Jump to content

ALLAH cc.IN VARLIĞINI İSBAT EDEN 4 PERDESİZ HAKİKAT:

Recommended Posts

MÜ'MİN suresi 79- Allah, bir kısmına binesiniz, bir kısmını da yiyesiniz diye sizin için hayvanları yaratandır.

yukardaki ayet andronun da dediği gibi 7. y.y. insanını yansıtıyor.

Bir sonraki de günümüz insanını:

80- Onlarda sizin için daha birçok faydalar da vardır. (ama bu faydaları ilerde anlayacaksınız)

Ya bizi zehirleyen hasta edenler, parazitler, ne faydaları varmış bize...

"Ekosistem" falan demeyin sakın, siz evrimci misiniz?... Hayvanların ve bitkilerin birbirini yediği bir düzende elbet bir kısım canlı diğeri için faydalıdır... Akraba olan canlılardan da biyolojik anlamda yararlı maddeler elde edilebilir... Bunlar zaten evrim teorisinin söylemleri...

Peki ya bize zarar veren, hasta eden milyonlarca canlı ne olacak... İnsan biti niye var, eziyet olsun diye mi?...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cübbeli, şu canlıcıkların hikmetini de bir açıkla.. bize ne gibi üstün faydaları var?? kitabına uydur hadi..

gözle görülemeyen ama evlerin her yerinde olan mytelar...

post-8245-1254490458_thumb.jpg

bunun da vardır bir hikmeti...

post-8245-1254490486_thumb.jpg

tarihinde Faramir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> Sebep? Çünkü tanrı gücü sonsuz olandır. Hiçbir şeye ihtiyaç duymayan herşeye gücü yeten ve tektir. Sonsuzun yanına hiçbir şey eklenemez.Aklımıza gelebilecek ve var olan en büyük sayının sonsuz yanında değeri koca bir sıfırdır.

Ne alaka? Nedne tanrı gücü sonsuz olan olsun? Belki kümeste kesilip yeneceği günü beklerken canı sıkılan bir tanrının yarattığı olmamamız için sebep ne?

Tanrı için gereken, sadece ve sadece bizi yaratmak için gereken güçtür. Tanrı için ancak bu kadarını söyleyebilirsin. Ondan daha güçlü tanrılarda olabilir, onun kadar güçlü tanrılarda olabilir. Olmaması için sebep ne? Kainatı yaratan tanrı neden sonsuz güce sahip ve tek olsun ki?

Sitelerde Paylaş

>>> Şimdi burada tek olmadan söz edilebilir mi? Halbuki iki sonsuz güç olsaydı düzen olmazdı. ikna edilenden söz edilemezdi.Birisi güneş doğacak derken diğeri hayır şu an kutup bölgesine dönecek ekvator derdi ve bunun önüne hiç kimse geçemezdi. Halbuki evrende bir düzen vardır ve bu düzen kıyamete kadar devam edecektir.

Zaten öyle olmuyor mu? Birisi dur dinozor yaratayım diyor, diğeri tepelerine taş düşürüp hepsini öldürüyor mesela..

Dünyanın ekvatorunun kutba geleceği günleride göreceğiz, bir kaç milyar yıl sabret sadece..

Ve dahası neden öyle olmak zorunda olsun? İki tanrı aralarında anlaşır güzelce işi kotarır. Sen denize bak, ben buluta hesabı.

Eğer tek bir tanrı olsaydı, hiç denize yağmur yağar mıydı? Tek tanrı olsa yağmur ihtiyaç olan yere yağardı sadece, demekki yağmuru başak tanrı yağdırıyor olmalı o halde.

Sitelerde Paylaş

Merhametsiz dunya allahin merhametini ispatlar. Berbat tasarimli canlilar, allahin ustun tasarim gucunu ispatlar. Muslumanlara gore iyisi kotusu HERSEY allahin varligini ve buyuklugunu ispatlar. Allah herzaman galip geldigi icin bu tur argumanlara karsi ateistler birsey yapamaz. Aksinin ispatlanmasi imkansiz olan argumanlar zaten bes para etmez, cunku bir argumanin dayanikli ve tutarli olabilmesi icin en azindan o argumani curutecek kuramsal bir durum olmasi lazim. Ve ben oyle bir durum goremiyorum. Onun icin muslumanlara soruyorum: Hangi durumda Allahin yoklugu veya acizligi ispatlanir? Mesela "soyle soyle olsa gercektende allahin yoklugunu / acizligini ispatlamis olursunuz" gibi bir iddaa atabilirmisiniz ortaya?

tarihinde atheos87 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bu adamıı takip edin, her yazdığı evlere şenlik. :)

hayvanlarda şefkat var, demek ki şefkati bize veren ilahi bir güç var.

kanatlı uçamayan tavuk (penguenleri unuttun galiba) tavuklar uçsaydı fakir fukaranın temel besin ve protein içeren yiyeceği ne olurdu?

Şu sözü çerçeveletip gök yüzüne ibret için asmak lazım.

Nurcuların beyin yapısını herkezin görmesi için.

Hayatımda gördüğün en saçma sözlerden birisi.

Birincisi evrimboz a ait: "BİR ŞEYE YOK DEMEK ONUN VARLIĞINA EN BÜYÜK DELİLDİR." demişti, sonrada evrim varmı diye sorulan sorular hala duruyor.

Sitelerde Paylaş
kanatlı uçamayan tavuk (penguenleri unuttun galiba) tavuklar uçsaydı fakir fukaranın temel besin ve protein içeren yiyeceği ne olurdu?

Birincisi evrimboz a ait: "BİR ŞEYE YOK DEMEK ONUN VARLIĞINA EN BÜYÜK DELİLDİR." demişti, sonrada evrim varmı diye sorulan sorular hala duruyor.

Devekuşu nuda zenginler için mi yarattı yoksa.Hahahahaha

Sitelerde Paylaş
xislam Gönderildi Bugün, 18:57

(murteddd @ Oct 2 2009, 13:22) *

bu adamıı takip edin, her yazdığı evlere şenlik. smile.gif

hayvanlarda şefkat var, demek ki şefkati bize veren ilahi bir güç var.

