Jump to content

Bir kader izahı da benden...

Recommended Posts

öncelikle kader şimdiye kadarki islam alimlerinin açıklamakta aciz kaldığı bir konudur. Ve bunu anlatmak haddim olmadığı halde dilim döndüğünce bir şeyler aktarmak istiyorum.

fakat öncelikle islamın iman sırası şu şekildedir

1 Allaha iman

2 meleklere

3 kitaplara

4 peygamberlere

5 ahiret gününe

6 kadere,hayır ve şerrin allahtan olduğuna iman

bakın bir silsile takip edilmekte !

aslında allaha inanamayan insanların kader meselesinden önce İmanın birinci rükni olan Allaha iman meselesini çözmeleri gerekir. Tabi amaç tenkid değil taktir olmalıdır. inanmak istemeyen biri inanmamak için elbette kendine nedenler bulur. Bu durum şöyle izah edilebilir; Bu tarz mükemmeliyetçi kişiler sosyal hayatlarında da mükkemmelliyetçi bir bakış açısı izlemekte ve her kesi mükemmel bir vaziyette görmek istemektedirler. Sevdiklerinde en zirvede severler, nefret ettiklerindede en zirvede nefret ederler. Kusursuz insan olmadığı için biraz kendi etraflarında "samimiyetsiz" veya "soğuk" veya mesafelidirler. İşte bu bir kalbi marazdır. Bir hastalıktır Sevgilerine ve dostluklarına güvenemezsiniz. Dolayısıyla yanlız insanlardır. şimdilik değilsede hayatlarının büyük bir bölümünü yanlız olarak sıkıntılar içerisinde geçirirler.

neyse konumuza geniş bir bakış açısı ile bakalım önce;

bir film düşünün daha önce izlememiş olduğunuz. Ve bu filmi izlediğini söyleyen bir kişiyle oturup izliyorsunuz. Filmin belirli yerlerinde arkadaşınız birazdan ne olacağını size söylüyor. E haliyle söylediği olaylar aynen gerçekleşmekte. size normal geliyor tabiki bu durum ve sonra ;

bir başka filmi; yönetmeniyle birlikte ilk kez izliyorsunuz. yönetmen genel hatlarıyla senaryoyu biliyor ve oyunculara neler yapmaları gerektiğini kısaca anlatıyor elbette fakat oyuncuların başında her daim ;"olmuyor olmuyor" demeyip filmi, oyuncuların kendi yetenekleriyle, bilgileriyle doğaçlama figürlerle çekmeleri için serbest bırakmış durumda. Oyuncularının kabiliyetlerini bildiği için neler olabileceğini tahmin etmekte tabiki.

ve bir senaryo yazan senarist düşünün. Bu senaryoyu rollere ayıracak. Rol sahiplerinin yetenekleri, kimin ne yapacağı ve yapabileceği bilinmekte. Fakat her kes en iyi olmak için çalışıyor. Her kese eşit şartlar ve imkanlar verilmiş.

senarist, oyuncuları ilk ve son olarak çekeceği bu ciddi yapım için uyarıyor kimseden hata yapmamalarını istiyor. Hatalarına mukabil oyunculuk hayatlarının biteceğinden haber veriyor.

elbette islamın kader izahından çok daha kısır bir anlatım bu. fakat böyle...

Allah ise ezeli ve ebedi olduğundan yani sınırsız ve zamansız olduğundan tüm zamanlar, bir andır onun nazarında. Tüm hadiseler bir anda olup bitmiştir. dolayısı ile herşey olup bitmiştir. Lakin kur'andada bu böyledir. Bir bakmışsınız insanın yaratılışından bahseder, bir bakmışsınız dünyanın sonu gelmiş. işte bu nazar ile bakıldığında aslında hiçte zor değildir.

