Jump to content

124000 peygamber

Recommended Posts

Bu tür uçuk kaçık rakamların çıkmasının nedeni dinin insana aşırı bir kahramanlık, mübalağa ve mükemmellik hissi vermesidir.

Dindarlar dinlerindeki mantık ve öğeleri yüceltmek için yaparlar bunları.

Ve bunların kaynağı genelde hep dedikodudur.

Mesela Allah'ın isimleri.

O kadar isim ve özellik nasıl çıktı sanıyorsunuz?

- O bir Muhteşemdir

- O bir mükemmeldir

- O güçlülerin en güçlüsüdür

- O iyilerin en iyisidir

Ve karşınızda Allah (şak şak şak diye alkışlar)

Bu özellikler Okan Bayülgen'in ve Beyaz Show'un programına çıkan konukların tanıtımına ne kadar da benziyor değil mi? "O bir yıldız" "O bir aktör" "O bir sanatçı" ve karşınızda Bilmem Kim... (şak şak şak, yihuuuuuuuuuu)

İşte zamanla insanların sordukları sorulara cevap verme konumuna gelen insanlar türedi dinlerde.

- Ama hocam, diğer insanlara peygamber gönderilmedi mi? diye soru soran insanlar türemeye başladı ilk başlarda.

O hocam, hacım, imamım denenler de başladılar anlatmaya:

- Göndermez olur mu yahu? 30 bin peygamber gönderdi...

Öteki hoca

- Yok yok 100 bin gönderdi.

Başka hoca

-150 bin gönderdi

:)

Bunlar uydurmadır.

Bu adamlara eskideki müslümanlar "Allah 500 bin eşşek gönderdi" diye yazı bıraksalardı, şimdi bunlar 500 bin eşşek gönderildiğine inanacaklardı.

Başka seçenekleri var mı ki?

Bir müslümanın inanmama gibi veya neye inanıp neye inanmayacağını seçme gibi bir seçeneği var mı ki bu adamları adam yerine koyup tartışıyorsunuz?

Adamın yanlışa yanlış deme özgürlüğü yok.

Yanlışa yanlış deme özgürlüğü olmayan adam inançları için yalan söylemek de dahil olmak üzere her türlü pisliği yapar.

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 163
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İyi ya da kötü , insanın yarattığı değerlerdir .

İnsan diğer varlıklar gibi egoya sahiptir , bu doğal bir içgüdüdür :)

Ama egonun meydana çıkmasıyla güçlü-güçsüz çatışması olacağından dolayı ortalık kaos olur ve insan yaşamının mümkünlüğü çok aza iner .

Güçlü-güçsüz , zengin-fakir , beyaz-siyah gibi farklı insan sıfatlarının tümünün en mümkün bir biçimde yaşayabilmesi için değerler kurallar hükümler güçlü bir oranda etkilidir ( çok uzattım farkındayım geliyorum sonuna . )

Dinlerin saçmalığı ise , inanmak-inanmamak konusunda insanların arasına koca bir duvar çekerek ayrımcılık yapmak olduğu için tanrının egosu da burda kılık gösterir. (İnsanların değerlerin karakterine bakmadan inanıyormu inanmıyormu diye sorgulama alt tabanına göre )

Güç savaşı hep vardır , dinler mitolojilerden öncede var dinler yıkıldıktan sonrada olacaktır , insan doğasına aykırı davranamaz , davranırsa ruhani çöküntü yaşar ( önceki dönemlerde çok yaşadım ).

Dinlerde kendi felsefelerine göre iyi - kötü ayrım yaparlar ( dediğim gibi değerlerden harmanlama ) , dolayısıyla çatışmaya hayli bir şekilde etki eder .

Çünkü insanların yarattığı tanrı kan ister , kaos ister , düzenlere baş kaldırır .

Pardon ama yazdıklarınızın benim söylediğim ile ilgisi yok gibime geliyor.

Çünkü siz tamamen insanın yarattığı Tanrı modelinden yola çıkarak bunları yazmışsınız ve haklı olmanız kuvvetle muhtemel.

