Jump to content

Boş iddiaların ayırdedilmesi, Negatif Kanıt

Recommended Posts

İnsanlar yeni bir iddia ile karşılaştıklarında bu iddiaya genelde iki şekilde yaklaşırlar.

1) İddia kendi inançlarıyla uyuştuğundan dolayı iddiayı sorgulamadan hemen kendi iddiasıymış gibi kabul etmek, hatta iddiaya kanıt üretmeye çalışmak.

2) İddia hakkında kuşkucu davranmak, iddianın kanıtlı desteğe ihtiyaç olduğunu belirtmek.

Hepimiz bu kategorilerden birine düşebiliriz. Bunda utanılacak birşey yok.

Önemli olan iddianın doğruluğu araştırılırken üretilen kanıtların mahiyetidir.

Örneğin kültürümüzde çok yaygın olan bazı inanışlara bir bakalım:

Cinler

Eğer cinlerin var olduğu fikriyle yaşıyorsanız yeni bir "olağanüstü" hikaye duyduğunuzda bunu kolaylıkla cinlere bağlarsınız. Kapıların kendiliğinden kapanması, uyanırken göz kapaklarınızı açmakta zorlanmanız, uyurken sırtınızda dolaşan birşey olduğu hissi, hareketli gölgeler.

Pekiyi bunları yapanların cinler olduğuna kanıt getirmeniz, cinleri açıklamanız istenildiğinde ne yaparsınız?

Cinler görünmez

Cinler bulunmaz

Cinler hissedilmez

Kanıt istendiğinde negatif kanıt verirsiniz.

Allah

Eğer herşeyin Allah adlı bir tanrı tarafından yaratıldığına inanıyorsanız benzer şekilde davranmanız gerekir. İddianız, "birşeyler var ve bunun sebebi benim inandığım Allah isimli tanrı." ise sizden Allah'ın kim ve nerede olduğuna ve neyi neden yaptığına dair bilgi istendiğinde şu kanıtları sayarsınız:

Allahın yeri yoktur, her yerdedir

Allah görünmez, bilinmez

Allah anlaşılmaz, kavranamaz

Allahın ne yapacağı belli olmaz

Kanıt istendiğinde yine negatif kanıt verirsiniz. Ters özellikler sunarsınız. Bilgi içeren tek bir şey söyleyemezsiniz.

İşte bir iddianın boş olduğunu anlamak için kullanabileceğimiz bir yöntem negatif kanıtlardır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 653
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet müslümanların hep yaptığı şey budur.. ellerinde kanıt yok ki zavallıların.. kanıt yokluğundan medet umuyorlar, kanıtın olmayışından derin anlamlar çıkarıyorlar... kanıtın olmadığı yerde de spekülasyonlar sayıklamalar üfürmeler devreye giriyor tabii ki... müslümanların gündelik hayatı böyledir...

Sitelerde Paylaş

Negatif kanıt! :D

Bu din-giller ve süper güçleri beni öldürecek!

Sitelerde Paylaş
inançsız birinin inanması için gereken kanıt nedir?

Bir şeye var diyebilmek için gereken şeyler.

Mesela ben sana "20 başlı 90 ayaklı 250 kanatlı bir canavar var, bu canavar çok güçlü herşeye gücü yetiyor benide elçisi yaptı eğer bana inanamazsan sana acayip işkenceler yapacak" dersem benden ne gibi kanıtlar istersin?

Sitelerde Paylaş
Bir şeye var diyebilmek için gereken şeyler.

Mesela ben sana "20 başlı 90 ayaklı 250 kanatlı bir canavar var, bu canavar çok güçlü herşeye gücü yetiyor benide elçisi yaptı eğer bana inanamazsan sana acayip işkenceler yapacak" dersem benden ne gibi kanıtlar istersin?

Ben sana sordum, inanmayan sensin, sen cevap vereceksin. ben kur an ı bir kanıt olarak kabul ediyorum ve bunun dışında da kanıt sınıfına giren şeylere de şahit oldum, oluyorum. birincisi zaten bir yaratıcının varlığına inanıyorum. kuran dinsizlere apaçık bir cevaptır. tanrıyı madde gözlüğüyle arayan ateiste beni boşuna arama bulamazsın diyor. agnostik kendi kuyruğunu yakalamaya çalışan kedi gibi sürekli paradokslarla boğuşuyor. tanrı da diyor ki ben gayb deyim yani bilinmezim diyor. deistlere de zaten kitaplarla cevabını vermiş. kuran ı önyargısız ve derince düşünerek bir tanrıdan geldiğini unutmadan, o kitabı insan elinden çıkmış kitaplara göre yargılamadan ve kendi çıkarlarınızı bir kenara bırakarak bir okuyun. gerektiği zaman bilime ve mantığı da başvurun ki kanıtlarını da göresiniz.