"Yapay zeka" ile kurgulanmış bir oyun gibi düşünün. yapabilecekleri sınırlı karakterler. ve bu karakterlere yine oyunun kendi içindeki yapması ve ya yapmaması gerekenler yazılmış (söylenmiş). böylede bir insanın neler yapabileceği kendi hayal gücüyle sınırlıdır ama sınırlıdır. peki bu sınır neyi ifade etmekte. önünde üç yol olan biri , o yolların birinden gitmek zorundadır. O yolların biri ölüm , bir diğeri iman, bir diğeri ise inkar yani küfürdür. Nazarında herşeyin olup bitmiş biri, yani filmi daha önceden izlemiş biri o kişinin nereden gideceğini ve başına neler geleceğini bilmektedir elbette.

izahlara devam edeceğim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

değerli kardeşim bi insanın cennete yada cehenneme mi gideceği yaratıcının iradesi ve takdiri içinde mi dir dışında mı dır bize onu söyle sen ne anlatıp duruyon filmmiş yönetmenmiş senaryoymuş ...

samimi söylüyorum müslümanlar arası saçmalama yarışması yapılsa ( ki böle bişi olsa severek izlerdim, bi çok yarışmadan daha eğlenceli olurdu ) derece yapacak potansiyele sahipsin saygı duyuyorum ii geceler diliyorum

Sitelerde Paylaş
değerli kardeşim bi insanın cennete yada cehenneme mi gideceği yaratıcının iradesi ve takdiri içinde mi dir dışında mı dır bize onu söyle sen ne anlatıp duruyon filmmiş yönetmenmiş senaryoymuş ...

samimi söylüyorum müslümanlar arası saçmalama yarışması yapılsa ( ki böle bişi olsa severek izlerdim, bi çok yarışmadan daha eğlenceli olurdu ) derece yapacak potansiyele sahipsin saygı duyuyorum ii geceler diliyorum

kelime oyunumu yaptığını sanıyorsun?

sabah kalkıp sabah namazını kılmak elindemidir,değilmidir?

eşhedü ella ilahe illallah ve eşhedü enne mühammeden abdühü ve rasülüh demek elindemidir değilmidir?

ahiret gününe cennet ve cehenneme inanıyorum demek elindemidir değilmidir?

faiz yemek,içki içmek,kumar oynamak,zina etmek elindemidir değilmidir?

Allaha,rasülüne,kitabına,meleklerine evde konuşmayacağın hakaretleri etmek elindemidir değilmidir?

bunları cevapla sen önce kendi zihninde cennetemi cehennememi gideceğin konusunda bir ipucu verecekdir.

kendi kendinemi not vereceksin elbette senin nereye gitmene Allah karar verecek yukardaki saydıklarımı ve daha nice saymadıklarımı zerresine kadar değerlendirerek.

Sitelerde Paylaş
sabah kalkıp sabah namazını kılmak elindemidir,değilmidir?

eşhedü ella ilahe illallah ve eşhedü enne mühammeden abdühü ve rasülüh demek elindemidir değilmidir?

ahiret gününe cennet ve cehenneme inanıyorum demek elindemidir değilmidir?

faiz yemek,içki içmek,kumar oynamak,zina etmek elindemidir değilmidir?

Allaha,rasülüne,kitabına,meleklerine evde konuşmayacağın hakaretleri etmek elindemidir değilmidir?

Elimdeyse kader yok,Allah hiçbirşey bilmiyor bizi yaratıp salmış dünyaya.

Kader varsa Allah hepsini biliyor ve benim bunu değiştirmeye gücüm yok ben Allahın yazdığı senaryoyu oynuyorum.

Siz bu iki zıt kutubu bir araya getirip mantıklıymış gibi kakalamaya çalışıyorsunuz.

Yaşar Nuri kuranda kader inancı yok diyor bi araştırın.

tarihinde taopaipai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Elimdeyse kader yok,Allah hiçbirşey bilmiyor bizi yaratıp salmış dünyaya.

Kader varsa Allah hepsini biliyor ve benim bunu değiştirmeye gücüm yok ben Allahın yazdığı senaryoyu oynuyorum.

Siz bu iki zıt kutubu bir araya getirip mantıklıymış gibi kakalamaya çalışıyorsunuz.

Yaşar Nuri kuranda kader inancı yok diyor bi araştırın.

