Jump to content

Allah'ın yapamayacağı şeyler!

Recommended Posts

4 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Mutlak  kudrette  problem  var  diyorsunuz  sanırım  ya da  dinlerin  sunduğu  mutlak (x,y,z) varlığa  değil  mantık  kurallarına  ve  sınırlı  düşüncemize  uygun  bir  Tanrı  tasavvur  ediyorsunuz? Bu  arada  Tanrı yı  en  çok  kudretli  görenler  Ateistlerdir  (kabul  ettikleri  anlamında  değil  elbette) aslında  siz  dinlerin  sunduğu  katı  ve  mutlak  tanrı  kavramını  reddederek  ateistlerin  tepkisinide  aliyorsunuz. Bu  güzel  bir  yaklaşım  bence  bağlı  kalmamak. 

korkulukla savaşmak diye bir şey var ya genelde bu yapılıyor...

Tanriya zaten onda olmayan özellikler ekleyip sonrada bu özelliklerinden dolayı onunla savasmak gibi...

Mutlak kudret gibi bir tabiri kendimiz oluşturuyoruz...

Sonra da hiçbir halde olması mümkün olmayan bir şeyi öne sürüp mutlak kudretin bunu yapmasını bekliyor olamayacağını görünce de ezik bu tanrı şeyler söylüyoruz.

İşte mesela hadi mutlak kudretli tanrı beş köşesi olan bir kare yapsın bakalım..

Beş köşeli kareyi var edememek olusturamamak güçsüzlük tür diyoruz...

İşte bu yapılana mantıksal safsata deniyor...

Benim bir çabam da bu tür şeylerin farkedilmesine yardımcı olmaya çalışmak... 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 343
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 saat önce, kirec yazdı:

korkulukla savaşmak diye bir şey var ya genelde bu yapılıyor...

Tanriya zaten onda olmayan özellikler ekleyip sonrada bu özelliklerinden dolayı onunla savasmak gibi...

Mutlak kudret gibi bir tabiri kendimiz oluşturuyoruz...

Sonra da hiçbir halde olması mümkün olmayan bir şeyi öne sürüp mutlak kudretin bunu yapmasını bekliyor olamayacağını görünce de ezik bu tanrı şeyler söylüyoruz.

İşte mesela hadi mutlak kudretli tanrı beş köşesi olan bir kare yapsın bakalım..

Beş köşeli kareyi var edememek olusturamamak güçsüzlük tür diyoruz...

İşte bu yapılana mantıksal safsata deniyor...

Benim bir çabam da bu tür şeylerin farkedilmesine yardımcı olmaya çalışmak... 

mantıklı  olupta  yapamayacağı  şeyler de  var  demeye  çalıştım.ozgur  irade  ve  iyilik  yapma  olayı  gibi.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kirec yazdı:

Tanriya zaten onda olmayan özellikler ekleyip sonrada bu özelliklerinden dolayı onunla savasmak

Biz önümüze hangi tanrı konulursa ona göre bakar, özelliklerine göre reddederiz. Biz bütün tanrıları reddediyoruz. Kudretlisini de az kudretlisini de.

Önümüze ne konacağını biz ısmarlamıyoruz. Gidiyoruz bir yöresel restorana. Sizin buranın spesiyalitesi nedir, neyse onu getir diyoruz. Önümüze bir şey geliyor, bakıyoruz.

Muslimlerin önümüze koyduğu allaha ayrı, senin koyduğun eksikleri gedikleri olan tanrıya ayrı muamele çekiyoruz. Önümüze ne konulursa o.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, sağduyu yazdı:

Ama sen şu insana inanmadın diye sonsuza kadar derisini değiştire değiştire yakar. Onun da eğlencesi bu.

Sadece ileride yakacak demek yetersiz kalır. Halihazırda da azab ediyor zaten, fark etmiyor musun. İnsanların acılarını, depresyonlarını, mutsuzluklarını, hüsranlarını görmüyor musun?  Gerçek ortada ve neyse O. Herkesin çektiğinin en birinci sebebi de içinde bulunduğu şartlar değil, bizzat kendisi. Öyle olmasa Afrikada yaşayanların gözlerinin içi gülerken, zenginlikten ve nimetlerden şımarmış ülkelerde yaşayanlar sürekli bir ıstırap içinde olmazlar. Senin azab eden bir Tanrıyı kabul etmene engel olan ne peki? Sadece çarpık bakışın. Tanrı azab ediyor ve edecek. Buna da bizim yapıp etmelerimizi vesile kılacak.

