Jump to content

Bu pozisyon ofsayt mı? Yoksa evrim mi?

Recommended Posts

Benim babam klüp yöneticisiydi, gece klübü değil, futbol klübü... Ama ben futbolu hiç sevemedim. İlgilenmediğim için de futbol hakkında bilgilerim kulaktan dolmadır, bir hayli eksiktir.

Üniversite yıllarında futbol sevgisi fazlaca olan iki ev arkadaşım oldu. Bunlar bir pazar günü oturmuşlar, "posizyon ofsayt mı, değil mi" diye tartışıyorlar. Bir televizyon programında ağır çekimde bir pozisyonu defalarca gösteriyorlar, bizimkiler de oturmuşlar pür dikkat izliyorlar.

Bana da sordular; "sence bu pozisyon ofsayt mı?"

"Bilmem ki" dedim...

Nasıl yani?

Eee!.. Ben ofsayt ne bilmiyorum ki? Faul ne biliyorum, penaltı, korner felan biliyorum ama ofsayt ne bilmiyorum, o yüzden bu posizyon ofsayt mı karar veremem.

Çok şaşırdılar... Benim ofsayt nedir bilmemem maçtan daha ilginç geldi, izlemeyi felan bırakıp bana ofsaytı anlattılar. Daha önce hiç kafa yormadığım ama İnglizcesinin "offside" olduğunu tahmin ettiğim futbol terimini öğrenmiş oldum.

Arkadaşlarımın detaylı anlatımları sayesinde ofsayt neymiş öğrendim. O günden sonra "posizyon ofsayt mı, değil mi" karar verebilir oldum. Pozisyon ofsayt değilse "bal gibi gol kardeşim" diye çıkışabildim.

----

Bir evrim tartışmasıdır gidiyor... "Evrim yok", "evrim yalan" diyenlerin hiçbiri evrim kavramının ne demek olduğunu bilmiyorlar. Evrim deyince akıllarına sadece "maymundan gelmek" geliyor. "Tesadüfen değişmek" geliyor. Evrimin böyle birşey olmadığının farkında bile değiller.

Ben ofsayt nedir bilmezken bana "bu posizyon ofsayt mı?" diye sorulduğunda "Bilmiyorum" demiştim. Ofsaytın ne olduğunu BİLMEDİĞİMİ BİLİYORDUM. Ofsayt ya da değil diyecek birikime sahip olmadığımın farkındaydım.

Evrim yok diyen arkadaşlar... Siz "evrim yok" diyecek kadar evrim biliyor musunuz? Neye dayanarak, neye güvenerek evrim yok diyorsunuz?

Şunu bir düşünün; kasların eksantrik olarak kasılması mekanizmasını açıklayan "çapraz köprü siklusu" (cross-bridge cycle) teorisini tatmin edici buluyor musunuz?

Sizce "cross-bridge cycle teorisi" geçerli mi?

Kas fizyolojisi çalışmadıysanız bu sorulara vereceğiniz tek dürüst yanıt "bilmiyorum" olabilir. Bu konu hakkında bilginiz yoksa yapacağınız yorumun hiçbir kıymeti yoktur.

---

Evrime itiraz edenler... Evrimi bilmiyorsunuz, bilmediğinizin de farkında değilsiniz. Dürüst davranıp "bilmiyorum, yorumum yok" diyemiyorsunuz. Evrimi bilmemek ayıp değildir, ama bilmediği halde ahkam kesmek ayıptır.

Sizi evrim konusunda yorum yapmaya, karşıt görüş bildirmeye iten şey dini öğretileriniz. Dini öğretilerinizin emprik bir tabanı yok. Adem'le Havva öyküsünün oturduğu bir zemin yok... Yerlerin göklerin altı günde yaratıldığına dair bir delil yok. Siz ise "Kutsal kitabımızda öyle yazıyor" deyip bırakıyorsunuz.

Ben neye inandığınız değiştiremem, ama ne bildiğinizi değiştirebilirim ve bilgilerinizde yaptığım bu değişiklik sayesinde inancınızı değişeceğini umarım.

---

Ben ve benim gibi nicelerinin inancı bilgi sayesinde değişti.

"Evrimci bilimadamı" diye yaftalayıp kendinizce aşağıladığınız insanları düşünün. Bunların değer yargıları, yaşam tarzları sizinkinden çok farklı. Bunların çoğu dine bağlı ailelerden gelmişler, hayatlarının bir döneminde tanrıya inanmışlar sonra fikir değiştirip ateist olmuşlar.

Futbolcuların bacaklarının sizinkilerden daha kalın ve güçlü olması tesadüf müdür?

Hayatlarını sistematik olarak bilgi edinmeye adamış insanların hayata bakışının sizden daha geniş bir perspektifte olması tesadüf müdür?