Sitelerde Paylaş

işte ixlam kanıt diyince böyle sayıklamaları kastetmiyor.. kuranın tanrı sözü olduğuna kanıt nedir, yine kurandır diyorsun.. kısır döngüye kanıt diyorsun.. bizim kanıttan anladığımız ise, somut, genel geçer, bilimsel kabul görmüş, doğrulanabilen ve yanlışlanma ilkesini barındıran kanıtlar..

sayıklama ve üfürmelere kanıt diyorsunuz.. bu forumda kanıt diye başka birşey gösterdiğiniz de yok zaten... ama mesele evrime gelince illa fosildir şudur budur diye tutturuyorsunuz.. tonlarca fosil olduğu halde..

Sitelerde Paylaş

Saçmalamayı bırak komik olmuşsun.

Ben sana sordum, inanmayan sensin, sen cevap vereceksin.

Verdim ya anlamadınmı? Neden müslüman olduğuna şaşmamalı.

ben kur an ı bir kanıt olarak kabul ediyorum ve bunun dışında da kanıt sınıfına giren şeylere de şahit oldum, oluyorum. birincisi zaten bir yaratıcının varlığına inanıyorum.

İnanıyorsan zaten bir kanıtın yokluğunuda kabulleniyorun.

O zaman neden kanıttan bahs ediyorsun?

kuran dinsizlere apaçık bir cevaptır.

Kuranda hiç bir cevap yoktur sen hiç kuran okudunmu?

Apaçık cevap dediğin nedir?

tanrıyı madde gözlüğüyle arayan ateiste beni boşuna arama bulamazsın diyor.

Bunu ben ölmüş eşek içinde söylerim.

Sen önce bir kuran oku.

kuran ı önyargısız ve derince düşünerek bir tanrıdan geldiğini unutmadan,

Şu ibretlik cehalete bakın.

Hiç böyle bir cehalet gördünüzmü?

Ön yargızı okuyun ama tanrıdan geldiğini unutmayın. Bu unutmayında yine kedi söylemiile inanmak, pes.

Kuran gibi bir paçavrayı ön yargısız gerizekalı okusa onun bırak bir tanrıyı normal ahlaka sahip bir insan tarafından bile gelmediğini anlar.

o kitabı insan elinden çıkmış kitaplara göre yargılamadan ve kendi çıkarlarınızı bir kenara bırakarak bir okuyun.

Sen kuran denen paçavrayı kendi çıkarların olan cennet cehennem olmadan bir okumayı denesene.

Bayadır böyle bir cehalet görmemiştim.

gerektiği zaman bilime ve mantığı da başvurun ki kanıtlarını da göresiniz.

:lol::lol::lol::lol: Gülmekten yazamıyorum.

Sitelerde Paylaş

xislam cevapların muhteşem.. ben de senin kadar güldüm yani :D

önyargı olmadan ve allahtan geldiğini unutmadan demesi yok mu,, adam önyargıyla başlamış haberi yok.. bu müslümanalr kendilerini rezil etmek için mi geliyorlar buraya???

Sitelerde Paylaş
Verdim ya anlamadınmı? Neden müslüman olduğuna şaşmamalı.

İnanıyorsan zaten bir kanıtın yokluğunuda kabulleniyorun.

O zaman neden kanıttan bahs ediyorsun?

Kuranda hiç bir cevap yoktur sen hiç kuran okudunmu?

Apaçık cevap dediğin nedir?

Bunu ben ölmüş eşek içinde söylerim.

Sen önce bir kuran oku.

Şu ibretlik cehalete bakın.

Hiç böyle bir cehalet gördünüzmü?

Ön yargızı okuyun ama tanrıdan geldiğini unutmayın. Bu unutmayında yine kedi söylemiile inanmak, pes.

Kuran gibi bir paçavrayı ön yargısız gerizekalı okusa onun bırak bir tanrıyı normal ahlaka sahip bir insan tarafından bile gelmediğini anlar.

