umut var mı ?

Görüntüde yok.

kemalizme kim karşı çıkar. !!

Pentagoncular.

Sebep

Kolonyal emperyalizm küreselleşmeşi önündeki en büyük maliyet unsuru Milliyetçi/Korumacı devlet yapılarıdır.

Peki biz bunu Türkiyede anlamak için ne olmak gerekli.

Okumak.

Okuyan varmı.

yok....!!!

Bu işler gazete köşe yazarlarıyla olmazzzzzzzz.

Sitelerde Paylaş
İşte sizin sorununuzda bu değilmi. ?

Dünyayı okuyamamak.

kemalizme kim karşı çıkar. !!

Pentagoncular.

Sebep

Kolonyal emperyalizm küreselleşmeşi önündeki en büyük maliyet unsuru Milliyetçi/Korumacı devlet yapılarıdır.

Peki biz bunu Türkiyede anlamak için ne olmak gerekli.

Okumak.

Okuyan varmı.

yok....!!!

Bu işler gazete köşe yazarlarıyla olmazzzzzzzz.

Kemalizm dediğimiz olgu eknomiden ibaret değildir ki daha iktisadi kısmına geçmemiştim.

Devletçi maliye politikaları her zaman emperyal oyuna dur diyememiştir. Eğer olağan üstü doğal kaynakların, sanayi dışı kazanç sağlayabileceğin gelir kaynağın yoksa dış sermayeyi düşünmeden şutlayamassın. Türkiye gibi bir coğrafyada yaşıyorsan öyle ya da böyle kendi finansörlerini, sanayini oluşturman gerekir.

Bugün çin bile artık özelleştirmelere, yabancı sermayeye izin veriyor. Hele Türk devleti dev petrol yataklarının üstünde değil ya da doğal gaz devi değil. Devletin kendi yağında kavrulma olanakları sınırsız değil.

Bu saatten sonra en azından 2-3 nesil için enternasyonelizm dediğimiz durum söz konusu olamayacağı için Türkiye'nin yapması gerekn belli bir devletçi/keynesyen dönemden sonra kendi uluslararası finansörlerini oluşturmak. Bir uluslarası sanayi devi olmaya çalışmak.

Sınırlı kaynaklarla kendi içine kapanan ekonomi uygulayan devletçikler kendi halkına bir servis yapamadığı gibi silahlara ve saldırılara da daha çok açık hale geliyor.

Az gelişmiş ülke milliyetçiliğinin, ucuz devletçiliğin yararı değil zararı var.

Bugün senin sanayini ezen yabancı sermayaye karşı, dış sermaye ile mücadele edemeyen Türk sanayisi için bazı önlemlerin alınması tabii ki gereklidir.

Ama eğer sen buraya gelip senin yan sanayini kalkındıran bazı firmaları maalesef hemen çıkın gidin diyemezsin. Emperyal devletler için erken liberal politikalar sonucu pazar haline geldik.

Şunu da söyleyeyim, bu iktisat dediğimiz bölümün nazari(teorik) kısmının temeli bugün uygulanandan farklıdır dostum. Çok samimi olarak söylüyorum çünkü mutfağın içindeyim. Ancak vizelerde finallerde işe yarıyor o semuelson, solow, modigliani falan filan. Ha halkımız okuyor mu, gerçekten okuma alışkanlığımız yok.

Pratikte işin içine çok farklı şeyler giriyor. Bugün X için doğru olan yarın Y için farklı oluyor.

Bugün bunu okurken kullandığın bilgisayardan, onun işlemcisinden, klavyesine kadar herşeyi yabancı.

Bunları yapanlar 1751den başlayarak devletçiliği yıkan, özel burjuvazisini oluşturan ama senin soysuz dediğin insanlar.

Adım, adım. Köşe başlarını tutarak.

Sitelerde Paylaş
Kemalizm dediğimiz olgu eknomiden ibaret değildir ki daha iktisadi kısmına geçmemiştim.

Devletçi maliye politikaları her zaman emperyal oyuna dur diyememiştir. Eğer olağan üstü doğal kaynakların, sanayi dışı kazanç sağlayabileceğin gelir kaynağın yoksa dış sermayeyi düşünmeden şutlayamassın. Türkiye gibi bir coğrafyada yaşıyorsan öyle ya da böyle kendi finansörlerini, sanayini oluşturman gerekir.

Bu konuya hakim olduğunu düşünmüyorum.

İktisada henüz geçmemişsin ?

Eğitimin nedir ?

Sitelerde Paylaş
Bu konuya hakim olduğunu düşünmüyorum.

İktisada henüz geçmemişsin ?