Allah ateistleri küfürleri iyice artsın diye daha mı akıllı, daha mı görgülü yapıyor? Yoksa ateistler sizden daha akıllı değil de sadece daha çok mu birikimli?

Bu birikime siz de sahip olursanız siz de ateist olur musunuz acaba?

Bir deneyin bence; kaybedecek birşeyiniz yok... Örneğin; evrim nedir bir öğrenin.

Ben ofsayt nedir öğrendim ve ofsayt yoksa bunun kararını verebilir oldum.

Siz de bu forumda evrim üzerine yazan kişilere bilimsel kaynaklara dayanarak karşıt argüman geliştirecek kadar biyoloji öğrenin.

Sonra tartışalım, bu pozisyon ofsayt mı, yoksa evrim mi?

Sevgiler

Bilgehan

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evrim teoridir. gerçek olsa kanun olurdu. o kadar bilim adamı var dünya da evrime kanun diyemediler sen mi diyorsun bilgehan bengi diyen olmamış:)

ben ce müslümanlarda biliyor bazı şeyleri ama işin ucunda yanma korkusu var. buna psikolojik yalnızlık falan deyip müslüman kalmakta direniyorlar. forumda da daha geçen günlerde bi kafirimiz çıktı:) kimsenin dini umrumuzda olamaz ve ne olursan ol ama okuyarak gel kardeşim. biz mevlana değiliz ki:)

ayrıca müslüman hocalar ateisleri çocuklara yanlış tanıtıyorlar ve bizim duygusal ve aynı zaman da sabit kafalı halkımız bizi o öğretilerle tanıdığı için böyle durumların olması da normal

yakında evrim okullara da girecek, bunun karşısında durulacağını sanmıyorum ve böyle ce evrim sıradan birşey olacak.

tarihinde hagi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tanrının çalışma tarzı evrimsel süreç ile gözlenebilir ...

allah alemlerin rabbidir...

rab terbiye eden geliştiren daha ileri düzeye getiren demektir...

allah evreni böyle evire çevire adam ediyor...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sen ortalama 80 yıllık bir hayatta g.tünün rahatı için kendini sorumluluktan kurtarıyorsun. bizde g.tü tamamen kurtarmak için çalışıyoruz. aradaki fark bu :)

Biz bilim öğrenelim, kendimiz geliştirelim, taş üstüne taş kolayım diye sorumluluk edinmişiz. Sen hayali bir dünyanın umuduyla arap geleneklerine sarılıyorsun.

Bizim gibi düşünenler bu dünyadaki tüm bilimi ve teknolojiyi üretiyorlar. Senin gibi düşünenler en 5 vakit namaz, niyaz, oruç gibi faydasız işlerle uğraşıyorlar. Topunuzu toplasak bir tane adam etmez.

Sitelerde Paylaş
sen ortalama 80 yıllık bir hayatta g.tünün rahatı için kendini sorumluluktan kurtarıyorsun. bizde g.tü tamamen kurtarmak için çalışıyoruz. aradaki fark bu :)

Sorumluluğun ne olduğunu ve niye insanlar sorumluluk alır ? daha bunları kendi içinde sorgulamadan, burada böyle bencil yazılar yazmanız ne kadar sığ olduğunuzun göstergesidir.

Siz .... kurtarmak için çalışıyor musunuz ?

Ateist, kafir, dinsiz dediğin bilim adamları kanser tedavisi esnasında kemoterapi ilacının tüm hücreleri öldürdürdüğünü görmüş, vücudun kendini tekrar toplaması , beyaz kürlerin , trombositlerin vs tekrar olağan dışı ve çok süratli bir şekilde üretilmesi için kemik iliğinin tetiklenmesini farkedip, kemik iliğini tetikleyen neupogen'i icat etmişler. Bu ilactan her gün bir şırınga vurulman lazım, beden kendini toparlayana kadar.

Al buda fiyatı '5 li şırınğa = 1.216 TL'

neyinizi kurtarmak için çalışıyonuz ? Anlamadım ?

Sitelerde Paylaş
Sorumluluğun ne olduğunu ve niye insanlar sorumluluk alır ? daha bunları kendi içinde sorgulamadan, burada böyle bencil yazılar yazmanız ne kadar sığ olduğunuzun göstergesidir.

Siz .... kurtarmak için çalışıyor musunuz ?

Ateist, kafir, dinsiz dediğin bilim adamları kanser tedavisi esnasında kemoterapi ilacının tüm hücreleri öldürdürdüğünü görmüş, vücudun kendini tekrar toplaması , beyaz kürlerin , trombositlerin vs tekrar olağan dışı ve çok süratli bir şekilde üretilmesi için kemik iliğinin tetiklenmesini farkedip, kemik iliğini tetikleyen neupogen'i icat etmişler. Bu ilactan her gün bir şırınga vurulman lazım, beden kendini toparlayana kadar.

