Jump to content

kaç kişi askere gitti?

Recommended Posts

Acemi birliğim: Küçükyalı / İSTANBUL. Kenan evren kışlası, NBC(nükleer biyolojik kimyasal silahlar) Okulu, 3. er eğitim bölüğü

Usta birliğim : Gebze / KOCAELİ. NBC savunma taburu, gebze kışlası, 4. bölük.

2003 ağustos, katılış

2004 kasım, terhis.

Süre: 15 ay.

Rütbe: Çakma Onbaşı (sonradan sınavla)

tarihinde Tatar Ramazan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

muafım

O nasıl oluyor?

Askere almadan evvel sınav yapıyorlar da onu mu geçtin?

Bir de şeyi merak ediyorum.

Amiral mi daha büyük rütbe general mi?

tarihinde Freddie_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu NBC okulu eskiden Konya-Dutlukır'daydı... Konya dışında, dağ başında bir birlikti. Konya'ya ulaşmak en az yarım saat alıyordu ve askeri araçlar dışında hiç bir vasıta yoktu. Şehre ancak telefonla taksi çağırıp, eşek yüküyle para verilip gidilebiliyordu. Bu birlikte tüm Türkiye'den gelen askerler ve sivil kuruluş personeli NBC üzerine eğitilirdi. Ben de bu birlikte, Bornova'daki 2,5 ay acemilikten sonra 4,5 ay tercüman olarak askerlik yaptım. NATO dökümanlarını tercüme ediyorduk. Yaptığımız tercümeler onaylandıktan sonra aynı binadaki matbaada bastırılır, kitap haline getirilmiş bu çeviriler birliklere dağıtılırdı. Kısadönem çavuş olmamızın yanı sıra, yaptığımız iş nedeniyle de oldukça ayrıcalıklı ve rahat bir askerlik yapmıştık.

bende acemiliğimi orada yapmıştım...

Sitelerde Paylaş

1980 darbesi akabinde korka korka askere gittim. Acemi birliği Ankara Etimesgut, muvazzaflık kurasında da Erzurumu çektim. Terhise iki ay kala asteğmenlikten teğmenliğe terfi ettim. Terhis sırasında orduda kalmamı teklif ettiler kabul etmedim. Mesleğim ve dünya görüşüm ile uyuşmayan bir kurumdur askerlik. öldürme sanatı ile yaşatma sanatı bir arada olamaz. Zorunlu olmasa gitmezdim. Askerliğim süresince üstüme zimmetli silah almadım. Atış talimlerinden başka silah kullanmadım.

Fena nişancı da değilmişim. :lol:

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
O nasıl oluyor?

askerden evvel muayene oluyor ya orada askerliğe elverişli değildir raporu verilmiştir. amiral denizcilerin en büyük rütbesi generel ise karacıların en büyük rütbesi her ikisi de eşit diyebiliriz. bunlardan türkiye de 4 tane deniz ,kara,hava,jandarma ve bunların şimdi ki başı ilker bağbuğ. ilker de dahil hepsi 4 yıldız. eğer savaş kazanan birisi olur sa 5 yıldız lı oluyor ve mareşal oluyor türkiye tarihin de sanırım 3 mareşal var sadece. atatürk, ismet inönü,fevzi çakmak mı, kazım karabekir mi birisi daha var anımsayamadım

ben de yaptım askerliği ve askerliğe gidince görüşlerim çoğunlukla değişti. rütbelilere karşı braz soğuamam oldu. hatta savaş çıksa ilk rütbeli öldürürüm diyen duydum ben. devletin taksisi ile general e 600 tl lik özel içki almaya giden bir eleman da duymuştum.

tarihinde hagi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
O nasıl oluyor?

fmf var bende.

Ömür boyu ilaç kullanacağım.

Aslında ilacı kullandığım sürece herhangi bir sıkıntım yok.

Kullanmazsam adece ayda bir vücudumda iltihap oranı yükseliyor, fibrinojen tavan yapıyor, 2-3 gün ateşli şekilde yatıyorum.

İlacımı vermediler. Bende yapmadım.

zaten yapacak olsamda 5 ay, yapmadım problem değil.

amiral mi general mi?

sen galatasarayın, voleybol takımının kaptanısın bende futbol takımının kaptanıyım.

öyle düşün.