Sen kuran denen paçavrayı kendi çıkarların olan cennet cehennem olmadan bir okumayı denesene.

Bayadır böyle bir cehalet görmemiştim.

:lol::lol::lol::lol: Gülmekten yazamıyorum.

ben senin gibilerini kuran da görüyorum. o paçavra dediğin kitap sen ve senin gibilerinden haber veriyor bana. bundan daha apaçık kanıt mı olur? sen bir kuranı oku sonra da kendine bir bak, kanıtı yersin alnının çatına

Sitelerde Paylaş

hmmm bak sen... muhammed ayetleri sıralarken herkes anında kabul mu ediyordu?? o zaman muhammedi nasıl köşeye sıkıştırmışlar, soru üstüne soru, şu ne bu ne diye.. kuranda öyle demesi sürpriz değil yani.. bir de öyle yazıyor ki kendini sağlama alsın.. bakın ben söylemiştim ayağı yapıyor.. yemezler..

şu forumu biraz gezseydin bu konunun defalarca tartışıldığını görrüsün.. ama sen de tipik bir müslümansın, atlangoçlukta üzerinize yok gerçekten...

Sitelerde Paylaş
hmmm bak sen... muhammed ayetleri sıralarken herkes anında kabul mu ediyordu?? o zaman muhammedi nasıl köşeye sıkıştırmışlar, soru üstüne soru, şu ne bu ne diye.. kuranda öyle demesi sürpriz değil yani.. bir de öyle yazıyor ki kendini sağlama alsın.. bakın ben söylemiştim ayağı yapıyor.. yemezler..

şu forumu biraz gezseydin bu konunun defalarca tartışıldığını görrüsün.. ama sen de tipik bir müslümansın, atlangoçlukta üzerinize yok gerçekten...

sen ne dersen hep kuranı doğruluyorsun al bak bu cevabın da kuran da bana bildiriliyor. e sus bari de o istemediğin kanıtlar daha fazla açığa çıkmazsın. mazaallah sonra forumn cümbür cemaat imana gelir neme lazım. :lol: bak ciddi diyorum önce bir kuran oku sonra bu yaptıklarına bir bak allah aşkına gerçeği alnının çatında hissedecksin. :fool:

Sitelerde Paylaş
sen ne dersen hep kuranı doğruluyorsun al bak bu cevabın da kuran da bana bildiriliyor. e sus bari de o istemediğin kanıtlar daha fazla açığa çıkmazsın. mazaallah sonra forumn cümbür cemaat imana gelir neme lazım. :lol: bak ciddi diyorum önce bir kuran oku sonra bu yaptıklarına bir bak allah aşkına gerçeği alnının çatında hissedecksin. :fool:

yahu ne sanıyorsun sen.. burdakilerin çoğu en az senin kadar bilir o kuranı.. forumda yeni olduğun herhalinden belli.. bu forumda kuranın her ayeti üzerine tonlarca şey söylendi.. yani bilmediğimiz bir naneden bahsediyormuş gibi konuşma.. kanıt diyor bir de, kanıttan ne anladığın belli, yorma kendini, bozacının şahidi şıracıyı bize kanıt diye sunuyorsun.. kurana kanıt diye yine kuranı gösteriyorsun.. var mı böyle bir mantık ya.. biraz forumda gez de daha fazla gülünçleşme.. yoksa daha çok gülerler sana...

tarihinde Faramir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ben senin gibilerini kuran da görüyorum. o paçavra dediğin kitap sen ve senin gibilerinden haber veriyor bana. bundan daha apaçık kanıt mı olur? sen bir kuranı oku sonra da kendine bir bak, kanıtı yersin alnının çatına

Ne görüyorsun kuranda?

Ona inanmayanların olduğunumu?

Yaw sizlerde kuş kadardamı aklı yok.

Tabiyki ona inanmayanların olduğunu söyleyecek çünki o zamanlarda ona inanmayanlar olduğunu herkez biliyor.

Bak sana tavsiye ediyorum kuran oku. Okumazsa onun bir paçavra bile olmadığını anlayamazsın.

Adama bak yav kuranda ona inanmayanların olduğunu söylüyormuş ve bu bir delilmiş.

Bu islam denen ucubeye inananlarmı böylesine zavallı, yoksa islama inandıkalrı içinmi böyle zavallılar ben bir türlü karar veremiyorum.

Ayrıca yukarıda söylediğim hiç bir şeye cevap verememişsin anca sızlanmışsın.