şimdi senin gözünle bakalım.

bir arkadaşın acil paraya sıkışıyor ve en yakın arkadaşı olarak senin kapını çalıyor ve ödünç para istiyor senden(bak bu kaderdir!!!!!!!!!!!!!!!!!buradan sorumlu değilsin)

simdi bu arkadaşının isteğine olumlu veya olumsuz cevap vermek senin elindedir buda senin sınanmandır.(bundan sorumlusun.)

yani elinde olan şeyden sorumlusun elinde olmayan gücünü aşan şeyden sorumlu değilsin.

Sitelerde Paylaş
şimdi senin gözünle bakalım.

bir arkadaşın acil paraya sıkışıyor ve en yakın arkadaşı olarak senin kapını çalıyor ve ödünç para istiyor senden(bak bu kaderdir!!!!!!!!!!!!!!!!!buradan sorumlu değilsin)

simdi bu arkadaşının isteğine olumlu veya olumsuz cevap vermek senin elindedir buda senin sınanmandır.(bundan sorumlusun.)

yani elinde olan şeyden sorumlusun elinde olmayan gücünü aşan şeyden sorumlu değilsin.

Ben neyden sorumluyum neyden değilim diye sormuyorum.

Arkadaşımın paraya sıkışması ve kapımı çalıp para istemesi onun kaderi midir?

Yani parasını tasarruflu kullansaydı,ödeyemeyeceği borçların altına girmeseydi paraya sıkışır mıydı?

Bu durumda Allahın iradesi nerede etkilidir?

Sitelerde Paylaş

Peki bu Allah deli midir, manyak mıdır da bu kadar iş açıyor başına, başımıza?

Derdi nedir onun? Bizi yaratmasının yegane nedeni ona ibadet etmemizmiş.. Kendisi öyle diyor.

Sırf bu sapık egosunu tartmin mi bunca karmaşayı yaratıp oyun oynuyor?

Bunlara inandığınız için bazen gerçekten acı duyuyorum, acıyorum sizlere.

Kadermiş....

Allah zamandan münezzeh. Geçmişi de geleceği de biliyor. Ezeli ve ebedi.

Evet, film gibi tıpkı. Filmin başını da sonunu da biliyor, sadece izliyor, karışmıyor.

Ama diğer taraftan da bize, kendi izni olmadan, bizim dileğimizi kendisi de dilemeden hiçbir şeyin olamayacağını söylüyor.

Ben bir sapıksam ve bir küçük çocuğa tecavüz etmek istiyorsam, bunu diliyorsam ve o da buna izin veriyorsa, nasıl etkisiz eleman olur?

O istemezse yaprak kımıldamaz mıydı? O izin vermezse bu tecavüz olmaz mıydı?

Bunların hepsi deli saçması şeyler. Bir yalan uyduruyor ve adına Allah diyorlar, o yalanı örtmek için başka başka yalanlar buluyorlar ama sonunda yarattıkları karmaşadan kurtulamıyor, daha büyük ama daha absürd yalanların esiri oluyorlar.

İnanılır gibi değil...

Sitelerde Paylaş
Ben neyden sorumluyum neyden değilim diye sormuyorum.

Arkadaşımın paraya sıkışması ve kapımı çalıp para istemesi onun kaderi midir?

Yani parasını tasarruflu kullansaydı,ödeyemeyeceği borçların altına girmeseydi paraya sıkışır mıydı?

Allah mal mülk vermiş bu kader arkadaşında bu sınanmasında parasını çarçur etmiş.

arkadaşını paraya sıkışması senin kapını çalması kendi yediği haltdır.Allahın verdiği parayı batırdığı gibi sanada yük oluyo yaptığı kusurdan dolayı .yani parayı saçıp savurmasında Allah etkin değil sadece başta veriyor parayı kullan bakalım kulum verdiğim şu mülkü benim yolumda harca diye veriyor öbürkü içki,kumar,kadın derken batırıyor.

sıkışmazdı çünkü mal mülk eline verilmiş Allah mal mülk verirken etkili diğerlerini kul bu verilen parayı batırıyor ve can havliyle sana atılıyo belkide sanada takacak borç kimbilir :)

Sitelerde Paylaş
Peki bu Allah deli midir, manyak mıdır da bu kadar iş açıyor başına, başımıza?