Sitelerde Paylaş
Bu NBC okulu eskiden Konya-Dutlukır'daydı... Konya dışında, dağ başında bir birlikti. Konya'ya ulaşmak en az yarım saat alıyordu ve askeri araçlar dışında hiç bir vasıta yoktu. Şehre ancak telefonla taksi çağırıp, eşek yüküyle para verilip gidilebiliyordu. Bu birlikte tüm Türkiye'den gelen askerler ve sivil kuruluş personeli NBC üzerine eğitilirdi. Ben de bu birlikte, Bornova'daki 2,5 ay acemilikten sonra 4,5 ay tercüman olarak askerlik yaptım. NATO dökümanlarını tercüme ediyorduk. Yaptığımız tercümeler onaylandıktan sonra aynı binadaki matbaada bastırılır, kitap haline getirilmiş bu çeviriler birliklere dağıtılırdı. Kısadönem çavuş olmamızın yanı sıra, yaptığımız iş nedeniyle de oldukça ayrıcalıklı ve rahat bir askerlik yapmıştık.

inşallah bana da böyle kabap askerlik çıkar :)

Sitelerde Paylaş

anladım. öyle acele birşeyin yoksa askerliği bitirip rahatlamak ta en iyisi. ben şu an çok rahatım. sanki askerliği 10 yıl önce yapmış gibi hissediyorum

tarihinde hagi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
nasıl beraat ettin hocam?benim bildiğim retçileri süründüyorlar.

Askeri hiçbir işlem yaptırtmadım ben yoklama vs görevsizlik kararı verildi.Tebligat vs'de almadım elden hiçbir zaman.Şimdi de kaçak olup yoklama yaptıranlar mahkemeye sevkediliyor.Ben de yaptırtmıyorum:)

Vicdani Retçiler de iyi tazminat kazanıyorlar AİHM'den süründürülünce 10 bin - 20 bin euro.Türkiye bu konuda düzenleme yapmak zorunda.Zaten bu konuda vakit yaklaşıyor.TSK'da ve askerlik sisteminde reform yakındır.1929'dan kalma yasalarla askere alma olmaz.Malesef bazı işleri tabulaştırmışız.

tarihinde Alphabeta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
doğuya düşmesen bari.. :((( en büyük korkum bu vallahi

Ben doğuda yaptım. Hem de çatışmaya bile girdim.

Bunları sonra anlatırım.

Doğu'da yapan Vatan evladı değil mi?

Ben doğuda yaptım ve incilerim dökülmedi.

Yine bir gram yalansız bazı anılarımı paylaşırım..

Bazı fotoğrafalrımı bile gösterebilirim..

Sitelerde Paylaş

Genel kurmak başkanları, Orgeneral olup, denizi, karası, jandarması, kısacası tüm askerli birliklerin komutanıdır

Normal generaller ise, amiral ile, aynı statüye sahiptir.

Generaller kendi aralarında ayrılırlar

tuğgeneral

tümgeneral

korgeneral

orgeneral

mareşal.

Denizciler ise

Koramiral

tümamiral

koramiral

büyükamiral

şeklindedir.

Mareşal en kıdemli rütbedir. Fakat , şuan mareşal yoktur. 2 büyük meydan muharebesine giren kişi, mareşal olabilir.

Mesela, Atatürk`te mareşal idi.

tarihinde Tatar Ramazan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben doğuda yaptım. Hem de çatışmaya bile girdim.

Bunları sonra anlatırım.

Doğu'da yapan Vatan evladı değil mi?

Ben doğuda yaptım ve incilerim dökülmedi.

Yine bir gram yalansız bazı anılarımı paylaşırım..

Bazı fotoğrafalrımı bile gösterebilirim..

hehe yapmış olabilirsin, ben oraya askerliğe giden herkese de çok üzülüyorum ki.. ve dürüstçe söyledim yamanın da orda asker olmasını istemiyorum. forumda tanıdığım ve değer verdiğim kimsenin de yapmasını istemiyorum.. özellikle sınır bölgeleri.. kuzenim körfez krizi zamanı şırnaktaydı.. kardeşi de kendisinden bir sonraki devre olarak aynı yere düştü.. ilk gidenin döndüğündeki halini biliyorum.. ve istemiyorum. bazen şunu dediğim bile oluyor : "dertleri o topraklarsa verelim gitsin, artık yeter kimse ölmesin" biraz duygusal yaklaşıyorum biliyorum ama cidden sıklıkla bu düşünceye kapılıyorum.. hem yük olmazlar artık tcnin sırtına.. hatta vize işlemleri de uygulansın o bölgeye istanbul ve diğer birçok ülkedeki yurttaşlarını da memleketlerine yollayalım amerikayla yakar top oynasınlar da diyorum..

Sitelerde Paylaş
tankçı asteğmendim..

ağrı dağı eteklerinde yaptım askerliğimi..

dötümden tak tak titreme seslerinin geldiğini bilirim..

termometrede -41'i görmüşüğüm bilene vardır..

toplam 15 ay askerlik yaptım..izin kullanmadığım için, yoksa 16 aydı bizim zamanımızda..

2001 de gittik, 2003 de geldik..

hayatımın en mükemmel yıllarıydı..

komutanlarımla çok iyi anlaşırdık..

ortamda müthiş bir sevgi vardı..

üstler astlarına insan gibi yaklaşıyor, her zaman destek oluyorlardı..

hiç kimse birbirini küçümsemiyor, kimse üstünlük taslamıyordu..

ne güzel günlerdi..hep sevgiyle anarım..

pişmiş horoz..

Dostum sen baya sağlam askerlik yapmışsın.

Resmen bizi rahat rahat yataklarımızda uyutmuşsun :)

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...