Sitelerde Paylaş

Kuranı okuduk,her ayetini didik didik ettik,her ayetini sayfalarca tartıştık.Üstüne tatlımızı yedik bi de soğuk su içtik şimdi sen gelmiş kuran okuyun ne hikmetler var kuranda kafirler vardır yazıyor ve kafirler gerçekten var sizin varlığınız kuranın doğruluğuna kanıt diyosun.Kargalar güler buna :fool:

Sitelerde Paylaş

Boş iddiaların ortak noktalarını işlemeye devam edelim.

peopleoftheuniverse ne demiş:

Ayetlerle ayetlere inanmayanların olacağı bildiriliyor. Demek ki Kuran tanrı sözüdür ve o tanrı Allah'tır.

Bu klasik bir dikkati dağıtma safsatasıdır.

Birinci kısımda sanki ayetler ayetlere inanılmayacağını söyleyemezmiş gibi ilgi başka yöne çekilmeye çalışılır.

İkinci kısımda ise dikkatiniz dağıldıysa kabullenebileceğiniz bir iddia ortaya atılır.

Tabii bu forumda böyle safsataları dile getirenlerin genelde kendi dikkatleri dağılmış olduğundan bunu bilinçli olarak yaptıklarını iddia edemeyiz.

-------

Forumda sık gördüğüm bir başka safsata çeşidi de parçalama ve birleştirme safsataları.

Parçalama: İnsanlar canlıdır, demek ki insanların meydana geldiği tüm parçalar da canlıdır, o halde atomlar canlıdır.

Birleştirme: Atomlar cansızdır, insanlar da atomlardan meydana gelir, o halde insanlar da cansızdır.

Sitelerde Paylaş

Sağlam kanıtlar nasıl olur diye sorulmuş.

Asıl sorulması gereken sağlam iddialar nasıl olur sorusuydu.

Sağlam olmayan iddialar için sağlam kanıtlar olabilir. Fakat iddia çürükse kanıtlar bir işe yaramaz.

Nasıl oluyor diyeceksiniz;

Kimi iddialar vardır ki, sadece iddiayı destekleyen kanıtlar verilebilir.

İddiayı çürütecek kanıtların verilmesi ise mümkün değildir.

Eğer bir iddia, kendini çürütülebilecek sınama şekilleri ile sunulmuyorsa geçerli bir iddia değildir.

Örneğin evrim teorisini ele alalım. Ken Miller'in (kendisi katolik olduğunu söylüyor) meşhur bir sunumu bu konuyu ele alır:

Evrim teorisine göre genetik benzerliklerden yola çıkarak hangi canlı türlerinin ortak atalarının olduğu, hangilerinin daha yeni türler olduğu bulunabilir.

Diyelim ki şempanze ve insanın ortak atası olduğu biliniyor, fakat bunların kromozom sayıları farklı. Eğer eksilen bir kromozom olursa canlı yaşayamaz. Kromozom nereye gitti? Diye soruyor. Ve ardından ekliyor ki kromozom bulunamazsa evrim teorisi çökmüştür.

Bu örnekte olduğu gibi evrim teorisi, tutarsızlık çıkarttığı taktirde aksi kanıtlanabilir bir teoridir.

(tabii ardından iki kromozomun nerede birleştiğini bulduklarını ve böylece evrim teorisinin kendini bir kere daha sağladığını açıklıyor)

-------

Buradan anlıyoruz ki iddiaların aynı zamanda sağlamasını yapabileceğimiz sınama yöntemleri içermesi gerekir.

Bu tür sınama yöntemleri sunmayan iddiaları boş iddia kategorisine gönül rahatlığıyla koyabiliriz.

Bu tipten boş iddialara bir örnek:

Evrendeki herşeyi tanrı kendi iradesiyle kontrol eder.

Şimdi bu iddianın aksini ispatlamak için bize herhangi bir olanak verilmiyor. Herhangi bir sınama yöntemi yok.

Örneğin şöyle denilebilirdi:

Tanrı eğer isteseydi yerçekimi çalışmazdı. Yani yerçekiminin çalışması gerektiği halde çalışmadığı yerler ve zamanlar vardır.

Örneğin "Arka bahçede topu attığınızda her zaman yere düşmez. Bazen havada kalır. Tanrı bazen topu düşürmemeye de karar verir."

Böylece tanrı'nın iradesi iddiasını sınamamız mümkün hale gelir.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...