Ama ben gerçekte olduğuna inandığım var ve bir olan Tanrıdan bahsediyorum. Doğayı, insanı, evreni izlediğim zaman onun tıpkı kirecin söylediği gibi iyilerin dostu bir Tanrı olduğunu görüyorum.

Ve yine ben iyilik ve kötülük gibi kavramların bir karmaşa yada göreceli kavramlar olduğunu düşünmüyorum. Bunlar adalet ve faydayı barındıran yada barındırmayan, aksine zulüme yol açan değerler olarak düşünüyorum ve öyle olduğunu biliyorum.

Ama iyilik ve kötülük göreceli deyince işte orada gerçek Tanrı değil, insanın kendi yarattığı tanrı devreye giriyor. Bunu da biliyorum.

iyilik ne demektir ? iyinin ölçütü nedir ?

Bir zamanlar bu forumda bir arkadaş yazmıştı.

Ben karnımı doyurmak için çalarsam karnım doymuş olur ve bu benim için iyidir. :)

Gerçekten bu yapılan eylem iyi midir?

Buna iyi diyenlerle konuşacak birşeyim yoktur diye konuyu uzatmadan noktalayım ama sizinde ne düşündüğünüzü bilmek isterim.

Sitelerde Paylaş

iyilik ne demektir ? iyinin ölçütü nedir ?

öncelikle güzel bir sorudur bu...

bu soruya her kişinin vereceği cevablar farklı olacaktır...

ben islam peygamberi hz muhammedin bu soruya verdiği cevabları çok beğenir ve evrensel bulurum...

iyilik kalbinizi ferahlandıran pişman etmeyen işkillendirmeyen şeydir...

kötülükte kalbinizi sıkan üzen pişman eden şeydir...

yani ölçüt insanın kalbi yani vicdanıdır...

Sitelerde Paylaş

Bir zamanlar bu forumda bir arkadaş yazmıştı.

Ben karnımı doyurmak için çalarsam karnım doymuş olur ve bu benim için iyidir. :)

Gerçekten bu yapılan eylem iyi midir?

Buna iyi diyenlerle konuşacak birşeyim yoktur diye konuyu uzatmadan noktalayım ama sizinde ne düşündüğünüzü bilmek isterim.

İlk önce hukuk ve suç konularını , felsefe , determinizm gibi şeyleri derinlemesine bilmek lazım bunları konuşmak için.

Suç nedir ? Nereden çıkmıştır ? Yaptırımı ne olmalıdır ?

Örnegin şuanda - hırsızlıgı kötü birşey olarak kabul edelim.Caydırıcı olması için hırsızlıga idam cezası verelim.Ama şu varki , hırsızlık yapan adam hırsızlıgı ne için yapmıştır ? Ya bilinçlidir yada bilinçsizdir. Bilinçli olarak yaptıysa bu bilincin oluşması için ne itti onu ? Açlık diyelim örnegin , onun aç olmasının nedeni ne ? Devletin görevi ne ? Devlet yeterince sosyal davranmışmı ? Yani aç olmasındaki sebep kişiselmi toplumsalmı ? Suç nedir nasıl olmuştur cezası nedir ? Bir insanı suça iten nedir , bir insanı suçtan alıkoyan nedir.

Suçluyu kazı altından insan çıkar.

Bunları derinlemesine düşünmeden yargılamak yanlıştır.

Bu dahil bütün genellemelerde yanlıştır.

Olaylara kendi pencerenizden bakmayın sadece okuyun , araştırın empati kurun.

Örneyin şunu hayal et.

Sen fakir bi ailede dogdun , seni sevgi ile yetiştirdi annen baban , onları çok seviyorsun.Evde birlikte aç oturuyorsunuz.Gün geliyor annen hastalanıyor.Senin 500 tl ye ihtiyacın var.Devlet vermiyor , kimse yardım etmiyor.2 seçenegin kalıyor geriye ya annenin ölümünü izliceksin , yada çalıcaksın. Neyi seçiyorsun.

Sitelerde Paylaş

ben islam peygamberi hz muhammedin bu soruya verdiği cevabları çok beğenir ve evrensel bulurum...

