Jump to content

Boş iddiaların ayırdedilmesi, Negatif Kanıt

Recommended Posts

adam milyara kadar saymayı bilmezken....... milyar yıl önceki canlıları

Kim ''o'' milyara kadar sayamayn ''adam'' ??

mesela sokakta gördüğün birbirine banzeyen iki insana sizin anneleriniz aynı diyebilirsin....hatta ileri gidip onların bedensel bazı özelliklerindeki benzerlikleri bunun delili yapabilirsin.......ancak hiçbir zaman bu verilerle bu iki insanın aynı anneden olduğunu ispat edemezsin......

Ederbilir.''DNA testi'' diye bişey hiç duydun mu?

O benzerlik dış görünüşten ibaret değil, dış görünüş ''asıl'' benzerliğin bir sonucu sadece.

(bu arada o yazının arasındaki noktalar beyninin takılma yaptığı anlara mı denk geliyor, yoksa o boşlukları biz dolduralım diye mi bırakıyorsun)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 653
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öncelikle:

>>> bırak şempanze insan ortak atasını senin onbeş yirmi kuşak atalarını bize yaz..

Benim 50 kuşak önceki atam süperman'dı. 25 nesil önceki atamda ölümsüz ruh fantom. Olabilir mi sence?

>>> anibal kardeş, şuan dünyadaki milyarlarca insanda da yukarıda yazdığın özellikler var ancak bu özelliklere bakarak sizlerin hepsinin atası bir demektesin.......

Haaaa.. Ben öyle bir şey demedim zaten. Nerden çıkardın ki? elimzide iki şey var, biri sen, diğeri şu sirkteki bonobo. Ben bakıyorum, ulan ne kadar benziyorsunuz, acaba neden ola ki?

İşte ben bu soruya bir cevap arıyorum, bekliyorum. Buyur, bir cevap ver, görelim. Dikkat et, ben hiç bir şey söylemiyorum. Şöyle olmuş demiyorum, böyle olmuşta demiyorum. Sadece aha bonobo, ahada sen. Neden bu kadar benziyorsunuz, bunu soruyorum.

Buyur, senden de bir cevap bekliyoruz şimdi.

Sitelerde Paylaş
Kim ''o'' milyara kadar sayamayn ''adam'' ??

Ederbilir.''DNA testi'' diye bişey hiç duydun mu?

O benzerlik dış görünüşten ibaret değil, dış görünüş ''asıl'' benzerliğin bir sonucu sadece.

(bu arada o yazının arasındaki noktalar beyninin takılma yaptığı anlara mı denk geliyor, yoksa o boşlukları biz dolduralım diye mi bırakıyorsun)

NiHiL kardeş bırak laf salatasını......

ayrıca duymadık kardeş DNA testi diye bir şey bir zahmet anlatsana.....

mal adam bir laf söylüyorsun ne olduğunu öğren sonra yaz.....kulaktan dolma bilgilerle atlama her konuya.....dna testi imiş...önce bir bak bakalım dna testi kimleri aynı kategoriye koyuyor.....sonra gel.....görüşelim.....

peki benim çok akıllı...çok zeki...fakat düşünce fakiri arkadaşım.....bizim odunlarla dış görünüş olarak bir bağımız yok ancak köküne gidersen hepsi aynı.....hepsi tek hücreli denen varlıktan türemiş......

ayrıca cümleler arasına konulan noktalara gelince.......hani şu evrimde size yapılan torpilden nasibini almamış senin gibi atalarından kalma beyinle okumaya çalışanlara yardımcı olmak içindir....

Sitelerde Paylaş
NiHiL kardeş bırak laf salatasını......

Senin kardeişn olacağıma kafamı çıplak ellerimle paraçlayarak intihar ederim daha iyi.Laf salatası senin dinin kitabın olmuş, kendi saçmaladıklarına baksana.

ayrıca duymadık kardeş DNA testi diye bir şey bir zahmet anlatsana.....

mal adam bir laf söylüyorsun ne olduğunu öğren sonra yaz.....kulaktan dolma bilgilerle atlama her konuya.....dna testi imiş...önce bir bak bakalım dna testi kimleri aynı kategoriye koyuyor.....sonra gel.....görüşelim.....