Al buda fiyatı '5 li şırınğa = 1.216 TL'

neyinizi kurtarmak için çalışıyonuz ? Anlamadım ?

Yeri değil belki ama, bu nöpojeni (neupogen) bazen bazı hastalara günde 2 adet yapmak gerekiyor.

Fakat devlet sadece 1 taneye izin veriyor.

Ayrıca hastane eczanesi tarafından alınması en son durdurulmuştu, yani hasta elinde rapor ve reçete ile eczaneden alacak.

Fakat 5 gün geçmeden rapor ve reçete alınması mümkün değil.

Ayrıca bir başka garip durumu da belirteyim, yatan yeşil kartlı kanser hastalarına bu ilaç verilmiyor, şimdi ne durumda bilmiyorum.

Yani yeşil kartlı hastanın bu ilaca ihtiyacı varsa reçete,rapor ve taburcu belgesi ile eczaneden alabilir.

Neyse adı geçtiği için söyledim daha bir sürü mantıksızlık var da yeri değil..

Peki neden bu ve benzer ilaçların fiyatları bu kadar yüksek?Ar-ge den mi etkin madde nadirliğinden mi?

Bence o bilim adamları ve finansörleri de sanıldığı kadar masum değil..

Sitelerde Paylaş

bir müslüman olarak benim evrimle bir sorunum olamaz...

allah ister evrimle isterse devrimle yaratabilir...

nasıl isterse yapar...

bilim adamları olanı anlamaya çalışan değerli insanlardır...

onlar allahın kainat kitabını devamlı okurlar dikkatli ...

allahın oku emrine en güzel uyanlar bilim adamlarıdır...

onların bu okumaları sonucu evrimsel bir süreç ortaya çıkıyorsa başımız gözümüz üstünedir...

rabbimizin bir yaratma tarzını daha öğrenmiş oluruz...

hey allahım bak bizi topraktan bitkiden hayvandan bu hallere getirmişssin şükürler olsun...

evrimimizin tamamına erdir bizi sana yakın melekler gibi eyle ya rabbi...

Sitelerde Paylaş

Peki sayın kireç sizin inandıgınız kitapta Allah'ın bu yaratma işini nasıl yaptıgına dair bir açıklama yok mu? Evrimle mi, devrimle mi?

Yada okudunuz, okudunuz işin içinden çıkamazdınız mı?

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Peki sayın kireç sizin inandıgınız kitapta Allah'ın bu yaratma işini nasıl yaptıgına dair bir açıklama yok mu? Evrimle mi, devrimle mi?

Yada okudunuz, okudunuz işin içinden çıkamazdınız mı?

kuran evrenin nasıl oluştuğunu öğretmek için inmemiştir...

onu ve daha bir çok şeyi öğrenmek için allahın verdiği aklınızı kullanarak kainat kitabını iyi OKU yun diye öğüt verir...

yani kuran bir öğüttür...

iyi ahlaklı olun doğru dürüst yaşayın kimseye zulmetmeyin gibi prensipleri hatırlatır...

evrenin nasıl yaratıldığına bakın ve allahın ne kadar güçlü bilgili olduğunu farkedin ve ona saygı duyun mesajını verir...

ahlaki presipleri öğütleyen bir kitabtan bilimsel veriler çıkarmaya çalışmak biraz zorlama olur...

ama uğraşırsan evrime de devrime de delil bulabilirsin...

Sitelerde Paylaş

Doğru kuran evrenin nasıl oluştuğunu öğretmek için inmemişti

Ne için inmişti du bi düşünelim

Muho''ya helal olan karıları sıralamak için, onları istediği sırayla düdükleyebileceğini söylemek için geldi

Savaşta ganimetler vaadetmek ve bunların paylaşımını düzenlemek için geldi

İnanmayanlarla savaşılmasını dayatmak için geldi.

Çocuk masalları ile cennet tasvirleri yapmak ve arapları cennet için motive etmek için geldi.

vs.vs.

Ha pardon bunların hepsi sembolikti deel mi?

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yeri değil belki ama, bu nöpojeni (neupogen) bazen bazı hastalara günde 2 adet yapmak gerekiyor.

Fakat devlet sadece 1 taneye izin veriyor.

Ayrıca hastane eczanesi tarafından alınması en son durdurulmuştu, yani hasta elinde rapor ve reçete ile eczaneden alacak.

Fakat 5 gün geçmeden rapor ve reçete alınması mümkün değil.