ARKADAŞIM YAZDIĞIM her yazıya birde sizin gibi

nadir bulunan beyinlerin seviyesine indirgemek için açıklama mı yazayım?

adam demiş ki tavuk ne alaka kanadı var uçamıyor?

böyle saçma soruya ne deyim tamam dünyada tavukların olmadığını hayal ediniz

faraza hiç tavuk yaratmamış Allah ya ne yapmış

andro gibilerin ota b.ka itirazını bildiği için tavuk2x diye bişey yaratmış

süper uçuyor tamammı buraya kadar?

Bugün en ekonomik darlıkta bile bir yumurta bir çocuğun günlük protein ve demir gereksinimini karşılıyor

tavuk ise zaten kırmızı etten mahrum toplumun neredeyse tek protein kaynağı

(evet kg fiyatı 4.5lira kırmızı etten 5 kat daha ucuz) anlaşıldımı?

eee şimdi yakala tavuk2xleri ve ye yedir çoluğa çocuğa mümkün mü?

yılda nekadar keklik bıldırcın yerseniz o kadar da tavuk2x den yersiniz

hayatınız saçmalık be benide ortak ediyorsunuz yazmak zorunda bırakıyorsunuz.

-----------------

ASIL BUNA CEVAP VERİN ARKADAŞLAR:

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Cenabı Hakkın 3 önemli ismini her sürenin başında zikreder.

Tek ayet olmasına rağmen 114 yerde ve süre başında neden?

bunun önemli bir hikmeti ve tefsiri konumuza bakar.

Bu 3 önemli isim her hayırlı faaliyetimiz başında çokça neden zikredilir? yani

ALLAH ---RAHMAN---RAHİM demek bu ismler kainatın bir anahtarını içerir ki bu kadar sık zikredilir

evet ALLLAH cc ==>İsmi azamdır en büyük isimdir bu nedenle baştadır

RAHMAN ==>YARATAN yoktan vareden veya varolanı çoğaltarak yaratandır konunun hayat-vücut mevzularına bakar ve isbat eder

RAHİM ==> iŞTE EN ÖNEMLİSİ Cenabı Hakkın Merhameti rahmeti kainatı kuşatmıştır buna bakar

bakın konumuzla besmele nekadar ilgili ve sanki bir puzzle ın parçaları gibi herşeyi yerli yerine oturtur

SORUM ŞUDUR:

Besmelei Şerifin mana olarak içerik olarak

Cenabı Hakkın kainatta geçerli 4 perdesiz faaliyetin açıkça formüle etmesi ve

Kuranı Azimüşşanda bukadar sık tekraralanarak dikkat çekilmesi bir tesadüfmüdür?

----

DEMEK KURANI AZİMÜŞŞAN HAKDIR HAKİKATTIR KELAMULLAHTIR

Sitelerde Paylaş

HAKDIR HAKİKATTIR KELAMULLAHTIR

Bu sorunun neresi saçma? Kanatı var yerden kalkamıyor.

Sen de belki yerler diye "Allah insanların yemesi için yere

indirmiş dedin" Baktın ki yemiyorlar kıvırtmaya başladın.

Can acısısın.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle bu nurcunun bu yazısında hiç bir cevap yok.

Yediği cevapların hepsinin doğruluğunu ispatlamış.

Çünki söylenilen tek bir şeyi bile çürütememiş.

Aynı konudaki şeyleri zırvalamış durmuş.

Nurcu beynini görmek isteyenler okusunlar.

Evet tüm mesajları 2 kez okudum empati yapmaya çalıştım vs ÖNCELİKLE:

1-ŞU nurculuk ve bediüzzaman ile ilgili söylemleriniz kabak tadı verdi.Çünkü kitapları 8 dilde basılan nette 26 dile çevrilen

milyonlar tarafından okunan risalelerin müellifi Bediüzzman herhalde muhakkak deli değil .

Tr de hangi yazar bu kadar ilgi alaka görmüş milyonları peşinden sürüklemiş?.

Okuyanlar içinde üniversite öğrencisi öğretmeni doktoru profesörü her tabakadan insan var demek bir nur bir ikna edici delil bulmuşlar ki okuyorlar.

Şahsen bende 2 üniversite kıymetinde (üniv+lisansüstü) bir eğitim aldığımı belirtmek zorunda kalıyorum.

Öncelikle 8 dile çevrilmesi bu adamın söylediklerinin doğruluğunu ispatlıyorsa sana burada öğle kişilerin 10 larca hatta 100 den fazla dile çevrilen kitaplarını getiririm o nurcu beynin dirilir.

Çeviren sizlersiniz yoksa bu sa it nursi delisinin yazılarını kim çeviripte zaman harcasın?

Adam zır deli ve kapkara bir cahil olduğu için onun kapkara cahil olmadığını ispatlamak için böyle şukar dile çevrildi o zaman bu adam doğru söylüyor mantığından başka bir çareniz yok. Ama buda çıkar yok değil ama hitlerin bile kitabı 100 ün üzerinde dile çevrildi.

Birkişinin kitaplarının başka dillere çevrilmesinin o adamın deliliğini ona inananların beyninin öldüğü gerçeğini değiştirmediğine en iyi sağlam çürütülemez delili bu sa it nursi denen deli ve kapkara cahil adamın kitaplarıdır.

2-Yazıma eleştiri getirenlerin temel dayanak noktası şu:

BİLİM BAZI KONULARA AÇIKLIK getiremeyince siz dindarlar bunu kullanıyorsunuz.

Buna cevaben bizim bilimle zıt olduğumuz bir nokta yok

Evet buda moda oldu. Hayatı bile bilme karşı olan bu nurcu beyinliler bizim bilim ile zıtlığımız yok diyebiliyorlar.

Çünki bilimin ne olduğundan habersizler. Birde bu adam yüksek lisans eğitimi aldığını söylüyor işte nurcunun alacağı eğitim :lol: :lol:

Adam arslanların leş yemesi gerekir avlanırlarsa ceza çekerler diyor. Şimdi bu adama bırakın üniv okumasını ilk okul bile okuduğundan şüphelenrim. Bir kere sen neden bilim yapacaksın be nurcu? Sen zaten her şeyi bilmiyormusun? Bilemediğinizde allaha havale ediyorsun sonrada bilim ile zıt değiliz diyorsun. Bu aradaki çelişkiyi kedi anlar kedi.

dinsiz olmayan bilim her daim Cenabı Hakkın sanatını delillendirip onun Kudretinin ihtişamını gözler önüne seriyor.