İnsan olanı yakacağım demiyor ya. Bu dünyada insan olanı orada insanları koyduğum güzel mertebeye koyacağım diyor. Bu dünyada insan olamayanı kabirde ve sonrasında insan yapıp terbiye edeceğim diyor. Demiri kalıba sokmak için ateşte eritirler önce. Kalası da bir şeye benzetmek için keserler, biçerler, doğrarlar. Marifet sahibi, böyle Tanrı mı olur kardeşim diye feveran eden değildir. Demir gibi katı ve inatçı olmaktan, kalas gibi sert olmaktan bu dünyada kurtulmaya bakandır. Kendini ve huyunu yumuşatan, nasihat dinleyen, iyilere benzemeye çalışandır. Değilse, orada bu kötü sıfatlardan kurtaracak ve insana benzetecekler zaten.

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
24 minutes ago, Yeni Üye said:

Sadece ileride yakacak demek yetersiz kalır. Halihazırda da azab ediyor zaten, fark etmiyor musun. İnsanların acılarını, depresyonlarını, mutsuzluklarını, hüsranlarını görmüyor musun?  Gerçek ortada ve neyse O. Herkesin çektiğinin en birinci sebebi de içinde bulunduğu şartlar değil, bizzat kendisi. Öyle olmasa Afrikada yaşayanların gözlerinin içi gülerken, zenginlikten ve nimetlerden şımarmış ülkelerde yaşayanlar sürekli bir ıstırap içinde olmazlar. Senin azab eden bir Tanrıyı kabul etmene engel olan ne peki? Sadece çarpık bakışın. Tanrı azab ediyor ve edecek. Buna da bizim yapıp etmelerimizi vesile kılacak.

İnsan olanı yakacağım demiyor ya. Bu dünyada insan olanı orada insanları koyduğum güzel mertebeye koyacağım diyor. Bu dünyada insan olamayanı kabirde ve sonrasında insan yapıp terbiye edeceğim diyor. Demiri kalıba sokmak için ateşte eritirler önce. Kalası da bir şeye benzetmek için keserler, biçerler, doğrarlar. Marifet sahibi, böyle Tanrı mı olur kardeşim diye feveran eden değildir. Demir gibi katı ve inatçı olmaktan, kalas gibi sert olmaktan bu dünyada kurtulmaya bakandır. Kendini ve huyunu yumuşatan, nasihat dinleyen, iyilere benzemeye çalışandır. Değilse, orada bu kötü sıfatlardan kurtaracak ve insana benzetecekler zaten.

Yahu bir insan ancak bu kadar akıldan, mantıktan yoksun olur, düşünemez. 

Eğer her şeyi benim tanrım tasarladı, her şeyi benim tanrım yaratıyor, her şeyi biliyor, kudreti sınırsız diyorsan hangi mantıkla insanı suçluyorsun? Tasarlayanda suç yok mu? 

Allah insanları sen şu insana inanmadın diye sonsuza kadar derisini değiştire değiştire yakar demişim, sen de "insan olanı yakacağım demiyor" diye sayıklıyorsun. 1400 yıl önce yaşamış bir arap bedevisine inanıyorsunuz diye insan mı olduğunuzu sanıyorsunuz? Değilsiniz. Bir insanın sırf başka bir insana inanmadı diye sonsuza kadar yakılmasını kabul edip onaylıyorsanız insan olmak için alacağınız daha çok yok var.

Sitelerde Paylaş

Hayır duyan da sanacak ki teistler hiç tanrı tanımı yapmamışlar da ateistler tanrı uydurup tanrı taşlıyorlar! Tanrıyı biz niye tanımlayalım yahu, teistler dururken? Biz hatta tanrıdan hiç bahsetmeyiz bile. Biz evrimden bahsederiz. Teistler itiraz eder evrim yok tanrı var diye. Bu evrenin varlığından tanrının sorumlu olduğunu iddia ederler. Peki tanrının varlığından ne sorumlu deyince tanrı ezelden beri var kimse onun varlığından sorumlu değil derler. Peki bu ezelden beri var olan tanrı bu gücü bu zekayı nerden kazandı deyince kazanmadı zaten oluşundan kendiliğinden güçlü ve zekiydi derler. Olanaksız olan da bu. Evren kendiliğinden var olamazsa onu yaratmış tanrı kendiliğinden hiç var olamaz. Evreni gelişkin bir karmaşıklıkta görüyorsak onu yaratacak tanrı ondan daha gelişmiş bir karmaşıklıkta olacağından evren kendiliğinden olamıyorsa tanrı hiç olamaz.

Konu bu yani biz inat edip nayır nolamaz nolamaz işte nolamaz demiyoruz ki? Tanrının neden olanaksız olduğunu apaçık, net, kesin belirtiyoruz. Tanrı olabilecek bir şey olsaydı olabilir ama şu şu şu sebepten yoktur derdik.

