Jump to content

Tüylü Dinozorlar...

Recommended Posts

Ne demek istediğniz belli değil..

Şimdi siz bilimsel bir açıklama veya itiraz mı yapıyorsunuz?

Sorun soğuk değildir.

Tüyler basit bir mutasyonla ortaya çıkabilirler.

Bu mutasyon doğal seçilime maruz kalmış ve o imtihanı geçmiştir.

Tüylü dinozorlar daha geniş bir alanda ve daha farklı çevresel koşullar altında yaşamaya başlamışlar ve evrilmişlerdir..

HACI

sn haci diyorum ki?

daha önce tüy nedir kimse bilmiyor. ne ds ne mutasyon kimse karşılaşmamış.dna da bir bilgi yok.

döl yoluyla geçmemiş vsvsvs

tüy nasıl oluşmuş....

Tüyler basit bir mutasyonla ortaya çıkabilirler.diyorsunuz bende sözkonusu mutasyonları tüy oluşturmak için harekete geçiren şey nedir diyorum.(pasif olarak harekete geçiren şey).çünkü daha tüy bilgisi yada kodu yok...

çıkabilirler diyorsunuz bende çıkamadan önceki aşamaları soruyorum...

Sitelerde Paylaş
sn haci diyorum ki?

daha önce tüy nedir kimse bilmiyor. ne ds ne mutasyon kimse karşılaşmamış.dna da bir bilgi yok.

döl yoluyla geçmemiş vsvsvs

tüy nasıl oluşmuş....

Tüyler basit bir mutasyonla ortaya çıkabilirler.diyorsunuz bende sözkonusu mutasyonları tüy oluşturmak için harekete geçiren şey nedir diyorum.(pasif olarak harekete geçiren şey).çünkü daha tüy bilgisi yada kodu yok...

çıkabilirler diyorsunuz bende çıkamadan önceki aşamaları soruyorum...

Tüyler deri ekidir. Kıllar da deri ekidir.

Önce kılları ortaya çıkmış onlardan tüyler evrilmiş olabilir.

Tüylerin uçmak için evrildiğini hemen hiç bir paleontolojist iddia etmemektedir.

Daha sonra uçmaya adapte olduklarına inanılmaktadır.

Tüylerin ortaya çıkmasının çeşitli nedenleri olabilir.

Termoregülasyon, insulasyon, kamuflaj, cinselliğin teşhiri, karşı cinsi cezbetmek gibi nedenleri ihmal etmek mümkün değildir.

Bu nedenler kılların ortaya çıkması için de yeterli nedenlerdir.

Kıllardan zamanla tüyler evrimleşmiş olabilir.

Başka bir deyişle önce kıl şeklinde deri ekleri ortaya çıkmış, bazı hayvanlarda onlar mutasyonla tüylere evrimleşmiş olabilir.

Bu teoriye göre:

İlk çıkan tüylerin işlevi kılların işlevinden farklı değildir. Ama zamanla tüyler uçmaya adapte olmuşlardır.

HACI

Sitelerde Paylaş

Dinozorlarda tüyler hakkında bir iki yorum yapmam daha gerekiyor...

Therapod dinozorların tüylenerek zamanla kuşlara evrildiği kuramına değinmiştim.

Bu dinozorlarda endoterminin (yani sıcak kanlılığın) tüylerden önce başladığı sanılmaktadır.

Archaepteryx bilindiği gibi kısmen tüylüdür ve bu hayvanın endothermal olduğu iddiası vardır.

Endothermal nitelikler kazanan dinozorların vücut sıcaklıklarını korumaları çok önemlidir.

Bunu kalın bir yağ tabakası ile başarırlar. Ama bu izolasyon yeterli olmayabilir. Kuşların atası olan

therapod dinozorlarda deri altındaki bu yağ tabakasının yanı sıra kılların da geliştiği ve deriyi dışardan izole ettiği sanılmaktadır.

Bu kıllar deri altında yer alan kıl foliküllerinden kaynak alırlar..

Keratin yapısındadırlar.

Tüyler zamanla bu kılların evrimi ile ortaya çıkmış olabilir.

Tüyler hayvanı soğuktan kıllardan daha iyi izole ederler.

Sitelerde Paylaş

>>> daha önce tüy nedir kimse bilmiyor. ne ds ne mutasyon kimse karşılaşmamış.dna da bir bilgi yok.

Siz ne angut adamlarsınız yahu...

Böyle diyerek "tamam vallaha, demekki allah var, hadi gidelim karılarımız dövelim, farz kılmış bize.." mi diyorsunuz siz? yoksa gidip, madem böyle, bu tüyler nasıl ortaya çıkmış buna mı bakıyorsunuz?

Alın, okuyun, öğrenin, merak eden nasıl çözüyormuş mevzuyu:

Theory of the growth and evolution of feather shape

Richard O. Prum *, Scott Williamson

Department of Ecology and Evolutionary Biology, and Natural History Museum, University of Kansas, Lawrence, Kansas 66045

Journal of Experimental Zoology

Molecular and Developmental Evolution

Volume 291, Issue 1 , Pages 30 - 57

Bizim forum zaten tam olarak "Allaha havale.." PDF eklemenize müsaade etmez, resim konmaz, öylesine çalışır işte garibim.. O yüzden Full text'ini ekleyemiyorum, ama eğer merak ediyorsan, alır, okur ve öğrenirsin..

Dur, hatta DNA Filan diye gevelemişsin, al birde şunu oku, genetik evrimini de öğren:

Concordant evolution of plumage colour, feather microstructure and a melanocortin receptor gene between mainland and island populations of a fairy-wren.

