Jump to content

Din Niçin Kolayca Yok Olmaz?

Recommended Posts

<---- Uzunca bir ardan Tüm Ateistforum ailesine Tekrar merhaba! Sanırım site birçok sabotaj yemiş, zor günler geçirmiş buna çok üzüldüm ancak yoluna devam ediyor... --->

Modernlik dünyada siyasal, teknolojik ve ekonomik güç olduğundan, hala neden karşı konulmaz sayıda modern öncesi kültür akımı vardır? Sosyologlar uzun süre, modernliğin bütün dinsel hizipleri silip süpüreceğini öngörmüşlerdir, çünkü hizipleşmelerin modern öncesi ve ilkel batıl inançtan başka bir şeye dayanmadığı sanılmıştır. Ama hala modern dünya yok olmayı kabul etmeyen çeşitli dinsel akımlarla doludur. Neden ?

Yanıt verirsek, modern öncesi zamanlarda mantık öncesi dinler egemendi, ama şuan kolektif insanlığın üzerinde yönelmeye çalıştığı mantık ötesi dinler de yoldadır.mantık öncesi dinler artık bizim olacağı anlmanına gelmiyor ancak insan evrimi sürdükçe, mantık öetesi dinler giderek daha yaygınlaşacaktır. Bu aptalca dinsel ıvır zıvırların hepsinden kurtulacağımızı umanlar belki de kayalıklarda dolaşıyorlardır...

Saygılarımla @Matematikçi

Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

diğer dinlere bişe diyemem.ama islam dinini hiç bi güç ortadan kaldıramaz.

Doğru..

Bunu ben yıllardır söylüyorum..

Dış güçlerle bir dini, bir imparatorluğu, hatta bir devleti yıkmak çok zordur.

Dinler ve ülkeler çoğu kere içten yıkılırlar..

Zamanla yozlaşırlar, çağ dışı kalırlar, kendilerini geliştiremezler, çağa uyamazlar ve yok olurlar..

Maya'lar bir gün içinde yok olmuşlardır.

Tanrılara genç kızları kurban eden bu ilginç uygarlık, bunun ne kadar absürd bir ritüel olduğunu anladığı gün, çözülmüştür.

Her şeylerini terkeden Maya'lar, ormana kaçmış ve orada zamanla yok olmuşlardır.

İslam'ın sonu bu kadar hızlı olmayacaktır..

Ama İslam çoktan yozlaşmaya, çürümeye, çağ dışı kalmaya başlamıştır.

1000 yıl önce bile İslam'ı kurtarmaya çalışanlar vardır ve onlar Kur'an'a dönmeyi İslam'ın kurtuluşu olarak kabul etmişlerdir.

Aynı yanlış düşünce hala devam etmektedir.

Müslüman'lar Kur'an'a ve İslam'ın ilkel akidelerine dönerek, ilerleyeceklerini sanmaktadırlar..

Onlar için gaflet ve dalalet içince olduklarını söyleyebiliriz..

İslam hiç kuşkusuz batıyor..

Bin yıldır batıyor hem de..

Sonu için bin yıl daha beklemek gerekebilir.

Ama bir tür son kesin olarak gelecektir..

Not a moment too soon...

HACI

Sitelerde Paylaş

islam öyle bir din ki sürekli gençleşen ve dinamizmini hiç kaybetmeyen bir din.

sürekli canlı ve canlı olmaya da devam edecek.

islamın biteceğini düşünenler güneşin üflenerek söndürülebileceğini iddia edenlerdir ki kendileri bile inanmamaktadır.

Sitelerde Paylaş

Dinler kolayca yok olamaz çünkü ''töre'' denen olgu insanlığın başına musallat olmuştur .. aslında sürü insanının inandığı şekilde bi ahlak düzenide din olarak kabul görebilir .. ve çocukların anne ve baba tarafından eğitilip, öğretildiği bu dünyada, dinler yok olamaz kanısındayım .. (anne ve babanın eğitme olgusunu mecazi olarak kullandım çünki insan minimum toplum, maksimum birey inancı taşırsa bu çıkmazdan kurtulabilir)

Sitelerde Paylaş

Dünyada sömürü var oldukça dinler de var olacaktır.

Dinleri yok etmenin en kolay yolu o dine inananları toptan yok etmektir.

Biraz vahşi, biraz değil aslında baya vahşi ama gerçek. O yüzden harun nikli üye iddiasında fazla iddialı. (bkz. Irak, Afganistan)

Sitelerde Paylaş
İslam tüm dünyanın tepkisini toplamaya başladı.. Artık insanlar İslam'a eskisi gibi bakmıyorlar.. Bir tehlike olduğunun farkındalar.. Müslümanlar da bu tehlikenin varlığını sürekli hatırlatarak nefretin büyümesi yönünde katkıda bulunuyorlar.. Müslümanlar İslam'ın ipini kendileri çekiyor.. İslam'ın yok olma süreci başlamıştır.. Artık nihai sondan kurtuluşu yoktur...

olan tehlikeyi kendi korkularımızda aramanın yanlış olduğu kanısındayım. ayrıca islamı karalamaya çalışanlar esasında kim bu sorunu cevabını iyi tahlil etmek gerek. bunu yapanlar müslüman olmayanlar veya islam ı kendi menfaatleri uğrunda kullanmaktan asla çekinmeyen kendini bilmezlerdir. siz ne güzel ki inanmadığınızı söylüyorsunuz ama onlar müslüman gibi gözüküp yine sadece bize değil hepimize zarar veriyorlar...