Evet bakın bunlar bilime zıt değiller. Aslında bilim bunları muhatab bile almaz bunu anlayacak ama yaşayan bir gram beyin yok.

Bilim ilerledikçe bu allah dediğinizin herşeyi sabun gibi eriyor.

İnsan vücudunda mükemmel denge kainatta geçerli mükemmel sanat zaten bir sanatkarı gösteriyor.

Hangi denge be adam sen nerede yaşıyorsun, hiç çevrene bakmıyormusun görmüyormusun, bak böyle konuşarak ölü beyinli olduğunu ispatlıyorsun. Her taraf sakat doğumlar iki başlı canılar ile dolu ne mükemmelliği.

Biz o Sanatkarı tanımlıyoruz sadece.

Bu nasıl bir sanatçıdır, bir şeyler yapıyor sonrada birileri görsün istiyor görenlerinde beğenmesini istiyor beğenmediğini söyleyenlerede işkence yapıyor? Ben gerçektende böyle bir sanatçı görmedim, ama böyle bir psikopata sanatçı diyenler gördüm, onlara nurcu diyorlar.

Evet dahi bilimadamalarının hala üzerinde çalıştığı

milyonlar ciltler bilimsel bilginin akılsız şuursuz tabiattan yada cansız atomlardan sudur ettiğini idida eden sizler

düşünün bakalım bu kadar bilimsel veri nereden geliyor?

Nereden geliyorsa geliyor sanane? Sen al abdestini kıl namazını çek bu arap putuna yağını bekle göğüsleri tomurcuk gibi kızları.

Bunları bilim adamları bulurlar. Onlar bulur sonrada sen ahada bak allah neler yarattı dersin.

Bilim adamlarının bulduğu hiç bir şey istisnasız islamın allahını doğrulamaz.

Bir tanrı fikri verebilir ama islamın allahını doğrulamaz. o yüzden o cahil ağzınıza bilimi almayın.

3-BİLİME TAPAN ATEİSTLERİN KOMİK HALİ:EVET bazı arkadaşların 2. maddedeki eleştrisine ek olarak şöyle söylerler:

Birgün gelecek bugün açıklanamayan olaylar bilimsel olarak açıklanacak bak şimdiye kadar öyle oldu o zaman geldiğinde din ortadan kalkacak.

Komik ki ne komik.Neden? bir çok madde var

a)Bilim zaten var olanı ortaya koyup keşfeder.Yani kimse elektiriği icad etmedi o zaten vardı.biz de keşfedilemez demiyoruz

Canabı Hak sanatını bazı kuralar çerçevesinde gösteriyor.(yukarıdaki 4 madde müstesna) bilim bunu keşfedebilir bu bizim fikrimize dinimize vermez

bilakis tefekkürümüzü arttırır bilimin aciz kaldığı nokta şu :

TASARLAYAN KİM? MODELLERİ YARATAN KİM? İCAD EDEN KİM? evet bilim nasıl çalışır?(mesela beyin hücresi) sorusuna cevap arıyor

çoğu zaman buluyor lakin KİM DİZAYN ETTİ? buna cevabı yok yani şimdi de yok 1000yıl sonra da yok

Bu kadar kusurlu şeyleri hala dizay etti diyor beyni ölü,şimdi senin gibi birisinin beynini nasıl bilinçli bir varlık yaptı dersin?

Hiç çevresize insan gibi bakmıyorki, görmüyorki o kadar sakat doğanı. Birde bunları birisi dizayn etti yani bilinçli yaptı diyor şimdi bu adama ohaaaaaa denmezmi?

BİLİMİN ENİNDE SONUNDA HERŞEYİ AÇIKLAMA ihtimaline tapınan bence zavallı bir grup ateist arkadaşa şunu söyleyim:

Önce Ateistler bilime falan tapınmazlar cahil önce bunu öğren.

Sen hiç huuuu aaaaa diyerek günde 5 kere abdes alarak mabetlerde bilimin etrafında dönenler gördünmü?

Ya o gün hiç gelmezse? nostradamusun kehaneti gibi bilim birgün herşeyi açıkalar sizde mort olursunuz dindarlar diyen ateist

bir olasılağa iman etmiş durumdadır.En basit hesapla tutma ihtimali %50 dir (bence %0) yani hayatını bir ihtimal hesabına göre yaşamak ve

MİLYONLAR DELİLİ OLAN EN BAŞTA KURAN VE SAHİH HADİS BU İHTİMALE DAYANARAK REDDETMEK NEKADAR AKILLICA AKLI OLAN SÖYLESİN.

Milyon tane delilmi? Yalancı sa it in yalancı müridi. Tek bir tane delil yok ilaçlık yok.

Birisi çıkmış bir allah var benide elçisi yaptı bana itaat edin yoksa size işkenceler yapacak tüm karılar bana helal, isteyen geliniile evlenebilir kadınları dövün benim gibi düşünmeyenleri gördüğünüz yerde öldürün diyen bir bedevinin sözelri bunlar.

Peki o zaman şunu şunu kim yaptı, sözüde herşey için söylenebilir.

Hatta tüm bunları ben yarattım diyerek islamın mantığını kullanarak bunu savunabilirim.

4-1-NUR 2-HAYAT 3-RAHMET 4-VÜCUD

ŞİMDİ BAKALIM arkadaşlar ne yorum yapmışlar? (boş hakaratvari anlamsız cevapları eledim)

1-NUR: BİR ARKADAŞ parçaçık ve dalga kuramını birlikte ele alan bir kuramdan bahsetmiş.Olabilir ama ben lisede şöyle okumuştım

iddia > hipotez > kuram >teori > kanun buna göre arkadaşı maalesef pek ciddiye alamıyorum ve

bu konuda yapılan yorumlar kuramsal boyuttan ileri gidemiyor bende evde oturuken bir çok kuram geliştiriyorum ama

ne fayda değilmi? bu konuda ateist arkadaşlar maalesef çaktı.

Bu söylediklerin yerle bir edildi.

Düşünebiliyormusunuz bunu yani hayat konusunda hakaret olarak algıladığı kendi inancı bu nurcunun.

