Jump to content

Ateistlere Zulüm edemessiniz!

Recommended Posts

Beni şahit tuttugu şey kuran okuyup okumadıgı.

Dini konularla ilgili oldugunu ve kuranı sık sık okudugunu kendine göre analiz ettiğini ve belirli sonuçlara vardıgını ve hatta bir çok konuda tartıştıgımızı söyleyebilirim. Bir çok arkadaşın zensen gibi kuran, vahiy, şeriat algısı farklı olabiliyor bu onların kur'an okumadıgı anlamına gelmiyor. Zaman zaman zensenle bazı konularda tartışsak bile (fikirsel olarak) yorumlarını son derece humanist ve islam çerçevesi içinde akılcı buldugumu söyleyebilirim. Keşke bütün müslümanlar zensen, kireç, berguzar, harun vb gibi olsa.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Beni şahit tuttugu şey kuran okuyup okumadıgı.

Dini konularla ilgili oldugunu ve kuranı sık sık okudugunu kendine göre analiz ettiğini ve belirli sonuçlara vardıgını ve hatta bir çok konuda tartıştıgımızı söyleyebilirim. Bir çok arkadaşın zensen gibi kuran, vahiy, şeriat algısı farklı olabiliyor bu onların kur'an okumadıgı anlamına gelmiyor. Zaman zaman zensenle bazı konularda tartışsak bile (fikirsel olarak) yorumlarını son derece humanist ve islam çerçevesi içinde akılcı buldugumu söyleyebilirim. Keşke bütün müslümanlar zensen, kireç, berguzar, harun vb gibi olsa.

Kesinlikle senin gibi düşünüyorum. Keşke bütün müslümanlar zensen, kireç, bergüzar, harun gibi olsa. Biz onlarla zaten tamamen farklı düşünüyoruz ve bazen çok da sert tartışıyoruz ama bunun hiç önemi yok.

Ben İslam'ı onlar gibi değerlendiren, inançlarını asla dayatmayan, diğer tüm inançlarla birlikte inançsızlarla da en küçük bir sorun yaşamadığı gibi saygı da gösteren insanlarla yaşamak istiyor, onları da destekliyorum.

Sitelerde Paylaş

tanrının insanların sözlerinden ve düşünelerinden çok yaptıklarına bakacağını düşünüyorum...

tüm hayatımızı onun gözlerinin önünüde yaşıyoruz...

herkesi belki kendimizi bile kandırabiliriz ama onu asla...

ortaya koyduğumuz davranışlar ile değerimizi belirliyoruz...

daha değerli bir insan olmak elimizde...

insanlara faydalı olduğumuz her davranış değerimizi artırıyor...

zarar verdiğimiz her davranışımızda ise değerimiz düşüyor...

hayatımızın sonunda değerli bir insan olarak tanrının huzuruna varabilirsek ne güzel...

aslında her insan dünyaya çok değerli olarak geliyor...

tanrı tüm insanlara en üst düzeyde değeri veriyor...

tüm everenin güçleri yani melekler insan boyun eğdirilmiş...

her doğan çocuk evrenin en değerli meyvesi olarak dünyaya geliyor...

tanrı her insanı dünyadaki hayatta yaşatıp ortaya koyduğu değere göre onu layık olduğu ebedi güzergaha yerleştiriyor...

hayatı boyunca herkese iyi davranıp yardımcı olan kötülüklerden uzak duran değerli bir kişinin ben kötü biriyim demesi nasıl onun akıl karışıklığına verilirse...

bence iyi ahlaklı ve dürüst olan ateistlerin yada deistlerin felsefi konulardaki düşünceleri tanrı tarafından böylesi bir akıl karışıklığı olarak görülüp mazur görülebilir...

tanrı insanları felsefelerine göre değil yaptıkları iyilik ve kötülüklerine göre değerlendirecektir diye düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş
48- O gün yeryüzü bir başka yere, gökler, başka göklere çevirilecek ve bütün varlıklar, kabirlerinden çıkıp bir ve gücüne karşı durulmaz olan Allah'ın huzuruna toplanacaklardır.

49- O gün, suçluların zincire vurulmuş olduğunu görürsün.

50- Gömlekleri katrandandır ve yüzlerini ateş kaplar.

51- Çünkü Allah, herkesi kazandığı ile cezalandıracaktır. Gerçekten Allah, hesabı çabuk görendir.