NE anlatmamı bekliyorsun? DNA testi iki insanın kardeş olup olmadığını ortaya çıkaramaz mı sanıyorsun?

Öylese sana bişey anlatabilmem mümkün değil, siktir git önce DNA nedir ordan başla öğrenmeye.

peki benim çok akıllı...çok zeki...fakat düşünce fakiri arkadaşım.....bizim odunlarla dış görünüş olarak bir bağımız yok ancak köküne gidersen hepsi aynı.....hepsi tek hücreli denen varlıktan türemiş......

Ben senin arkadaşında değilim, göt delikeriyle arkadaşlık etmem pek.

Ağaç, evet ağaç ta tıpkı sana benzer, odunumsu, bende diyorum dış görünüşte değildir.OKuduğunu da anlamıyosun ki.

ayrıca cümleler arasına konulan noktalara gelince.......hani şu evrimde size yapılan torpilden nasibini almamış senin gibi atalarından kalma beyinle okumaya çalışanlara yardımcı olmak içindir....

Çok belli.İmla hatasıherkes yapar ama bu kadar aptalcasını bukadar övünerek yapmak ne çeşit akıl hastalrına mahsustur araştırmam lazım.

Bırak en dna yı falan filan git okuma yazmayı öğren!

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Öncelikle:

>>> bırak şempanze insan ortak atasını senin onbeş yirmi kuşak atalarını bize yaz..

Benim 50 kuşak önceki atam süperman'dı. 25 nesil önceki atamda ölümsüz ruh fantom. Olabilir mi sence?

>>> anibal kardeş, şuan dünyadaki milyarlarca insanda da yukarıda yazdığın özellikler var ancak bu özelliklere bakarak sizlerin hepsinin atası bir demektesin.......

Haaaa.. Ben öyle bir şey demedim zaten. Nerden çıkardın ki? elimzide iki şey var, biri sen, diğeri şu sirkteki bonobo. Ben bakıyorum, ulan ne kadar benziyorsunuz, acaba neden ola ki?

İşte ben bu soruya bir cevap arıyorum, bekliyorum. Buyur, bir cevap ver, görelim. Dikkat et, ben hiç bir şey söylemiyorum. Şöyle olmuş demiyorum, böyle olmuşta demiyorum. Sadece aha bonobo, ahada sen. Neden bu kadar benziyorsunuz, bunu soruyorum.

Buyur, senden de bir cevap bekliyoruz şimdi.

senin atan herbok olabilir....... çünkü tesadüflerin sınırı yok...... bakarsın 50 kuşak önce anutsundur.....25 kuşak önce öküz.....bellimi olur....sadece doğal seleksiyon....birazda genetik değişme.....hayatta kalma mücadelesi falan filan.....

neyse senin atalarının kim olduğunu bırakılım da soruna cavap arayalım....

arkadaş zaten senin bir şey diyecek halin kalmamış ki....sen bu saatten sonra sadece mööölersin.....bu bile senin için güzel bir meziyet....çünkü ataları bu kadar öküz olan bir canlı türünden başka bir şey beklemek abes olur.....

sorunun cevabına gelince sen gözlerine de bir baktır tamam ses çıkaramaman normal ama öküzlerde bile böyle körlük normal değil....sana tavsiyem hemen bir veterinere müracaat et....vakit kaybetme.....

Sitelerde Paylaş
noway, sen cevabını almışsın da, içindeki sancıyla yazıyorsun.. yaptığın hakaretlerden belli.. psikoloji işte...

faramir kardeş sende yukarıdaki yazıları okuyamayacak kadar körsün galiba.... üstteki yazılardaki küfür ve hakaretleri görmüyorsun....ayrıca eğer o sözcükleri bir müslüman yazsa idi...etkleriniz tutuşur...ve moderatörlere sildirirdiniz...çünkü siz karşınızdakinin düşünceleri ile değil ona ettiğiniz hakretlerle kendinizi adam yerine koyuyorsunuz.....

