Jump to content

Merak, dinin bir numaralı düşmanı

Recommended Posts

çek yahudiler tarafından , satranç hintliler tarafından , sabun yunanlılar tarafından icat edilmiştir.

Karasabanı toprağa saplayıp öküzleri dehledin mi tarlanın bir ucundan öbür ucuna bir yarık açılır. Bu yarığa Anadolu’da evlek derler. Domates fidesi dikmek için çapayla açtığın yarık da evlektir. Rumcası aulaki diye yazılır, avlaki okunur. Rumcadan Türkçeye geçişlerde kalın sesli çoğu zaman ince sesliye döner, vurgusuz ek te düşer. Dolayısıyla avlaki > evlek olur. Daha da eskiye gidersek antik Yunanca aulaks, tam aynı anlamda. Sondaki –s eril nominatif ekidir, modern Yunancada daima düşer, sesli ile yapılan ad eklerinden biri gelir, kelime vurgusu da bir sağa yürür. Misal, Eski Yunanca phalanks sopa, Yeni Yunanca phalanga aynı anlamda. Bizdeki falaka bundan mı gelir diye yüz senedir tartışmışlar, o batağa girmeye hiç niyetim yok. Tarımla ilgili çok kelime var halk ağzına Rumcadan aktarılan. Misal: ergatis işçi, ırgat tarım işçisi. Dikrani iki dişli çatal, dirgen aynı. Drapani Azrailin elindeki alet, tırpan da öyle. Girisma her çeşit çevirme, kirizma toprağı kürekle altüst etme. Neatos yenilenme, özellikle toprağın yenilenmesi için tarlayı bir yıl boş bırakma, nadas aynı şey. Phyton (okunuşu fiton), topraktan biten bitki, çoğulu phytia (fitya); fidan ve fide aynı şey. Kopria dışkı, gübre bunun tarımsal amaçlı kullanılan çeşidi. Mandra ağıl, mandıra keza. Türkler tarlada çalışmayı kimlerden öğrenmiş dersiniz ?

Sitelerde Paylaş

Hep aynı hikaye neden bilimsellikle din karıştırılıyor?

bu bilinçli yapılıyor yani dinsizliğe dayanak olsun diye

halbuki Kuran BİLİM KİTABI DEĞİL KITALAR ATLASI DEĞİL

YA NE?

Kuran insanlık aleminin binler yıldır cevabını aradığı sorulara yanıt veren bir kitabı kebir dir

nereden geldik nereye gidiyoruz neciyiz?

çok övündüğünüz biliminiz buna cevap verebiliyorsa amenna ama VEREMEZ İMKANSIZ ÇÜNKÜ

NEDEN ? bilimin cevabı şu:

tek hücreden geldin maymın da olabilir senin atan

toprakta gübre olmaya gidiyorsun ve gübre olacaksın

bu dünyada bi işin yok yat kalk gez dolaş uyu sex yap

BİLİMİN VERDİĞİ BU CEVAPLAR SİZİ TATMİN ETTİMİ?

EĞER ETSEYDİ burada bu konuları tartışıyor olmazdınız değilmi

birbirimizi kandırmayalım

Kuranı Azimüşşan hayat kitabıdır kainat kitabıdır Yaratıcıyı İnsana Tanıtma Anlatma Kitabıdır

Kuranda bilimsel çalışmalara teşvik var engel yok bir ayet getirin varsa

ama getiremezsiniz ama ne ayparsınız

böyle boş boş konuşursunuz

--

HA UNUTMADAN KANSER ORANLARINI KATLAYAN GIDA TERÖRÜNÜ KEŞFEDEN DEĞŞİK BİRÇOK VİRÜSÜ

ÜRETİP HAYATIMIZA KAZANDIRAN

EĞLENCE HAYAT İÇİN İNSANLARI HEM FAKİRLEŞTİREN HEM AŞAĞILAYAN BİLİMİ İSTEMİYORUM

EKSİK OLSUN

Sitelerde Paylaş

AhmetBaha

Kuran önemsiz. İslam önemsiz. Bu başlığı islam reklamı başlığı sanmayın. Martaval kitabınızı bilimle karşılaştırmıyorum. Dinlerin öğretilerini ve tanrı anlayışlarını meraka ve araştırma anlayışına aykırı buluyorum, sebeplerini de yazıyorum. Verdiğim cevaplar cübbelinin yapıştırdığı "ilim ve alim önemlidir" konulu hadislereydi. Şimdi silinmiş. Yoksa burada asıl amacım islam hakkında konuşmak değil. Yanıtlar islam odaklı olduğu için islamdan konu açılıyor. Bu son derece gereksiz.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Kendi dininizi örnek alın.

Şimdi size soruyorum; Dininiz bin yıl önce daha mı iyi anlaşılıyordu? Onun için mi polinomlar ve trigonometri üzerine bu kadar çalışma yapıldı? Bunu bir sorun kendinize. Şayet öyle ise o zaman şimdi daha mı az anlaşılıyor?

Şimdi dininiz daha az anlaşılıyorsa hangi cesaretle, hangi hakla başkalarına din anlatmaya kalkıyorsunuz?

Dindar açısından en tutarlısı dinle matematiğin, bilimin ilgisi olmadığı sonucuna varmaktır.