Örneğin kuytu ormanlarda saklanan tanrı Pan ve derin okyanus çukurlarında saklanan tanrı Poseidon hakkında tavrımız budur. Olabilir neden olmasın ama şu şu şu nedenlerle Pan ve Poseidon yok, olması için bak bulduk deyip göstereceksiniz diyoruz. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

mantıklı  olupta  yapamayacağı  şeyler de  var  demeye  çalıştım.ozgur  irade  ve  iyilik  yapma  olayı  gibi.

Mantıklı olup yapamayacağı seyler derken tam olarak neyi kastettigini pek anlayamadım.....

Özgür irade verip sonrada kötülugun Olmamasını  saglasin demek mantiksiz bir şeydir mesela...

Bir kare yapsın ama dört köşeli olmasın demekle aynı...

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, kirec said:

Özgür irade verip sonrada kötülugun Olmamasını  saglasin demek mantiksiz bir şeydir mesela...

Neden kötülük olsun, canlılar acı çeksin istiyorsun? Kötülüğün olmasını bu kadar ateşli bir şekilde savunmanın nedeni nedir?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, kirec yazdı:

Mantıklı olup yapamayacağı seyler derken tam olarak neyi kastettigini pek anlayamadım.....

Bir kare yapsın ama dört köşeli olmasın demekle aynı...

tamamda  arkadaşım dinlerde  cennet  diye  bir  kavram  var.Demek  ki  mantıksız  değil. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, kirec yazdı:

Dinlerde bir seyin olması o şeyin mantıklı olduğuna bir kanıt midir...

Yani  Tanrı  kendi  yarattığı  insanın  veya  kendi  yarattığı  evrendeki  mantık  kurallarının  açık bir  şekilde  esiridir  çünkü  başka  bir  algı  ve  zihinsel  donanımla  yaratamazdi  bizi. Sizinki  buna  geliyor  bunu  elbette  demediniz  ama  mantık  kuralları  bizim  için  geçerli  Tanrı  için  geçerli değil  diye  düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

Yani  Tanrı  kendi  yarattığı  insanın  veya  kendi  yarattığı  evrendeki  mantık  kurallarının  açık bir  şekilde  esiridir  çünkü  başka  bir  algı  ve  zihinsel  donanımla  yaratamazdi  bizi. Sizinki  buna  geliyor  bunu  elbette  demediniz  ama  mantık  kuralları  bizim  için  geçerli  Tanrı  için  geçerli değil  diye  düşünüyorum.

Gerçekten böyle düşünüyorsan tanrı hakkında hiç bir soru sormaman tartışmaman bir şeyleri anlamaya cabalamaman gerekir...

Çünkü soru sormak anlamak konuşmak tartışmak ancak mantık ile mümkün...

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, kirec yazdı:

Gerçekten böyle düşünüyorsan tanrı hakkında hiç bir soru sormaman tartışmaman bir şeyleri anlamaya cabalamaman gerekir...

Çünkü soru sormak anlamak konuşmak tartışmak ancak mantık ile mümkün...

mantık  kurallarına  bağımlı  olan  bizler  mantık  kurallarına  bağımlı  olmayan  bir  varlığı  onun  koyduğu  ama  sadece  koyduğu  mantık  kurallarıyla  anlamaya  çalışıyoruz  demek  gibi  bir şey .Fakat  Tanrı da  kendi  mantık  kurallarına  uygun  davranmak  ve  uymak  zorunda  dersen. Kudreti  noksan  olur  kudreti  noksan  olan  bir  şeye  neden  Tanrı  diyoruz.

Sitelerde Paylaş
On 24.09.2018 at 17:52, Yeni Üye said:

Allah'ın her şeye kadir olmasıyla ilgili geçen gece aklıma bir şey geliverdi, paylaşayım istedim. Aslında bu durum ilgincime gitti. Çünkü aklımda böyle bir soru yoktu ama uyandığımda böyle bir cevabım vardı. Herhalde soru bilinç altımdaydı, yine bilinçaltında cevaplanarak, cevabı gün yüzüne çıktı. Bu cevap Tanrının kusursuzluğu ya da çelişkiler barındırması gibi soruların cevapları için de benzer şekilde işe yarayabilir.

...............

Bir deneme yapmışsın ama, yaptığın uslama ve ona bağlı çıkarımlarının, tanrıya inanıp inanması vesilesi ile sorumlu tutulacak biz insancıklar açısından bir faydası yok. Neden? Çünkü bir mesneti, ya da referans noktası yok. Öznel yorumlar. Mesele öznel yorum olunca, her biri kendine göre başka bir yorum da yapabilir. Beriki gelip de "neden öyle değil de böyle" dediği vakit, öyleler ya da böyleleri dayanaklandırabileceğin bir mesnet noktası da yoktur. Çünkü üzerine konuştuğun şey zaten aşkın, mantığın ötesinde ve dışında, en isabetli tabiri ile "mantıksız" bir şey. Sıfatların onun bunun hiyerarşisi. Kime, neye göre? Sana göre. Aslını bilen beri gelsin.