Proceedings of Royal Society Biological Scienses

Volume 271, Number 1549/August 22, 2004, p. 1663-1670

S. M. Doucet1, M. D. Shawkey1, M. K. Rathburn2, H. L. Mays Jr1, R. Montgomerie2

Sitelerde Paylaş
>>> daha önce tüy nedir kimse bilmiyor. ne ds ne mutasyon kimse karşılaşmamış.dna da bir bilgi yok.

Siz ne angut adamlarsınız yahu...

Böyle diyerek "tamam vallaha, demekki allah var, hadi gidelim karılarımız dövelim, farz kılmış bize.." mi diyorsunuz siz? yoksa gidip, madem böyle, bu tüyler nasıl ortaya çıkmış buna mı bakıyorsunuz?

Alın, okuyun, öğrenin, merak eden nasıl çözüyormuş mevzuyu:

Theory of the growth and evolution of feather shape

Richard O. Prum *, Scott Williamson

Department of Ecology and Evolutionary Biology, and Natural History Museum, University of Kansas, Lawrence, Kansas 66045

Journal of Experimental Zoology

Molecular and Developmental Evolution

Volume 291, Issue 1 , Pages 30 - 57

Bizim forum zaten tam olarak "Allaha havale.." PDF eklemenize müsaade etmez, resim konmaz, öylesine çalışır işte garibim.. O yüzden Full text'ini ekleyemiyorum, ama eğer merak ediyorsan, alır, okur ve öğrenirsin..

Dur, hatta DNA Filan diye gevelemişsin, al birde şunu oku, genetik evrimini de öğren:

Concordant evolution of plumage colour, feather microstructure and a melanocortin receptor gene between mainland and island populations of a fairy-wren.

Proceedings of Royal Society Biological Scienses

Volume 271, Number 1549/August 22, 2004, p. 1663-1670

S. M. Doucet1, M. D. Shawkey1, M. K. Rathburn2, H. L. Mays Jr1, R. Montgomerie2

Angut sen sus. 2 yıldır kitap tanıtıyo bi bok dediği yok.ben hacı ile tartışıyorum .hacı ile tartışırken ilerliyoruz .sen de bildiklerini anlatacaksan anlat anlatmayacaksan o kitaplarının listesini as bi yere alan alsın ..almayan almasın

Sitelerde Paylaş
Angut sen sus. 2 yıldır kitap tanıtıyo bi bok dediği yok.ben hacı ile tartışıyorum .hacı ile tartışırken ilerliyoruz .sen de bildiklerini anlatacaksan anlat anlatmayacaksan o kitaplarının listesini as bi yere alan alsın ..almayan almasın

sadece :blink::lol::( anlaşılır ınsallah

Sitelerde Paylaş

Termoregülasyon, insulasyon, kamuflaj, cinselliğin teşhiri, karşı cinsi cezbetmek gibi nedenleri ihmal etmek mümkün değildir.

haci,

bunlar nedenler değildir bunlar sonuçlarıdır.

kılların ortaya çıkmasından önce .kılların ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir.diyorum. ilk ne ,ne zaman, neden, harekete geçmiş ve kıl oluşmuş...

Sitelerde Paylaş

haci,

bunlar nedenler değildir bunlar sonuçlarıdır.

kılların ortaya çıkmasından önce .kılların ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir.diyorum. ilk ne ,ne zaman, neden, harekete geçmiş ve kıl oluşmuş...

Evet.. Kıl ve tüylerin ortaya çıkış nedenleri bunlar olmayabilir. Bunlar sonuç olabilir.

İlk kılın ortaya çıkma nedeni mutasyon olabilir. Anomali olabilir. Beklenmeyen, olağanğüstü bir durum olabilir.

Tesadüf olabilir.

Ama kıl doğal seçilime tabi olduğu için ve hayvana yararlı olduysa, seçilir ve kalır.

Kıllı hayvanın yaşama avantajı sağlaması, genlerini yeni nesillere geçirmesini da sağlayacağı için, bu hayvan türü daha başarılı olacaktır.

Günümüz hayvanlarında ve insanlarda kıl oldukça organize bir yapı oluşturur.

Dermisde yer alır.. Kılın çıktığı kese şeklinde bir folikül vardır.

O foliküllerin ortasında kıl sentez edilir ve dermis içinde yukarı doğru büyür..

Epidermisi geçer ve dışarı çıkar.

Kıllar dermisde iken düz kaslar tarafından kuşatılır.

Bu kasların kasılması kılların dikilmesine neden olur.

Tüylerim diken diken oldu demenin nedeni budur.

Hayvanlarda tüylerin dikilmesi bir tehdit karşısında hayvanın kendini korumaya çalışması ile de açıklanabilir.

İlk kılın nasıl bir iç yapısı olduğu bilinmiyor.. Çok daha basit olmalı..

Önemli olan bu kılın doğal seçilim tarafından yeğlenmesi.

Kıllı olmak açıkca bir avantaj sağlıyor..

Bu avantaj ilginç olarak günümüz insanına kadar uzanıyor.

Günümüz insanında kılların işlevi nedir?

Termoregülasyon değildir.

Kamuflaj değildir.

İnsulasyon değildir..

Geride ne kaldı?

Cinselliğin teşhiri ve karşı cinsi cezbetmek

kaldı..

İnsanlarda kılların işlevi işte budur.

Kıl deyip geçmeyin..

Çok önemli bir deri ekidir..

HACI

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...