Sitelerde Paylaş
İnsanlar yeni bir iddia ile karşılaştıklarında bu iddiaya genelde iki şekilde yaklaşırlar.

1) İddia kendi inançlarıyla uyuştuğundan dolayı iddiayı sorgulamadan hemen kendi iddiasıymış gibi kabul etmek, hatta iddiaya kanıt üretmeye çalışmak.

2) İddia hakkında kuşkucu davranmak, iddianın kanıtlı desteğe ihtiyaç olduğunu belirtmek.

Hepimiz bu kategorilerden birine düşebiliriz. Bunda utanılacak birşey yok.

Önemli olan iddianın doğruluğu araştırılırken üretilen kanıtların mahiyetidir.

Örneğin kültürümüzde çok yaygın olan bazı inanışlara bir bakalım:

Cinler

Eğer cinlerin var olduğu fikriyle yaşıyorsanız yeni bir "olağanüstü" hikaye duyduğunuzda bunu kolaylıkla cinlere bağlarsınız. Kapıların kendiliğinden kapanması, uyanırken göz kapaklarınızı açmakta zorlanmanız, uyurken sırtınızda dolaşan birşey olduğu hissi, hareketli gölgeler.

Pekiyi bunları yapanların cinler olduğuna kanıt getirmeniz, cinleri açıklamanız istenildiğinde ne yaparsınız?

Cinler görünmez

Cinler bulunmaz

Cinler hissedilmez

Kanıt istendiğinde negatif kanıt verirsiniz.

Allah

Eğer herşeyin Allah adlı bir tanrı tarafından yaratıldığına inanıyorsanız benzer şekilde davranmanız gerekir. İddianız, "birşeyler var ve bunun sebebi benim inandığım Allah isimli tanrı." ise sizden Allah'ın kim ve nerede olduğuna ve neyi neden yaptığına dair bilgi istendiğinde şu kanıtları sayarsınız:

Allahın yeri yoktur, her yerdedir

Allah görünmez, bilinmez

Allah anlaşılmaz, kavranamaz

Allahın ne yapacağı belli olmaz

Kanıt istendiğinde yine negatif kanıt verirsiniz. Ters özellikler sunarsınız. Bilgi içeren tek bir şey söyleyemezsiniz.

İşte bir iddianın boş olduğunu anlamak için kullanabileceğimiz bir yöntem negatif kanıtlardır.

yaw senin islamiyetten zerre kadar bilgin var mı? arkadaşım müslümanlar niçin yaşıyor biliyor musun? imtihan için. peki allah ı görmek bir müslüman için en büyük kopya olmaz mı? allah ın kendisini göstermesi şuna benzer; sen bir sınava giriyorsun ve sınavda kitap açıp bakıyorsun ve kitaptan kağıda boşaltıyorsun. eksiksiz ve yanlışsız da çekebilirsin, eksik ve yanlış da. yani allah ın karşısına geçersin ve ibadetini eksiksiz ve yanlışsız da yapabilirsın, eksik ve yanlış da. 100 de alabilirsin 0 da, cennete de gidebilirsin, cehenneme de. yok ben körüm kitap mitap göremiyorum dersin ya da ben bu kitabı sevmedim, sınava falan da girmek istemiyor diyebilirsin. yani ben allah ı idrak edecek seviyede değilim ya da ben bu allah ı sevmedim, sınavına da girmem dersin.

Düşünceler var bak ben bu sayede kendimi ifade ediyorum. hadi bunları bana göster. mesela ben "ahöasdjf" diye birşeyi düşünüyorum, benim beynimde ve onun üzerinde fink atan nöronlarımda bana "ahöasdjf" denen şeyi bul.hadi.

Sitelerde Paylaş
yaw senin islamiyetten zerre kadar bilgin var mı? arkadaşım müslümanlar niçin yaşıyor biliyor musun? imtihan için. peki allah ı görmek bir müslüman için en büyük kopya olmaz mı?

Sen konuyu anladın mı?