Benim vardığım sonuç ise farklı. Dinle bilimin ilgisi vardır. Şu an din geçmişe nazaran çok daha iyi anlaşılıyor. Sorun da burada yatıyor. İnsanların din anlayışı artık çok daha katı ve sofistike bir duruma geldi. Din artık bilime, gelişmeye engel olacak teşkil edecek kadar iyi biliniyor. İşte sorun burada.

Dindarlar bu sorunu çözmek istiyorlarsa dinlerinden ödün verecekler. Ülkemdeki aydınlar kıvrım kıvrım kıvranıyor bunu gerçekleştirmek için. Dinlerinin etkilerini azaltmak için. Kendileri de farkında dinlerinin ne sorunlara yol açtığının.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bayşapka Gönderildi Bugün, 17:11

AhmetBaha

Kuran önemsiz. İslam önemsiz. Bu başlığı islam reklamı başlığı sanmayın. Martaval kitabınızı bilimle karşılaştırmıyorum. Dinlerin öğretilerini ve tanrı anlayışlarını meraka ve araştırma anlayışına aykırı buluyorum, sebeplerini de yazıyorum. Verdiğim cevaplar cübbelinin yapıştırdığı "ilim ve alim önemlidir" konulu hadislereydi. Şimdi silinmiş. Yoksa burada asıl amacım islam hakkında konuşmak değil. Yanıtlar islam odaklı olduğu için islamdan konu açılıyor. Bu son derece gereksiz.

bak bayşapka bilimin yeri ayrı dinin insan hayatındaki önemi ve yeri ayrı

sapla samanı karıştırıyorsun

bilimsiz yaşanır (gayet de güzel olur keşke) ama dinsiz yaşanamaz

"nereden geldik, nereye gidiyoruz, neciyiz?

Bu üç soru insanın kafasını kemirir tabi düşünen sorgulayan ve akleden insanlarınkini

bilmem anlatabildim mi?

Sitelerde Paylaş
bak bayşapka bilimin yeri ayrı dinin insan hayatındaki önemi ve yeri ayrı

sapla samanı karıştırıyorsun

bilimsiz yaşanır (gayet de güzel olur keşke) ama dinsiz yaşanamaz

"nereden geldik, nereye gidiyoruz, neciyiz?

Bu üç soru insanın kafasını kemirir tabi düşünen sorgulayan ve akleden insanlarınkini

bilmem anlatabildim mi?

Anlatabildiniz efendim. Çok iyi anladım. "Düşünen akleden" demek "bilimsiz yaşanır" demek.

Şu zavallı durumunuzda "nereden geldik" sorusu için kendinizi otorite olarak görmeniz de ilginç.

İşte dinin geldiği son nokta. İbret alınası bir manzara. Aslında sizin neslinizi koruma çalışmaları hemen başlatılsa iyi olacak.

Sitelerde Paylaş

Güzel konu.

Forumumuzun başka başlıklarında sıklıkla tartıştığımız, düşüncelerimizi genel hatlarıyla ifade ettiğimiz konu, burada daha derlitoplu ele alınmış.

Dindarlar arasında en makul yaklaşımı sevgili kireç'in verdiği link teki Prof dr Fuat Sezgin'in İslam kültür dünyasının bilimler tarihindeki yeri nedir? konulu konferansı.

Görülen o ki Türkiye'de bu konuda bilimsel araştırmalar yapmış bir hoca.

Tezinin genel çerçevesi ise şöyle;

genç Batı uygarlığını İslam uygarlığının değişik, coğrafi ve iktisadi şartlar altında gerçekleşen devamı olarak görüyorum. Bu anlamda İslam bilimleri, Yunan bilimlerinin bir devamı olarak gelişti. Diğer taraftan Yunan bilimlerinin temellerinin eski Mısır ve Babulonya bilimlerine dayandığını, bilimler tarihi yavaş yavaş ortaya koyuyor.

Hocanın yaptığı araştırmalar; batıdaki bilimsel gelişmelerin kaynağının eski mısır ve babil bilimlerine dayanması.

Ancak,

Bugünkü Batı bilimlerinin İslam bilimlerinin bir devamı olduğu hususundaki görüşümü birçok Alman meslektaşıma, Enstitümüzün müzesini ziyarete gelen misafirlerin bir kısmına ilettiğimde, onlar bunu hemen hemen yadırgamadılar, bana sadece şu soruyu sordular: İslam dünyasındaki bilimlerin böyle bir yüksek düzeye ulaşmış olmasıyla bağdaşamayacak bugünkü geriliği nasıl açıklarsınız?

Meslektaşları ve misafırlar en can alıcı noktayı sormuşlar.

Veee hocanın yanıtı çok uzun olmasına karşın, ne yazık ki sorunun yanıtı değil, anlattıklarında sorunun yanıtı yok.

İşte tam da bu başlıkta ateist arkadaşlarımız bu can alıcı sorunun yanıtını veriyorlar.

Sorun islamın kendisindedir.

İslam (ve hatta diğer dinler de) bilime karşıdırlar.

Batıda bilimin gelişmesi. Hristiyanlığın dışlanmasından sonra olmuştur.

Bilim; Rönesans ve kapitalist üretim ilişkileri ile dev adımlar atma fırsatını yakalamıştır.

İslam hala rönesansını tamamlayamamıştır. Bu nedenle kendine özgü, kendinin yaratabileceği bir bilim geliştirememektedir. Batı bilimini kopyalamaktan, onların taşaronluğunu yapmaktan, öteye geçememektedir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...