Derdi nedir onun? Bizi yaratmasının yegane nedeni ona ibadet etmemizmiş.. Kendisi öyle diyor.

Sırf bu sapık egosunu tartmin mi bunca karmaşayı yaratıp oyun oynuyor?

Bunlara inandığınız için bazen gerçekten acı duyuyorum, acıyorum sizlere.

Kadermiş....

Allah zamandan münezzeh. Geçmişi de geleceği de biliyor. Ezeli ve ebedi.

Evet, film gibi tıpkı. Filmin başını da sonunu da biliyor, sadece izliyor, karışmıyor.

Ama diğer taraftan da bize, kendi izni olmadan, bizim dileğimizi kendisi de dilemeden hiçbir şeyin olamayacağını söylüyor.

Ben bir sapıksam ve bir küçük çocuğa tecavüz etmek istiyorsam, bunu diliyorsam ve o da buna izin veriyorsa, nasıl etkisiz eleman olur?

O istemezse yaprak kımıldamaz mıydı? O izin vermezse bu tecavüz olmaz mıydı?

Bunların hepsi deli saçması şeyler. Bir yalan uyduruyor ve adına Allah diyorlar, o yalanı örtmek için başka başka yalanlar buluyorlar ama sonunda yarattıkları karmaşadan kurtulamıyor, daha büyük ama daha absürd yalanların esiri oluyorlar.

İnanılır gibi değil...

sapla samanı karıştırıyorsun...

yaprak insanmı aklımı var ki sınanacak?

etki etse sınanmış olurmusun peki amaç ne o zaman senin dediğin gibi olsa hiçbirşeyin amacı kalmıyo aynende öyle olmuşsun zaten.

mahşerde ameller tartılırken tecavüze uğrayanın maruz kaldığı durumun zerresince tecavüz edenin sevaplarından alınıp mağdura aktarılacak.

şayet tecavüz edenin hiç verecek sevabı yok ise mağdurun günahlarından alınıp bu mağdurluğun Allah katındaki değeri miktarınca tevavüz edene aktarılacak.

tarihinde michaelscoffield tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sapla samanı karıştırıyorsun...

yaprak insanmı aklımı var ki sınanacak?

etki etse sınanmış olurmusun peki amaç ne zaman senin dediğin gibi olsa hiçbirşeyin amacı kalmıyo aynende öyle olmuşsun zaten.

mahşerde ameller tartılırken tecavüze uğrayanın maruz kaldığı durumun zerresince tecavüz edenin sevaplarından alınıp mağdura aktarılacak.

şayet tecavüz edenin hiç verecek sevabı yok ise mağdurun günahlarından alınıp bu mağdurluğun Allah katındaki değeri miktarınca tevavüz edene aktarılacak.

Sıkıştığın yerde sınav..

O izin vermedikçe, o da benimle birlikte dilemedikçe ve onaylamadıkça ben hiçbir şey yapamam. Bunu o söylüyor, ben değil.

Eğer tecavüz etmezsem, onu dinlememiş olurum. O onayladığı, benimle birlikte dilediği için onu ezmiş geçmiş de olurum. Yoksa bizimle dalga mı geçiyor bu Allah? Veya kandırıyor mu yine?

Bu çelişkiyi görmüş birileri, sonra da sınav hikayesi uydurulmuş işte..

Hey Allah'ım.. Neresinden tutsan elinde kalıyor bu din...

Ayrıca yukarıda bir muhasebeci filan mı var? Neye göre yapıyorsunuz bu hesapları acaba.. Hepiniz onun adına konuşuyor, Allahçılık oynuyorsunuz.

Çok sıkışınca da "ben bilmem, beyim bilir" diyen gariban kadınlar gibi "bizim aklımız ermez, Allah bilir" diyorsunuz.

Ama cennet cehennem, huri nuri hesaplarına gelince, hepiniz dahi muhasebeciler oluverirsiniz.

İki dakkada yapmışsın hesabı.

Oradan al buraya koy, şuradan çıkar oraya ekle vs....

Sitelerde Paylaş
Sıkıştığın yerde sınav..

O izin vermedikçe, o da benimle birlikte dilemedikçe ve onaylamadıkça ben hiçbir şey yapamam. Bunu o söylüyor, ben değil.