Tamam sen bunları biliyorsan. Kendini kurtarmışssın. Bu sana yetmiyor mu? Burdaki insanları da kurtarmak da mı senin görevin. Bu görevi sana kim verdi?

Yani sen şu an bunları biliyorsan, gidip bunları ugulaman gerekmiyor mu? Neden bunları anlatıyorsun, neden anlatma ihtiyacı duyuyorsun? Egonu mu tatmin ediyorsun?

Sitelerde Paylaş

Allah cezalandırıcıların en hayırlısıdır. Cehennem'de kavurduğu İnsanlara susadıklarında irin ve kan ikram eder.

O'nu bile vermeyenler vardır...

Bu yüzden şükredin, hamdedin, namaz kılın, kilise'ye gidin, efkaristiya yapın, öyle ki tanrımız bol bol kan ve irin ile ödüllendirsin. (mikrodalga fırın hediyeli)

Sitelerde Paylaş
Tamam sen bunları biliyorsan. Kendini kurtarmışssın. Bu sana yetmiyor mu? Burdaki insanları da kurtarmak da mı senin görevin. Bu görevi sana kim verdi?

Yani sen şu an bunları biliyorsan, gidip bunları ugulaman gerekmiyor mu? Neden bunları anlatıyorsun, neden anlatma ihtiyacı duyuyorsun? Egonu mu tatmin ediyorsun?

Ne sanıyordun inevitable? Adam siz cehennemde kızarırken zevkle seyredeceğim diyor. Psikopatın teki. Ne sanıyordun? Başka ne olabilirdi?

Sitelerde Paylaş
Kesinlikle senin gibi düşünüyorum. Keşke bütün müslümanlar zensen, kireç, bergüzar, harun gibi olsa. Biz onlarla zaten tamamen farklı düşünüyoruz ve bazen çok da sert tartışıyoruz ama bunun hiç önemi yok.

Ben İslam'ı onlar gibi değerlendiren, inançlarını asla dayatmayan, diğer tüm inançlarla birlikte inançsızlarla da en küçük bir sorun yaşamadığı gibi saygı da gösteren insanlarla yaşamak istiyor, onları da destekliyorum.

teşekkürler ifeelgood,

kimin neye inanıp neye inanmadığının hiçbir önemi yok..

benim anlayamadığım şey,kişi kendi inancını kendi fikrini söylemekle neden hakarete maruz kalsın..benim ya da benim gibi düşünen arkadaşların burada islam tebliği yapma gibi bir gayesi de yok..böyle bir amacım olsa uygun olan platform şüphesiz ki islami forumlar olur,ateistforumlar değil..

bu kadar hakarete maruz kalmama sebep olan mesajım şuydu..

"Allah ibadet ister..fakat bu ibadet namaz kılmak oruc tutmak vs..değildir..kişinin önce kendisine sonra da çevresine olan faydalarıdır.."

gerçek manada ibadetin bu olduğunu söyleyen yaşar nuri,ihsan eliaçık,hakkı yılmaz,hüseyin hatemi,süleyman ateş vb..onlarca islam alimi var..

bana itiraz eden arkadaşlara göre bu alimler de kuranın kapağını açmamışlar demekki..

herneyse..

herşeye rağmen tartışmak güzel..biraz medeniyet lazım sadece.

Sitelerde Paylaş
teşekkürler ifeelgood,

benim anlayamadığım şey,kişi kendi inancını kendi fikrini söylemekle neden hakarete maruz kalsın..benim ya da benim gibi düşünen arkadaşların burada islam tebliği yapma gibi bir gayesi de yok..böyle bir amacım olsa uygun olan platform şüphesiz ki islami forumlar olur,ateistforumlar değil..

"Allah ibadet ister..fakat bu ibadet namaz kılmak oruc tutmak vs..değildir..kişinin önce kendisine sonra da çevresine olan faydalarıdır.."

gerçek manada ibadetin bu olduğunu söyleyen yaşar nuri,ihsan eliaçık,hakkı yılmaz,hüseyin hatemi,süleyman ateş vb..onlarca islam alimi var..

bana itiraz eden arkadaşlara göre bu alimler de kuranın kapağını açmamışlar demekki..

herneyse..

Aynı fikirdeyim. :good:

Kuran'da, namaz vakitleri var. Bu vakitlerde kılmanız gerekir demiyor. Bence bu vakitlerde kılabilirsiniz diyor. Gariptir, ayakta durmak, rüku ve secde Kuran'da var.