Ayrıca bir başka garip durumu da belirteyim, yatan yeşil kartlı kanser hastalarına bu ilaç verilmiyor, şimdi ne durumda bilmiyorum.

Yani yeşil kartlı hastanın bu ilaca ihtiyacı varsa reçete,rapor ve taburcu belgesi ile eczaneden alabilir.

Neyse adı geçtiği için söyledim daha bir sürü mantıksızlık var da yeri değil..

Peki neden bu ve benzer ilaçların fiyatları bu kadar yüksek?Ar-ge den mi etkin madde nadirliğinden mi?

Bence o bilim adamları ve finansörleri de sanıldığı kadar masum değil..

Etkin madde nadirliğinden değil, adamlar yıllarca çalışmış ve bulmuş, sonrada fahiş fiyattan dünyaya pazarlıyor, hastanın ölmemesi içinde almak zorundayız.

İslam bilime, biyolojiye sıcak bakmadığı için kendini öteki tarafa adamış, cennette vakit geçireceği hurileri düşünüyor sadece, o yüzden "bu dünya gelip geçici, önemli olan öteki tarafa" argümanı yüzünden bu dünya işlerine girmiyorlar, çünkü beyinler uyuşuk.

Hiç bir islam ülkesinde bu tür gelişmeler ve icatlar yok, özgür olmayan ve kısıtlı bir beyin yeni bir şey icat edemez.

Sitelerde Paylaş
kuran evrenin nasıl oluştuğunu öğretmek için inmemiştir...

onu ve daha bir çok şeyi öğrenmek için allahın verdiği aklınızı kullanarak kainat kitabını iyi OKU yun diye öğüt verir...

yani kuran bir öğüttür...

evrenin nasıl yaratıldığına bakın ve allahın ne kadar güçlü bilgili olduğunu farkedin ve ona saygı duyun mesajını verir...

Yukarıda yazılı cümlelerden çıkardığım sonuç;

Bu Kireç'ten bi badana olmaz...

Sitelerde Paylaş

Bilgehan söylediğinde haklı olabilir lakin aynı savın 10 belki 100 katı dinsizler için geçerlidir

bunu neden görmezden gelirsiniz?

Kuranı kerim ve Peygamber sav. hakkındaki bilginiz yalan yanlış tahrif edilmiş bir iki cımbızlama ayet mealine dayanır

Peygamber deyince hep evliliklerini örnek gösterirsiniz hakikatte

ne Kuran tefsiri okuyan ne Peygamberin Tüm Sünnetlerini bilen Ateist bulmak imkansızdır

hal böyleyken inkar edersiniz dini iddialerın yerine gerçekliği isbatlanmamış bir safsata (kanun olmadığına göre)

evrim teorisini koyar sonrada ağlayıp sızlanırsınız "Allah büyük bir delil verseydi de bizde inansaydık"

sadece gülü-yorum size

keh keh keh

Sitelerde Paylaş
evrim teorisini koyar sonrada ağlayıp sızlanırsınız "Allah büyük bir delil verseydi de bizde inansaydık"

Senin inandıgın peygamberlerden birisi değilmiydi Allah'a "bana bir delil gösterde şüphem kalmasın" diyen

Hani sonra dağlar taşlar yerinden oynuyordu :)

Ulen sizin peygamber dediğiniz adam bile böyle delil istiyorsa bizde isteriz ne var yani

Sitelerde Paylaş
Yukarıda yazılı cümlelerden çıkardığım sonuç;

Bu Kireç'ten bi badana olmaz...

Aksine foruma gelmiş en zeki müslümanlardan birisi.Standart ve kalıplaşmış İslam modelini savunmuyor.Kuran'ı amacının ötesine taşımıyor ve onu put yapmıyor.Ateistler de Kuran'ı put yapmasın ve evrimi vs yi Kuran'da neden yazmıyor diye ağlanmasın bence.

Aslında müslümanlar içinde bir model seçseydim kireç'le yanyana olurdum.Gayet barışcıl insancıl birisi.

Kireç'ten badana olur gelenekçiden olmaz.

Sitelerde Paylaş
Aksine foruma gelmiş en zeki müslümanlardan birisi.Standart ve kalıplaşmış İslam modelini savunmuyor.Kuran'ı amacının ötesine taşımıyor ve onu put yapmıyor.Ateistler de Kuran'ı put yapmasın ve evrimi vs yi Kuran'da neden yazmıyor diye ağlanmasın bence.

Aslında müslümanlar içinde bir model seçseydim kireç'le yanyana olurdum.Gayet barışcıl insancıl birisi.

Kireç'ten badana olur gelenekçiden olmaz.

Körler ülkesinde tek gözlüyü kral yaparlarmış, seninki de o misal.

Kötünün iyisini bulmuşsun kaçırma derim...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...