Eğer tecavüz etmezsem, onu dinlememiş olurum. O onayladığı, benimle birlikte dilediği için onu ezmiş geçmiş de olurum. Yoksa bizimle dalga mı geçiyor bu Allah? Veya kandırıyor mu yine?

Bu çelişkiyi görmüş birileri, sonra da sınav hikayesi uydurulmuş işte..

Hey Allah'ım.. Neresinden tutsan elinde kalıyor bu din...

Ayrıca yukarıda bir muhasebeci filan mı var? Neye göre yapıyorsunuz bu hesapları acaba.. Hepiniz onun adına konuşuyor, Allahçılık oynuyorsunuz.

Çok sıkışınca da "ben bilmem, beyim bilir" diyen gariban kadınlar gibi "bizim aklımız ermez, Allah bilir" diyorsunuz.

Ama cennet cehennem, huri nuri hesaplarına gelince, hepiniz dahi muhasebeciler oluverirsiniz.

İki dakkada yapmışsın hesabı.

Oradan al buraya koy, şuradan çıkar oraya ekle vs....

dünyaya gelme amacın sınav zaten bunu zihnine yerleştir önce hiç çıkmasın oradan.

sen bence kuranın tefsirini baştan sona bi oku ama göz ucuyla değil önyargıylada değil anlamaya çalışarak oku çünkü hiçbirşey bilmiyosun senle kafa patlatamam.

linkde verebilirim elmalılı hamdi yazır tefisirini bir oku bakalım.

Sitelerde Paylaş
sıkışmazdı çünkü mal mülk eline verilmiş Allah mal mülk verirken etkili diğerlerini kul bu verilen parayı batırıyor ve can havliyle sana atılıyo belkide sanada takacak borç kimbilir

Pekiii borçlanmasını geçtik para kazanmasına geldik.Yani para kazanması Allahın yardımıyla,borçlanması ise kendi iradesi iledir mi diyorsun?

Diyelim ki ben bu adamı çok iyi tanıyorum.Lisede çok çalışkan biriydi,üniversitede iyi bir bölüme gitti yüksek lisans yaptı dolayısıyla rakiplerini geçerek iyi bir işe girdi ve iyi kazanıyordu.

Sonradan alkole ve kumara başladı.Neyi var neyi yok kumarda kaybetti borç batağına düştü işinden de atıldı.

Şimdi Allahın iradesi bu hikayede tam olarak nerede etki etmiştir?

Sitelerde Paylaş

Muhammet de bu konuyu kurcalamayın tarzı hadis söylediği yazılır:

"Kaderi tartışma konusu yapanalrla ne oturun ne de onalrla bu konuyu tartışın."

"Kader allahınbir sırrıdır bunu kendinize dert edip de yük altına girmeyin"

"allah vardı......kader kitabında her eşyi yazdı." Bu hadislere İslam ansiklopedisi vs pek çok kaynek göstermişhttp://www.main-board.net/ayet-hadis-ve-di...-hadisleri.html

sahih müslim english hadith-fate

bakın bir doç. dr Yener Öztürk bu konuda ne yazmış:"Görüldüğü gibi, kader inancı bir iman esası olarak, Buharînin Sahîhi hariç, kütüb-i sitte dediğimiz diğer hadis kitaplarının hepsinde yer almaktadır. (Bkz., Nesaî, İman 5; Tirmizi, Kader 10, 17; İbn Hanbel, Müsned, 1/97) Ancak burada dikkatten kaçırılmaması gereken bir nokta vardır: Kaderin varlığıyla ilgili olarak Buharînin Sahihinde kitabul-kader adlı müstakil bir kitab/bölüm vardır ve burada kaderle alakalı birçok rivayet mevcuttur. (Bkz.: Buharî, Kader 1, 6, 11) "

Hadi Muahmmedi boşverelim Bu hadislerin geçersiz old. varsayalım.