Ne demişiz: bunlara göre hayatın başlangıcı gökten inen insanlar ve onların çocuklarının biribirini becermesi.

İste islam budur, bunlara taparlar ama bir sürü bilimsel gerçeğe sırtını döner sonrada bilim ile zıt değiliz der.

İslam denen ucube daha nerl söyletiyor öğrenmek isteyen bu nurcuyu okusun.

2-HAYAT:bu konuda dişe dokunur hiç ileti göremedim maalesef yani evrim teorisi dışında bir argüman yok

cansız atomlardan canlı meydana gelmesi bu konuda da ateistlere eksi puan

Cansız maddeden canlı olmuştur, körmüsün.

Olamaz olamaz demek çare değil bak olmuş işte.

Şu kadarda bir ihtimalmiş olamazmış ama olmuş işte.

3-RAHMET: TAM TAHMİN ETTİĞİM fotolar argümanlar daha kaliteli bir karşı çıkış bekelrdim.

en iddialı olduğum konu bu arkadaşlar, bir tavuk neden kafasını kurda kaptırır da civcivini ölümden kurtarır?

İçgüdü diyerek hayali bir özelliğe tapınan arkadaşlara biri hatırlatsın arınınki içgüdü karıncanınki içgüdü tüm böcekelrin hayatı içgüdü tüm anne hayvanların ki içgüdü geriye bir insan nesli kaldı yahu

BU KADAR BÜYÜK KANDIRMACA OLMAZ.

Bilim nerede açıklamakta aciz kaldığı konu görse dinsizce içgüdü der yaftayı yapıştırır gider sen öyle deyince öyle oldu değilmi?

Arkadaşım içgüdü dış güdü vb bişey yok bak bu mükemmel işleyiş tesadüf olamaz.

He he sen böyle tasadüf olamaz diye sayıkla dur.

Neyseki her ne kadar yüzsüzde olsan şevkat nereden geliyor saçmalığını yediğiniinakr etmemişsin.

Dünyayı merhametli zanneden bir kara cahil.

Hiçmi etrafına bakmıyorsun ey nurcu, ne merhameti, sen bu dünyada yaşamıyormusun?

Farkındamısın bilmiyorum ama bu dünyada yaşamak için öldürmek zorundasın.

Senin o merhametli dediğin anne kendi çocuğu yaşasın diye başka bir canlının çocuğunu ona yediriyor.

Aslanın yavrusuna yesin diye verdiği o ceylan kimin yavrusu?

Bir anne arslan erkeği öldüğünde yerine gelen erkek o dişinin tüm yavrularını annesinin gözleri önünde öldürür.

Neden biliyormusun? Çünki dişi yavruları varken o erkek arslan ile çiftleşmez.

O yüzdende erkek arslanın ilk işi o dişinin yavrularını öldürmektir.

Anne arslan bu sırada ne yapıyor biliyormusun? sadece olayı seyrediyor.

Bu kadarda cahil olmayın bari böylesi konularda, bşirde buna en ilginci demişsin gerçektende öğle bir insan nasıl bu kadar düşüncesiz olur gerçektende ilginç.

Bu dünyada çocuklarını öldüren anneler yokmu?

Bu dünyada çocuklarını inandıkları tanrılara kurben edenler yokmu?

Bu dünyada çocuğunu geneleve satan anneler yokmu?

4-VÜCUD: BUNA CEVAPLAR 1 TANE hele entropi ve "maksimum düzensizlik minumum enerji yasası" (yasa=kanun lafına dikkat)

konusunda hiç eleştiri yok herzamanki gibi 2 kafalı 3 bacaklı anne karnında belki radyasyonda belki kimyasallardan

mutasyona uğramış çocuk bebek resimleri.bunların doğum oranı milyonda birdir ve hüküm eksere göre verilir ve

ayrıca insanın karıştıran ve bozan eli karışmıştır bu gebeliklere ama ne fayda herkes bildiğini okuyor.

Halbuki doğan her bebek kendine göre mükemmel bir sima ve benzersiz özelliklerle dünyay geliyor asıl mucize olan budur.

yilan%20bebek.jpg

cift-yuzlu-dogan-bebek.jpg

Allah ne güzel yaratıyor değilmi?

Çok becerikli canım bu allah.

hasılı kelam konu başlığıma ciddi bir itiraz göremiyorum.

Biliyorum göremediğini çünki görmek için göz ve yaşayan bir beyin gerekiyor.

O yüzden görmemen normal.

Ama söylenilenler o derece açıkki okuyan her normal insan görüyor.

Özelliklede senin bu kıvranmalarını.

Bu arada yaptığın bu güzel ortalara teşekkürler.

Bediüzzaman Mehdii Azam Said Nursi bu risaleyi yazarken yıl 1920 li yıllardı

bugüne kadar geçen zamanda milyonlar icad yapılsa da bu dört maddeye hala ucundan kulağından yaklaşma yok

o içgüdüdür bu hormondur la bilim insanları uyutup kandırmaya devam ediyor.

BU BİR NEVİ BİLİMİN SAFSATA KILAVUZUDUR evet inanmak ve inanamamak elinizde

İşte bakın bu adam yukarıda bilime zıt değiliz diyordu.

Aynı sayfada kendi kendini yalanlıyor.

ya yukarıda isbat etiğim gibi

:lol: Gülmekten yazamadım.

bilime güvenip tapınmaya devam ederek sorularımıza sorunlarımıza cevap bulmasını bekleyeceksiniz (muhtemelen ömrünüz kafi gelmeyecek %100)

Evet o zaman muhammedin uydurduğu arap putuna tapınalım.

Haydiyin hep beraber abdest alıp bu puta yağ çekelim.

Hacca gidip klabe denen kara cehalet abidesinin etrafında dönelim.

Gidip şeytan denen o yapıyı taşlayalım.

Belki böyle yaparsak buluşlar kendi kendine olur.

Veya böyle yapmayanlar o bulunması, yapılması gerekenleri yapar sonrada sen sürüm sürüm sürünürken onlar sefa içinde yaşarlar günümüzde olduğu gibi.

ya da KURANI AZİMÜŞŞANI DOĞRU KAYNAKLARDAN ANLAMAYA ÇALIŞACAKSINIZ.