Sitelerde Paylaş
teşekkürler ifeelgood,

herneyse..

Gördüğüm kadarıyla kimse hakaret etmemiş yazınıza, ancak 'iyiliği ve doğruluğu, güzelliği' vs. tasavvufi yönüyle anlattığınız islam değerlerinin(!) gerçeklerle bağdaşmadığı tam tersine söylediklerinizin düşünsel bazda tezatlık oluşturduğunu anlatmışlar. Bunu 'medeniyetsizlik' olarak algılamanızda yine 'hoşgörü, davranış' gibi etmenlere olan samimiyetinizi gösterir.

2.olarak saydığınız kişiler alim, ulema falan değildir. Bazı yazıtları okuyup inceleyerek buna göre şahsi hüküm vermek 'üstadlık' oluyorsa, Platon, Aristo, Freud, Nietzsche gibi şahıslar 'doğa üstüdür'. Bu kişiler dinlerin toplum üzerinde oluşturduğu baskı ve kontrol mekanizmasını elde tutmaya çabalayan, normal yaşantılarında son derece tutarsız ve gerici kişilerdir.

Hülasa; islam'ın güzelliklerinden mükemmelliğinden önce, karşınızdaki kişinin düşüncelerine saygı göstermelisiniz ki anlattıklarınız havada kalmasın.

Sitelerde Paylaş
Gördüğüm kadarıyla kimse hakaret etmemiş yazınıza, ancak 'iyiliği ve doğruluğu, güzelliği' vs. tasavvufi yönüyle anlattığınız islam değerlerinin(!) gerçeklerle bağdaşmadığı tam tersine söylediklerinizin düşünsel bazda tezatlık oluşturduğunu anlatmışlar. Bunu 'medeniyetsizlik' olarak algılamanızda yine 'hoşgörü, davranış' gibi etmenlere olan samimiyetinizi gösterir.

2.olarak saydığınız kişiler alim, ulema falan değildir. Bazı yazıtları okuyup inceleyerek buna göre şahsi hüküm vermek 'üstadlık' oluyorsa, Platon, Aristo, Freud, Nietzsche gibi şahıslar 'doğa üstüdür'. Bu kişiler dinlerin toplum üzerinde oluşturduğu baskı ve kontrol mekanizmasını elde tutmaya çabalayan, normal yaşantılarında son derece tutarsız ve gerici kişilerdir.

Hülasa; islam'ın güzelliklerinden mükemmelliğinden önce, karşınızdaki kişinin düşüncelerine saygı göstermelisiniz ki anlattıklarınız havada kalmasın.

secretlady

sizin benimle probleminiz ne anlamış değilim..ilginç.

biraz da gözleriniz az görüyor anladığım kadarıyla..ya da sizin adabı muaşeret kurallarınızda "Yuh diyorum sadece... Hayatında Kuran açıp okumamış ama müslüman pozu yapan bu ikiyüzlüye yuh diyorum."gibi bir cümle iltifat olarak mı algılanır..?

ve ikinci olarak saydığım kişiler gayet ulemadır..en azından benim için öyleler..sizin algınızla kuran ve islam yaşamak zorunda değilim ben..

kimseye hakaret etmedim..kimsenin de benimle aynı fikirde olmasını beklemiyorum..

ayrıca bir önceki iletimde yazmayı unutmuştum..sevgili kirec yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başka? Daha ne istiyorsun? O zaman şu mantık da uygun mudur?

'Senin hayatın değersiz ve oksijeni boş yere tüketiyorsun. Varlığının bir anlamı olmadığına göre, boş yere oksijeni bitirme. Kendinden önce bizim oksijenimizi sağlaman lazım.'

Al işte. İnanç olmayınca sağa sola tükürmeler de artıyor.

Kişi senin saydığın değer vermediğin şeylere bir değer atfediyor. Ve seninle alakalı olmadığı için (inanmıyorsun) diye, karşındaki insanın da bu şekilde düşünmesi için zorlayamaz ve dahası, onun değerlerine küfredemessin.

Şu yukarıda anlattığım şey çok genel bir etik kuraldır.