Doğuştan sosyopat olan birisi için iyi ve kötüden bahsedemeyiz o zaman.Doğuştan psikopat olan yani patalojik olarak psikopat olan birinin , iyisi diger insanlara acı vermektir diyebilirmiyiz.Çünkü onun canı insanlara zarar vermek istiyor , zarar verince memnun oluyor. Bunun , gibi , sadist , narşist insanlarada bu genelleme uyarmı.

Sitelerde Paylaş

Doğuştan sosyopat olan birisi için iyi ve kötüden bahsedemeyiz o zaman.Doğuştan psikopat olan yani patalojik olarak psikopat olan birinin , iyisi diger insanlara acı vermektir diyebilirmiyiz.Çünkü onun canı insanlara zarar vermek istiyor , zarar verince memnun oluyor. Bunun , gibi , sadist , narşist insanlarada bu genelleme uyarmı.

doğrudur...

herkesin iyisi ve kötüsü farklı gibi görünüyor...

biraz girift bir konudur ...

çok basit cevabları olmadığı aşikar...

Sitelerde Paylaş

Örneyin şunu hayal et.

Sen fakir bi ailede dogdun , seni sevgi ile yetiştirdi annen baban , onları çok seviyorsun.Evde birlikte aç oturuyorsunuz.Gün geliyor annen hastalanıyor.Senin 500 tl ye ihtiyacın var.Devlet vermiyor , kimse yardım etmiyor.2 seçenegin kalıyor geriye ya annenin ölümünü izliceksin , yada çalıcaksın. Neyi seçiyorsun.

En başta bu tercihi var eden sistemi reddederim ve ikisini birden iterim elimin tersiyle. Zaten sorunumuzda buradan kaynaklı. Biz sistemle mücadele etmiyoruz, var olanların üstüne geçici çözümler üreterek başka bozukluklara yol açıyoruz herşeyden önce.

Evrensel vahiy ise hepsini kapsıyor bu dediklerimin. Sistemi herkese göre eşit ve adil bir şekilde paylaştırıyor. Ve bunun en mümkün yolunun insan eliyle olduğunuda gözler önüne seriyor.

Devlet hem sana hırsızlık yapman için seni zorlayacak bir sistemi oluşturacak, hemde hırsızlık yapınca sana ceza verecek? Ne hakla?

Önce sisteme bu soruyu sorarak işe koyulmalıyız diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Annemin Allah'a kavuşmasını izlerim.

Hz. Mevlana'nın dediği gibi:

Arkamdan ağlamayın,

Ölüm günü düğün günüdür,

Vuslat günüdür.

Maşukun aşığına kavuştuğu gündür.

Sitelerde Paylaş

O zaman bir müşriki yakaladığın yerde öldürmen, elini ayağını çapraz kesmen, malını, karısını, çocuğunu ganimet diye gaspetmen iyiliktir kirec. Bir müslüman olarak bunları yaptığında pişmanlık duymaman, işkillenmemen, kalbinin sıkışmaması gerekir ki, peygamberinin iyilik anlayışına da hizmet etmişsin demektir.

İyilik, kalbi ferahlandıran, pişman etmeyen, işkillendirmeyen şeymiş, pöh!

Sen hırsızların çok büyük bir bölümünün yaptıklarından zerrece pişmanlık duymadıklarını, her fırsatta tekrarladıklarını, bunu da kendi aralarında ballandıra ballandıra anlattıklarını biliyor musun kirec? Bunlar da birilerinin malını çalarak iyilik etmiş oluyorlar demek ki, ha?

Yahu bu müslüman akıllılarla ne yapacağız biz? :blink:

Sitelerde Paylaş

O zaman bir müşriki yakaladığın yerde öldürmen, elini ayağını çapraz kesmen, malını, karısını, çocuğunu ganimet diye gaspetmen iyiliktir kirec.