Eğitimin nedir ?

Kardeşim sen bırak beni hangi fakülteden mezun olup hangi yüksek lisansı nerede yaptığımı. Geçmedim derken onun için başka bir başlık açın ayrıntılı bir yazı yazacaktım, referanslarla beraber.

1950 yılına kadar uygulanan politika devletçi politika tamam iyi güzel. 1950 yılına kadar yapılan demiryolu 9bin km. Bugün toplam demiryolu 11bin km. DP denilen tamamen dış güdümlü bir siyasi iradenin sonuçları.

Benim demek istediğim şudur ki Mustafa Kemal'in de kafasında bunun olduğunu düşünüyorum. Belli bir döneme kadar devletçi/müdahaleci maliye politikası ama Türk özel sektörü yeterince güçlenip ayakta durduğunda devletçilik şemsiyesini/bastonunu yavaşça kaldırıp, Türk yatırımcıları/girişimcileri dış pazarlarda güçlenip ordaki kaynakların başını tutmaya başlaması ve Türkiye'nin uluslararası bir finansör güç olması. Türkiye'nin ani ve radikal bir devletçi maliye poltikası için doğal kaynakları yeterli değil.

Bu devletçiliğin birden bire, Türk kaynaklarının yabancılara peşkeş çeker şekilde kaldırılması değil.

Bırak bana sanayi devriminden başlayıp, iktisat teorisyenlerini anlatmayı. İşin nazari kısmını geçelim.

Sitelerde Paylaş
Benim demek istediğim şudur ki Mustafa Kemal'in de kafasında bunun olduğunu düşünüyorum. Belli bir döneme kadar devletçi/müdahaleci maliye politikası ama Türk özel sektörü yeterince güçlenip ayakta durduğunda devletçilik şemsiyesini/bastonunu yavaşça kaldırıp, Türk yatırımcıları/girişimcileri dış pazarlarda güçlenip ordaki kaynaklarda güçlenmeye başlaması ve Türkiye'nin uluslararası bir finansör güç olması.

Bu devletçiliğin birden bire, Türk kaynaklarının yabancılara peşkeş çeker şekilde kaldırılması değil.

Bırak bana sanayi devriminden başlayıp, iktisat teorisyenlerini anlatmayı. İşin nazari kısmını geçelim.

Sana Sismondi ve List demiştim yazının en başında.

Devletçi politikalar hiç bir dönem ekonomiyi başı boş bırakmaz, bir süreç değildir.

Bu güngü Siyonist şeytanlar (AKP) düşük kur düşük faiz uygulayarak ülkeyi batağa sürüklüyor.

Sitelerde Paylaş
Sana Sismondi ve List demiştim yazının en başında.

Devletçi politikalar hiç bir dönem ekonomiyi başı boş bırakmaz, bir süreç değildir.

Bu güngü Siyonist şeytanlar (AKP) düşük kur düşük faiz uygulayarak ülkeyi batağa sürüklüyor.

Benim dediğim devletin ekonomiden elini eteğini tamamen çekmesi değildir, ama gücü ve etkisi belli bir miktarda olacaktır. Senin dediğin radikalizm, yani devletin özel sektörün önünü kesip, tüm kaynakları kendi elinde toplaması Türkiye'nin önünü keser, süper güç olmasını engeller.

Düşük kur ihracatın belini büktüğü gibi Türk ekonomisinin küçülmesine yol açıyor. Ekonominin küçülmesi demek bazı üreticilerin üretimden vazgeçmesi demektir.

Ecevit zamanında uygulanan politikada dış borç faizlerinin indirilmesi öncelikli hedefti. Aslında şu an gerçekten zor bir durumdayız. Kur-faiz ilişkisinin kılı kırk yararak düşünülmesi gerekiyor çünkü aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

AKP'nin uyguladığı bu politikada enflasyonun düşerken işsizliğin artması, işsizliğin azalırken herşeye zam gelmesi kaçınılmazdır.

Sitelerde Paylaş

1967 konuların ilgiye değer nitelikte ve tartışılması,sorgulanması gereken şeyler. ancak bu forumda öyle adam akıllı 'Kemalist' olduğunu zannetmiyorum. benim gördüğüm bir kaç, gelenekle bağını koparamamış 'kuru milliyetçi' ve aralarda garnitür olarak 'Kafatasçı,Atsızcı' ırkçılar var. bunları da Kemalist olarak nitelendirmek ne kadar doğru olur onun takdirini sizlere bırakıyorum. gerçi daha yeni sayılırım, eğer değerlendirmemde hata varsa affola.

tarihinde Sverdlov tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...