Sitelerde Paylaş
secretlady

biraz da gözleriniz az görüyor anladığım kadarıyla..sizin adabı muaşeret kurallarınızda "Yuh diyorum sadece... Hayatında Kuran açıp okumamış ama müslüman pozu yapan bu ikiyüzlüye yuh diyorum."gibi bir cümle iltifat olarak mı algılanır..?

ve ikinci olarak saydığım kişiler gayet ulemadır..en azından benim için öyleler..sizin algınızla kuran ve islam yaşamak zorunda değilim ben..

kimseye hakaret etmedim..kimsenin de benimle aynı fikirde olmasını beklemiyorum..

ayrıca bir önceki iletimde yazmayı unutmuştum..sevgili kirec yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.

Benim gözlerim iyi görüyor ancak sizin gözleriniz hakkında aynı düşünceyi maalesef taşyamıyorum, malum; bilgehanbengi'nin bir yazısını kalkıp bana alıntılayacak ve itham edecek kadar el göz koordinasyonunuz bozuksa, bu benim hatam olamaz, tam aksine; çok muhterem ve sevgili 'Tanrınız' da arayın suçu.

Tekrar ediyorum; Ulema, Alim gibi sıfatlar Türkçe'ye çevrildiğinde 'Bilim Adamı, Üstün Kişi' olarak lanse edilir. Saydığınız isimlerin ne 'Bilim Adamlığı'(!) ne de 'Üstün bir Hizmeti'(!) bulunmaktadır.

Din gibi tabu ve irdelenmesi ''günah(!)'' olan konular üzerinden çıkarım yapmak + arapça tercüme etmek eğer 'Bilim Adamlığı(!)' oluyorsa, Mimar Sinan'ın, Farabi'nin ne ilan edilmesi gerekir bilemiyorum.

Tabi sizin için ulema, alim olabilirler... Kişisel bilgi birikiminiz hakkında detaylı bir bilgim yok, ancak ciddi şüpheler hali hazırda oluşmaya başladı.

Sitelerde Paylaş
secretlady

biraz da gözleriniz az görüyor anladığım kadarıyla..ya da sizin adabı muaşeret kurallarınızda "Yuh diyorum sadece... Hayatında Kuran açıp okumamış ama müslüman pozu yapan bu ikiyüzlüye yuh diyorum."gibi bir cümle iltifat olarak mı algılanır..?

Onda bir arıza var ama anlayamadım. Sen de sorun yok. Daha önce forumda varmış. Kim olduğunu bilmiyorum yalnız. ;)

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Benim gözlerim iyi görüyor ancak sizin gözleriniz hakkında aynı düşünceyi maalesef taşyamıyorum, malum; bilgehanbengi'nin bir yazısını kalkıp bana alıntılayacak ve itham edecek kadar el göz koordinasyonunuz bozuksa, bu benim hatam olamaz, tam aksine; çok muhterem ve sevgili 'Tanrınız' da arayın suçu.

Tekrar ediyorum; Ulema, Alim gibi sıfatlar Türkçe'ye çevrildiğinde 'Bilim Adamı, Üstün Kişi' olarak lanse edilir. Saydığınız isimlerin ne 'Bilim Adamlığı'(!) ne de 'Üstün bir Hizmeti'(!) bulunmaktadır.

Din gibi tabu ve irdelenmesi ''günah(!)'' olan konular üzerinden çıkarım yapmak + arapça tercüme etmek eğer 'Bilim Adamlığı(!)' oluyorsa, Mimar Sinan'ın, Farabi'nin ne ilan edilmesi gerekir bilemiyorum.

Tabi sizin için ulema, alim olabilirler... Kişisel bilgi birikiminiz hakkında detaylı bir bilgim yok, ancak ciddi şüpheler hali hazırda oluşmaya başladı.

sen ne dersen doğrudur!

Sitelerde Paylaş

İlginç yazılar yazılıyor. Ancak burada Secret_Lady'nin çok kayda değer görüşleri olduğunu ve en temelinden bakılırsa islam dini denen paradoks'un peçesinin kaldırıldığında altında yatan; yırtıcı vahşi ve egoist idealizm ile karşılaşılacağını belirtmiş. Tamamen kendisine katılıyorum.

Sitelerde Paylaş
Kendin çal kendin oyna olmuş bu başlık

hakiki İslam nedir ? nasıl yaşanır ne bilen ne uygulayan var

lakin herkes kendi kafasında uydurduğu bir islama uyuyor veya

karşı çıkyor ilginç

Tam Kendin çal kendin oyna olmuş bu başlık

Aynen. ;) Gerçek İslam nedir bunu bilen yok. Ama başlık 'kendinden:) çal kendin oyna' değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...