Adam onu demiş zaten. Sizden kanıt istendiğinde tek cevabınız ''görünmez bilinmez'' oluyor. Yada senin yaptığın gibi ''kanıtlanırsa işin anlamı kaçar'' r vari cevaplar. Bunlar kanıt değil işte, bunlar sadece iddianın kanıtsızlığını iddia eden argümanlar.

Pozitif kanıt var mı elinde?

Anlamadan ,düşünmeden, ezberden yapıştırıyosunuz cevabı.

Aptal olmak ne kolay iş, bazen sizin rahatlığınıza imreniyorum, şunları yazarken o beynin azcık olsun yorulmadı, hiiç düşünmeye anlamaya gerek bile duymadın, ezberinde bişeyler vardı, yapıştırdın cevabı gitti işte.

İşin kötü tarafıda siz bu aptallıkla haklı oluyorsunuz, çünkü çoğunluk da sizin gibi ve kimin haklı olduğuna o bokluktan ayrılmayan çokluk karar veriyor.

Aptallık büyük nimet gerçekten...

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sen konuyu anladın mı?

Adam onu demiş zaten. Sizden kanıt istendiğinde tek cevabınız ''görünmez bilinmez'' oluyor. Yada senin yaptığın gibi ''kanıtlanırsa işin anlamı kaçar'' r vari cevaplar. Bunlar kanıt değil işte, bunlar sadece iddianın kanıtsızlığını iddia eden argümanlar.

Pozitif kanıt var mı elinde?

Anlamadan ,düşünmeden, ezberden yapıştırıyosunuz cevabı.

Aptal olmak ne kolay iş, bazen sizin rahatlığınıza imreniyorum, şunları yazarken o beynin azcık olsun yorulmadı, hiiç düşünmeye anlamaya gerek bile duymadın, ezberinde bişeyler vardı, yapıştırdın cevabı gitti işte.

İşin kötü tarafıda siz bu aptallıkla haklı oluyorsunuz, çünkü çoğunluk da sizin gibi ve kimin haklı olduğuna o bokluktan ayrılmayan çokluk karar veriyor.

Aptallık büyük nimet gerçekten...

Anladım! arkadaşım bir de sana sorayım o zaman, senin islamiyetten zerre kadar bilgin var mı? müslümanlar görünmeyen, bilinmeyen bir allah a inanıyor. sen hiç kuran okudun mu? bak bu konuda ne diyor?; Bakara 3: "Onlar gaybe inanırlar,...". yani, gizli olan, görünmeyen şeylere inanırlar. bir müslümanın tutup da sana bir put mu getirmesi gerekiyor "ahanda rabbim" diye?!

ve kuran da sizin gibilerin müslümanlara karşı tutumlarını kabak gibi gösteren bir ayet; "Onlara, “İnsanların inandıkları gibi siz de inanın” denildiğinde ise, “Biz de akılsızlar gibi iman mı edelim?” derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler." Bakara:13

Sitelerde Paylaş
Anladım! arkadaşım bir de sana sorayım o zaman, senin islamiyetten zerre kadar bilgin var mı?

yahu sen daha buradaki tartışmaların mantığını anlamamışsın.. hala kurandan ayet getiriyorsun, ben de sana zeustan getiririm nolcak?? anladın mı şimdi olayı?? kendi inancına kanıt diye yine kendi inancını sunuyorsun.. bu paradoksu bu kısır döngüyü çakamadın gitti hala.. bak kuranda böyle yazıyor demen salata başka birşey değil.. burdakiler kuranı en az senin kadar diliyor, merak etme sen.. biraz gez dolaş forumda, kendin gürürsün...

Sitelerde Paylaş
Anladım!

Anlamamışsın, anlama çalışmamışsın bile.

Kafanı biraz o kıt kitaptan kaldır da çalıştır. Nedir bu her sorunda ''sen hiç kuran okudun mu'' çıkışı? Okudum, bi bok yok.

Verdiğin ayetlerinde konuyla hiç ilgisi yok.Senin de ilgin yok.

Birazcık anlamaya çalış şurda yazılanları, birazcık şüphe et kendinden, azcık olsun yanılma payı bırak...