TEVBE 87 "Geride kalan kadınlarla beraber olmaya razı oldular, onların kalplerine mühür vuruldu. Bu yüzden onlar anlamazlar."(Diyanet Vakfı) Bu ayet e göre söz konusu kimselerin "anlamamaların" nedeni kalplerine mühür vurulması"Kim bu mühür vuruyo ? Allah... Bu durumda o kişileirn hayat senaryoalrını müdahele ediyor .Hem negatig bir müdahele hem de bunları sonsuz cehennemde şiş kebap yapacağını söylüyor? Türkçede bu duruma: "hem suçlu hem güçlü" derler.

ENAM 6/25. Onlardan seni dinleyenler vardır, Kuranı anlarlar diye kalblerine örtüler kulaklarına da ağırlık koyduk. Onlar her türlü mucizeyi görseler bile, yine de ona inanmazlar, nihayet sana geldiklerinde de seninle çekişirler. İnkar edenler, "Bu, öncekilerin masallarından başka bir şey değildir" derler. (Diyanet)

Yine Allahın müdahelesi KASAS - 56"Sen, sevdiğini doğru yola eriştiremezsin, ama Allah dilediğini doğru yola eriştirir Demek ki alllah istediğini doğru yola=islama yöneltiyor hoşuna gitmediğini müslüman yapmıyor.

1. şahıs allahın dilemesi durumunda doğru yola erişir

2. eğer allah dilemezse doğru yola erişmez

sonuç: şahsın doğru yola erişmesi allahın dilemsine bağlı olduğu için şahsın kişisel istekelri bir işe yaramaz..

Şimdi bu ayeti hangi bağlama koyun bu anlamı verecektir...

TEVBE 51. De ki: "Allahın bizim için yazdığından başkası bize asla erişmez. O bizim mevlâmızdır. Onun için müminler yalnız Allaha dayanıp güvensinler" Bu ayete dayanarak hemen hemen tüm müslümaalar kendilerinin yazılı kaderine iman ederler.!!!!

RAD 13/8." Allah her dişinin rahminde taşıdığını, rahimlerin düşürdüğünü ve alıkoyduğunu bilir. Onun katında her şey bir ölçüye göredir. "Kader işindeki saçmalığı gören yaşar nuri gibi "modern" müslümanalr bu ayete dayanarak kaderi imandan çıkarmıştır.Kadere fizik kuralları demiş...

"Apaçık!!!" kuran hemen her konuda olduğu gibi kader konusunda da net değil. Yiine ayetler sünüyooo!

Sitelerde Paylaş
Pekiii borçlanmasını geçtik para kazanmasına geldik.Yani para kazanması Allahın yardımıyla,borçlanması ise kendi iradesi iledir mi diyorsun?

Diyelim ki ben bu adamı çok iyi tanıyorum.Lisede çok çalışkan biriydi,üniversitede iyi bir bölüme gitti yüksek lisans yaptı dolayısıyla rakiplerini geçerek iyi bir işe girdi ve iyi kazanıyordu.

Sonradan alkole ve kumara başladı.Neyi var neyi yok kumarda kaybetti borç batağına düştü işinden de atıldı.

Şimdi Allahın iradesi bu hikayede tam olarak nerede etki etmiştir?

ama sen şimdi burada hep sınanma durumlarını sunmuşsun.

yani Allah akıl maddi manevi imkan verdiki(kaderdir) bunu olumlu kullanıp doktora yaptı master yaptı prof oldu falan.(olumlu kullanmayabilirdide)

Allah insana sınama amaçlı bela verebilir başına ama insan bunun Allahdan gelen bir sınama olduğunun şuurunda olup kendisi istemezse direnirse güçlüklere sabrederse sonucunda Allahdan bunun mükafatını alacağının şuurunda olursa ne içkiye ne kumara nede bataklığa düşer.

BİR İNSANIN KENDİSİNE YAPTIĞI KÖTÜLÜĞÜ KİMSE YAPMAZ.

Sitelerde Paylaş
yani Allah akıl maddi manevi imkan verdiki(kaderdir) bunu olumlu kullanıp doktora yaptı master yaptı prof oldu falan.(olumlu kullanmayabilirdide)

Pekii ben bunun daha da derinine inip Allahın tam olarak nerede müdahale ettiğini görmek istiyorum ancak bu şekilde tatmin olacam ve kafama yatacak.