Bir müşriğe sırf müşrik olduğu için durduk yere bunu yapamazsın.

tarihinde eyvahcubbeli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kütüb-ü Sitte - Hadisler 500 : 568 - İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: Müslümanlardan bir grup, (gazve sırasında) sürüsünü otlatan bir kimseye rastladılar. Adam, onlara es-selam u aleyküm diyerek (İslâmî âdaba uygun) selam verdi. Ama onlar adamı yakalayıp öldürdüler ve sürüsüne elkoydular. Bunun üzerine şu ayet indi: "Ey iman edenler: Allah yolunda cihâda çıktığınız zaman (meselelerin) tam bir açıklanmasını bekleyin. Size (Müslümanca) selam verene, dünya hayatının (geçici) menfaatini arayarak, "sen mü'min değilsin" demeyin. İşte Allah'ın katında birçok ganimetler vardır. Evvelce siz de böyle iken Allah size lutfetti..." (Nisa, 94)

Görüldüğü gibi sürüsüne el koymak için öldürülebiliyor.

Sitelerde Paylaş

...............

5.si "GZY" tarikat dediğin şeyleri kaynak olarak verip durma. Onlar referans olamaz. Tarikatlara ihtiyaç yoktur. Çünkü peygamberimiz döneminde tarikat yoktu...

........................

Belki bilmiyorsun ama bu konuda İlk dönem İslam'ın önerdiği bir şeyi değil, özellikle 18. YY sonrasında oluşan İslam içerisinde yer alan 124,000 (yada tarikatına göre rakam değişebiliyor) peygamberin görevlendirilmesini konuşuyoruz. Bunu iddia eden İlk dönem İslam değildir, uzun uzun yazmayayım ilk defa ortaya atan zat 124,000 peygamberden ve ilgili hadisten bahseder ve o günden beri bazı tarikatlarca dillendirilir, bazı tarikatlar sayı vermezler ama ilgili hadiside red etmezler, çok azınlıkta kalan bir tahrikatta hadisi sahih saymaz. Tüm bunları iddia edende İslam'dır, hemde günümüz 1,5 milyar Müslüman'ın önemli bir kısmı buna inanır ve bu onların iddiasıdır aynı zamanda.

Yalan atıyorsun

Kuran'da peygamber secerelerini yaşla veren kısım yok.

Ayrıca Kuranda insanlık tarihiyle ilgili bir hesap da yok; Kastertiğin o hesap Tevtatta var..

Neden yallan atma gereği duyuyorsun?

Burada İlk dönem İslam anlayışının bir önermesini değil çok daha sonra tarikatlarca dile getirilen bir şeyi tartışıyoruz, bilmediğin konularda tanımadığın İnsanlara iftira atmadan önce oku, sonra oku, sonra gene oku, sonrasında İslam'ı öğren ve ondan sonra gel bir iddiada bulun. Gelelim tarih meselesine:

Kaynak 1

Kaynak 2

Görüldüğü gibi Bazı tarikatlar İslam'a göre Dünya'nın yaşını 6800 ila 7200 yıl arasında veriyorlar, mesela Nurculara göre Dünya şu anda yaklaşık olarak 7280 yaşındadır ve kıyamete yaklaşık olarak 220 sene kalmıştır onlara göre. Bu konu bütün İslam'ın inandığı bir konu değildir, birilerine iftira atmadan önce dikkat ediniz lütfen...

Sitelerde Paylaş

O zaman bir müşriki yakaladığın yerde öldürmen, elini ayağını çapraz kesmen, malını, karısını, çocuğunu ganimet diye gaspetmen iyiliktir kirec.

Yok yahu! Bir müşrike durduk yere yapamazsınız da, allaha şirk koştukları, Muhammed'e inanmadıkları, lailaheillallah demedikleri zaman mı yapabilirsiniz, cübüş? Dinini mi unuttun, harf olsun diye mi yazıyorsun.

Sitelerde Paylaş

O zaman bir müşriki yakaladığın yerde öldürmen, elini ayağını çapraz kesmen, malını, karısını, çocuğunu ganimet diye gaspetmen iyiliktir kirec. Bir müslüman olarak bunları yaptığında pişmanlık duymaman, işkillenmemen, kalbinin sıkışmaması gerekir ki, peygamberinin iyilik anlayışına da hizmet etmişsin demektir.

İyilik, kalbi ferahlandıran, pişman etmeyen, işkillendirmeyen şeymiş, pöh!