Sitelerde Paylaş
yahu sen daha buradaki tartışmaların mantığını anlamamışsın.. hala kurandan ayet getiriyorsun, ben de sana zeustan getiririm nolcak?? anladın mı şimdi olayı?? kendi inancına kanıt diye yine kendi inancını sunuyorsun.. bu paradoksu bu kısır döngüyü çakamadın gitti hala.. bak kuranda böyle yazıyor demen salata başka birşey değil.. burdakiler kuranı en az senin kadar diliyor, merak etme sen.. biraz gez dolaş forumda, kendin gürürsün...

ben de diyorum ya kuran bahsettiğim ayetlerle kendisini doğruluyor. yani sizler bizzat kuran ı ve dini yaptıklarınızla doğruluyorsunuz. allah ın kendini göstermesine, kuran ın bilimsel mucizeler göstermesine gerenk bile yok, andırsıtent hö? yaw kaç kez dicem bir kuran oku bi kendine bak, la bi bak allahına bi bak yaw, kör müsün, yoksa sen o gözlerine perde çekilen, kalbine mühür vurulanlardan mısın? e öyleysen seninle boşuna uğraşamam. de get zeus a, herkül e tap.

Sitelerde Paylaş
Anlamamışsın, anlama çalışmamışsın bile.

Kafanı biraz o kıt kitaptan kaldır da çalıştır. Nedir bu her sorunda ''sen hiç kuran okudun mu'' çıkışı? Okudum, bi bok yok.

Verdiğin ayetlerinde konuyla hiç ilgisi yok.Senin de ilgin yok.

Birazcık anlamaya çalış şurda yazılanları, birazcık şüphe et kendinden, azcık olsun yanılma payı bırak...

bir bok yok tabi, kuran senin gibi bok sıçmıyor. aha verdiğim ayetler pozitif kanıt, yaw bir aynaya bak kanlı canlı pozitif kanıtsın işte, kuranda sen ve senin gibilerden bahsediyor. al sana pozitif kanıt. kuran ın kendisini pozitif kanıtlarla doğrulamasını istemiyor muydun? al sana alnına çatına çatına kanıt, al! :fool:

Sitelerde Paylaş

>>> neyse senin atalarının kim olduğunu bırakılım da soruna cavap arayalım...

Yani, senin için "noway sı-biip-tı bez getir, cıvık sı-biip-tı tez getir" demekten başka bir şey diyemeyeceğiz mi noway?

İşte sokaktaki alelade bir vatandaş olarak soruyorsun. Bakıyorum aha şurada bir balık var. Eli yok, kolu yok, dişi yok. ma burada bir bonobo var ve sana çok benziyor. Hani bir berbere uğrasa aynı sen. Elleri var, kolları var, apandisi körelmiş. Kanındaki proteinler bile aynı nerdeyse.

Bu benzerlik nerdne çıkıyor, buyur izah et o zaman, nasıl edeceksen... Tesadüf mü diyeceksin? Tanrı varmışta, tesadüf işte sıkılınca bunlu yaratıvermiş, tesadüfen aynı oluvermişler mi diyeceksin? Yoksa başka bir şey mi? Buyur, nedir bu benzerliğin aslı, göster madem, o kadar sayıkladığına göre, bir cevabın var olmalı.

Yada deki, canlıları anlamak, biyolojiden çakmak vs. kim, noway kim... İtiraf et mevzunun cahili olduğunu, bizde sana işin aslı neymiş gösterelim.

Sitelerde Paylaş
bir bok yok tabi, kuran senin gibi bok sıçmıyor. aha verdiğim ayetler pozitif kanıt, yaw bir aynaya bak kanlı canlı pozitif kanıtsın işte, kuranda sen ve senin gibilerden bahsediyor. al sana pozitif kanıt. kuran ın kendisini pozitif kanıtlarla doğrulamasını istemiyor muydun? al sana alnına çatına çatına kanıt, al! :fool:

forumun arama yazan bir yeri var peopbilmemne (kendine kısa bir nick bul, işimiz yok karınca duası gibi senin nickini akılda tutmaya mı çalışıcaz?) Oraya gir ve süper zenciyi bir ara.