Bu kişinin sahip olduğu imkanlar diyosun,kiminin imkanları kısıtlıdır içinde çalışma azmi de olsa okuyamaz.Bu şahısın Allah vergisi dediğimiz imkanları nelerdir?

Ailesinin maddi durumu,aile içi sorunlarının olmaması,baskıcı olmayan bir ortamda yetişmesi vesaire.

Şimdi bu şahısın ailesi de ortalama bir gelire sahip olsun ne çok zengin ne çok fakir.Bu durumda Allahın nerede müdahalede bulunduğunu nasıl tespit ederiz?

Türlü türlü insan var,herkesin geliri farklı.Herkes çocuk yapıyor,kimisi zengin ailenin çocuğu,kimisi fakir bir ailenin.Bu durumda Allah sadece nasıl bir ailede doğacağımıza etki ediyor diyebilir miyiz?

tarihinde taopaipai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Pekii ben bunun daha da derinine inip Allahın tam olarak nerede müdahale ettiğini görmek istiyorum ancak bu şekilde tatmin olacam ve kafama yatacak.

Bu kişinin sahip olduğu imkanlar diyosun,kiminin imkanları kısıtlıdır içinde çalışma azmi de olsa okuyamaz.Bu şahısın Allah vergisi dediğimiz imkanları nelerdir?

Ailesinin maddi durumu,aile içi sorunlarının olmaması,baskıcı olmayan bir ortamda yetişmesi vesaire.

Şimdi bu şahısın ailesi de ortalama bir gelire sahip olsun ne çok zengin ne çok fakir.Bu durumda Allahın nerede müdahalede bulunduğunu nasıl tespit ederiz?

Türlü türlü insan var,herkesin geliri farklı.Herkes çocuk yapıyor,kimisi zengin ailenin çocuğu,kimisi fakir bir ailenin.Bu durumda Allah sadece nasıl bir ailede doğacağımıza etki ediyor diyebilir miyiz?

dünayaya gelme amacın ebedi hayat olan ahireti kazanmakdır.Allah bir insanı zeki bilgili yaratır fakat maddiyat vermez vericek diye bir şey yok illaki.Amaç ahireti kazanmak olduğu için verilen zekayla pekala ahiretini kazanabilirsin dünyalıkda çalışır kazanırsın ekmeğini.verilen aklı Allahı razı etmede kullandıysa gerisi teferruattır.Allah zeki yarattı diye illa dünyada makam mevki sahibi olman gerekmiyorki amaç bu değil onlar araç sadece amaç ahireti kazanmak.

O İNSANLARI TAKİP ETMEM LAZIM NEREDE MÜDAHALE OLDUĞUNU GÖRMEK İÇİN SADECE ALLAH BİLİYOR DİYEBİLİYORUM.

şimdi ailesinin durumu baştan neydi sonra ne oldu aradaki olayları bilmek lazım yani Allahın verdiği kadere karşı sınama cevaplarını buda beni hayli aşıyo.yani kademe kademe Allahdan gelen kadere karşı sınama cevabı ne verdide o hale geldi onu bilemem.

Sitelerde Paylaş
taopaipai Gönderildi Bugün, 01:46

YİRMİ ALTINCI SÖZ

Kader Risalesi

("Hiçbir şey yoktur ki, hazineleri Bizim yanımızda olmasın. Herşeyi Biz belirli bir miktarla indiririz." Hicr Sûresi, 15:21.)

("Biz herşeyi İmam-ı Mübinde tek tek sayıp yazdık." Yâsin Sûresi, 36:12.)

KADER ile cüz-ü ihtiyarî, iki mesele-i mühimmedir. Ona dair Dört Mebhas içinde birkaç sırlarını açmaya çalışacağız.