Sitelerde Paylaş
Dinler kolayca yok olamaz çünkü ''töre'' denen olgu insanlığın başına musallat olmuştur .. aslında sürü insanının inandığı şekilde bi ahlak düzenide din olarak kabul görebilir .. ve çocukların anne ve baba tarafından eğitilip, öğretildiği bu dünyada, dinler yok olamaz kanısındayım .. (anne ve babanın eğitme olgusunu mecazi olarak kullandım çünki insan minimum toplum, maksimum birey inancı taşırsa bu çıkmazdan kurtulabilir)

töre ve din aynı şeyler değil bence.güneydoğuda töre adına namus cinayetleri kan davaları vs islamda yok böyle bişeler.hz Muhammed bizzat kan davalıları barıştırıp bunu yasaklamıştır.ha şimdi diyiceksinizki ayette kısas hakki filan bu cezayı devletten başka bi kurum uygulayamaz şahıslar ceza veremezler.

Sitelerde Paylaş

Biraz vahşi, biraz değil aslında baya vahşi ama gerçek. O yüzden harun nikli üye iddiasında fazla iddialı. (bkz. Irak, Afganistan)

sanırım piskopatsınız? ırak ve afganistandaki müslümanların zor durumda olmaları islamın yıkıldığı anlamına gelmez.kesilen sakal dahada gür çıkacaktır merak etmeyin.

Sitelerde Paylaş
töre ve din aynı şeyler değil bence.güneydoğuda töre adına namus cinayetleri kan davaları vs islamda yok böyle bişeler.hz Muhammed bizzat kan davalıları barıştırıp bunu yasaklamıştır.ha şimdi diyiceksinizki ayette kısas hakki filan bu cezayı devletten başka bi kurum uygulayamaz şahıslar ceza veremezler.

benim bahsettiğim ''töre'' senin anladığın töre diil harun .. ben çok genel anlamda kullandım .. töre demek genel kabul demektir .. yani insanın bi nesil öncesinin bilgilerini, inançlarını sorgulamadan bünyesine katmak demektir .. sadece kan davası diil, toplumdan (anne-baba/çevre) hangi levhayı aldıysan işte töre odur ..

Sitelerde Paylaş
sanırım piskopatsınız? ırak ve afganistandaki müslümanların zor durumda olmaları islamın yıkıldığı anlamına gelmez.kesilen sakal dahada gür çıkacaktır merak etmeyin.

Dinin getirdiği bağnazlık ve geri kalmışlık yüzünden ölen zavallı insanları sakal ile eşdeğer görüyorsan sanırım akıl hastasısınız.

Sitelerde Paylaş
benim bahsettiğim ''töre'' senin anladığın töre diil harun .. ben çok genel anlamda kullandım .. töre demek genel kabul demektir .. yani insanın bi nesil öncesinin bilgilerini, inançlarını sorgulamadan bünyesine katmak demektir .. sadece kan davası diil, toplumdan (anne-baba/çevre) hangi levhayı aldıysan işte töre odur ..

doğrudur tabi.ama ben şahsım adına anne babam şuan ateist olsalar bana deselerki sende olacaksın filan ben olmam yani.inancımı özgürce yaşarım.insanlar belli bi yaştan sonra zaten kendi yönlerini çiziyolar.benim islamı sevmem islamı yaşamam anne babamın değil kendi seçimimdir

Sitelerde Paylaş

şu durumda vahşi olan kendi düşünceleri uğrunda tüm inananların yok edilmesi gerektiğini düşünen sizler mi yoksa dinler mi?

Sitelerde Paylaş
Maya'lar bir gün içinde yok olmuşlardır.

Tanrılara genç kızları kurban eden bu ilginç uygarlık, bunun ne kadar absürd bir ritüel olduğunu anladığı gün, çözülmüştür.

Her şeylerini terkeden Maya'lar, ormana kaçmış ve orada zamanla yok olmuşlardır.

İslam'ın sonu bu kadar hızlı olmayacaktır..

doğru muhammedde basit bi hesapla dininden dönüp kendi bi inanç sistemi atmıştır

basit hesabı arapların o sırada aşırı derecede kız çocuklarını doğar doğmaz öldürmeleri buna bakan muhammed ufak fireleri de göz önünde bulundurup{kızlarını kaçıranlar} 50 10 sene içinde soylarının tükenceğini hesaplamış ve o sistemin yanlışlığını anlayıp fırsat bulup kendi sistemini yerleştirmiştir hem bu sayede 8 9 yaşında kızlar mezar yerine muhammedin yatağına gelmişlerdir

İslam hiç kuşkusuz batıyor..

Bin yıldır batıyor hem de..

Sonu için bin yıl daha beklemek gerekebilir.

Ama bir tür son kesin olarak gelecektir..

naptın hacı bu karamsarlık nedir en fazla 100 150 sene ömrü var heleki bu bilimdevrinde islamın o vakitte bile devam edenler olur ama onlarıda insandan saymamak gerekir tamamen beyinsizleri {ırak dağlarındaki medeniyetsizler afgan dağlarındaki cahiller araplar}

saymazsak gerisi kalan insanlık için islamın fazla ömrü yok bence

Not a moment too soon...

HACI

Sitelerde Paylaş
olan tehlikeyi kendi korkularımızda aramanın yanlış olduğu kanısındayım. ayrıca islamı karalamaya çalışanlar esasında kim bu sorunu cevabını iyi tahlil etmek gerek. bunu yapanlar müslüman olmayanlar veya islam ı kendi menfaatleri uğrunda kullanmaktan asla çekinmeyen kendini bilmezlerdir. siz ne güzel ki inanmadığınızı söylüyorsunuz ama onlar müslüman gibi gözüküp yine sadece bize değil hepimize zarar veriyorlar...

İslamı, Kemalist medeni hukukla karıştırıp, kocasını boşayabileceğini sanan abla değil misiniz siz? Bir gelişme var mı bu konuda?...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...