Dilersen şahsen tanıştırırım kendileriyle.

Ve işte o ayetler süper zencinin pozitif kanıtıdır. Sen de süper zenciye süper bir pozitif kanıtsın, yoksa neden her gün büyük abdest için helaya gidesin ki?

Sitelerde Paylaş
yaw senin islamiyetten zerre kadar bilgin var mı? arkadaşım müslümanlar niçin yaşıyor biliyor musun? imtihan için. peki allah ı görmek bir müslüman için en büyük kopya olmaz mı? allah ın kendisini göstermesi şuna benzer; sen bir sınava giriyorsun ve sınavda kitap açıp bakıyorsun ve kitaptan kağıda boşaltıyorsun. eksiksiz ve yanlışsız da çekebilirsin, eksik ve yanlış da. yani allah ın karşısına geçersin ve ibadetini eksiksiz ve yanlışsız da yapabilirsın, eksik ve yanlış da. 100 de alabilirsin 0 da, cennete de gidebilirsin, cehenneme de. yok ben körüm kitap mitap göremiyorum dersin ya da ben bu kitabı sevmedim, sınava falan da girmek istemiyor diyebilirsin. yani ben allah ı idrak edecek seviyede değilim ya da ben bu allah ı sevmedim, sınavına da girmem dersin.

Düşünceler var bak ben bu sayede kendimi ifade ediyorum. hadi bunları bana göster. mesela ben "ahöasdjf" diye birşeyi düşünüyorum, benim beynimde ve onun üzerinde fink atan nöronlarımda bana "ahöasdjf" denen şeyi bul.hadi.

Bakın benzer boş iddialar arasında paralellik çiziyorum. Biri sizi aptal yerine koyarsa ona nasıl karşı gelebilirsiniz?

Biri van gölü canavarının varlığını iddia etti diyelim. Ne yapıyorsunuz? Aklınıza ilk gelen sorular nelerdir?

"Kanıtı ne?"

"Ölüsü bulundu mu?"

"Üzerinde otopsi yaptınız mı?" Karşınızdaki dese ki

"van gölü canavarı çok utangaçtır"

"van gölü canavarı derinliklerde uzun süre kalabilir"

"van gölü canavarı ancak kimsenin bakmadığından emin olduğunda çıkıyor ortaya"

"van gölü canavarını balıkçı ilyas bey gece görmüş"

"Nereden biliyorsun?"

"Ee kem küm gayb mayb bize inanmayan şaşkınlar tabii çıkacaktır"

Dinler de işte aynen böyle. Boş iddia. Hatta apaçık boş iddia.

Çocuklar yapar bunu. "Sana bişey diycem ama bana inanmazsın!"

Dini farklı kılan nedir?

Ben size söyleyeyim: Hiçbir farkı yoktur. Aynı diğer boş iddialar gibidir.

Gaybe inanmakmış. Gaybi size söylüyorlar, nasıl gayb oluyor bu? Siz bir iddiaya inanıyorsunuz. İddia sahibi çevreniz. Anneniz, babanız, dedeniz, öğretmeniniz, berberiniz, kasabınız, eşiniz, dostunuz. Siz onlara inanıyorsunuz.

Dünyaya iniş izni verildi size, geri dönün artık. Oturup konuşalım.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> Konuşalım arkadaşım, şimdi sen Allah yok diyorsun ama Kuran'a yok diyebilir misin?

Kuranın olması veya olmaması neyi değiştirir? Kuran iddiadan ibarettir, önemli olan iddanın iddia ettiği şeyin varlığı yada yokluğudur..

Sen ilyada'ya yoktur diyebilir misin? Agamemnon kızı vermediği için tanrı Apollon Akha ordusuna veba salar, bu kitaba göre. Ve ardından truva savaşı patlar. Bugün, biz bu kitapta anlatılan savaşın olduğunu filan hepsini kesin olarak biliyoruz. Peki bu tanrı Apollon'un varlığını ispatlamış mı oluyor o zaman?

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...