Tanrı ile ilgili "hiçbirşeyi" hiyerarşiye koyamazsın. Daha doğrusu koyarsın ama, o vakit otomatikman sıfatlarını ya da onlardan bir ya da birkaçını lağvetmiş olursun. Hiyerarşi olduğu vakit tanrı içerisindeki "birşeyler" başka birşeylere ket vuruyor, onları kısıtlıyor demektir. Bu da kadiri ya da alimi mutlaklık..işte her neyse ona ters düşer. İşte "aynı insanın varlığı.." diye başlayıp devam ettiğin cümleden yine foyası meydana çıkıyor bu durumun. Tıpkı ceza-ödül sistemi ve ilahi adalet vb. diğer hususlarda yapıldığı gibi. İnsansı tanrı. İnsansı kısıtlılıklar. İnsansı göndermeler. Ama geçersiz. Çünkü biz insanız. O "tanrı". Biz kısıtlıyız, o değil. Tanrının dilemesi bile aslen mümkünsüz ve sıfatlarına aykırı. 

Yaptığın açıklamalar da özünde zaten olayı ya insan mantığına indirgemek, insansılaştırmak, ya da onun dışına çıkarmak şeklinde oluyor. Birincisi geçersiz, ikincisi de aslen açıklamış değil, "açıklamamış olmak" oluyor.

Hadise de bu zaten. Sıfatlar çelişik ve bu yüzden de mümkünsüz. Bunu insan mantığınca mantıklandırmanın bir yolu yok. Mesele şu ki, tanrı bize bir mantık vermiş, ama "mantıksızlıkla" yükümlü tutmuş...Kavrayamayacağımız, hatta bizim için "yok" olması gereken bir şeyden sorumlu tutuluyoruz. Nal gibi bir sorun bu. Teizmin sorunu tabi, deizmin değil.

Özetle, sen sıfatlarla ilgili çelişikliğe bir çözüm getireyim derken, zaten sıfatlardan vazgeçmişsin üstad. Bu çözüm zaten var..? Ya tanrının sıfatları tam değil. Ya da tanrı yok! Birinden ya da öbüründen vazgeçtiğin vakit oluyor bu iş. Ha, semavi dinler ne der bu işe, o benim problemim değil tabi. Şirk mi, küfür mü; kırk katır mı, kırk satır mı..bilemem!

Bak Deicide vakti zamanında ne güzel yazmış. Bence bununla birlikte başlığın tamamında bir göz gezdirmelisin. Eğer yapmadıysan tabi. Boşuna dememişler: Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer.. :)  

On 21.10.2009 at 19:26, Deicide said:

Bir kere alıntıyı doğru yap: Allah her şeye kadirse, kendi kararlarını daha önce bilemeyeceği bir şekilde değiştirebilir mi? Sorduğum soru bu.

Ben kendimle çelişmiyorum.. Her şeyi bilmek kavramı kendisiyle çelişiyor.. Oradaki her şey, evrensel kümeyi işaret ediyor.

Ayrıca, şunu kafana yaz: p -> q şeklindeki önermeler, p'nin doğru olmasını gerektirmez. Birisi sana diyor ki, "akşam yağmur yağdı", sen de itiraz ediyorsun "akşam yağmur yağdı ise, yerler ıslak olurdu; yerler ıslak değil, o halde akşam yağmur yağmadı".. Şimdi adam sana "kendinle çelişiyorsun, akşam yağmurun yağdığını başta kabul ettin" diyebilir mi?

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

mantık  kurallarına  bağımlı  olan  bizler  mantık  kurallarına  bağımlı  olmayan  bir  varlığı  onun  koyduğu  ama  sadece  koyduğu  mantık  kurallarıyla  anlamaya  çalışıyoruz  demek  gibi  bir şey .Fakat  Tanrı da  kendi  mantık  kurallarına  uygun  davranmak  ve  uymak  zorunda  dersen. Kudreti  noksan  olur  kudreti  noksan  olan  bir  şeye  neden  Tanrı  diyoruz.

Mantık kurallarına uyan bir tanrı nasil güçsüz olur...

Güçlü olmak için mantıksız mi olmak davranmak gerekir....

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, kirec yazdı:

Mantık kurallarına uyan bir tanrı nasil güçsüz olur...

Güçlü olmak için mantıksız mi olmak davranmak gerekir....

ben  mantıksız  davranmalı  olmalı  demedim.Kendi  yarattığı  kurallara  bağımlı  hale  gelmiş  bir  Tanridan  bahsettim .

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

ben  mantıksız  davranmalı  olmalı  demedim.Kendi  yarattığı  kurallara  bağımlı  hale  gelmiş  bir  Tanridan  bahsettim .

Tanrının kendini bazı kurallarla kısıtlaması onu güçsüz kudretsiz yapmaz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...