BİRİNCİ MEBHAS

Kader ve cüz-ü ihtiyarî, İslâmiyetin ve imanın nihayet hududunu gösteren, hâlî ve vicdanî bir imanın cüzlerindendir. Yoksa ilmî ve nazarî değillerdir. Yani, mü'min, herşeyi, hattâ fiilini, nefsini Cenâb-ı Hakka vere vere, tâ nihayette teklif ve mes'uliyetten kurtulmamak için, cüz-ü ihtiyarî önüne çıkıyor; ona "Mes'ul ve mükellefsin" der. Sonra, ondan sudur eden iyilikler ve kemâlâtla mağrur olmamak için, kader karşısına geliyor; der: "Haddini bil, yapan sen değilsin." .....devamı:

http://www.bizimwebsite.com/forum/showthread.php?tid=23

----------

Ateist arkadaşların bu konuyu anlamamalerı bundandır:

"Kader ve cüz-ü ihtiyarî, İslâmiyetin ve imanın nihayet hududunu gösteren, hâlî ve vicdanî bir imanın cüzlerindendir. Yoksa ilmî ve nazarî değillerdir."

daha ayrıntılı bilgiler yukarıdaki linkte verildi ben kısaca şunu söyleyeceğim:

eğer bir insan sırf kader kafasına yatmadığı için dinden çıkıyorsa bunun

tam ikna edici bir cevabı var ama herkese söylenmiyor tabiatıyla burada da zikretmeyeceğim şu kadar söyleyim:

bir futbol maçı izliyorsunuz sanıyorsunuz ki canlı bir maç halbuki bu maç oynanalı yıllar olmuş

ama siz sonucu bilemediğiniz için sizin açınızdan canlı bir karşılaşmadır

yani bu hayat sonunda kim cennete kim cehenneme gidecek bizce meçhuldur

nefes alıp vermekle imtihan devam eder.

Bu nedenle camilerde herkes "son nefeste Kelime-i Şehadeti nasip et Allahım cc" diye dua eder

Cenabı Hak Kainatın Sanii Zülcelali Mutasaarrıfı Ezeli Alimi Külli şey vasfıyla ilmi herşeyi kuşatır

her insanın neyapıp ne yapmayacağını bilmemesi gibi bir eksiklikten tamamaen MÜnezzehtir.

-----

Bu dünyada insanlar arasında hakiki adalet yoktur

Çoğunlukla zalim zülmünde mazlum mazlumane ebediyete göçerhesap Ahirete kalır.

Cenabı Hak hak ismiyle ve Adili Kerim ismiyle Elbette dünyada zulmedenlerin cezasını Ahirette verecektir.

Kişinin dünyada zenginliği şöhreti ve diğer hasletleri Ahirette geçmez

yani burası ahiretin mezrasıdır ahirete burad ne çalışma yaparsan onu götürebilirsin

dünyadaki tüm mezarlıklar zengin kudretli ünlü ve alim insanlarla doludur

buradan götürebildikleri tek şey Allahın Rızasıdır gerisi boştur faydasızdır.

Sitelerde Paylaş
O İNSANLARI TAKİP ETMEM LAZIM NEREDE MÜDAHALE OLDUĞUNU GÖRMEK İÇİN SADECE ALLAH BİLİYOR DİYEBİLİYORUM.

şimdi ailesinin durumu baştan neydi sonra ne oldu aradaki olayları bilmek lazım yani Allahın verdiği kadere karşı sınama cevaplarını buda beni hayli aşıyo.yani kademe kademe Allahdan gelen kadere karşı sınama cevabı ne verdide o hale geldi onu bilemem.

Bu durumda Allahın tam olarak nerede insan yaşamına müdahale ettiğini bir türlü bulamıyoruz.Hangi yola çıksak başka bir yola çıkıyor.Sonunda daireler çizip duruyoruz.Herşey sebep-sonuç ilişkisine göre yürüyor.Allahın hikmeti,Allah vergisi dediğimiz şeylerin kaynağının Allah değil başka şeyler olduğunu görüyoruz.Benim yaptığım bir eylem bir başkasının işine yarayıp hayatını kurtarabilirken,yaptığım başka bir eylem o insanın hayatına mal olabiliyor.Allah öyle uygun gördü diyor belki buna maruz kalan biri fakat öyle olmuyor,başına gelen her şeyin başka başka sebepleri oluyor.Bu sebepleri tek tek takip edip kaynaklarını bulabiliyoruz,ama tek bulamadığımız Allahın nerede müdahale ettiği oluyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...