Jump to content

Bütün Çocuklar müslüman olarak doğarlar

Recommended Posts

Hadis No : 0046

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanım: Hz. Peygamber (sav): "Her çocuk fıtrat üzerine doğar" buyurdu ve sonra da "Şu ayeti okuyun" dedi: "Allah'ın yaratılışta verdiği fıtrat..." (Rum; 30). Sonra Resulullah (sav) sözünü şöyle tamamladı: "Çocuğu anne ve babası Yahudileştirir veya Hıristiyanlaştırır veya Mecusileştirir. Tıpkı hayvanın doğurunca, azaları tam olarak yavru doğurması gibi. Siz kesmezden önce, kulağı kesik olarak doğmuş hayvana rastlar mısınız?" Dinleyenler: "Ey Allah'ın Resulü, küçükken ölenler hakkında ne dersiniz (cennetlik mi, cehennemlik mi?) diye sordular. Hz. Peygamber (sav) şu cevabı verdi: "(Yaşasalardı) nasıl bir amel işleyeceklerdi Allah daha iyi bilir." Bir başka rivayette: "Doğan hiçbir çocuk yoktur ki, konuşmaya başlayıncaya kadar şu din üzere olmasın" buyurulmuştur.

Kaynak: Buhari, Cengiz 80, 93; Müslim, Kader 22, (2658); Muvatta, Cenaiz, 52, (1, 241); Tirmizi, Kader 5, (2

Yukarida alinti olarak gosterdigim hadiste su cumleyi okumussunuzdur;

"Siz kesmezden önce, kulağı kesik olarak doğmuş hayvana rastlar mısınız?"

Peki, Musluman olarak dogmus bir cocugun pipisi neden kesik, yani sunnetli dogmuyor?

Sitelerde Paylaş

Peki, Musluman olarak dogmus bir cocugun pipisi neden kesik, yani sunnetli dogmuyor?

Farz = Mecburi

Sünnet = Tavsiye

Sitelerde Paylaş
madem sünnet allahın tavsiye edebeileceği kadar güzel bir şey.. allah niye direkt kesmiyr?hem allah tavsiye vermemli bence.. :P

bu kısmı yanılgı işte!

Allah önermiyor peygamber öneriyor ve gerekçe olarak sağlığı gösteriyor.

yapar yada yapmazsın farzlar ve sünnetler bellidir ve sünnetler farzlardan daha çoktur...

Misal: Arkadaşınızla bir mağazaya kendinize gömlek bakmaya gidiyorsunuz! bir tane beğenip Arkadaşınıza bu nasıl diyorsunuz Arkadaşınızda güzel ama bu daha güzel gider sana diyerek size tavsiyede öneride bulunuyorç bunun benzeri bir halinden başka birşey yok lakin çoğu müslüman geçinenler sünnetin şart olduğunu düşünürler.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle zaten hiçbir çocuk Müslüman olarak doğmuyor..Müslüman = Allaha teslim olan kişi demek..Yeni doğan bebek ne bilirki Allah'a teslim olsun..Zırva bunlar hep..

Sünnet önce Yahudilere verilen bir emirdi..İslam ordan kopyaladı..Bu soruyu aslında Yahudilere sormak lazım..

Sitelerde Paylaş

kendimden örnek veriyim.

çok küçükken inanç dünyası diye bi program vardı. onun müziği ile "allah" denilen varlığın şeklini sinestezik olarak kurmuştum. uzayda salınan şişmiş koskocaman bir oyuncak ayı... nereden böyle gelmiş bilmiyorum. İşte o zaman tanrı anlayışım sizlerinki (negatif de olsa) kadarmış...

ondan sonra "Allah heryerde" "O'nun herşeye gücü yeter" "Ondan hiçbirşey SAKLANMAZ) postulatlarını duyduktan çok kısa bir süre içinde bu anlayış, hemen doğru, şimdikine yakın haline ulaştı. Bunlar İslam'ın çekirdek cümleleri... en azından bunun için İslama teşekkür ederim.

tarihinde templet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Küçükken.. Çocukken. Tuvaletim geldiğinde, tuvalete gitmemek için onu tutardım..

Ve aklımda hep allah hayali vardı.. Kocaman bir bulut.. Kaşı gözü var.. Bana baskı yapardı, "yap" diye.. Bende tuvaletimi tutmaya devam ederdim ve onu çoğu kez yendim:) Ama sonunda yenildiğimde oldu..

Ahahah..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...