Bence kastetiğim doğru kaynaklardan en önemlisi KURANIN HAKİKİ TEFSİRİ OLAN RİSALE-İ NUR KÜLLİYATIDIR

imzamdaki linkten hemen indirip inceleyebilir yanlış bulduğunuz yerleri burada tartışmaya açabilirsiniz.

Adam hala kuran diyor risale diyor.

Birde kuranın doğru tefsiri risale diyor.

Adam demekki ne kuranı okumuş nede risaleyi.

sonsöz:

DEMEK BİR KADİRİ KÜLLÜ ŞEYİN AZİM BİR SANATIDIR NUR.

DEMEK BİR HAYYUL KAYYUMDAN GELİYOR HAYAT VE CANLILIK

DEMEK BİR RAHİMİ KERİMDEN SUDUR EDİYOR DÜNYAYI SARAN MERHAMET VE RAHMET.

DEMEK BİR KADİRİ KÜLLÜ ŞEY BİLEREK VE İRADE EDEREK

HER DAİM TEKRAR TEKRAR YARATIR.RAHİMANE HİKMATENE İŞLER.

Bunların hepsi çürütüldü klozete atıldı sifonda çekildi.

Sen gidişini seyret.

Sitelerde Paylaş

Yav sen bunu kasıtlı olarak nurcuları küçük düşürmek için falanmı yapıyorsun yoksa, gerçekten bu kadarmısın?

Şimdi adam demişki: Tavukta işe uçmak için var olması gereken kanatların ne işi var?

Şimdide bu arkadaşın aşağıdaki bu konu hakkındakiyorumuna bakın. :lol:

İşte yaptığı yorum bu. Şimdi bu açıklamayı yapanın beyin yapısını düşünün.

Birde açıklamamı yazayım demiş. :lol:

Aşağıdada tavuğun bizleri beslediğini söylemiş.

Sanki bizler tavuk bizleri beslemiyor falan dedik :lol:

Nasıl kıvıracağını şaşırmış garibim iyice dağıtmış kendini.

Bugün en ekonomik darlıkta bile bir yumurta bir çocuğun günlük protein ve demir gereksinimini karşılıyor

Bakın bu açıklama tavukta neden kanatların olduğunu çok acayip bir biçimde açıklıyor :lol:

Her halde çooooookk derin anlamları vardır ama bizler anlamıyoruz :lol:

-----------------

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

ALLAH ---RAHMAN---RAHİM demek bu ismler kainatın bir anahtarını içerir ki bu kadar sık zikredilir

RAHMAN ==>YARATAN yoktan vareden veya varolanı çoğaltarak yaratandır konunun hayat-vücut mevzularına bakar ve isbat eder

RAHİM ==> iŞTE EN ÖNEMLİSİ Cenabı Hakkın Merhameti rahmeti kainatı kuşatmıştır buna bakar

bakın konumuzla besmele nekadar ilgili ve sanki bir puzzle ın parçaları gibi herşeyi yerli yerine oturtur

SORUM ŞUDUR:

Kuranı Azimüşşanda bukadar sık tekraralanarak dikkat çekilmesi bir tesadüfmüdür?

Şimdi yukarıda bu adamın yaptığı çıkarımların sonucuna bakın aşağıda.

:lol:

Neymiş rahmanverahimolanallahınadıyla.

Rahman ve rahim olan zeus adıyla.

Rahman ve rahim olan ucanspagetticanavarının adıyla.

Rahman ve rahim olan xislamın adı ile.

Yaz yaz bitmez.

Sitelerde Paylaş

Ahmetcan, senden bir cacıkcık olmaz..

bu foruma gelen en uydurukçu üfürükçü müslümanlardan birisin...

senden daha tutarlı müslümanlar var burda.. senin önce onlara yetişmen lazım... sonra bizle tartışırsın..

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Evet 4 basit sayılabilecek soru sorduk ama ateist arkadaşlardan hiçbiri ne yazıkki dişe dokunur cevap veremedi.

Bu konu 950 kez görüntülendi 75 cevap yazıldı (dindarlarınkini çıkarsak 50-60 ateist yanıt kalır)

lakin bu 4 soruya akla mantığa uygun bilimsel de sayılabilecek tatminkar cevap yok.

Elbette bizce soruların cevabı açık fakat sorun şu "her mevzuyu bilimsel olarak izah ve isbat edebileceğini iddia eden

sözde bilimsel Ateizm" bu konulara cevap veremiyor bunun en güzel isbatı oldu.

İlkokul 5.sınıf öğrencisini bile ikna etmekten uzak laf salatalarını zaten cevaptan sayamayız değilmi?.

Evet bakalım iddia nedir ve özetle ateistler sorulara ne demişler:

İddia kainatta geçerli 4 fiil Cenabı Hakkın Kudreti elinden perdesiz ve vasıtasız çıkar görünür işler bunlar:

1-NUR=IŞIK bugünün bilim ve fenni hala ışığın yayılmasıyla ilgili kural ve kaideleri tam çözebilmiş değildir.dedik

atesitler ışık için dalga ve parçaçık kuramını birleştiren karma bir kuramdan bahsettiler.

Tarkanın karma felsefesi gibi bişey anlaşılan işine gelince dalga gelmezse parçaçık yani foton yayılımı

yani cevap yok hala kuram düzeyinde güya bilimsel bir izah.

2-HAYAT:yani HAYAT NEDİR NASIL MEYDANA GELDİ İLK CANLI NASIL OLDU? diye sorduk.

inorganik atomlar nasıl bir araya gelip calılığımızı devam ettiriyor dedik?

atesitler buna da net cevap vermedi molekül aminoasit vb oluşumlara girmediler evrime havale etmekle yetindiler sizin anlayacağınız cevap yok.

3-RAHMET : Dünyada hüküm süren Rahmet ve şefkat nereden geliyor dedik.

Tüm annelerin (insan dahil) yavrularına karşı içlerinde kabaran sevgi ve merhamet ve şefkat nereden geldi? dedik

Bunca akılsız şuursuz annenin evlatları hakkındaki mükemmel merhameti nereden geliyor? dedik

hatta Bir tavuk civcivi tilki kapmasın diye başını verir hayatını feda eder yine evladını korur diye örnekledik

Ateistler analık hormonlarından dem vurdu herderde deva sandıkları

safsata kılavuzlarının ana temasını oluşturan "içgüdüdür o" saçmalığına sığındılar.

