Jump to content

Allah'ın yapamayacağı şeyler!

Recommended Posts

1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

maksadi  iyilerle  kötüleri  ayırmak  değil  mi  bu  liderin  sonrada  ülkesini  daha  ferah  şekilde  yaşatacak  iyi  insanlar  bir  arada  yaşayacak  bir  anlamda  çürük  elmalar  temizlenecek. 

Hayır,bu örneği tek başına verseydim kimse lider hakkında iyi düşünmezdi.hatta lidere küfrederdi.fakat Tanrı inancıyla ilişkilendirerek aynı örneği verdiğimde insanlar taraf tutuyor ; onaylamayıp lidere küfrettiklerinde Tanrıya hakaret edeceklerini biliyorlar.Tanrıda cehennem ile korkuttuğu için sonsuza dek susuyorlar.nede olsa ucunda ödül var.

"sana yatlar katlar vereceğim yeter ki bana inan " diyen birine  herkes inanabilir..hatta kölesi bile olabilir,yeterki paraya ihtiyacı olsun.aynı şeyi Tanrı yani Allah yapıyor.ve sanki kulları ödül için inanmıyorlarmış gibi ,Allah samimiyetlerine inandığı kullarını cennetle ödüllendiriyor.ödül karşılığı inanç,tapınma samimi olabilir mi? menfaat çıkar ilişkisi ne zaman samimi ve kutsal olmuş ? Böyle bir iman övülmez,küçümsenir.

Sen ödül vaad ederek insanlara "bana ve söylediklerime inanın " dermisin ? dedin diyelim,insanlar da inandılar.

Sana inanan bu insanların samimi olduğuna inanırmısın ? Bu insanlara değer verirmisin ? Ödülle inandırmakla "etik" mi davranmış oldun ? Sana dürüst olduğun için inanmaları değilmidir "saygın" olan ? 

A kişisi : dürüst olduğu için güvenilir,bu yüzden insanlar ona inanıyor.

B kişisi : ödül dağıtarak inandırıyor .(ücret karşılı inanç)

Hangisi saygıdeğer,A kişisi mi, B kişisi mi ? Hangi inanan sagıyı hak ediyor ? A kişisine inanan mı ? B kişisine inanan mı ? 

Bu soruyu Tanrı tartışmasından bağımsız sorsaydım,insanlar A kişisini yüceltecek,B kişisini küçümseyeceklerdi.

Fakat işin içine Tanrı inancı girince insanlar farklı cevaplar vermek istiyorlar.sence bu dürüstlük mü  ?

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 343
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

15 dakika önce, fezadabirtürk yazdı:

Hayır,bu örneği tek başına verseydim kimse lider hakkında iyi düşünmezdi.hatta lidere küfrederdi.fakat Tanrı inancıyla ilişkilendirerek aynı örneği verdiğimde insanlar taraf tutuyor ; onaylamayıp lidere küfrettiklerinde Tanrıya hakaret edeceklerini biliyorlar.Tanrıda cehennem ile korkuttuğu için sonsuza dek susuyorlar.nede olsa ucunda ödül var.

"sana yatlar katlar vereceğim yeter ki bana inan " diyen birine  herkes inanabilir..hatta kölesi bile olabilir,yeterki paraya ihtiyacı olsun.aynı şeyi Tanrı yani Allah yapıyor.ve sanki kulları ödül için inanmıyorlarmış gibi ,Allah samimiyetlerine inandığı kullarını cennetle ödüllendiriyor.ödül karşılığı inanç,tapınma samimi olabilir mi? menfaat çıkar ilişkisi ne zaman samimi ve kutsal olmuş ? Böyle bir iman övülmez,küçümsenir.

Sen ödül vaad ederek insanlara "bana ve söylediklerime inanın " dermisin ? dedin diyelim,insanlar da inandılar.

Sana inanan bu insanların samimi olduğuna inanırmısın ? Bu insanlara değer verirmisin ? Ödülle inandırmakla "etik" mi davranmış oldun ? Sana dürüst olduğun için inanmaları değilmidir "saygın" olan ? 

A kişisi : dürüst olduğu için güvenilir,bu yüzden insanlar ona inanıyor.

B kişisi : ödül dağıtarak inandırıyor .(ücret karşılı inanç)

Hangisi saygıdeğer,A kişisi mi, B kişisi mi ? Hangi inanan sagıyı hak ediyor ? A kişisine inanan mı ? B kişisine inanan mı ? 

Bu soruyu Tanrı tartışmasından bağımsız sorsaydım,insanlar A kişisini yüceltecek,B kişisini küçümseyeceklerdi.

Fakat işin içine Tanrı inancı girince insanlar farklı cevaplar vermek istiyorlar.sence bu dürüstlük mü  ?

peki  sizce  bir  insan  ben  inanıyorum  ama  ödül de cidden  gözüm  yok  içinden  gecirmese  cennet  var  ferahlik  var  diye  buna  ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

peki  sizce  bir  insan  ben  inanıyorum  ama  ödül de cidden  gözüm  yok  içinden  gecirmese  cennet  var  ferahlik  var  diye  buna  ne dersiniz?

"Samimi" olduğunu düşünürüm.

bu kişi tıpkı örnekteki B kişisine ödülsüz inanmayı kabul eden biri gibidir. "Samimi" yeti ,B kişisini haklı çıkarmış olur.

B kişisi haklı mı ? Güvenilmeyi,değer görmeyi hakedecek kadar güvenilir ve dürüst mü ? değilse ,böyle birini haklı çıkararak yüceltmiş olmaz mı ?  

B kişisi ücret karşılığı kendisine  inanılmasını teklif ederek değersizleşmişse , insan böyle değersiz birine  nasıl değer verebilir ? değer verirse , samimiyetinin ne önemi kalır ? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...