Sen hırsızların çok büyük bir bölümünün yaptıklarından zerrece pişmanlık duymadıklarını, her fırsatta tekrarladıklarını, bunu da kendi aralarında ballandıra ballandıra anlattıklarını biliyor musun kirec? Bunlar da birilerinin malını çalarak iyilik etmiş oluyorlar demek ki, ha?

Yahu bu müslüman akıllılarla ne yapacağız biz? :blink:

peki sana göre nedir iyilik ve kötülük çakırcalı...

ölçütü nedir bunların...

Sitelerde Paylaş

İslam denen sapık dinin mensupları olduğunuz için durumunuzu kanıksayıp yaptığınızdan vicdan azabı hissetmemeniz normal olacaktır.

Çünkü aklı ve vicdanı dogmalarla sınırlayıp ; şerefini , onurunu , haysiyetini kitaba satan kişilere ben müslüman diyorum.

Tabi ki masum inanırlara değil , dinin tüm yüzünü görüpte halen şarlatanlık yapanlara diyorum .

Şu kafayı bir değiştirseniz iyi olacaktır . Kuranın neresinden tutarsan tut elinde kalıyor maalesef.

124.000 peygamber bile Tanrı'ya hakaretken bir de bu kadar peygamberin yaşadığını utanmadan , sıkılmadan savunmanız beni daha da güldürüyor.

Tanrı olsaydı ilk sizi cehennemin ortasına atar , zebanilere meze ederdi.

Sitelerde Paylaş

Kütüb-ü Sitte - Hadisler 500 : 568 - İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: Müslümanlardan bir grup, (gazve sırasında) sürüsünü otlatan bir kimseye rastladılar. Adam, onlara es-selam u aleyküm diyerek (İslâmî âdaba uygun) selam verdi. Ama onlar adamı yakalayıp öldürdüler ve sürüsüne elkoydular. Bunun üzerine şu ayet indi: "Ey iman edenler: Allah yolunda cihâda çıktığınız zaman (meselelerin) tam bir açıklanmasını bekleyin. Size (Müslümanca) selam verene, dünya hayatının (geçici) menfaatini arayarak, "sen mü'min değilsin" demeyin. İşte Allah'ın katında birçok ganimetler vardır. Evvelce siz de böyle iken Allah size lutfetti..." (Nisa, 94)

Görüldüğü gibi sürüsüne el koymak için öldürülebiliyor.

Ve bu yanlış ayetle düzeltiliyor. Tşkkr ederim paylaşımın için..

Sitelerde Paylaş

İslam denen sapık dinin mensupları olduğunuz için durumunuzu kanıksayıp yaptığınızdan vicdan azabı hissetmemeniz normal olacaktır.

Çünkü aklı ve vicdanı dogmalarla sınırlayıp ; şerefini , onurunu , haysiyetini kitaba satan kişilere ben müslüman diyorum.

Tabi ki masum inanırlara değil , dinin tüm yüzünü görüpte halen şarlatanlık yapanlara diyorum .

Şu kafayı bir değiştirseniz iyi olacaktır . Kuranın neresinden tutarsan tut elinde kalıyor maalesef.

124.000 peygamber bile Tanrı'ya hakaretken bir de bu kadar peygamberin yaşadığını utanmadan , sıkılmadan savunmanız beni daha da güldürüyor.

Tamam da müslümanların 124 bin peygamberin geldiğine inanması niye tanrıya hakaretmiş ki?

Sitelerde Paylaş

crafterman, yazdıklarını okuyunca çok üzüldüm. Tüm güzellikler seninle olsun kardeşim.

Sitelerde Paylaş

Tamam da müslümanların 124 bin peygamberin geldiğine inanması niye tanrıya hakaretmiş ki?

Beceriksiz olduğu için :) Tanrı tahayyülünüz o kadar zayıf kalmış ki , kıçı kırık bir kitaptan bile Tanrı izlerini arıyorsunuz. Tanrı deyince aklınıza ne geliyor ki , 124.000 peygamber size anormal gelmiyor ? İlginçsizin vesselam . Tanrı gökten gelse halen Kuran'a inanacağınızı düşünüyorum . Muhammed tarafından aşağılanmaya ve onun çorap kuklası tarafından azarlanmaya alışmışsınız.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...