Evet karıncanınki içgüdü arınınki içgüdü tüm annelerin davranışı içgüdü tüm hayvanların mükemmel işleri içgüdü ise

geriye birşey kalmıyor zaten araştırmaya da gerek yok o zaman değilmi?

4-VÜCUD:TÜM CANLILAR KENDİLERİNE MAHSUS TAYİN EDİLMİŞ VÜCUTLARLA YARATILIYOR ne eksik ne fazla

her doğan hayvan olsun insan olsun başkasında olmayan gayet ölçülü ve mükmmel kendine mahsus bir sima ile doğuyor dedik

hatta entropi yasalarına ve bilimle uğraşan herkesçe bilinen "maksimum düzensizlik minumum enerji" kuralına atıfta bulunduk ancak

Ateistler bu soruyada milyon doğumda bir görülen doğum anomalilerini ve kendi kafalarında uydurdukları yaratılmışlara eksiklik isnad etmek gibi

bir derece soruyla alakasız iletiler gönderdiler bunda da ateistler tatmin edici bir yanıt veremedi

hattı zatında konumuz milyonda bir anomalili doğum değil geri kalan mükemmel doğumlar ve

tabiatta bir iki canlı organ nümunesi değil milyarlarca canlı fertleri ve mükemmel organizmalardı.

O kadar ki bir ateist cevap vermekden acziyete düşünce şöyle yazmıştı mealen

"neden bu sorulara cevap verelimki neden böyle bir derdimiz olsu ki neden bu konuları düşünelim ki?"

sorular tatminkar cevap verebileceğini iddia eden herkese açıktır

yorumalrınızı (ama bilimsel veya en azından akla mantığa uygun) beklerim

----------

DEMEK BİR KADİRİ KÜLLÜ ŞEY BİLEREK VE İRADE EDEREK HER DAİM TEKRAR TEKRAR YARATIR.

RAHİMANE HİKMATENE İŞLER.

tarihinde AhmetBaha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Evet 4 basit sayılabilecek soru sorduk ama ateist arkadaşlardan hiçbiri ne yazıkki dişe dokunur cevap veremedi.

Bu konu 950 kez görüntülendi 75 cevap yazıldı (dindarlarınkini çıkarsak 50-60 ateist yanıt kalır)

lakin bu 4 soruya akla mantığa uygun bilimsel de sayılabilecek tatminkar cevap yok.

Elbette bizce soruların cevabı açık fakat sorun şu "her mevzuyu bilimsel olarak izah ve isbat edebileceğini iddia eden

sözde bilimsel Ateizm" bu konulara cevap veremiyor bunun en güzel isbatı oldu.

İlkokul 5.sınıf öğrencisini bile ikna etmekten uzak laf salatalarını zaten cevaptan sayamayız değilmi?.

Evet bakalım iddia nedir ve özetle ateistler sorulara ne demişler:

İddia kainatta geçerli 4 fiil Cenabı Hakkın Kudreti elinden perdesiz ve vasıtasız çıkar görünür işler bunlar:

1-NUR=IŞIK bugünün bilim ve fenni hala ışığın yayılmasıyla ilgili kural ve kaideleri tam çözebilmiş değildir.dedik

atesitler ışık için dalga ve parçaçık kuramını birleştiren karma bir kuramdan bahsettiler.

Tarkanın karma felsefesi gibi bişey anlaşılan işine gelince dalga gelmezse parçaçık yani foton yayılımı

yani cevap yok hala kuram düzeyinde güya bilimsel bir izah.

2-HAYAT:yani HAYAT NEDİR NASIL MEYDANA GELDİ İLK CANLI NASIL OLDU? diye sorduk.

inorganik atomlar nasıl bir araya gelip calılığımızı devam ettiriyor dedik?

atesitler buna da net cevap vermedi molekül aminoasit vb oluşumlara girmediler evrime havale etmekle yetindiler sizin anlayacağınız cevap yok.

3-RAHMET : Dünyada hüküm süren Rahmet ve şefkat nereden geliyor dedik.

Tüm annelerin (insan dahil) yavrularına karşı içlerinde kabaran sevgi ve merhamet ve şefkat nereden geldi? dedik

Bunca akılsız şuursuz annenin evlatları hakkındaki mükemmel merhameti nereden geliyor? dedik

hatta Bir tavuk civcivi tilki kapmasın diye başını verir hayatını feda eder yine evladını korur diye örnekledik

Ateistler analık hormonlarından dem vurdu herderde deva sandıkları

safsata kılavuzlarının ana temasını oluşturan "içgüdüdür o" saçmalığına sığındılar.

Evet karıncanınki içgüdü arınınki içgüdü tüm annelerin davranışı içgüdü tüm hayvanların mükemmel işleri içgüdü ise

geriye birşey kalmıyor zaten araştırmaya da gerek yok o zaman değilmi?

4-VÜCUD:TÜM CANLILAR KENDİLERİNE MAHSUS TAYİN EDİLMİŞ VÜCUTLARLA YARATILIYOR ne eksik ne fazla

her doğan hayvan olsun insan olsun başkasında olmayan gayet ölçülü ve mükmmel kendine mahsus bir sima ile doğuyor dedik

hatta entropi yasalarına ve bilimle uğraşan herkesçe bilinen "maksimum düzensizlik minumum enerji" kuralına atıfta bulunduk ancak

Ateistler bu soruyada milyon doğumda bir görülen doğum anomalilerini ve kendi kafalarında uydurdukları yaratılmışlara eksiklik isnad etmek gibi

bir derece soruyla alakasız iletiler gönderdiler bunda da ateistler tatmin edici bir yanıt veremedi

hattı zatında konumuz milyonda bir anomalili doğum değil geri kalan mükemmel doğumlar ve

tabiatta bir iki canlı organ nümunesi değil milyarlarca canlı fertleri ve mükemmel organizmalardı.

O kadar ki bir ateist cevap vermekden acziyete düşünce şöyle yazmıştı mealen

"neden bu sorulara cevap verelimki neden böyle bir derdimiz olsu ki neden bu konuları düşünelim ki?"

sorular tatminkar cevap verebileceğini iddia eden herkese açıktır

yorumalrınızı (ama bilimsel veya en azından akla mantığa uygun) beklerim

----------

DEMEK BİR KADİRİ KÜLLÜ ŞEY BİLEREK VE İRADE EDEREK HER DAİM TEKRAR TEKRAR YARATIR.

RAHİMANE HİKMATENE İŞLER.

(aslında herbiri kendi başına konu olabilevek 4 hakikat ve Cenabı Hakkın Sanatı İlahiyesi:)

Evet dördüde müslümanların cehaletini sergilemek adına ayrı ayrı konu olabilecek yazılar.

Özelliklede nurcuların düşünme yapısı konusunda aydınlatıcı.

"...Kâinatta en mühim hakikat ve en kıymettar mahiyet vücut, hayat, nur, rahmettir ki, bu dört şey

perdesiz, vasıtasız, doğrudan doğruya kudret-i İlâhiye ve meşiet-i hassa-i İlâhiyeye bakar.

Sair masnuatta zâhirî esbab kudretin tasarrufâtına perde oluyorlar.

Ve muttarid kanunlar ve kaideler, bir derece irade ve meşiete hicap oluyor.

Fakat vücut, hayat, nur ve rahmette o perdeler konulmamış. Çünkü perdelerin sırr-ı hikmeti o işte cereyan etmiyor...."(On Altıncı Lem'a - s.640 RİSALE-İ NUR KÜLLİYATI)

Yav şu deli, yalancı kapkaracahil adamın yazılarını hala buraya getiriyorsunya bu nurcuların beyin yapısına birinci örnek olsun.

EVET kaniatta Cenabı Hakkın şuunatı yani faaliyeti perdeler arkasında gözleniyor.

Hakikatte en küçük fiilden (bir hücrede bir protein sentezi) en büyüğün e kadar

(mesela dünyanın güneş çevresinde gezmesi)

her şey onun kudreti ve emri ile olmakta ancak göze görülen bazı sebebpler buna perde olmaktadır.

Halbu ki Kainattaki bu dört özellik direkt perdesiz Kudreti İlahiyey bakıyor ve

bugünün bilim ve fenni yeterli tatminkar açıklamayı getiremiyor:

Evet bu cehilcikelr her dönemde aynıdırlar.

Eskiden yağmurada bir açıklama getirilemiyordu, gök gürültüsüolduğunda bu nurcular gibi cahiller korkularından altlarına yapıyorlardı tanrılar yine kızdı diye. Bunlar binlerce yıl önceki cahillerdi, ellerinde yeterince bilgi yoktu, ama şimdi artık bunlar biliniyor. Yoksa bu dünya bu nurculara kalsa hala gök gürültüsü olduğunda yerlere kapanıp tanrılara yağ çekecekti insanlar.

1-NUR:

NUR=IŞIK bugünün bilim ve fenni hala ışığın yayılmasıyla ilgili kural ve kaideleri tam çözebilmiş değildir.

Işık hakkında bilenler bilir 2 teori vardır parçaçık teorisi ve dalga teorisi

ancak ne hikmetse bilim bize hala ışığın hangi kanunlarla varolduğunu isbat edemedi.

Bakın beyne bakın ışığın şu anda tam açıklanamaması bu muhammedin uydurduğu arap putunun olduğuna delilmiş, yaaaaa. gördünüzmü?

Bu söylediğiin anlamı nedir? Yani ışığın ne olduğu açıklanırsa bu arap putunun olmadığı anlaşılacakmı?

Diyelim ışık açıklandı ne olacak? Bu sefer aaaaaa demekki allah yok diyecekmisin?

Demeyeceksin o zaman neden böyle saçma sapan delil getiriyorsun?

2-HAYAT: ATEİSTLERE EN ZOR SORU

EVET HAYAT NEDİR NASIL MEYDANA GELDİ İLK CANLI NASIL OLDU? bu konuda da evrimciler dahil bir çok teori olsada hayatın nasıl başladığı bilinmiyor hem nasıl başladığı bilinse bile sorular bitmiyor mesela yiyip içtiğimiz ve sindirdiğimiz cansız besinler bize nasıl hala hayat enerjisini veriyor? inorganik atomlar nasıl bir araya gelip calılığımızı devam ettiriyor?

üniversitede hocamız prof. Hikmet bey (genel cerrahi prof.) bize bir soru sormuştu yani sınıfa:

"canlılığı sağlayan element nedir potasyummu? yoksa kalsyummu? diye hala cevapsız ilginç.

Sence hayat nasıl başladı bunu söylemeye utanıyorsun değilmi?

Sanki bu nurcunun akla yakın bir hayat teorisi varda başkalarının teorisine laf ediyor.

Sana sorarsak allah gökten zembil ile indik sonra ademin çocukları biribirini becerdi ve dünyada hayat yayıldı diyecek.

Sonrada utanmadan bu kadar bilimsel görüşü aşalayacak bu görüşü savunacak. İşte nurcu beyni bu.

3-RAHMET:

EVET EN İLGİNCİ BU:

Dünyada hüküm süren Rahmet ve şefkat nereden geliyor.

Yani tüm annelerin (insan dahil) yavrularına karşı içlerinde kabaran sevgi ve merhamet ve şefkat nereden geldi?

Öyle ki anne arslan avcılıkta bir numara avlıyor kendi yemiyor yavrusuna ikram eder

hemen tüm hayvanlarda böyle akılsız şuursuz anneler yavrularına mükemmel bakıyor

hatta bir tavuk civcivi tilki kapmasın diye başını verir yine evladını korur insanı hiç örnek vermeye gerek yok

bunca akılsız şuursuz annenin evlatları hakkındaki mükemmel merhameti nereden geliyor dersiniz atomlarda n mı?

Dünyayı merhametli zanneden bir kara cahil.

Hiçmi etrafına bakmıyorsun ey nurcu, ne merhameti, sen bu dünyada yaşamıyormusun?

Farkındamısın bilmiyorum ama bu dünyada yaşamak için öldürmek zorundasın.

Senin o merhametli dediğin anne kendi çocuğu yaşasın diye başka bir canlının çocuğunu ona yediriyor.

Aslanın yavrusuna yesin diye verdiği o ceylan kimin yavrusu?

Bir anne arslan erkeği öldüğünde yerine gelen erkek o dişinin tüm yavrularını annesinin gözleri önünde öldürür.

Neden biliyormusun? Çünki dişi yavruları varken o erkek arslan ile çiftleşmez.

O yüzdende erkek arslanın ilk işi o dişinin yavrularını öldürmektir.

Anne arslan bu sırada ne yapıyor biliyormusun? sadece olayı seyrediyor.

Bu kadarda cahil olmayın bari böylesi konularda, bşirde buna en ilginci demişsin gerçektende öğle bir insan nasıl bu kadar düşüncesiz olur gerçektende ilginç.

Bu dünyada çocuklarını öldüren anneler yokmu?

Bu dünyada çocuklarını inandıkları tanrılara kurben edenler yokmu?

Bu dünyada çocuğunu geneleve satan anneler yokmu?

4-VÜCUD:

EVET TÜM CANLILARIN KENDİLERİNE MAHSUS TAYİN EDİLMİŞ VÜCUTLARLA YARATILMASI:

BU konu çok önemli çünkü milyarlarca canlı hep

kendilerine mahsus bir vÜcut libasını giyiyor ve arzı endam ediyor.

aynibeden.jpg

Evet çok becerikli bir allahın var, baksana neler yaratıyor.

Buraya bunun gibi öğle resimler koyarımki allahının becerikliliği gözler önüne serilir sürekli serildiği gibi.

Kainatta geçerli bir yasa vardır "maksimum düzensizlik minumum enerji" kuarlı

buna göre her şey maksimum düzensizliğe ve minumum enerjiye meyillidir.

Yani güneş gibi yıldızlar yakıtını bitirip sönmeye dünya gibi gezegenler yavaşlamaya,

tüm canlılar ölmeye meyilli hareket ederler.

Çünkü ölünce enerjisi minumuma inecektir bunu ister.

Buna entropi yasası da deniyor(bu Cenabı Hakkın varlığına önemli bir delil ve ayrı bir konu başlığını hakediyor).

Halbuki yaratılan herşey vücut ve canlılık verilen herşey bu yaSAnın tersi istikamette gidiyor.

Yani minumum düzensizlik (evet mükememl organizmalar doğuyor) ve maksimum enerjiyi de bünyelerinde barındırıyorlar.

DEMEK BİR KADİRİ KÜLLÜ ŞEY BİLEREK VE İRADE EDEREK

HER DAİM TEKRAR TEKRAR YARATIR.RAHİMANE HİKMATENE İŞLER.

Nurcuya bakın nelerdende bahs ediyormuş.

Şimdi bu allah duruyor duruyor (yoksa durmuyormu) ve böyle senin alattığın gibib bir düzen kuruyor ve sonrada diyorki "ahada bak ne güzel şeyler yaptım ama bunu görecek kimse yok. dur birde bazı canlılar yaratıyım bu benim yaptıklarımı görsünler beni övsünler öveni cennete övmeyenede sonsuza dek işkence yapayımı diyor? Evet diyor. O zaman böyle düşünen bir adamın ağzına böylesi sözler hiç yakışmıyor. At kelebek misali oluyor.

Yav sen bunu kasıtlı olarak nurcuları küçük düşürmek için falanmı yapıyorsun yoksa, gerçekten bu kadarmısın?

Şimdi adam demişki: Tavukta işe uçmak için var olması gereken kanatların ne işi var?

Şimdide bu arkadaşın aşağıdaki bu konu hakkındakiyorumuna bakın. :lol:

İşte yaptığı yorum bu. Şimdi bu açıklamayı yapanın beyin yapısını düşünün.

Birde açıklamamı yazayım demiş. :lol:

Aşağıdada tavuğun bizleri beslediğini söylemiş.

Sanki bizler tavuk bizleri beslemiyor falan dedik :lol:

Nasıl kıvıracağını şaşırmış garibim iyice dağıtmış kendini.

Bakın bu açıklama tavukta neden kanatların olduğunu çok acayip bir biçimde açıklıyor :lol:

Her halde çooooookk derin anlamları vardır ama bizler anlamıyoruz :lol:

-----------------

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

SORUM ŞUDUR:

Şimdi yukarıda bu adamın yaptığı çıkarımların sonucuna bakın aşağıda.

:lol:

Neymiş rahmanverahimolanallahınadıyla.

Rahman ve rahim olan zeus adıyla.

Rahman ve rahim olan ucanspagetticanavarının adıyla.

Rahman ve rahim olan xislamın adı ile.

Yaz yaz bitmez.

Sitelerde Paylaş

AhmetBaha nın yukarıda görüldüğü gibi söylediği herşey çürütülmüş çöpe gönderilmiştir.

Bir tek tavuk kanadı konusunda bir itirazı olmuş ondada çok ağır bir şekide ağzının payını almış o yüzdende acımadıki acımadıki demiş demiş durmuştur. Kimsenin şu anda cevabını bilmediği sorulara sığınarak bu arap putunun varlığını ispatlamaya çalışırken düştüğü durum gözler önüne serilmiştir.

Kendisi hayatın islama göre nasıl başladığını bir türlü söyleyememiş kıvıramamıştır bile.

Demişki: yorumalrınızı (ama bilimsel veya en azından akla mantığa uygun) beklerim

İslama göre ışık nedir, bilimsel cevabı nedir?

İslama göre hayat nasıl başladı bilimsel cevabın nedir?

Tavukta neden kanat var bilimsel cevabın nedir? (Tavuk besin maddesi değildir demiyoruz dikkatini çekerim)

Şevkat ile ilgili sözlerin hemde 3 yaşında bir gerizekalı çocuğun anlayacağı şekilde çürütüldü, hala kavrayamamanı nurculuğuna bile veremiyorum ki kavramamak mümkün değil evimin duvarı bile anladı gülüyor sana.

İtirazıda tam bir cehalete en büyük örnektir: "Tavukta işe yaramayan kanatların ne işi" var sorusuna verdiği cevap Ateistforumun en saçmaları arasında yerini almıştır: kanatlı uçamayan tavuk tavuklar uçsaydı fakir fukaranın temel besin ve protein içeren yiyeceği ne olurdu?

Bu yüzden o kadar cevap bekleyen sorular var iken aynı şeyleri yapıp farklı sonuç beklemektedir, acısını anlıyor taziyelerimizi sunuyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...